PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια δεν παιζει το πληκτρολογιο



Zounds
14-03-12, 11:13
Καλημέρα ανοιξα σημερα το πισι+δεν δουλευει το πληκτρολογιο. Στην αρχη οταν ξεκιναει αναβουν τα 3 λαμπακια του πληκτγιου. Τι φταιει;

skel
14-03-12, 16:52
το βύσμα είναι usb ή ps2 ?

Katsoulinos
18-03-12, 04:33
Καλημέρα φίλε, Zounds,

Ο τρόπος που θέτεις το ερώτημα, είναι σαν να λες στον μηχανικό του αυτοκινήτου σου, "κάνει έναν θόρυβο" κατά 99,9% θα σου πει, "φερ' το μου να το δω". Γίνε λίγο πιο περιγραφικός. Πιο πληκτρολόγιο έχεις (αν είναι κάποιο από τα εξεζητημένα) Το σύστημα κολλάει; τα λαμπάκια μένουν μόνιμα αναμμένα; πατάς π.χ. το capslock και παραμένει αναμμένο; Δευτερόλεπτα πρίν συμβεί το κακό, μήπως έπεσε κανά λίτρο coca-cola στο πληκρολόγιο; Γενικά ότι πιστεύεις πως μπορεί να βοηθήσει να βγάλουμε μια άκρη.

Επέλεξε από το BIOS να σταματά το post σε κάθε λάθος που θα προκύψει από τον διαγνωστικό έλεγχο αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Αν όντως σταματήσει το σύστημα κατά το post, με ανάλογη ανακοίνωση, τότε θα αποκλείσουμε την περίπτωση να είναι θέμα software.
Πάντως δεν θέτεις με σαφήνεια το πρόβλημα σου. Π.χ.,

aris73
05-04-12, 00:29
Βγαλ' το και ξαναβαλ' το.
Επανεκκινησε τον Η/Υ.

yiannakos
10-04-12, 02:34
Συγγνώμη ψιλοάσχετο αλλά αν μπορεί καποιος φίλος να μου θυμίσει απο που συγκεκριμένα στο bios μπορώ να ορίσω να μπουτάρει το pc απο πληκτρολόγιο γιατί έχω πρόβλημα με το μπουτόν on-off της κεντρικής μονάδας?

Seitman
10-04-12, 07:46
Πηγαίνεις στο power management στο BIOS και ορίζεις το power on keyboard σε keyboard 98.

yiannakos
10-04-12, 18:24
λογικό ακούγεται, αρκεί στο Power Management να μου είχε την επιλογή Power on keyboard ή έστω κάτι παρόμοιο...! :lol:
τι άλλο μπορώ να κάνω?

Katsoulinos
10-04-12, 19:19
Να φτιάξεις το κουμπί του κουτιού. Το πιο πιθανό είναι πως κόλλησε, ή χάλασε (πολύ σπάνιο) Βρίσκεις ανταλλακτικό στα καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών από 0.50€...

Seitman
10-04-12, 19:22
λογικό ακούγεται, αρκεί στο Power Management να μου είχε την επιλογή Power on keyboard ή έστω κάτι παρόμοιο...! :lol:
τι άλλο μπορώ να κάνω?

Έψαξες σε όλα τα μενού του BIOS και δεν έχει τίποτα;
Ποια είναι η μητρική σου;

Katsoulinos
10-04-12, 19:41
Κι όμως συμβαίνει, και κανά δυο δικές μου μητρικές δεν έχουν τέτοια επιλογή. Άσε που αυτά αφορούν μόνο σε keyboard PS2.

yiannakos
11-04-12, 03:17
Έψαξες σε όλα τα μενού του BIOS και δεν έχει τίποτα;
Ποια είναι η μητρική σου;
Nope! Δεν υπάρχει κάτι που να παραπέμπει σε αυτό...
Mητρική έχω την Advance-10T.
Γιατί, μπορώ να δω απο τα στοιχεία της αν υποστηρίζει τέτοια λειτουργία?

Katsoulinos
11-04-12, 04:54
Κατ' αρχήν έχεις πληκτρολόγιο PS/2? Με USB Δεν θα κάνεις δουλειά. Τόσο παλιό motherboard κι όμως δουλεύει ακόμη. Εδώ (http://ebookbrowse.com/gdoc.php?id=287131007&url=d0b19cf1867a58ea53681f5c20f35c53) θα σου λυθούν όλες οι απορίες...

yiannakos
12-04-12, 05:50
Όχι, usb είναι αλλά θυμάμαι παλιά τα 3 πλήκτρα <on-sleep-wake up> (κάτω απ τα del-end-page down) λειτουργούσαν κανονικά, με το wake up μπούταρε κανονικά. Απο κάποια στιγμή κι έπειτα, δεν θυμάμαι ίσως μετά απο format δεν κάνουν τπτ...

Katsoulinos
13-04-12, 03:52
Περίεργο, εμένα ποτέ δεν μου δούλεψε USB keyboard έτσι (ούτε και αυτά με τα τρία επιπλέον κουμπιά που λες) και μάλιστα το έψαχνα και εγώ σε πιο σύγχρονές μητρικές. Είσαι σίγουρος πως δούλευε με αυτήν την μητρική που είπες; γιατί όπως θα δεις και στο manual Που σου επισήμανα δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο η μητρική. Το Keyboard ποιό είναι; μήπως είναι κάποιο εξεζητημένο με δικούς του drivers?

yiannakos
14-04-12, 01:02
Tώρα που το λες, πράγματι μπορεί τότε να είχα το πληκτρολόγιο με ανταπτοράκι PS2 πάνω στην κάρτα PS2 αλλά κάποια στιγμή έπαψε να λειτουργεί απο εκεί -μάλλον κάηκε η κάρτα- και το έβαλα σε κανονική usb...

fsmpoing
14-04-12, 04:56
Καλημέρα ανοιξα σημερα το πισι+δεν δουλευει το πληκτρολογιο. Στην αρχη οταν ξεκιναει αναβουν τα 3 λαμπακια του πληκτργιου. Τι φταιει;
τι φταιει τελικα; Σου χαλασε το πληκτρολογιο;
Ελπιζω να μην ειναι λογω κακης τροφοδοσιας, και τετοια ωραια...


Συγγνώμη ψιλοάσχετο αλλά αν μπορεί καποιος φίλος να μου θυμίσει απο που συγκεκριμένα στο bios μπορώ να ορίσω να μπουτάρει το pc απο πληκτρολόγιο γιατί έχω πρόβλημα με το μπουτόν on-off της κεντρικής μονάδας?


θελεις να ανοιγει απο το πληκτρολογιο;

Στη δικια μου μια ASRock

Παω στο BIOS και στην επιλογη

Advanced
μετα στο

usb configuration
και βαζω:

USB Keyboard/Remote Power on [Enabled]
(και αν θελεις βαζεις και στο ποντικι Enabled):

USB Mouse Power on [Enabled]

Αν και σε μενα οτι και να του βαλω αφου εχω το πληκτρολογιο Enabled ειναι Enabled και το ποντικι!
Δεν ξερω ...ισως επειδη ειναι σετ και εχουνε τον ιδιο δεκτη...

Katsoulinos
14-04-12, 12:37
Δεν ξέρω τι να πω, πάντως απο ότι διάβασα το Manual της μητρικής, δεν υποστηρίζει τέτοια δυνατότητα. Αυτό που συμβαίνει, είναι σαν να λες στο μηχανικό του αυτοκινήτου σου "κάνει έναν θόρυβο", θα σου πει, "φέρε' το, να το βάλω στην ράμπα να το δω".

yiannakos
21-04-12, 15:46
θελεις να ανοιγει απο το πληκτρολογιο;

Στη δικια μου μια ASRock

Παω στο BIOS και στην επιλογη

Advanced
μετα στο

usb configuration
και βαζω:

USB Keyboard/Remote Power on [Enabled]
(και αν θελεις βαζεις και στο ποντικι Enable
Noμίζω το έχουν απαντήσει ήδη τα παιδιά οτι στη μητρική μου και με usb πληκτρολόγιο δεν γίνεται...
Πάντως έψαξα την πρόταση σου, και το μόνο σχετικό που βρήκα ήταν στο bios>advanced chipset features>usb keyboard support>enabled αλλά απο οτι φαίνεται δεν κάνει αυτό που ζητώ...

Katsoulinos
21-04-12, 22:38
Όντως αυτό το χαρακτηριστικό, απλά δίνει προτεραιότητα στις usb κατά τον έλεγχο στο POST ώστε να μπορείς να μπεις στο BIOS ή να ξεκινήσεις με active δίσκο σε usb port.

fsmpoing
21-04-12, 22:55
Όντως αυτό το χαρακτηριστικό, απλά δίνει προτεραιότητα στις usb κατά τον έλεγχο στο POST ώστε να μπορείς να μπεις στο BIOS ή να ξεκινήσεις με active δίσκο σε usb port.

Εγω ειπα για USB Keyboard/Remote Power και οχι usb keyboard support>enabled
...Αρα δεν θα εχει την επιλογη η συγκεκριμενη

Katsoulinos
23-04-12, 02:31
Δίκιο έχεις, έκανα λάθος. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Πάντως η μητρική δεν το υποστηρίζει. Διάβασα και το Manual που έδωσα μερικά Post Πιο πάνω και δεν έχει τέτοια δυνατότητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.