PDA

Επιστροφή στο Forum : TV Tuner Cards - εμπειρίες, προτάσεις αγοράς;



rdaniel
04-05-04, 19:30
Θέλω να αγοράσω μια κάρτα τηλεόρασης ΚΑΙ ραδιοφώνου. Θα χρησιμοποιηθεί για παρακολούθηση TV και Radio, αλλά ΚΑΙ για εγγραφή εκπομπών στο δίσκο. Με ενδιαφέρουν μόνο κάρτες εσωτερικές, όχι USB μοντέλα, και κατά προτίμηση με hardware encoding/decoding. Οπότε, ποιος καλός άνθρωπος έχει να προτείνει κάποια κάρτα για αγορά; :) Κάποια υπέρ/κατά, από εμπειρίες προσωπικές κατά προτίμηση θα τις εκτιμούσα πολύ!

sdikr
04-05-04, 19:34
έγω έχω έδω και καιρό μια της hauppauge, δουλέυει μια χαρά, καλή εικόνα, δεν έχει hardware encode (η wintv pci stereo) αλλά αν θέλεις υπάρχουν και τα pvr μοντέλα.
Γενικώς, απο υποστήριξει και drivers δεν έιχα ποτέ πρόβλημα
λίγο ακριβή αλλά τα αξίζει

gregoryk
04-05-04, 20:43
Εχω την PCTV pro (pinnacle,)εδώ και ενάμιση χρόνο. Λοιπόν είναι στερεο TV-Radio κάρτα με όλα τα καλούδια που ζητάς. Η τιμή της είναι στο μέσο όρο των ακριβών καρτών. Αυτό που αντιμετώπισα έχει να κάνει με το πρόγραμμα οδήγησης. Μετά το τελευταίο update ενώ βρίσκει τους σταθμούς του ραδιοφώνου (TV ok), ακούω μόνο παράσιτα.
Εχω κάνει e-mail στην Αμυ και στην εταιρία έξω και περιμένω απάντηση.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισότερο.
:roll:

Salvador
04-05-04, 21:19
και 'γω αυτην έχω.Μην σε "ψηνει" ομως το ονομα pinnacle.Θα σου πρωτινα να κοιταξεις κατι αλλο.Εγω προσωπικα δεν εχω προβληματα αλλα ψαχνοντας σε διαφορα φορουμς θα ελεγα πως αποτελω μεγαλη εξερεση :wink:

αναφορικά ειναι καρτα Τν ,τηλεορασης..Γραφει βιντεο σε mpeg1 ,2, SVCD, DIVX.
audio σε wav,mp3.Εχει το τσιπακι bt878 (οι περισοτερες εχουν αυτο το τσιπ) και το tuner ειναι της philips.Οπως σου ειπα εγω δεν ειχα κανενα προβλημα.Η τιμη της πριν 1 χρονο ητανε 120Ε..Οσω για το capture της,οσες φορες συνδεσα αναλογικα(σε svideo)η ποιοτητα της ητανε εφαμιλη με αυτο που ειχε τραβηξει η καμερα(σε ασυμπιεστο AVI φυσικα..)

Axilleass
04-05-04, 21:44
Και εγω την PCTV pro της pinnacle εχω.. Δεν εχω αντιμετοπιση κανενα προβλημα (ουτε απο που περιγραφει ο gregoryk ) Μονο οτι μετα απο κανα-δυο λεπτα εγγραφης video, χανοταν ο ηχος ! αλλα δεν εφταιγε καρτα.. τα windows ηταν η αιτια. Μετα απο φορματ ολα οκ..

Γενικα ειναι μια καλη καρτα.

Καλα λογια εχω ακουσει και για τις Κ-word.

Κατα την γνωμη μου να ειναι οποσδηποτε stereo, ειδικα αν ενδιαφερεσαι για ηχογραφησεις απο ραδιο και εγγραφη DVD απο τηλεοραση.

WAntilles
04-05-04, 21:59
Και εγω την PCTV pro της pinnacle εχω.. Δεν εχω αντιμετοπιση κανενα προβλημα (ουτε απο που περιγραφει ο gregoryk ) Μονο οτι μετα απο κανα-δυο λεπτα εγγραφης video, χανοταν ο ηχος ! αλλα δεν εφταιγε καρτα.. τα windows ηταν η αιτια. Μετα απο φορματ ολα οκ..

Γενικα ειναι μια καλη καρτα.




Εχω την PCTV pro (pinnacle,)εδώ και ενάμιση χρόνο. Λοιπόν είναι στερεο TV-Radio κάρτα με όλα τα καλούδια που ζητάς. Η τιμή της είναι στο μέσο όρο των ακριβών καρτών. Αυτό που αντιμετώπισα έχει να κάνει με το πρόγραμμα οδήγησης. Μετά το τελευταίο update ενώ βρίσκει τους σταθμούς του ραδιοφώνου (TV ok), ακούω μόνο παράσιτα.
Εχω κάνει e-mail στην Αμυ και στην εταιρία έξω και περιμένω απάντηση.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισότερο.




Εγω προσωπικα δεν εχω προβληματα αλλα ψαχνοντας σε διαφορα φορουμς θα ελεγα πως αποτελω μεγαλη εξερεση


Προς Θεού ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ MIRO ΠΑΛΙΑ - ΤΩΡΑ PINNACLE.

Την είχα πριν από χρόνια και αναγκάστηκα να την δώσω κοψοχρονιά σε άλλον γιατί ποτέ δεν έκανε capture σε πλήρες PAL (μόνο σε μισό αλλά και τότε έχανε frames του κερατά).



έγω έχω έδω και καιρό μια της hauppauge, δουλέυει μια χαρά, καλή εικόνα, δεν έχει hardware encode (η wintv pci stereo) αλλά αν θέλεις υπάρχουν και τα pvr μοντέλα.
Γενικώς, απο υποστήριξει και drivers δεν έιχα ποτέ πρόβλημα
λίγο ακριβή αλλά τα αξίζει


Συνηγορώ και εγώ για Hauppauge. Έχω την ίδια με τον sdikr (απλά με επιπλέον Dolby Surround στην έξοδο ήχου - την WinTV Theater.

Πάρε την WinTV PCI Stereo.

Εκπληκτική κάρτα με απρόσκοπτο χωρίς να χάνει καθόλου καρέ ποιοτικό capture σε πλήρες PAL 768x576 25 fps 32-bit χρώμα ασυμπίεστο.

Έχω φτιάξει πάνω από 100 SVCD και 100 DVD με video capture με αυτήν τα τελευταία 3 χρόνια.

Axilleass
04-05-04, 22:08
Κανει μια χαρα capture σε πληρες PAL, εκτος αν την εχεις ρυθμισει διαφορετικα...
(επισυναπτω φωτοφραφια ως αποδεικτικο στοιχειο :) )

WinTV PCI Stereo --> την ειχα, δεν ειναι κακη..

WAntilles
04-05-04, 22:18
Αυτό Αχιλλέα δεν είναι PAL. Είναι DVD ανάλυση. Άλλο η μία και άλλο η άλλη. Και ύστερα μίλησα για ασυμπίεστο lossless capture.

DVD -> 720x576

PAL -> 768x576

Axilleass
04-05-04, 22:42
Ααα ! αν ειναι ειναι ετσι.. εχεις δικιο..

Ομως δλδ η εγγραφη σε PAL 768x576 μετατρεπεται σε 720x576 οταν την κανουμε DVD ή παραμενει 768χ576 ? ?

εντελει στο DVD παραγεται υπαρχει διοφορα ?

WAntilles
04-05-04, 22:49
Ομως δλδ η εγγραφη σε PAL 768x576 μετατρεπεται σε 720x576 οταν την κανουμε DVD


Ναι και είναι καλύτερα να γίνει η μετατροπή αυτή μετά το capture με software γιατί θα προκύψει πολύ καλύτερης ποιότητας αποτέλεσμα.

Η ιδανική οδός από άποψη ποιότητας είναι:

VirtualDub (capture σε πλήρες PAL με lossless HuffYUV CODEC)
VirtualDub (resampling+filters+frameserving)
CinemaCraft (MPEG-2 encoding)

Axilleass
04-05-04, 22:56
[quote]
Ναι και είναι καλύτερα να γίνει η μετατροπή αυτή μετά το capture με software γιατί θα προκύψει πολύ καλύτερης ποιότητας αποτέλεσμα.

Ναι ετσι το κανω κι εγω...


[quote]
Η ιδανική οδός από άποψη ποιότητας είναι:

VirtualDub (capture σε πλήρες PAL με lossless HuffYUV CODEC)
VirtualDub (resampling+filters+frameserving)
CinemaCraft (MPEG-2 encoding)

Ευχαρστω τα σημειωσα.. Θα γινουν δοκιμες.. (αν και αυτη η ριμαδα η tv σπανιως παιζει τπτ αξιο εγγραφης..! τελος παντων ! ) :) :)

panos72
04-05-04, 23:13
WAntilles, είσαι πολύ σωστός...
έχω miro pctv και βλέπω στα xp με το dscaler και drivers από ανεξάρτητη πηγή (IllusionHope) γιατί η pinnacle μας άφησε στην τύχη μας...
το ίδιο έκανε και με την dc10 plus, όπου σε υποχρεώνει αφού δεν βγάζει σκέτους drivers για xp να ξαναγοράσεις το studio v.8 :!: χε..χε..χε

WAntilles
04-05-04, 23:18
drivers από ανεξάρτητη πηγή (IllusionHope) γιατί η pinnacle μας άφησε στην τύχη μας


Αχιλλέα, panos72 και όσοι άλλοι έχετε κάρτες με chipset Brooktree/Connexant 8x8 ή 8x9 κατεβάστε από το παρακάτω link τους WDM drivers ΔΙΑΜΑΝΤΙ που έχει φτιάξει ο τύπος.

ΜΟΝΟ για 2000-XP-2003.

http://btwincap.sourceforge.net/



με το dscaler


Εξαιρετική επιλογή, επίσης διαμάντι, και δεν χρειάζεται και να έχεις εγκατεστημένο driver για να δουλέψει.

Νικαετός
04-05-04, 23:21
Στο τελευταιο τεύχος γνωστού περιοδικού υπάρχει πλήρες συγκριτικό τεστ για τέτοιες κάρτες . Εγώ αύριο θα πάρω την καλύτερη κατά το περιοδικό πάντα , οπότε περισσότερα μετά από το Σ/Κ .

Axilleass
04-05-04, 23:21
thanks WAntilles, παω να δω...

WAntilles
04-05-04, 23:23
Στο τελευταιο τεύχος γνωστού περιοδικού υπάρχει πλήρες συγκριτικό τεστ για τέτοιες κάρτες . Εγώ αύριο θα πάρω την καλύτερη κατά το περιοδικό πάντα , οπότε περισσότερα μετά από το


ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΓΙΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ HARDWARE.

ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ.

Όταν εγώ και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα έχουμε φτιάξει με video capture 200+ SVCDs+DVDs ποιανού η άποψη έχει περισσότερη βαρύτητα;

Axilleass
04-05-04, 23:33
[quote]

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΓΙΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ HARDWARE.



εγκρινω και επαυξανω !!!

Να διαβαζετε μεν, αλλα διατηρητε και καποιες επιφυλαξεις δε !

Οι μονες εγκυρες γνώμες και απόψεις ειναι μονο αυτες των ιδιων των χρηστών, οι οποιοι εχουν πληρωσει -μερικες φορες- αρκετα ακριβα αυτες τους τις γνωσεις...

Η πληροφορηση απο διαφορετικες πηγες δινει παντα καλα αποτελέσματα..

turboirc
04-05-04, 23:34
Πολυ σωστα, καλυτερη πληροφορηση = χρηστες και οχι τα περιοδικα.

Εγω εχω την Aimslab XTreme 98 .... την θυμαται κανεις ?
Με τους drivers της Conexant για Bt848 και με mpeg codec για direct mpg capture, εχω TV + Radio + S-video + Composite + Teletext !

sdikr
05-05-04, 00:11
Εχω την PCTV pro (pinnacle,)εδώ και ενάμιση χρόνο. Λοιπόν είναι στερεο TV-Radio κάρτα με όλα τα καλούδια που ζητάς. Η τιμή της είναι στο μέσο όρο των ακριβών καρτών. Αυτό που αντιμετώπισα έχει να κάνει με το πρόγραμμα οδήγησης. Μετά το τελευταίο update ενώ βρίσκει τους σταθμούς του ραδιοφώνου (TV ok), ακούω μόνο παράσιτα.
Εχω κάνει e-mail στην Αμυ και στην εταιρία έξω και περιμένω απάντηση.
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισότερο.
:roll:

Ενά παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ με την wintv pci (όχι ραδιο, και διακοπή του ήχου στην τηλεόραση μετά απο λίγο)
Αν έχετε Νορτον απενεργοποιήστε το scanning for IM (εκεί πού λέει για MSN , Yahoo etc)

Axilleass
05-05-04, 00:20
sdikr, Οταν ειχα κι εγω το εν λογο προβλημα σκεφτικα και το antivirus.. Αλλα το προβλημα λυθηκε απο μονο του στην επομενη εγκατσταση των windows..

lazar
05-05-04, 00:48
Έχω την Hauppage WinTV PVR (Personal Video Recorder) η οποία έχει το καλό ότι διαθέτει chip για recording σε MPG-2. Όταν γράφεις μόνο με υποστήριξη software, υπάρχει το πρόβλημα ότι θέλεις μηχάνημα 'γαϊδούρι' και δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο με τον υπολογιστή σου κατά την εγγραφή.

Με την παραπάνω όμως, γράφω MPG-2 , δηλ. φορμά DVD, με hardware υποστήριξη, που σημαίνει ότι μπορώ να ανοίγω-κλείνω προγράμματα χωρίς καμμία ενόχληση, ούτε dropped frames. Θεωρώ ότι οι drivers της μπορούσαν να είναι λίγο καλύτεροι, για την ακρίβεια η παλιά Miro PCTV που έχω σε Win98, έχει καλύτερη εικόνα. H εγγραφή της PVR υποστηρίζει μόνο MPG-1 και MPG-2 σε διάφορα 'μεγέθη'. Μπορείς βέβαια να γράψεις AVI με άλλα προγράμματα (π.χ. Virtual Dub).

Επίσης παίζει και σε linux, αλλά θέλει ψάξιμο για την αξιοποίηση του MPG-2 hardware (το chip είναι κάποιας ισραηλινής εταιρείας, δεν θυμάμαι το όνομα αυτή τη στιγμή).

Οι τελευταίες PVR έχουν και έξοδο για εγγραφή σε βίντεο VHS ή S-Video. Η δικιά μου είναι rev 1 και δυστυχώς δεν έχει. Ήμουν από τους πρώτους και την είχα αγοράσει 130.000 :evil:

Nick2k2
05-05-04, 00:50
Eγώ παιδιά έχω την Pinncale PCTV Rave πάντως και δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω capture σε 720χ576.Βέβαια αυτή την κάρτα την έχω 4-5 χρόνια περίπου και δεν είναι ούτε stereo και δεν έχει ούτε ραδιόφωνο,ούτε τηλεκοντρόλ.Καλά βέβαια την περίοδο που την πήρα,ήθελα απλά μια κάρτα που να μπορώ να βλέπω τηλεόραση και να κάνω ένα απλό capture.Δυστυχώς η maximum ανάλυση που με αφήνει να κάνω capture είναι 384χ288, βασικά μέχρι 768χ288 σηκώνει απλά δεν έχει νόημα.Με κάποιο πρόγραμμα πάντως είχα καταφέρει να κάνω capture και σε μεγαλύτερη ανάλυση αλλα επειδή δεν υποστήριζε η κάρτα,τα έβγαζε με γραμμές και φαινόνταν χάλια η εικόνα.Εκτός των άλλων ο cpu χτυπάει τελικές αν κάνω σε μεγαλύτερη ανάλυση οπότε και τα drop frames πέφτουν βροχή.Αυτό μάλλον θα οφείλεται στο οτι δεν έχει η κάρτα κάποιον encoder μέσα.Τα capture πάντως τα κάνω απευθείας σε Divx/Xvid format και η ποιότητα βγαίνει αρκετά καλούτσικη.
Όσο για πρόγραμμα χρησιμοποιώ το Dscaler δαγκωτό.Απο τότε που το ανακάλυψα δεν το έχω αλλάξει.Το PCTV Vision είναι ένα τπτ μπροστά του.Το μόνο κακό είναι οτι δεν υποστηρίζει ακόμα capturing,κάτι που το έχει ενσωματωμένο το πρόγραμμα του PCTV αν και πάλι αρκετές επιλογές απο κει μου είναι απενεγοποιημένες,όπως στα codec ας πούμε μου έχει μόνο 2 επιλογές, το mvro XL και το ΜPEG 1 AVI,και επίσης όλες οι επιλογές στο Video Capture είναι απενεργοποιημένες, δηλαδή το VCD,SVCD,DVD,DVD Longplay και Custom.Ότι άλλο codec και να έχω δεν το βγάζει,οπότε με αυτά τα δεδομένα ουσιαστικά μου είναι άχρηστο και το capture.Οπότε αναγκαστικά έχω το Dscaler για να βλέπω που είναι και κορυφή και τα capture τα κάνω με VirtualDub,IOVideo και αρκετά ακόμα που έχω δοκιμάσει κατα καιρούς.

lazar
05-05-04, 00:56
Όταν εγώ και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα έχουμε φτιάξει με video capture 200+ SVCDs+DVDs ποιανού η άποψη έχει περισσότερη βαρύτητα;

Άααα! Μια που σε βρήκα!

Υπάρχει τρόπος να γράψω με Miro PCTV σε ανάλυση μεγαλύτερη από VHS (352X288); Γιατί το Virtual Dub μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να το κάνει με τα chip της Broktree. Μιλάω για avi, ακόμα και uncompressed.

WAntilles
05-05-04, 01:15
Γιατί το Virtual Dub μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να το κάνει με τα chip της Broktree. Μιλάω για avi, ακόμα και uncompressed.


Φταίει ο σαβουρο-driver της Miro. Όχι το chip. Αφού και εγώ έχω μεν υλοποίηση Hauppauge αλλά το chip πάλι Brooktree είναι.

Θα πας να βάλεις τους εκπληκτικούς drivers διαμάντι free και open-source που έχει φτιάξει ο τύπος στο:

http://btwincap.sourceforge.net/

Θα κατεβάσεις το HuffYUV 2.20 από το:

http://cultact-server.novi.dk/kpo/huffyuv/huffyuv.html

Και μετά κοίτα τις 3 εικόνες από το VirtualDub που έχω κάνει post στην προηγούμενη σελίδα.

Επίσης αν έχεις Windows 2000-XP-2003 και εγκατεστημένο DirectX 9.0b βάλε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το λίγο γνωστό (δεν φαίνεται στο Windows Update, αυτόματο ή Corporate) παρακάτω upate (αυτό ισχύει για όλες τις κάρτες τηλεόρασης):

NTSC-J, PAL, or SECAM-formatted TV tuner no longer works correctly after upgrade to DirectX 9.0b
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;825116

NTSC-J, PAL, and SECAM TV Tuner Hotfix for DirectX 9.0b on Windows 2000, Windows XP, and Windows Server 2003 (KB825116)
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=8dfd1b6d-e177-4a0e-91d0-b4310675b02b&displaylang=en

http://download.microsoft.com/download/f/c/9/fc9b3b60-d7d4-42c6-ac64-f28ea70fabb9/DirectX9b-KB825116-x86-ENU.exe



Υπάρχει τρόπος να γράψω με Miro PCTV σε ανάλυση μεγαλύτερη από VHS (352X288);


Εάν κάνεις τα παραπάνω, θα κάνεις κανονικό capture σε πλήρες PAL 768x576 25fps αλλά με προϋπόθεση να τρέχεις 2000-XP-2003 και το capture να γίνει φυσικά σε NTFS partition.

lazar
05-05-04, 01:31
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω ένα άλλο πρόβλημα. Πώς ...χμμ... αλλάζω κανάλι με το Virtual Dub; Η Miro/Pinnacle βάζει και ένα μικρό προγραμματάκι που σου επιτρέπει να αλλάζεις κανάλια, χωρίς να ανοίγει η τηλεόραση. Έτσι το Virtual Dub σε capture mode άλλαζε αντίστοιχα. Τώρα που έβαλα την Chris TV, που μου συνέστησε ο EvilHawk σε άλλο thread, κλείνοντας την, το Virtual Dub χάνει την εικόνα.

Καμμιά ιδέα;

WAntilles
05-05-04, 01:45
Στο VirtualDub:

File -> Capture AVI...

Video -> Source...

Και δες τις εικόνες.

!!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Οι εικόνες αυτές αλλάζουν ανάλογα με τον driver που χρησιμοποιείς.

Αυτές που σου παραθέτω είναι για τον driver που σου προτείνω.

Στην 1η βάλε Video Source -> Video Tuner

Πάτα Apply.

Και πάτα στο TV Tuner που θα εμφανιστεί.

rdaniel
05-05-04, 08:53
Παιδιά, ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας, θα τις αξιοποιήσω κατάλληλα! :) Είσασταν όλοι πολύ κατατοπιστικοί! Μόλις εξοπλιστώ κι εγώ, θα γράψω τις εντυπώσεις μου.

turboirc
05-05-04, 10:33
Εγω για capture χρησιμοποιω το ATV το οποιο το θεωρω πολυ καλο.
http://mikecrash.wz.cz/

Οι drivers της Conexant ειναι καταπληκτικοι οπως λεει ο WAntilles.

Αν θες να γραψεις κατευθειαν MPG, συνιστω WinVDR. Θα το βρεις κυριως στο emule.
Βεβαια η αποδοση του εξαρταται απο το συστημα σου, αλλα δουλευει μια χαρα.

CRAzYMiLK
05-05-04, 11:40
Εγω παιδια ειχα την καρτα της Pinnacle,της Ηauppage,και δεν ειχα μεινει καθολου ευχαριστημενος.Εως οτου επεσε στα χερια μου μια καρτα ΤV TUNER KAI RADIO της LEADTEK.Παιδες η καρτα σκιζει.Κανει capture σε ΜPEG2 720X576 και εννοειτε σε VCD SVCD DIVX και χωρις να χανει ουτε ενα καρε σε σχεση με τις αλλες καρτες που ειχα.
Υποστηριζει DIRECT BURN σε DVD και συνοδευεται απο εκπληκτικο software της LEADTEK με αποτελεσμα να μην χρειαζεσαι αλλο επιπλεον software.
To κοστος της ειναι γυρω στα 65 Ευρω
ΤΟ μοντελο λεγεται LEADTEK WIN TV 2000 DELUXE XP
Και φυσικα δουλευει πολυ σταθερα σε περιβαλλον WIN XP υποστηριζει DIRECTX 9b.Eιναι τελεια.Δεν θα το μετανοιωσετε.Σας παραθετω και τον link της LEADTEK για περισσοτερες λεπτομερειες.

http://www.leadtek.com.tw/multimedia/winfast_tv2000xp_deluxe_1.shtml

aesir
05-05-04, 12:41
WAntilles, Οι drivers της Connexant δουλεύουν με τις εφαρμογές της Hauppauge ή πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο για tv & radio? Αν θυμάμαι καλά το είχα δοκιμάσει αλλά ζητούσαν συνέχεια τους δικούς τους drivers....

turboirc
05-05-04, 12:52
To λεει στο help της σελιδας αν η καρτα σου υποστιριζεται. Προσεξε θελει καποια αλλαγη στο .inf αρχειο, αναλογα με την καρτα.

WAntilles
05-05-04, 12:52
WAntilles, Οι drivers της Connexant δουλεύουν με τις εφαρμογές της Hauppauge ή πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο για tv & radio?


Και εγώ Hauppauge έχω.

Αλλά υπάρχουν τόσα και τόσα διαμάντια free προγράμματα εκεί έξω (Media Player Classic, DScaler κλπ.). Γιατί πρέπει σώνει και καλά να χρησιμοποιήσεις αυτά της Hauppauge;

http://sourceforge.net/projects/guliverkli

http://deinterlace.sourceforge.net/

Νικαετός
05-05-04, 13:15
Εγώ απλά έγραψα πως εκει ο φίλος μπορεί να βρει τεστ για αρκετές κάρτες και όχι για 4 - 5 που γράφετε εδώ . Δεν έγραψα ποια να αγοράσει!! Αν κάνατε τον κόπο να διαβάσετε θα βλέπατε ότι εμπειρίες για τη συγκεκριμένη κάρτα είπα πως θα γράψω μετά το week - end.

2. Για τον φίλο WAntilles ,έχω να πω ότι και εγώ έχω γράψει αρκετά SVCD και VCD αλλά ποτέ από την κάρτα της τηλεόρασης ...δεν είναι αυτός ο σκοπός της, βέβαια δεν βγήκα ποτέ να το παινευτώ :twisted: Προτιμώ τα DVD με τα οποία ασχολούμαι αποκλειστικά τα 2 τελευταία χρόνια . Περισσότερα από 600 υπάρχουν αυτή τη στιγμή στη συλλογή μου (το πότε θα τα δω είναι μια άλλη ιστορία :D )

Αν πάλι επιμένετε για εγγραφές από την τηλεόραση προτιμείστε δορυφορική κάρτα για sat - tv(Σαφώς ανώτερη ποιότητα εικόνας και ήχου) Φίλε Αχιλλέα το Cinema Craft Encoder που προτείνεις έχεις κάνει τον κόπο να δεις πόσο κοστίζει original ? :twisted:

Αυτά και σόρρυ για την πολυλογία .

lazar
05-05-04, 13:42
WAntilles, Οι drivers της Connexant δουλεύουν με τις εφαρμογές της Hauppauge ή πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο για tv & radio? Αν θυμάμαι καλά το είχα δοκιμάσει αλλά ζητούσαν συνέχεια τους δικούς τους drivers....

aesir, υπάρχει αυτό:

http://www.chris-tv.com/download.html

σε μένα δουλεύει

lazar
05-05-04, 13:46
WAntilles, Οι drivers της Connexant δουλεύουν με τις εφαρμογές της Hauppauge ή πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο για tv & radio?


Και εγώ Hauppauge έχω.

Αλλά υπάρχουν τόσα και τόσα διαμάντια free προγράμματα εκεί έξω (Media Player Classic, DScaler κλπ.). Γιατί πρέπει σώνει και καλά να χρησιμοποιήσεις αυτά της Hauppauge;

http://sourceforge.net/projects/guliverkli

http://deinterlace.sourceforge.net/

Δε νκατάλαβα; Μπορείς να δεις τηλεόραση με τον media player; Πώς γίνεται αυτό; Πώς πιάνεις κανάλια;

lazar
05-05-04, 13:47
Προτιμώ τα DVD με τα οποία ασχολούμαι αποκλειστικά τα 2 τελευταία χρόνια . Περισσότερα από 600 υπάρχουν αυτή τη στιγμή στη συλλογή μου (το πότε θα τα δω είναι μια άλλη ιστορία :D )


Μπορούμε να σε βοηθήσουμε σ' αυτό...

Νικαετός
05-05-04, 13:56
LOL όποτε θέλετε lazar !

aesir
05-05-04, 18:03
To remote control παίζει με μη hauppauge προγράμματα; Μάλλον βρήκα με τι θα ασχοληθώ το βράδυ γιατί όντως οι drivers της hauppauge δεν δίνουν και την καλύτερη ποιότητα εικόνας.

turboirc
05-05-04, 19:02
Τις περισσοτερες φορες καθε 3rdparty program εχει και το δικο του Remote Control .

kubiak
03-12-04, 18:31
CRAzYMiLK,
με ποιες ρυθμίσεις κάνεις capture το σήμα της τηλεόρασης;

(ελπίζω να παρακολουθεί ακόμα το forum)

WAntilles
04-12-04, 14:23
Το Media Player Classic έχει ενσωματωμένο πλήρες interface για TV Tuner.

buffos
04-12-04, 15:14
Φίλε Αχιλλέα το Cinema Craft Encoder που προτείνεις έχεις κάνει τον κόπο να δεις πόσο κοστίζει original

Η βασική έκδοση νόμίζω 60Ε.
Για την πλήρη πρέπει να στάξεις πολλα.
Αλλα και η βασική μια χαρά κάνει την δουλεία της.

Νικαετός
04-12-04, 15:25
Την εποχή που είχα ασχοληθεί με DVD --> svcd , το cinema craft είχε (το full) γύρω στα 450 χιλιάρικα (σε δρχ!!!)

@ ADSLgr.com All rights reserved.