PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα καλή - ping στα ύψη. Τι να κάνω?



geokok1981
16-11-06, 20:12
Εχω συνδεση 1024 (conn-x) στην περιοχη του Πειραια.
Απο ταχυτητες δεν εχω παραπονο αφου κατεβαζω απο ntua με 100-110
και απο εξωτερικο με 80-95. Οταν ομως παω να παιξω καποιο online παιχνιδι
(cube2) το lag που εχω δεν περιγραφεται. Υπαρχουν στιγμες (ολιγολεπτες) που εχω 50-170 στο ping αλλα μετα τα παιρνει και παει μεχρι και 20.000 και παραπανω αν ειδα καλα! Τι συμβαινει ?
προκειται για προβλημα της γραμμης για το οποιο μπορω να παραπονεθω?
Γινεται ping και ταχυτητα download να εχουν τοσο μεγαλες διαφορες σε αποδοση?
Να πω πως δοκιμασα να συνδεθω σε διαφορους servers του παιχνιδιου οι οποιοι εχουν χαμηλα ping (90-170). απλα εγω μεσα στο παιχνιδι εχω ping στον...Θεο....:sorry:

ownagE_
16-11-06, 20:37
Πακετοπροβλημα ισως?
Μηπως ξερεις ποσα pps χρειαζεται το game για να παιξεις ?'

Παντως αν τα pings απ'εξω ειναι οκ και απο μεσα τεραστια μαλλον ειναι το πακετοπροβλημα..

Δες εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276)

geokok1981
16-11-06, 20:41
Πηρα οτενετ και μου ειπαν οτι μου τεσταραν στελνοντας καποια πακετα και ολα εφτασαν αρα απο κει οκ.
Επισης ειπαν να παρω το 121 για καθαρισμο γραμμης.....

Νομιζα πως με τις νεες αναβαθμισμενες συνδεσεις δεν υπηρχε θεμα με πακετα (τουλαχιστον οχι τοσο εντονο).
Επισης το voip δουλευει τζετ αν ειναι αυτο ενδεικτικο για τα πακετα που περναει η γραμμη.

ownagE_
16-11-06, 20:48
Δεν νομιζω να εννοουμε το ιδιο πραγμα.
Ισως αυτοι εκαναν ελεγχο για loss

Παντως συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι το πακετοπροβλημα :p

geokok1981
16-11-06, 20:50
Δεν νομιζω να εννοουμε το ιδιο πραγμα.
Ισως αυτοι εκαναν ελεγχο για loss

Παντως συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι το πακετοπροβλημα :p

Καταλαβα για τι μιλας. Εγω απλα αναφερω τι μου ειπε ο τεχνικος....
Δεν νιμιζω να γινεται τιποτε για να φτιαξει αυτο ε?

ownagE_
16-11-06, 20:59
Τιποτα εκτος απο το να βαλεις μεγαλυτερη ταχυτητα και ΑΝ...

geokok1981
17-11-06, 02:44
Λοιπον επειδη δεν το κατεχω τεχνικα το ζητημα και νομιζω πως το pc μου κανει πλακα ας μου εξηγησει καποιος που ΞΕΡΕΙ το παρακατω φαινομενο.

Παιζω ενα online παιχνιδι.
Συνδεομαι σσε ενα server με περιπου 10 παικτες.
Εχω ping 100-200.
Αποσυνδεομαι και επανασυνδεομαι αμεσως στον ιδιο server χωρις να εχει αλλαξει ο αριθος των παικτων. Το ping γινεται 5000-8500.
Αποσυνδεομαι αμεσως, βλεπω οτι το ping προς ολους τους σερβερς της λιστας εχει γινει 60000, περνανε 3-4 δευτερολεπτα στρωνουνε τα ping και συνδεομαι παλι στον ιδιο σερβερ με τον ιδιο αριθμο παικτων οπου και παλι εχω σταθερα μια καλη συνδεση με ping γυρω στα 100.

Προσωπικα νιωθω λες και εχω σταθερο τηλεφωνο και προσπαθω να πιασω "καλη γραμμη με το νησι" που λεγαμε....Αν δεν ακους καλα ξαναπαρε...Αν ακους καλα επιασες καλη γραμμη κ μιλας.......

Πως το εξηγειται τεχνικα το φαινομενο?

Avvocato
20-11-06, 01:46
φιλε μοθ παλιοτερα ειχα κι εγω κατι παρομοια προβληματα με το ping και αποδειχτηκε οτι εφταιγε η μητρικη και το οτι χρησιμοποιουσα ειτε την usb ειτε τον ενσωματομενο controller για καρτα δυκτιου της μητρικης

Ολα λυθηκαν μολις αλλαξα καρτα δυκτιου κι εβαλα μια σε pci.

Αν εχεις μητρικη asus ισως αυτονα φταιει.

geokok1981
20-11-06, 16:22
φιλε μοθ παλιοτερα ειχα κι εγω κατι παρομοια προβληματα με το ping και αποδειχτηκε οτι εφταιγε η μητρικη και το οτι χρησιμοποιουσα ειτε την usb ειτε τον ενσωματομενο controller για καρτα δυκτιου της μητρικης

Ολα λυθηκαν μολις αλλαξα καρτα δυκτιου κι εβαλα μια σε pci.

Αν εχεις μητρικη asus ισως αυτονα φταιει.

Είσαι μεσα στο μυαλο μου!!!
Μολις σημερα αρχισα να σκεφτομαι αυτο το ενδεχομενο και ειπα να ρωτησω οταν ειδα το post σου!!!

Λοιπον το μοντεμ συνδεεται μεσω ehternet θυρα που ειναι ενσωματωμενη στην μητρικη μου η οποια νομιζω ειναι Asrock (χωρις να ορκιζομαι κιολας....).

Λες αν βαλω μια απλη καρτα δικτυου pci να δω την υγεια μου??
Λες ομως να εχει προβλημα το ubuntu με δυο καρτες δικτυου?
Μπορω αν εχει προβλημα να απενεργοποιησω την μια (την onboard) μεσω bios?

Avvocato
20-11-06, 17:47
λογικα αυτη της μητρικης πρεπει να μπορεις να την απενεργοποιησεις απο το bios, αλλα και να μην σου δινει τετοια επιλογη, το μονο που εχεις να κανεις ειναι απλα να μην βαλεις καλωδιο.

Τα win παντως υποστιριζουν οσες καρτες δυκτιου θελεις

geokok1981
20-11-06, 18:52
λογικα αυτη της μητρικης πρεπει να μπορεις να την απενεργοποιησεις απο το bios, αλλα και να μην σου δινει τετοια επιλογη, το μονο που εχεις να κανεις ειναι απλα να μην βαλεις καλωδιο.

Τα win παντως υποστιριζουν οσες καρτες δυκτιου θελεις


Ακυρο δυστυχως φιλε μου. Εβαλα το ιδιο παιχνιδι στο αλλο pc που εχω στο δικτυο
που τρεχει windows και τα αποτελεσματα ηταν τα ιδια χαλια.......
Και αυτο ειναι στανταρ τεστ γιατι αυτο το μηχανακι το ετρεχε απο αγγλια το παιχνιδι (με σοβαρες συνδεσεις εκει βεβαια) με αψογη συμπεριφορα στα ping...

Αρα ουτε NIC, ουτε firewall, ουτε τιποτα.....
απλα ο παλιος καλος ΟΤΕ μας την κανει μαλλον........:evil:

MarkKnopfler
20-11-06, 22:12
Εγώ ένα θα έκανα θα τους είχα ταράξει στα τηλέφωνα και επίσης θα τους έλεγα να αλλάξουν τον τύπο της γραμμής από interleave σε fast..

geokok1981
21-11-06, 00:02
Εγώ ένα θα έκανα θα τους είχα ταράξει στα τηλέφωνα και επίσης θα τους έλεγα να αλλάξουν τον τύπο της γραμμής από interleave σε fast..

Κοιτα οταν τους πηρα μου ειπαν οτι απο την στιγμη που η ταχυτητα ειναι ενταξει δεν ξεραν τι να πουνε κ αυτοι και πως καλο θα ηταν να ρωτησω και τους απεξω (δηλαδη εσας. Αληθεια σας πληρωνει ο ΟΤΕ για helpdesk??). Οταν παλι ανεφερα θεμα πακετων ο ευγενεστατος κατα αλλα υπαλληλος σιωπησε απολυτα........

Τι ειναι αυτο με fast κ interleaved που λες? Τι ρολο παιζει και πως το βλεπω ποιο εχω?

Edit: Βρηκσ το σχετικο thread στο φορουμ κ το διαβασα αλλα δεν μπορω να βρω στο
μοντεμ μου που αναφερει αν ειναι fast/interleaved (speedtouch 530v6). Καμια ιδεα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.