PDA

Επιστροφή στο Forum : αποσύνδεση modem



e-grandpa
05-05-04, 09:14
πρόσφατα απέκτησα μια 384 adsl με speedtouch 530 usb και ολα πανε μια χαρα εκτός από το ότι 2-3 φορές την εβδομάδα το μόντεμ κάνει disconnect και αναβοσβήνει το λαμπάκι συγχρονισμου του dslam πορτοκαλί..είναι φυσιολογικό αυτό? ή κάτι δεν δουλεύει σωστά?
ευχαριστώ εκ των προτέρων

cosmos
05-05-04, 09:33
Στα σίγουρα, αν έχεις πακέτο δυναμικού IP, τότε κάθε ΧΧ ώρες αποσυνδέεσαι από το δίκτυο. Στην επόμενη επανασύνδεση θα πάρεις άλλη διεύθυνση IP. Φυσιολογικά πράγματα ως εδώ. Τώρα δεν ξέρω αν αυτό συνεπάγεται και επανασυγχρονισμό του modem...

Nick2k2
05-05-04, 09:48
Όχι η αλλαγή ΙP δεν έχει καμιά δουλειά με τον συγχρονισμό του modem.Όταν αλλάζει η IP δεν χάνεται ο συγχρονισμός.Και επίσης η ΙP αλλάζει κάθε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα,ανάλογα με τον provider.Για παράδειγμα στην Tellas αλλάζει ακριβώς κάθε 72 ώρες,χωρίς αποσυγχρονισμό.Σε άλλους provider μπορεί να αλλάζει σε περισσότερο η λιγότερο χρόνο.Πάντως για τους αποσυγχρονισμούς δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.Το πρώτο είναι θέμα γραμμής, και κάποιο τηλέφωνο για παράδειγμα να δημιουργει αποσυγχρονισμούς, ή και μπορεί λόγω θορύβου.Και το δεύτερο, ίσως είναι στο dslam το πρόβλημα.Πρόσφατα για παράδειγμα υπήρχε πρόβλημα στο δικό μου dslam κάθε 1-2 μέρες ή και συχνότερα αποσυγχρονιζόνταν το μόντεμ.Μετά όμως που το φτιάξαν οι αποσυγχρονισμοί σταμάτησαν.Οπότε κατα πάσα ένα απο τα παραπάνω δυο συμβαίνουν.

e-grandpa
05-05-04, 15:53
αυτό που ξέχασα να πω και που επίσης δεν ξέρω αν είναι φυσιολογική λειτουργία είναι ότι για την επανασύνδεση πρέπει να κάνω τις εξής εργασίες:
-κλείσιμο υπολογιστή
-κλείσιμο μόντεμ
-άνοιγμα μόντεμ
-επανεκκίνηση υπολογιστή
και όλα επανέρχονται κανονικό...είναι σωστό αυτό? υπάρχει και άλλος τρόπος? (ουτε το reset ούτε το connect του προγράμματος του μόντεμ εχουν αποτέλεσμα)
ευχαριστώ γιά τις απαντήσεις

nnn
05-05-04, 22:41
μου μυρίζει πρόβλημα usb driver.
δες αν υπάρχει κάποιος νεώτερος στο site της.
δες και αυτό
Q11: My modem often powers down without any reason and I have to reboot to connect again.

A11: This is a known problem with motherboards using the VIA chipset. Always install the latest Via4in1 drivers and USB filter from the Via website. If you have a Motherboard of the KT7 type, one workaround is to change the BIOS settings: set the ‘enhanced chipset performance’ setting on ‘enable’. This should help in most cases. For more information about the KT7 / VIA chipset issues with USB, you may read the the ViaHardware FAQ pages or the USBman page.

@ ADSLgr.com All rights reserved.