PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμός κατανάλωσης (watt) του hardware σε desktop



Bananas
18-03-12, 14:59
Γεια σας. Θέλω να υπολογίσω με κάποιο τρόπο την μέγιστη ισχύς (watt) του hardware μου σε desktop.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής:
Δεν μπορώ να βρώ τις καταναλωσεις στα site των κατασκευαστών.

Π.Χ για την msi gtx560ti και για την μητρική μου gigabyte δεν βρίσκω ΤΙΠΟΤΑ στα sites των κατασκευαστών.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα βρώ αυτά?
(Υπαρχει τροπος και με βατομετρο αλλα δεν εχω την συσκευη αυτή και δεν θέλω να ακολουθησω αυτον τον τροπο)

Hackerman
18-03-12, 15:06
Σε βοηθάει αυτό (http://support.asus.com/powersupply.aspx);

Bananas
18-03-12, 15:17
χμμμ οχι ιδιαιτερα!Νομίζω οτι ειναι στο περιπου..... θελω κατι "σιγουρο"
Τιμες απο τους κατασκευαστες.... μα καλα τοσο δυσκολο τους είναι να τις αναγράφουν???

alekan
18-03-12, 15:21
Μόνο με μετρητή γίνεται αυτό που θες.

Bananas
18-03-12, 15:32
Μόνο με μετρητή γίνεται αυτό που θες.

Έχεις κατι υποψιν σου φθινο και αξιόπιστο στις μετρήσεις? (Δεν με νοιάζει αν έχει αποκλιση πχ 4%)

........Auto merged post: Bananas πρόσθεσε 9 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κατι ακόμα. Ας πουμε ότι αγόρασα μετρητη watt και τον συνδεσα μεταξυ πριζας και τροφοδοτικου. Υπαρχει καποιο προγραμμα ή καποιος τρόπος για να κάνω το pc μου να δουλέψει σε full load όλο το hardware?

geoal
18-03-12, 15:52
το ποιο πληρες διαδικτυακο ειναι αυτο http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp (υπαρχει και pro εκδοση με πληρωμη). Τωρα αν θελεις να βρεις την συνολικη καταναλωση του υπολογιστη σου μπορεις με αμπεροτσιμπιδα. Τωρα για το ποσο καταναλωνει το καθε εξαρτημα υπαρχουν τα στοιχεια αλλα συνηθως δεν τα αναφερουν ολες οι εταιρειες στους τελικους αγοραστες αλλα τα παρεχουν σε οσους τα ζητησουν και φυσικα στους κατασκευαστες ψυκτρων,κουτιων κτλ. Παντως εγω που χρησιμοποιω το site που εδωσα μπορω να σου πω οτι ειναι αρκετα ακριβες και οπως θα δεις συμπεριλαμβανει και παραμετρους οπως το ποσο "παλιο" ειναι το υλικο γιατι οπως ειναι γνωστο οι πυκνωτες με τα χρονια χανουν την αποδοση τους και αυτο δεν ισχυει μονο για τους πυκνωτες των τροφοδοτικων αλλα και των πυκνωτων τροφοδοσιας των τσιπ στις καρτες γραφικων και των επεξεργαστων στις μητρικες αλλα και σε οποιο αλλο κυκλωμα τροφοδοτει κατι με αρκετα αμπερ.

Gordito
18-03-12, 15:56
Κατι ακόμα. Ας πουμε ότι αγόρασα μετρητη watt και τον συνδεσα μεταξυ πριζας και τροφοδοτικου. Υπαρχει καποιο προγραμμα ή καποιος τρόπος για να κάνω το pc μου να δουλέψει σε full load όλο το hardware?

Θα τρεξεις ενα cpu και gpu benchmark ταυτοχρονα. Δεν ξερω αν υπαρχει ενα που να το κανει αυτο για να μην τρεχεις 2 ταυτοχρονα.
Ή θα τρεξεις καποια εφαρμογη/παιχνιδι που εχεις και ειναι απαιτητικο.

Δεν πολυεχει νοημα να εχεις full load ολο το hardware, μονο η cpu και η gpu φτανει.

Τα software προγραμματα που κανουν αυτην την δουλεια δεν ειναι ικανοποιητικα και συνηθως ειναι (πολυ) ανακριβη

Bananas
18-03-12, 16:31
το ποιο πληρες διαδικτυακο ειναι αυτο http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp (υπαρχει και pro εκδοση με πληρωμη). Τωρα αν θελεις να βρεις την συνολικη καταναλωση του υπολογιστη σου μπορεις με αμπεροτσιμπιδα. Τωρα για το ποσο καταναλωνει το καθε εξαρτημα υπαρχουν τα στοιχεια αλλα συνηθως δεν τα αναφερουν ολες οι εταιρειες στους τελικους αγοραστες αλλα τα παρεχουν σε οσους τα ζητησουν και φυσικα στους κατασκευαστες ψυκτρων,κουτιων κτλ. Παντως εγω που χρησιμοποιω το site που εδωσα μπορω να σου πω οτι ειναι αρκετα ακριβες και οπως θα δεις συμπεριλαμβανει και παραμετρους οπως το ποσο "παλιο" ειναι το υλικο γιατι οπως ειναι γνωστο οι πυκνωτες με τα χρονια χανουν την αποδοση τους και αυτο δεν ισχυει μονο για τους πυκνωτες των τροφοδοτικων αλλα και των πυκνωτων τροφοδοσιας των τσιπ στις καρτες γραφικων και των επεξεργαστων στις μητρικες αλλα και σε οποιο αλλο κυκλωμα τροφοδοτει κατι με αρκετα αμπερ.

Ωραια! Με το υπαρχον hardware (+ αυτα που θα προσθέσω σύντομα)
Έχω αυτα τα αποτελέσματα:

Minimum PSU Wattage: 600 W
Recommended
PSU Wattage: 650w
(Σε full load)

Σε 90% load το recommended είναι 600 watt

Πέρα απο το να κανω καμια ρυθμιση ή να χω μια ιδέα για τα ποσα πληρώνω στην δεή ήθελα να ξερω τα watt για να δω αν θα μου σήκωνε το μηχανημα ενα ups 600 watt. Είναι οριακά τα πράγματα?

BigBlack
18-03-12, 16:57
Τι σύστημα έχεις φίλε; Τα περισσότερα συστήματα δε χρειάζονται παραπάνω από ένα 350άρι-450άρι τροφοδοτικό εκτός αν έχεις υπερχρονίσει τέρμα και έχεις και 2-3 ενεργοβόρες κάρτες γραφικών.

giatros.net
18-03-12, 17:20
Αυτο (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=18107) που ζητάς σου κάνει.

stefkon
18-03-12, 17:33
Γεια σας. Θέλω να υπολογίσω με κάποιο τρόπο την μέγιστη ισχύς (watt) του hardware μου σε desktop.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής:
Δεν μπορώ να βρώ τις καταναλωσεις στα site των κατασκευαστών.

Π.Χ για την msi gtx560ti και για την μητρική μου gigabyte δεν βρίσκω ΤΙΠΟΤΑ στα sites των κατασκευαστών.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα βρώ αυτά?
(Υπαρχει τροπος και με βατομετρο αλλα δεν εχω την συσκευη αυτή και δεν θέλω να ακολουθησω αυτον τον τροπο)


Αν θέλεις να μετρήσεις την κατανάλωση του Η/Υ σου, αλλά και οποιαδήποτε συσκευής, υπάρχουν μετρητές κατανάλωσης ενέργειας που κάνουν αυτή την δουλειά.


http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=651
http://www.shop-e.gr/pals/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=3031&category_id=175&option=com_virtuemart&Itemid=53
http://www.efergy-hellas.gr/product_info.php?cPath=15_18&products_id=48

alekan
18-03-12, 19:03
..... Υπαρχει καποιο προγραμμα ή καποιος τρόπος για να κάνω το pc μου να δουλέψει σε full load όλο το hardware?

Θα κατεβάσεις το OCCT (http://www.ocbase.com/perestroika_en/index.php?Download), θα τρέξεις το τεστ "Power Supply" κι ετοιμάσου για κάψιμο.

Bananas
18-03-12, 21:13
Τι σύστημα έχεις φίλε; Τα περισσότερα συστήματα δε χρειάζονται παραπάνω από ένα 350άρι-450άρι τροφοδοτικό εκτός αν έχεις υπερχρονίσει τέρμα και έχεις και 2-3 ενεργοβόρες κάρτες γραφικών.

Για αυτο δεν ηθελα να υπολογισω ετσι τα watt . Επειδη τα προγραμματα αυτα στα site θεωρω οτι εχουν μεγαλες αποκλισεις.

Το σύστημα μου αποτελειται απο:

Core i7 2600 k
μητρικη gigabyte z68xud4-b3 (αν θυμαμαι καλα)
Ram ddr3 1333 8 gb
MSI GTX560TI 2GB
Σκληρός 1tb western digital caviar black
Coolermaster ψυκτρα στην cpu
4 ανεμιστήρες οι 3 240mm περιπου και ο αλλος 140mm
Τροφοδοτικο corsair tx650 v2 650 watt
Υπολογισα τα watt μαζι με αυτα που θα προσθέσω στο tower σε λιγο καιρο
Δηλαδη
αλλον εναν σκληρο 1tb green power
εναν ssd δισκο και μια καρτα ηχου pci soundblaster x-fi
Υπολογισα και μια usb πιασμενη για να φορτιζω τις συσκευες μου (πχ το κινητο)
To συστημα δεν το εχω κανει overclocking (ακομα... μαλλον θα πουσαρω την gpu μιας και ειναι oc version η καρτα)

alekan
18-03-12, 21:22
Ενδεικτικά: 2600K@4.3 , GTX570
σε f@h full και τα 2, ο μετρητής μου έδειξε ~290VA.

RASTAVIPER
18-03-12, 21:23
Με wattmeter στο σύστημα της υπογραφής (μόνιμο OC σε cpu @3.250mhz +vga) και δεν περνάω τα 490w σε full load είτε σε Bench ή σε 3d Games.

Hodad
18-03-12, 21:46
Και πέρα από τι πληρώνεις στη Δ.Ε.Η. αφαιρείς ένα ποσοστό ανάλογα με το efficiency του τροφοδοτικού για να έχεις μια καλύτερη εικόνα για τις απαιτήσεις του συστήματος σε ισχύ.

Bananas
18-03-12, 22:01
χμμμ δεν με νοιαζει τοσο το ποσο ΑΚΡΙΒΩΣ καιει το hardware αλλα γενικα το ποσο ισχυ τραβαει το psu σε full load για να δω τι πληρωνω και τι ups μπορω να βαλω επάνω. Εννοεις οτι αν εχει efficiency 80 ότι το 20% της ισχυς είναι απωλειες.

Πιστευετε ότι με ενα 1000VA ups θα μαι ενταξει σε full load ή σχεδον full load?

alekan
18-03-12, 22:03
Θα εισαι εντάξει.

Agarwaen777
18-03-12, 22:29
1) Πολύ βασικό! ΔΕΝ έχεις συμπεριλάβει το aging, βάλ’ το κάνα 40%... να σου πω μετά πόσο θα σου βγάλει!
2) Όσο ποιο "ακριβό" και μεγάλο το τροφοδοτικό τόσο το καλύτερο. Εξαρτάσαι φυσικά από το κόστος, οκ, ΑΛΛΑ αν το σηκώνει η τσέπη σου, είναι από τα πράγματα που ΔΕΝ αξίζει να κάνεις οικονομία. Μπορεί να το σκεφτείς (αν ασχολείσαι) σε παραλληλισμό με τα αμάξια με τα πολλά κυβικά. Αν αγοράσεις 800W, δεν σημαίνει ότι θα δουλεύει στο full αλλά στο ρελαντί. Δεν κουράζεται άρα αντέχει περισσότερο. Το ups αν δεν έχεις συχνά περιβλήματα τάσης, διακοπών ρευμάτων κτλ είναι λίγο πολύ περιττό. 20 χρόνια τώρα έχω υπολογιστή, ελάχιστες φορές μου φάνηκε χρήσιμο, ακόμα λιγότερες με «έσωσε» και του άλλαξα και πόσες φορές μπαταρία… από το να πάρεις μέτριο τροφοδοτικό και ups, καλύτερα να πάρεις καλό τροφοδοτικό και ένα καλό πολύμπριζο.

hemlock
18-03-12, 22:34
1) Πολύ βασικό! ΔΕΝ έχεις συμπεριλάβει το aging, βάλ’ το κάνα 40%... να σου πω μετά πόσο θα σου βγάλει!
2) Όσο ποιο "ακριβό" και μεγάλο το τροφοδοτικό τόσο το καλύτερο. Εξαρτάσαι φυσικά από το κόστος, οκ, ΑΛΛΑ αν το σηκώνει η τσέπη σου, είναι από τα πράγματα που ΔΕΝ αξίζει να κάνεις οικονομία. Μπορεί να το σκεφτείς (αν ασχολείσαι) σε παραλληλισμό με τα αμάξια με τα πολλά κυβικά. Αν αγοράσεις 800W, δεν σημαίνει ότι θα δουλεύει στο full αλλά στο ρελαντί. Δεν κουράζεται άρα αντέχει περισσότερο. Το ups αν δεν έχεις συχνά περιβλήματα τάσης, διακοπών ρευμάτων κτλ είναι λίγο πολύ περιττό. 20 χρόνια τώρα έχω υπολογιστή, ελάχιστες φορές μου φάνηκε χρήσιμο, ακόμα λιγότερες με «έσωσε» και του άλλαξα και πόσες φορές μπαταρία… από το να πάρεις μέτριο τροφοδοτικό και ups, καλύτερα να πάρεις καλό τροφοδοτικό και ένα καλό πολύμπριζο.
Τι είναι το aging?

Bananas
18-03-12, 23:05
Τι είναι το aging?

Tην ίδια απορία έχω.

........Auto merged post: Bananas πρόσθεσε 4 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


1) Πολύ βασικό! ΔΕΝ έχεις συμπεριλάβει το aging, βάλ’ το κάνα 40%... να σου πω μετά πόσο θα σου βγάλει!
2) Όσο ποιο "ακριβό" και μεγάλο το τροφοδοτικό τόσο το καλύτερο. Εξαρτάσαι φυσικά από το κόστος, οκ, ΑΛΛΑ αν το σηκώνει η τσέπη σου, είναι από τα πράγματα που ΔΕΝ αξίζει να κάνεις οικονομία. Μπορεί να το σκεφτείς (αν ασχολείσαι) σε παραλληλισμό με τα αμάξια με τα πολλά κυβικά. Αν αγοράσεις 800W, δεν σημαίνει ότι θα δουλεύει στο full αλλά στο ρελαντί. Δεν κουράζεται άρα αντέχει περισσότερο. Το ups αν δεν έχεις συχνά περιβλήματα τάσης, διακοπών ρευμάτων κτλ είναι λίγο πολύ περιττό. 20 χρόνια τώρα έχω υπολογιστή, ελάχιστες φορές μου φάνηκε χρήσιμο, ακόμα λιγότερες με «έσωσε» και του άλλαξα και πόσες φορές μπαταρία… από το να πάρεις μέτριο τροφοδοτικό και ups, καλύτερα να πάρεις καλό τροφοδοτικό και ένα καλό πολύμπριζο.

Δηλαδή θεωρείς ότι γι ατο συστημα που προανεφερα το 650αρι psu μου ζορίζεται? Λαθος επιλογή?Παρ ολα αυτα θεωρείς ότι θα με καλύψει ενεργειακα?
Πολυμπριζο έχω πολυ καλο της APC surge arrest performace

Αυτο το παραδειγμα με τα αμαξια δεν το πολυκαταλαβα αν και φοιτητης μηχανολογιας :P

Hodad
18-03-12, 23:09
Εννοεις οτι αν εχει efficiency 80 ότι το 20% της ισχυς είναι απωλειες.
Ναι και αρα το σύστημα δεν καταναλώνει όσο ισχύ τραβάει από την πρίζα.

Aging είναι ο συντελεστής γύρανσης του τροφοδοτικού και αναφέρεται κυρίως και συνήθως για τους πυκνωτές του (capacitor aging).

Bananas
18-03-12, 23:16
Ναι και αρα το σύστημα δεν καταναλώνει όσο ισχύ τραβάει από την πρίζα.

Aging είναι ο συντελεστής γύρανσης του τροφοδοτικού και αναφέρεται κυρίως και συνήθως για τους πυκνωτές του (capacitor aging).

Έβαλα 30% στο προγραμματακι υπολογισμου!

Hodad
18-03-12, 23:25
30% είναι πολύ μεγάλο ποσοστό για το τροφοδοτικό σου εκτός αν λειτουργεί κάτω από πολύ άσχημες συνθήκες...

Bananas
19-03-12, 00:17
Χμμ αν θυμαμαι καλα ελεγε οτι καλο ειναι να βαζουμε 30% για τροφοδοτικο που εχουμε σκοπο να το κρατησουμε πανω απο ενα χρονο και θα δουλευει συνεχομενα
νομιζω 20% για τροφοδοτικο πανω απο ενα χρονο με κανονικη χρηση. Εγω εβαλα 30 ας πουμε για... "μεγαλυτερη σιγουρια"

cranky
19-03-12, 09:58
Ageing (http://en.wikipedia.org/wiki/Ageing) > aging > γήρανση (χοντρικά).

RASTAVIPER
19-03-12, 11:25
Ναι και αρα το σύστημα δεν καταναλώνει όσο ισχύ τραβάει από την πρίζα.

Aging είναι ο συντελεστής γύρανσης του τροφοδοτικού και αναφέρεται κυρίως και συνήθως για τους πυκνωτές του (capacitor aging).
Τι εννοείς;
Πώς γίνεται να τραβάει από την μπριζα πχ 300w και να καταναλώνει άλλο ποσό;
Τότε τι μετράει το wattmeter?

Hodad
19-03-12, 14:18
Τι εννοείς;
Πώς γίνεται να τραβάει από την μπριζα πχ 300w και να καταναλώνει άλλο ποσό;
Τότε τι μετράει το wattmeter?
Είναι αυτό που έγραψε και ο Bananas παραπάνω, οι απώλειες δηλαδή.

Για ένα ένα τροφοδοτικό με efficiency 80% π.χ. σε κάποιο load και ένα σύστημα που καταναλώνει 100W σ αυτό το load τότε από την πρίζα θα 'τραβηχθεί' 100x(100/80)=125W.
Μπορεί η κατανάλωση να είναι 125W αλλά η ωφέλιμη ισχύς είναι το 80%.
Το wattmeter μετρά την ισχύ που δίνει η πρίζα κι όχι ουσιαστικά αυτή που καταναλώνουν οι συσκευές αυτές καθαυτές.

RASTAVIPER
19-03-12, 14:34
Χωρίς να κολλάμε στο το γράφει πάνω το PSU, τα νούμερα που βλέπει κάποιος στο wattmeter ισχύουν;

Hodad
19-03-12, 14:39
Χωρίς να κολλάμε στο το γράφει πάνω το PSU, τα νούμερα που βλέπει κάποιος στο wattmeter ισχύουν;
Ισχύουν (αν δεν έχει μεγάλη απόκλιση και το wattmeter) αλλά στο πόσο κατανάλωση έχεις από την πρίζα σου κι όχι ο υπολογιστής (μιας και γι αυτό μιλάμε).
Οπότε σύμφωνα με το παράδειγμα πριν στην Δ.Ε.Η. θα πληρώσεις για 125W και όχι για 100W που χρειάζεται το σύστημα αλλά όταν θα ψάξεις για τροφοδοτικό θα κοιτάξεις για 100άρι και όχι για 125άρι.
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητόςστο ποιά είναι η διαφορά και πότε πρέπει να τη λάβουμε υπόψην :p

Agarwaen777
19-03-12, 15:54
Για τον φοιτητή μηχανολογίας… μάλλον είσαι ακόμα μικρό εξάμηνο και δεν έχεις κάνει μηχανές εσωτερικής καύσης Ι και ΙΙ, αν είχες θα καταλάβαινες καλύτερα, αλλά για να μην βγούμε πολύ off topic, έχουμε και λέμε:

ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ υπάρχουν απώλειες. Άρα
1) Βάζεις σε έναν κινητήρα ένα λίτρο βενζίνη… ε, κινητική ενέργεια γίνεται το 35%. ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.
2) Βάζεις σε έναν υπερπληρωμένο τετράχρονο diesel κινητήρα ένα λίτρο diesel, ε, κινητική ενέργεια γίνεται το 50-60%. ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.
3) Δίνεις σε ένα ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 110W ηλεκτρικής Ενέργειας, ε από το τροφοδοτικό και μετά ΔΕΝ έχεις 110W αλλά λιγότερη και ο λόγος… ΑΠΩΛΕΙΕΣ.

Το aging όπως αναφέρθηκε παραπάνω χοντρικά είναι η γήρανση, (δεν είμαι σε θέση να κάνω μαθήματα ετοιμολογίας αγγλικών, αλλά age = ηλικία… + την κατάληξη ing… έλεος!)

Ότι χρησιμοποιείται και ότι υπάρχει γενικότερα, φθείρεται με τη πάροδο του χρόνου (παγκόσμιος νόμος).

Άρα αν βάλεις aging π.χ. 5% είναι σαν να πιστεύεις ότι το τροφοδοτικό θα δίνει τόσο σωστά και αξιόπιστα ρεύμα, μετά από 6 χρόνια, όσο την πρώτη μέρα που το αγόρασες!!! FAIL! ERROR! Αυτό απλά ΔΕΝ παίζει!

Δεδομένου λοιπόν (με τα δικά μου στάνταρ) ότι δεν αλλάζω pc κάθε σεζόν ή κάθε χρόνο και όταν αγοράζω κάτι, αγοράζω κάτι «καλό» που θα με βγάλει κάποια χρόνια (ή και ακόμα περισσότερο χρόνια με μία αναβάθμιση) αγοράζω μεγαλύτερο τροφοδοτικό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Ο επεξεργαστής σου θεωρείται από τους κορυφαίους, έχεις ρίξει τόσο χρήμα… ε είναι «μ@λ@κί@» εκ μέρους μου να τσιγκουνευτείς τα λεφτά να πάρεις καλό τροφοδοτικό. Γιατί ένα κάψιμο τροφοδοτικό μπορεί να είναι συνυπαίτιο για το κάψιμο και κάποιου άλλου εξαρτήματος, π.χ. σκληρού δίσκου… και όταν χάσεις προσωπικές φωτογραφίες και video τα λέμε ;(



Με wattmeter στο σύστημα της υπογραφής (μόνιμο OC σε cpu @3.250mhz +vga) και δεν περνάω τα 490w σε full load είτε σε Bench ή σε 3d Games.

Ναι αλλά πήρες 750W γιατί?!! Μήπως ακριβώς για τους λόγους που περιγράφω παραπάνω?

@ Bananas το αν σε φτάνει ή όχι το τροφοδοτικό είναι πάρα πολύ σχετικό. Είχε αγοράσει γνωστός μου Turbox μηχάνημα, που κλασικά του είχαν βάλει τα πάντα επώνυμα μέσα εκτός από τροφοδοτικό και κουτί. Είχε I7 950, κάρτα γραφικών GTX 460 και πάει λέγοντας και του είχαν βάλει 400W τροφοδοτικό!!!!!!! Το θέμα είναι ότι το παλικάρι, το μόνο που έκανε ήταν να μπαίνει στο facebook μία φορά την μέρα, ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ, για δύο χρόνια. Ε οκ, το pc δεν έπαθε τίποτα! Χαίρω πολύ, με μηδενική χρήση και με load στο 10% τα 400W ήταν μια χαρά!

Σε αντίστοιχη περίπτωση φίλου σε net cafe με ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΛΟΪΔΙΟΥΣ, επειδή κάποιοι ήταν απομονωμένοι και οι χρήστες δεν πήγαιναν τόσο συχνά σε αυτούς και δεδομένου ότι το νετ καφέ δεν έκλεισε ούτε μέρα μέσα στο χρόνο, φάνηκε το aging. Ενώ όλοι δούλευαν από το πρωί μέχρι το βράδυ (και πάλι μέχρι το πρωί 24/7), αυτοί που δέχονταν μεγαλύτερη χρήση, άρχισαν να έχουν προβλήματα.

Πφφφ, μεγάλο βγήκε το post, sorry αν σας κούρασα.

runner70
19-03-12, 19:29
Τα site που σου βγαζουν την καταναλωση μπορει να εχουν τεραστιες αποκλισεις απο τα πραγματικα νουμερα. Για wattμετρο ειχα παρει το παρακατω γιατι εχει και μπαταριουλα οταν το βγαλεις απο την μπριζα για να βλεπεις τις μετρησεις που εχει καταγραψει καθως και το συντελεστη ισχυος που σε ενδιαφερει στην περιπτωση του ups.

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20720&cat=651&page=1

tintin
19-03-12, 23:17
Σε βοηθάει αυτό (http://support.asus.com/powersupply.aspx);

Ο πιναξ αυτος ειναι για τα μπαζα.
Δε κανει διακριση μηχανικου/ssd διασκου.
Με 0-2 usb συσκευες μου δινει 550W, με 3 μου δινει 600...

giatros.net
20-03-12, 09:41
Ageing (http://en.wikipedia.org/wiki/Ageing) > aging > γήρανση (χοντρικά).

σωστόστ :oneup:
Και αναφέρεται για τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές.

Bananas
20-03-12, 12:08
Για τον φοιτητή μηχανολογίας… μάλλον είσαι ακόμα μικρό εξάμηνο και δεν έχεις κάνει μηχανές εσωτερικής καύσης Ι και ΙΙ, αν είχες θα καταλάβαινες καλύτερα, αλλά για να μην βγούμε πολύ off topic, έχουμε και λέμε:

ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ υπάρχουν απώλειες. Άρα
1) Βάζεις σε έναν κινητήρα ένα λίτρο βενζίνη… ε, κινητική ενέργεια γίνεται το 35%. ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.
2) Βάζεις σε έναν υπερπληρωμένο τετράχρονο diesel κινητήρα ένα λίτρο diesel, ε, κινητική ενέργεια γίνεται το 50-60%. ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.
3) Δίνεις σε ένα ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 110W ηλεκτρικής Ενέργειας, ε από το τροφοδοτικό και μετά ΔΕΝ έχεις 110W αλλά λιγότερη και ο λόγος… ΑΠΩΛΕΙΕΣ.



Ευχαριστώ για τις πληροφοριες και για τον κοπο σου να γραψεις ολο αυτο το κατεβατό. (Οσο για τα ΜΕΚ τα εχω τελειωσει απλα δεν καταλαβα τι ακριβως συγκρινες :P)

Bananas
21-03-12, 01:22
Αγόρασα τελικά ενα ups turbo x 600 watt . Τρέχοντας το λογισμικο του διαπίστωσα ότι σε full load το pc μου τραβάει το 60 % της ισχύς που μπορεί να παρέχει η μπαταρία. Αρα πανω κατω θα καιει καπου στα 400 watt . Καποια στιγμή θα αγοράσω και ενα μετρητή κατανάλωσης.
Anyway . Για να μην ανοίγω αλλο θεμα. Το προγραμματακι του συγκεκριμενου ups είναι αθλιο. Ξέρετε κανα καλο free ? Βασικα ψάχνω κάτι το οποίο να μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω να κλείνει αυτόματα το ups όταν κλέινω το pc. Γίνεται κάτι τετοιο?

giatros.net
21-03-12, 02:29
Αγόρασα τελικά ενα ups turbo x 600 watt . Τρέχοντας το λογισμικο του διαπίστωσα ότι σε full load το pc μου τραβάει το 60 % της ισχύς που μπορεί να παρέχει η μπαταρία. Αρα πανω κατω θα καιει καπου στα 400 watt . Καποια στιγμή θα αγοράσω και ενα μετρητή κατανάλωσης.
Anyway . Για να μην ανοίγω αλλο θεμα. Το προγραμματακι του συγκεκριμενου ups είναι αθλιο. Ξέρετε κανα καλο free ? Βασικα ψάχνω κάτι το οποίο να μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω να κλείνει αυτόματα το ups όταν κλέινω το pc. Γίνεται κάτι τετοιο?

Αυτό γίνεται MONO με τον γνωστό controller "dac-tilo"

runner70
21-03-12, 02:53
Αυτό γίνεται MONO με τον γνωστό controller "dac-tilo"


:rofl::rofl: ποια εκδοση ομως γιατι κυκλοφορουν αρκετες: deikths 1.0 , mesos 4.1;

d_nikolaos
21-03-12, 03:19
:rofl::rofl: ποια εκδοση ομως γιατι κυκλοφορουν αρκετες: deikths 1.0 , mesos 4.1;
:respekt::respekt::respekt::respekt:

:rofl::rofl::rofl:

giatros.net
21-03-12, 16:31
:rofl::rofl: ποια εκδοση ομως γιατι κυκλοφορουν αρκετες: deikths 1.0 , mesos 4.1;
:worthy:
Προφανώς η έκδοση deikths 1.0, είναι για την συγκεκριμένη εφαρμογή.


ΥΓ. Η έκδοση mesos 4.1 χρησιμοποιείται αποκλειστικά για άλλου τύπου εφαρμογή.:cool:

runner70
21-03-12, 17:54
:worthy:
Προφανώς η έκδοση deikths 1.0, είναι για την συγκεκριμένη εφαρμογή.


ΥΓ. Η έκδοση mesos 4.1 χρησιμοποιείται αποκλειστικά για άλλου τύπου εφαρμογή.:cool:


:respekt::respekt::rofl:

πηγα να γραψω αντιχειρας αλλα λεω ο μεσος θα σχολιαστει οπως ακριβως το ειπες. ;):worthy:

RASTAVIPER
09-12-16, 05:20
Έχω ενα wattmeter της ΗΑΜΑ και εδώ και μερικές βδομάδες δεν ανάβει η οθόνη.
Το άνοιξα να δω για καμιά ασφάλεια, αλλά δεν βρήκα κάτι.
Τι αλλο μπορεί να φταίει;

sdikr
09-12-16, 12:19
Έχω ενα wattmeter της ΗΑΜΑ και εδώ και μερικές βδομάδες δεν ανάβει η οθόνη.
Το άνοιξα να δω για καμιά ασφάλεια, αλλά δεν βρήκα κάτι.
Τι αλλο μπορεί να φταίει;

Το έκανε ξαφνικά ή είχε παλιότερα τίποτα χαρακτήρες κομμένους;
Υπάρχει περίπτωση αν έχει καλωδιοταινία που πατάει στην οθόνη να έχει ξεκολλήσει

RASTAVIPER
09-12-16, 14:22
Το έκανε ξαφνικά ή είχε παλιότερα τίποτα χαρακτήρες κομμένους;
Υπάρχει περίπτωση αν έχει καλωδιοταινία που πατάει στην οθόνη να έχει ξεκολλήσει
Όχι κομμένους χαρακτήρες, αλλά νομίζω είχε λίγο αδυνατίσει η ένδειξη πριν καιρό.
Όταν το άνοιξα δεν είδα κάτι ξεκολλημενο.

sdikr
09-12-16, 14:32
Όχι κομμένους χαρακτήρες, αλλά νομίζω είχε λίγο αδυνατίσει η ένδειξη πριν καιρό.
Όταν το άνοιξα δεν είδα κάτι ξεκολλημενο.

Συνήθως δεν φαίνεται οτι είναι ξεκολλημένο, αλλά η κόλα που βάζουν χάνει τις ιδιότητες της και δεν κάνει πλέον καλή επαφή
Αυτό το φτιάχνεις με το να ζεστάνεις λίγο εκεί που εφαρμόζει η ταινια και μετά με το πίσω μέρος απο ενα κατσαβίδι να το τρίψεις λίγο

Αν σε παίρνει να το πιέσεις την ταινία οταν είναι στο ρεύμα κάνε του μια δοκιμή να δεις αν θα φέρει κάτι στην οθόνη

@ ADSLgr.com All rights reserved.