PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE, ADSL και διαχωριστής



divined
05-05-04, 14:24
Καλησπέρα σε όλους

Έκανα και εγώ αίτηση για DSL over ISDN στις 13/4/2004. Δεν περιμένω να εξυπηρετηθώ άμεσα, καθότι γνωρίζω ότι υπάρχουν αιτήσεις παλαιότερες απο τη δικιά μου. Είμαι έτσι προετοιμασμένος να αντιμετωπίσω το θέμα με ψυχραιμία.
Το πρόβλημα μου είναι άλλο. Καταρχάς διαμένω στη Θεσσαλονίκη, όπου και έκανα την αίτηση. Ζήτησα να μη χρεωθώ τα τέλη εγκαταστάσεως καθώς και να μην προμηθευτώ Modem από τον ΟΤΕ. Ο υπάλληλος μου απάντησε ότι σε αυτή την περίπτωση πρέπει να προμηθεωτώ και διαχωριστή από το εμπόριο. Είχα την εντύπωση ότι ο διαχωριστής δινότανε από τον ΟΤΕ, ανεξαρτήτως του αν αγοράσεις ή όχι μόντεμ από τον ίδιο. Το εξήγησα στον υπάλληλο αλλά αυτός επέμενε.
Τελικά τι ισχύει; Υποχρεούται ο ΟΤΕ, να μου δώσει το διαχωριστή; Και αν όχι, πώς θα βρώ διαχωριστή όταν έρθει η ώρα; Έρχεται μαζί με το modem;

Γιώργος Παπαδόπουλος

plamp
05-05-04, 14:52
Διαχωριστη μπορεις να αγορασεις απο τον ΟΤΕ ξεχωριστα αν θελεις, αλλα ειναι υποχρεωμενος μαζι με την dsl να σου δωσει τον πρωτο free.

euri
05-05-04, 14:56
divined, ο υπάλληλος μάλλον έκανε λάθος, καθώς ο πρώτος διαχωριστής (splitter) ή το πρώτο φίλτρο (filter) παρέχονται ΔΩΡΕΑΝ από τον ΟΤΕ. Και μάλιστα αν έχεις επιλέξει να κάνεις μόνος σου την εγκατάσταση, σου το στέλνουν χωρίς χρέωση στο σπίτι. Εγώ έκανα αίτηση στις 4/5/2004 και η κυρία στο 134 (η οποία ήταν πολύ εξυπηρετική) μου το είπε πριν προλάβω να το ρωτήσω εγώ.

Αυτό μπορείς να το δεις και εδώ (http://www.oteshop.gr/home/adslconnection.htm).

RoosterGR
05-05-04, 15:20
ρε παιδιά, είστε σίγουροι? γιατί εμένα μου φαίνετε οτι εννωούν οτι σου δίνουν τον διαχωριστή/φίλτρο δωρεάν όταν αγοράσεις κάποιο απο τα modems τους... :?

divined
05-05-04, 18:12
ok. το λέει ξεκάθαρα. Ο πρώτος διαχωριστής παρέχεται δωρεάν.

Corto
06-05-04, 08:42
Μόλις πήρα με τα χεράκια μου (δεν με βόλευε η αποστολή, γι αυτό, στο 134 ξεσκίστηκαν να με εξυπηρετήσουν)το splitter για over PSTN. Μην μασάς, αυτό είναι το σωστό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.