PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχείς αποσυνδέσεις



anna888
16-03-12, 02:40
Καλησπέρα.
Έβαλα connex το Σεπτέμβριο,την 24άρα σύνδεση,και για 2,5 μήνες όλα πήγαιναν καλά.Κάποια στιγμή άρχισε να με πετάει έξω.Ανά 5 λεπτά,ανά 20,άλλες φορές παιρνάνε 3 και 4 ώρες χωρίς πρόβλημα.Όταν πρωτοανέφερα τη βλάβη,για 1 εβδομάδα περίπου δεν είχα αποσυνδέσεις (εντάξει δεν είμαι και 24 ώρες πάνω από το ρούτερ,αλλά δεν αντιλήφθηκα κάτι τέτοιο),από εκεί και πέρα όμως τα ίδια και τα ίδια.Μετά από άπειρα τηλέφωνα,τελικά μου είπαν θα έρθει τεχνικός να τσεκάρει τα καλώδια (του οτε,όχι του σπιτιού).
Οι αποσυνδέσεις γίνονται σε άσχετες στιγμές.Σχεδόν πάντα όταν πάω να κατεβάσω κάποιο αρχείο ή όταν κάνω εκκίνηση τον υπολογιστή και μερικές φορές χωρίς να είμαι καν στο internet (π.χ. ακόμη και όταν ο υπολογιστής είναι κλειστός).Υπάρχει περίπτωση να φταίει σε κάτι ο υπολογιστής;
Υπόψιν ότι το ρούτερ είναι ασύρματο αλλά το έχω απενεργοποιημένο και χρησιμοποιώ ethernet.Αυτή τη στιγμή οι τιμές είναι:
Downstream Upstream
SNR Margin: 8.8 9.5 db
Line Attenuation: 17.4 9.7 db
Data Rate: 13848 936 kbps
Φυσικά αυτές οι τιμές έχουν πάντα μικρές διακυμάνσεις.
Από ότι διάβασα σε άλλο θέμα,αν κατάλαβα καλά,αυτό το snr είναι προβληματικό.Τί σημαίνει αυτό;Υπάρχει πρόβλημα στο καλώδιο του σπιτιού;

weather1967
16-03-12, 09:26
Καλημέρα
Εφοσον εχεις αποσυνδεσεις οταν το pc ειναι κλειστο,δυσκολο να εχει προβλημα η ethernet του pc,αλλα τσεκαρισε το για 100 % με καποιο αλλο pc .
Αν εχεις να αλλαξεις καποιο filtro η splitter,για να δεις αν ειναι απο εκει το προβλημα ,βαλε κατευθειαν το ρουτερ στην μπριζα του τηλεφωνου χωρις φιλτρο η splitter και τσεκαρισε αν εχεις αποσυνδεσεις παλι,αν οχι τοτε φταiει η το φιλτρο η το splitter.
Αν πλευράς ΟΤΕ σου πουν οτι η εξωτερικη γραμμη απο πλευρας τους δεν εχει προβλημα,τοτε θα πρεπει να καλεσεις εναν τεχνικο δικτυων η καποιο καλο ηλεκτρολογο να σου κανει ελεγχο της καλωδιωσης απο τον κατανεμητη της πολυκατοικιας μεχρι την μπριζα του τηλεφωνου σου.
Οσο για το snr ειναι ο θορυβος της γραμμης ,οσο μειωνεται εχεις περισσοτερο θορυβο,και το αντιθετο,το βλεπω καλο αν εχεις conn-x

anna888
19-03-12, 00:30
Για το φίλτρο λίγο δύσκολο,γιατί το τηλέφωνο δεν είναι με μπρίζα,αλλά θα δοκιμάσω να αλλάξω το splitter.Αυτό κανονικά θα έπρεπε να μου το είχαν επισημάνει τα "σαϊνια" από την τεχνική βοήθεια του ΟΤΕ.
Ο θόρυβος της γραμμής είναι καθαρά θέμα ΟΤΕ ή μπορεί να οφείλεται στο εντός σπιτιού καλώδιο;
Και κάτι τελευταίο,για να μην ανοίξω καινούριο θέμα.Επειδή έχω αγανακτήσει,σκέφτομαι να διακόψω τον ΟΤΕ (και το σταθερό).Για το πακέτο που έχω τώρα δεν υπέγραψα κάτι,η συμφωνία έγινε μέσω τηλεφώνου και έλαβα τη σύμβαση μαζί με το router.Θα δημιουργηθεί πρόβλημα αν ζητήσω διακοπή πριν κλείσει ένας χρόνος;Ποιά εταιρεία είναι καλή για internet και σταθερή τηλεφωνία(εκτός Hol);

Piparas
19-03-12, 01:09
Μπορεί να οφείλεται και στο καλώδιο εντός σπιτιού. Η τηλεφωνική (μαγνητοφωνημένη) συγκατάθεσή σου αρκεί, άρα θα πληρώσεις ό,τι προβλέπεται για διακοπή και τέλος όπου και να πας εάν υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα θα σε "ακολουθήσει". Η γραμμή παραμένει ίδια!

understracker
19-03-12, 02:30
Για το φίλτρο λίγο δύσκολο,γιατί το τηλέφωνο δεν είναι με μπρίζα,αλλά θα δοκιμάσω να αλλάξω το splitter.Αυτό κανονικά θα έπρεπε να μου το είχαν επισημάνει τα "σαϊνια" από την τεχνική βοήθεια του ΟΤΕ.
Ο θόρυβος της γραμμής είναι καθαρά θέμα ΟΤΕ ή μπορεί να οφείλεται στο εντός σπιτιού καλώδιο;
Και κάτι τελευταίο,για να μην ανοίξω καινούριο θέμα.Επειδή έχω αγανακτήσει,σκέφτομαι να διακόψω τον ΟΤΕ (και το σταθερό).Για το πακέτο που έχω τώρα δεν υπέγραψα κάτι,η συμφωνία έγινε μέσω τηλεφώνου και έλαβα τη σύμβαση μαζί με το router.Θα δημιουργηθεί πρόβλημα αν ζητήσω διακοπή πριν κλείσει ένας χρόνος;Ποιά εταιρεία είναι καλή για internet και σταθερή τηλεφωνία(εκτός Hol);

Αν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή καμία εταιρία δεν είναι καλή. Μην φύγεις από τον ΟΤΕ πριν λύσεις το πρόβλημα αυτό. Ζήτα στο 13888 να έρθει τεχνικός και να μετρήσει την γραμμη στο κουτί έξω από το σπίτι σου και επίσης ζήτα να επικοινωνήσει σε κάποιο κινητό μαζί σου για να σου πει τι βρήκε εκεί έτσι ώστε να γνωρίζεις αν υπάρχει πρόβλημα με το εσωτερικό δίκτυο.

Η μέγιστη απόδοση της γραμμής που φτάνει στο σπίτι σου θα την έχεις όταν εχεις το router πάνω στην κεντρική πρίζα μόνο του χωρίς διαχωριστή και σε καμία άλλη πρίζα του σπιτιού δεν υπάρχει συνδεδεμένο τηλέφωνο, ούτε κάποιο φίλτρο έστω και αν δεν υπάρχει τηλέφωνο πάνω του.

anna888
19-03-12, 17:41
Μόλις συνειδητοποίησα ότι υπάρχουν 2 φίλτρα.Ένα είχε μπει στο δωμάτιο που είναι ο router κάποια στιγμή που είχα πρόβλημα με τη σύνδεση και το 2ο μπήκε αργότερα πάνω στο κεντρικό καλώδιο που βγαίνει από τον τοίχο γιατί εμφανίστηκε βουητό στο τηλέφωνο.Να υποθέσω ότι το φίλτρο που βρίσκεται στο δωμάτιο θα ήταν καλό να ξηλωθεί;
Μήπως να δοκιμάσω να εγκαταστήσω το router ασύρματα;Επειδή ξέρω ότι με το ασύρματο μπορεί κάποιος από τα γύρω σπίτια να σου τραβάει ταχύτητα,το απέφυγα τελείως.Αν το έχω ασύρματο,υπάρχει περίπτωση να μην έχω καλό σήμα και να πέσει η ταχύτητα;
Και κάτι για το attenuation.Τις πρώτες μέρες που έγινε η σύνδεση έχω σημειώσει 18 και 9.7 και σήμερα,αυτή τη στιγμή,είναι 15.4 και 9.6.Η διαφορά μεταξύ 18 και 15.4 είναι φυσιολογική;

TechManiac
21-03-12, 03:47
Καταρχάς ναι το φίλτρο στο router πρέπει να αφαιρεθεί, τα φίλτρα μπαίνουν μόνο στις τηλεφωνικές συσκευές. Ασύρματα αν θες δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με γείτονες αν έχεις κρυπτογράφηση WPA2 και τέλος το attenuation όσο μικρότερο τόσο το καλύτερο, δεν είναι πρόβλημα. Το snrm απ'την άλλη είναι 9 by default στο downstream οπότε και εκεί είσαι comple. Δες και πες μας. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.