PDA

Επιστροφή στο Forum : Nokia: Σύμφωνα με τον CEO της τα πολυπύρηνα smartphones είναι "απλά σπατάλη της μπαταρίας"



Σελίδες : [1] 2 3

BlindG
18-03-12, 17:44
Ο CEO της Nokia πιστεύει οτι τα διπύρηνα και τετραπύρηνα smartphones που κυκλοφορούν στην αγορά δεν έχουν τόσο μεγάλη χρησιμότητα ενώ κυρίως σπαταλούν τις μπαταρίες τους (http://www.pocket-lint.com/news/44902/nokia-ceo-stephen-elop-dual-quad-core). Τα παραπάνω τα αποκάλυψε σε πρόσφατη συνέντευξη στην εκπομπή Yangcheng Evening News, λίγο πριν την κυκλοφορία του Lumia 800 smartphone στην Κινεζική αγορά εντός του μήνα.97365

Ο CEO παρέπεμψε σε πρόσφατες διθυραμβικές κριτικές από διαγωνισμούς (http://windowsteamblog.com/windows_phone/b/windowsphone/archive/2012/03/06/smoked-by-windows-phone-goes-global.aspx), σαν απόδειξη των λεγομένων του και για να επιβεβαιώσει οτι τα πολυπύρηνα τηλέφωνα δεν είναι πάντα ταχύτερα από τα μονοπύρηνα. Στον ένα διαγωνισμό, η Microsoft είχε 640 ψήφους ενάντια σε μόλις 50 ήττες, αποτέλεσμα διόλου κακό για μονοπύρηνο τηλέφωνο.

Η παραπάνω δήλωση πάντως δεν εκπλήσσει αφού το λειτουργικό Windows Phone δεν υποστηρίζει επεξεργαστές με περισσότερους από έναν πυρήνες και κατ'επέκταση καμία από τις συσκευές της σειράς Lumia της Nokia που τρέχουν το συγκεκριμένο λειτουργικό, δεν διαθέτει πολυπύρηνους επεξεργαστές. Σε συνέντευξή του στο Pocket Now στα τέλη της περασμένης χρονιάς, εκπρόσωπος δήλωσε οτι η Microsoft σκόπευε να υιοθετήσει υποστήριξη για περισσότερους από έναν πυρήνες αλλά ήθελε να το κάνει μέ πιο πομπώδη τρόπο και δεν ήταν έτοιμοι αυτή τη στιγμή.

Η παρούσα κατάσταση αναμένεται να αλλάξει εντός του έτους με την κυκλοφορία των Windows 8. Τον περασμένο μήνα το The Verge (http://www.theverge.com/2012/2/29/2830246/windows-phone-8-dual-core-qualcomm-sprint) ανέφερε οτι η ομάδα μηχανικών των Windows Phone δοκίμαζε το MSM8960 της Qualcomm, έναν διπύρηνο επεξεργαστή στα 1.5GHz .

Με τα νέα τηλέφωνα της Nokia που είναι εξοπλισμένα με διπύρηνους επεξεργαστές να είναι σχεδόν στη γραμμή παραγωγής, είναι μάλλον θέμα χρόνου το να ανασκευάσει ο Elop τις δηλώσεις του και πλέον να υποστηρίζει ανοιχτά τα πολυπύρηνα τηλέφωνα.


Του Shawn Knight
Δημοσιεύτηκε: Παρασκευή 16 Μαρτίου, 2012, 12:00 PM EST



Πηγή: techspot.com (http://www.techspot.com/news/47833-nokia-ceo-says-multi-core-smartphones-are-just-a-waste-of-battery.html)

Σχετικά άρθρα:
Δηλώσεις CEO Nokia: pocket-lint.com (http://www.pocket-lint.com/news/44902/nokia-ceo-stephen-elop-dual-quad-core)
Διαγωνισμός Smoked By: windowssteamblog.com (http://windowsteamblog.com/windows_phone/b/windowsphone/archive/2012/03/06/smoked-by-windows-phone-goes-global.aspx)
H Μicrosoft δοκιμάζει πολυπύρηνα τηλέφωνα: theverge.com (http://www.theverge.com/2012/2/29/2830246/windows-phone-8-dual-core-qualcomm-sprint)

BlindG
18-03-12, 17:47
Δεν βαριέμαι να επαναλαμβάνω το πόσο έχω βαρεθεί τις μπασταρδεμένες συσκευές που όλο θέλουν να γίνουν κάτι πέρα από αυτό που είναι:
τηλέφωνα->tablet
netbook->laptop
laptop->desktop

Aν και όπως λέει το άρθρο, ήταν μια ανόητη κίνηση από εμπορικής πλευράς και είναι μόνο ζήτημα χρόνου η ανασκευή της δήλωσης, παρ'όλα αυτά συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Το ζητούμενο σήμερα είναι ένα τηλέφωνο με αυτονομία.

Εγώ βέβαια είμαι από τους λίγους που θέλουν να έχουν ξεχωριστή φωτογραφική, ξεχωριστό mp3 player, ξεχωριστό τηλέφωνο, ξεχωριστό laptop αλλά οκ... Γνώμες είναι αυτές :what:

geoal
18-03-12, 18:01
ειναι και Elop υποστηριχτης του μαρτυριου της σταγονας... σας δινουμε την τεχνολογια αργα και βασανιστικά :lol:

georgebou
18-03-12, 18:01
Εγώ βέβαια είμαι από τους λίγους που θέλουν να έχουν ξεχωριστή φωτογραφική, ξεχωριστό mp3 player, ξεχωριστό τηλέφωνο, ξεχωριστό laptop αλλά οκ... Γνώμες είναι αυτές :what:

Και εγω αυτης της άποψης ειμαι αλλα το smartphone ειναι χρησιμο αμα θες να κάνεις λίγο απο όλα.

Π.χ. Οταν θελω να βγαλω μια φωτογραφία που ξαφνικα προέκυψε, το smartphone δινει την λύση.
Αντιθέτα όταν πάω σε διακοπες όλες τις φωτογραφίες της βγαζω με την φωτογραφικη μηχανη.

Το ίδιο ισχυει και για τις υπόλοιπες λειτουργιες των smartphones.

Για αυτο το λόγο τα λόγια του CEO έχουν μεγάλη δόση αληθειας.

BlindG
18-03-12, 18:03
ειναι και Elop υποστηριχτης του μαρτυριου της σταγονας... σας δινουμε την τεχνολογια αργα και βασανιστικά :lol:

Ίσως, αλλά όχι στη συγκεκριμένη περίπτωση αφού:

Η παραπάνω δήλωση πάντως δεν εκπλήσσει αφού το λειτουργικό Windows Phone δεν υποστηρίζει επεξεργαστές με περισσότερους από έναν πυρήνες και κατ'επέκταση καμία από τις συσκευές της σειράς Lumia της Nokia που τρέχουν το συγκεκριμένο λειτουργικό, δεν διαθέτει πολυπύρηνους επεξεργαστές.

;)

hritso
18-03-12, 18:05
Επειδή το android χρειάζεται 8πύρηνο για να τρέξει ομαλά δεν σημαίνει πως όλα τα λειτουργικά χρειάζονται πολυπύρηνους επεξεργαστές. Άλλωστε και οι συσκευές με symbian που ήταν μέχρι πριν λίγο καιρό κάτω από το 1 GHz όπως το N8 έτρεχαν όλα αρκετά καλά... Η αυτονομία είναι αυτό που πρέπει να έχει ένα κινητό...

lsavvaid
18-03-12, 18:48
Σαν να είπε... επειδή εμείς δεν έχουμε ακόμη μην ψωνίζεται από αλλού και οταν με το καλό έχουμε και εμείς ελάτε ξανά στο...μαντρί

Προσωπικά θέλω ένα τηλέφωνο απλά για να παίρνω τηλέφωνο

αν είχα μια επιχείρηση και ήθελα να βλέπω απομακρυσμένα μια ip camera ή να απαντάω σε mail πελατών ακόμη και όταν είναι κλειστό το μαγαζί από οπουδήποτε θα κοιτούσα σίγουρα κάτι καλύτερο στο θέμα κινητό

spelljammer
18-03-12, 18:49
Καλά, +1 @Blindg και +1 @Hritso.

Θέλω κι εγώ κινητό που να μη χρειάζεται να ξέρω ότι έχει επεξεργαστή και η μπαταρία του να κρατάει 3 μέρες και να βγάζει και καμιά φωτογραφιούλα της προκοπής. Α, να έχει και 3G και βιντεοκλήση.

Ωπ, wait a minute, έχω τέτοιο κινητό: SonyEricsson k810. Τιμημένο 2007...

chriszah
18-03-12, 18:56
Σύμφωνοι κ. Elop, αλλά μην χρεώνετε ένα κινητό με μονοπύρηνο επεξεργαστή όσο χρεώνουν οι άλλοι τα διπύρηνα και τετραπύρηνα τέρατά τους.

tpsalonika
18-03-12, 19:37
Όσα δεν φτάνει η αλεπού...

Εντάξει κατάλαβαν όλοι, δεν έχουμε έτοιμο ούτε διπύρηνο ούτε τετραπύρηνο, πόσο μάλλον μπαταρία για να τροφοδοτήσει. Από την nokia θα περίμενα την εξέλιξη, δηλαδή να κάνει το επόμενο βήμα, πολυπύρηνο με αυτονομία, αλλά απ'ότι φαίνεται, ότι φάμε ότι πιούμε και ότι αρπάξει...

gbil
18-03-12, 19:49
Νομίζω ότι πρέπει γενικά να παρακολουθούμε αυτά που λέει ο CEO της Nokia-Μ$ καθώς στο τέλος θα τα μαζέψουμε και θα βλέπουμε 1-1 όλα αυτά που οδήγησαν την Nokia από κυρίαρχο της αγοράς στο τέλος της το οποίο δεν αργεί και είναι εντελώς υπεύθυνος για αυτό ο κ.Elop και οι κ. μέτοχοι της Nokia.

Οι αριθμοί μιλάνε μόνοι τους και πλέον - επειδή ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται - προσπαθούν να κρατηθούν από παντού, με μόνο φθηνότερα μοντέλα και φανφάρες όπως η παραπάνω.

nnn
18-03-12, 19:55
Εγώ βλέπω το μονοπύρηνο Lumia 710 να μην έχει προβλήματα να τρέξει το λειτουργικό του και η μπαταρία να κρατάει άνετα 2 ημέρες.

euklidis
18-03-12, 20:08
Εγώ βλέπω το μονοπύρηνο Lumia 710 να μην έχει προβλήματα να τρέξει το λειτουργικό του και η μπαταρία να κρατάει άνετα 2 ημέρες.

Nαι αλλα για αυτο το λογο δεν εχει σοβαρα games και δεν εχει προγραμματα που απαιτουν επεξεργαστικη ισχυ, ουτε για multimedia. Δεν ειναι τυχαιο οτι εχουν πατωσει τα WP και η Νοκια σε πωλησεις.

nikosl
18-03-12, 20:11
Ναι αλλά θα του βάλεις να τρέξει ένα παγκόσμιο μοντέλο καιρού και εκεί θα τα φτύσει.

No wait, για κινητά δεν μιλούσαμε? :whistle:

Panos.2006
18-03-12, 20:14
Σίγουρα όταν τα υποστηρίξουν τα Windows Phone θα λέει άλλα.

Για να λέμε την αλήθεια όμως οι μοναδικές χρήσεις στις οποίες έχουν νόημα τα πολυπύρηνα smartphones είναι η αναπαραγωγή βίντεο hd (στις νέες συσκευές όπως το nexus που έχει 720 ανάλυση) και τα παιχνίδια. Σε όλες τις άλλες χρήσεις δεν υπάρχει κανένα απολύτως νόημα. Για όσους δεν χρειάζονται να βλέπουν ταινίες στο κινητό τους ή δεν παίζουν παιχνίδια είναι απλά άχρηστοι οι πυρήνες εκτός και εάν ο χρήστης άφησε το OC στο PC και το έπιασε στο smartphone του.

Εγώ προτιμώ χίλιες φορές τη μεγαλύτερη αυτονομία. Η κύρια χρήση μου είναι να παίρνω τα emails μου μέσω 3G και το τηλέφωνο/sms (δεν χρησιμοποιώ social εφαρμογές ούτε σερφάρω από το κινητό). Άλλα δεν με χαλάει να ακούσω μια στο τόσο μουσική, να βγάλω μια φωτογραφία που να βλέπεται αν χρειαστεί, να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή πλοήγησης, τις mobile banking εφαρμογές μου ή άλλες χρήσιμες εφαρμογές. Αλλά δεν θα τα κάνω όλα μαζί ταυτόχρονα όπως στο PC μου. Ούτε θα τρέξω κανά VM στο smartphone.

c.pollatos
18-03-12, 20:22
Nαι αλλα για αυτο το λογο δεν εχει σοβαρα games και δεν εχει προγραμματα που απαιτουν επεξεργαστικη ισχυ, ουτε για multimedia. Δεν ειναι τυχαιο οτι εχουν πατωσει τα WP και η Νοκια σε πωλησεις.

Εισαι σιγουρος γι'αυτα που λες..;

To omnia7 μου, εχει χειροτερο επεξεργαστη απο το lumia 710 και απο τα παιχνιδια και τις εφαρμογες δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ παραπονο.

AUGalos
18-03-12, 20:25
Ένα smartphone δεν είναι (μόνο) τηλέφωνο. Όπως δεν μπορείς να τρέξεις windows 7 σε 386 έτσι και δεν μπορείς να τρέχεις (Android, IOS, windows mobile) σε ένα Nokia 3310. Όταν θες να βλέπεις full-HD ταινίες, να σερφάρεις με ταχύτητες ~100Mbit και να στέλνεις και sms στο μωρό ταυτόχρονα χρειάζεσαι Multicore τελεία και παύλα.

Ο κύριος CEO της Nokia είναι προφανές ότι ευλογάει τα γένια του... Όποιος έχει έστω και μικρές γνώσεις περί αρχιτεκτονικής υπολογιστών ξέρει ότι ένας πολυπύρηνος επεξεργαστής καινούργιας γενίας έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις από έναν μονοπύρινο και το tradeoff της μπαταρίας δεν είναι απαγορευτικό. Την μπαταρία των smartphone και των tablet δεν την τρώει ο επεξεργαστής, την τρώει η επικοινωνία του κινητού με το δίκτυο (ειδικά στα LTE 4ης γενίας) και η οθόνες HD.

nikosl
18-03-12, 20:29
Αυτή τη στιγμή η μοναδική πραγματική αδυναμία ενός μονοπύρηνου σε σχέση με ένα πολυπύρηνο smartphone, είναι η εγγραφή και αναπαραγωγή 1080p video. Πράγμα που μπορεί να γίνει με συνεπεξεργαστή εξειδικευμένο για αυτή τη δουλειά και να μην έχεις χωρίς λόγο 4 πυρήνες να ρουφάνε με σωλήνες την ενέργεια της μπαταρίας.

Ας βγάλουν game-edition smartphones για αυτούς που θέλουν να βλέπουν με καλές επιδόσεις τα τελευταία βαριά παιχνίδια (δεν ξέρω ούτε κάν τι ποσοστό των συνολικών χρηστών κινητού έχουν τέτοιες απαιτήσεις δλδ κινητό-psp). Για εμάς τους υπόλοιπους μας αρκεί η smooth λειτουργία και η επάρκεια στα multimedia/web browsing, μαζί με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας.

Ice-Blade
18-03-12, 20:41
Πολύ απλά, το multicore σε smartphone είναι πολυτέλεια και όχι ανάγκη

euklidis
18-03-12, 21:06
Ένα smartphone δεν είναι (μόνο) τηλέφωνο. Όπως δεν μπορείς να τρέξεις windows 7 σε 386 έτσι και δεν μπορείς να τρέχεις (Android, IOS, windows mobile) σε ένα Nokia 3310. Όταν θες να βλέπεις full-HD ταινίες, να σερφάρεις με ταχύτητες ~100Mbit και να στέλνεις και sms στο μωρό ταυτόχρονα χρειάζεσαι Multicore τελεία και παύλα.

Ο κύριος CEO της Nokia είναι προφανές ότι ευλογάει τα γένια του... Όποιος έχει έστω και μικρές γνώσεις περί αρχιτεκτονικής υπολογιστών ξέρει ότι ένας πολυπύρηνος επεξεργαστής καινούργιας γενίας έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις από έναν μονοπύρινο και το tradeoff της μπαταρίας δεν είναι απαγορευτικό. Την μπαταρία των smartphone και των tablet δεν την τρώει ο επεξεργαστής, την τρώει η επικοινωνία του κινητού με το δίκτυο (ειδικά στα LTE 4ης γενίας) και η οθόνες HD.

Aκριβως αυτο. Εμενα την μπαταρια την τρωει οθονη και οι κεραιες. Οσων αφορα τα παχνιδακια που τρεχουν σε WP, ναι οκ και το Desire που ειχα πριν μια χαρα ετρεχε το Angry Birds, οχι ομως και το dead space ουτε το Shadowgun, τα οποια τα παιζω ΚΑΙ στην 40αρα τηλεωραση μου μεσω του κινητου. (και μην πειτε για χειρισμο γιατι μια χαρα συνδεεται το χειριστηριο του PS3 στο galaxy S2). Μια χαρα Streamαρω τα 1080p βιντεακια μου και τις ταινιουλες μου στην τηλεωραση, και μια χαρουλα ο επεξεργαστης δεν βαραει σχεδον ποτε 100% χρηση οπως στο παλιοτερο μονοπυρινο μου με αποτελεσμα να καιει ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Στο Galaxy με κλειστες κεραιες εχω δει 2 δυωρες ταινιες και εφτασα στο 40% μπαταρια, και οι ταινιες ηταν 720p. Απο εκει και περα ωσα δε φτανει η αλεπου.... Εδω πηγαμε σε 4πυρηνα και η Νοκια προσπαθει να δικαιολογηθει γιατι εχει μεινει στα μονοπυρηνα ακομα. Και να σας πω και κατι; Οταν με 450 ευρω περνω GS2 ε δε θα παω να παρω lumnia οτι αλλο παει να μου πλασαρει η Νοκια στα ιδια λεφτα. Μην τρελαθουμε κι ολας. Ειδαμε τι επιτυχια εκανε απο πωλησεις. Και οπως βλεπουμε στην ειδηση στην ΙΝΔΙΑ που εκει εχει απειρους Devs η MS και τεραστιο δικτυο προτιμουν Windows Phone. Τι λες βρε παιδι μου; Σοβαρα; Ειναι σα να μου λες οτι στη Ρωσια προτιμουν Vodka...

kami84gr
18-03-12, 21:31
Επειδή το android χρειάζεται 8πύρηνο για να τρέξει ομαλά δεν σημαίνει πως όλα τα λειτουργικά χρειάζονται πολυπύρηνους επεξεργαστές.

Έχεις κάποια επιχειρήματα για να στηρίξεις αυτό το σχόλιο ή απλά trollάρεις για τις εντυπώσεις;

protsimer
18-03-12, 21:40
Αυτή τη στιγμή η μοναδική πραγματική αδυναμία ενός μονοπύρηνου σε σχέση με ένα πολυπύρηνο smartphone, είναι η εγγραφή και αναπαραγωγή 1080p video. Πράγμα που μπορεί να γίνει με συνεπεξεργαστή εξειδικευμένο για αυτή τη δουλειά και να μην έχεις χωρίς λόγο 4 πυρήνες να ρουφάνε με σωλήνες την ενέργεια της μπαταρίας.

Ας βγάλουν game-edition smartphones για αυτούς που θέλουν να βλέπουν με καλές επιδόσεις τα τελευταία βαριά παιχνίδια (δεν ξέρω ούτε κάν τι ποσοστό των συνολικών χρηστών κινητού έχουν τέτοιες απαιτήσεις δλδ κινητό-psp). Για εμάς τους υπόλοιπους μας αρκεί η smooth λειτουργία και η επάρκεια στα multimedia/web browsing, μαζί με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας.

Α γειά σου. :oneup:

arkara
18-03-12, 21:50
Ρε παιδιά τα πολυπύρηνα τηλέφωνα δεν προορίζονται για τηλέφωνα, αλλά για πολυσυσκευές. Το μέλλον είναι εκεί. Θα έχεις το pc-phone σου πάντα μαζί σου και απλά θα το βάζεις σε docks σε διάφορες τοποθεσίες. Δηλαδή σκοπός είναι να αντικατασταθεί το pc.

c.pollatos
18-03-12, 21:50
Οσων αφορα τα παχνιδακια που τρεχουν σε WP, ναι οκ και το Desire που ειχα πριν μια χαρα ετρεχε το Angry Birds, οχι ομως και το dead space ουτε το Shadowgun, τα οποια τα παιζω ΚΑΙ στην 40αρα τηλεωραση μου μεσω του κινητου. (και μην πειτε για χειρισμο γιατι μια χαρα συνδεεται το χειριστηριο του PS3 στο galaxy S2). Μια χαρα Streamαρω τα 1080p βιντεακια μου και τις ταινιουλες μου στην τηλεωραση, και μια χαρουλα ο επεξεργαστης δεν βαραει σχεδον ποτε 100% χρηση οπως στο παλιοτερο μονοπυρινο μου με αποτελεσμα να καιει ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Στο Galaxy με κλειστες κεραιες εχω δει 2 δυωρες ταινιες και εφτασα στο 40% μπαταρια, και οι ταινιες ηταν 720p. Απο εκει και περα ωσα δε φτανει η αλεπου....

Συνειδητοποιεις οτι, οχι μονο δεν εισαι ο μεσος χρηστης, αλλα προφανως εισαι καπου στο 1%(το πολυ) επι του συνολου, με τετοιες απαιτησεις και χρησεις κινητου.

Δεν εχω ψαξει τετοιες λειτουγιες, αλλα δεν αποτελουν επ'ουδενι επιχειρημα υπερ ή κατα ενος λειτουργικου ή συκευης. Με την ιδια λογικη, εγω και 5 γνωστοι μου, θελουν κινητο με οθονη 6", οποτε ειμαστε απογοητευμενοι απο την ανεπαρκεια της αγορας και ολες οι συσκευες ειναι φωλες...

lariser
18-03-12, 22:04
Αν η τεχνολογία μπορεί να σου δώσει οθόνες με υπεραναλύσεις και mobile επεξεργαστές με πολλαπλούς πυρήνες και τρομερή υπολογιστική ισχύ, σε χαμηλό κόστος είναι θεμιττό. Άλλωστε, δεν μπορείς να σταματήσεις την ορμή της τεχνολογικής εξέλιξης. Εφαρμογές για αυτές τις "περιττές" δυνατότητες πάντα βρίσκονται...

Το πρόβλημα νομίζω ότι είναι άλλο: η ασύμμετρη εξέλιξη των εξαρτημάτων στα smartphones. Δεν βάζεις επεξεργαστές που καταναλώνουν όσο σ' ένα laptop, τη στιγμή που η τεχνολογία των μπαταριών είναι συγκριτικά δεκαετίες πίσω. Το ίδιο ισχύει με τις φοβερά όμορφες αλλά τρομερά ενεργοβόρες οθόνες.

Πάντως, ο Elop μόνο ειλικρινή δεν είναι. Αλλιώς θα έπρεπε να είχε την ίδια άποψη και για την π@π@ρι@ με τα 41 μεγαπίξελ που παρουσίασαν τις προάλλες στη WMC. Είναι και αυτό μια ανούσια, ενεργοβόρα και άχρηστη προσθήκη σε smartphone που μάλιστα θέλανε να την κοντράρουν με DSLR.

DSLaManiaC
18-03-12, 22:14
Δεν βαριέμαι να επαναλαμβάνω το πόσο έχω βαρεθεί τις μπασταρδεμένες συσκευές που όλο θέλουν να γίνουν κάτι πέρα από αυτό που είναι:
τηλέφωνα->tablet
netbook->laptop
laptop->desktop


:worthy:

Ακριβώς αυτό!

manosdoc
18-03-12, 22:22
Παντελή άγνοια παρατηρώ για το τι μπορεί να κάνει η GPU και ποια λειτουργικά την εκμεταλλεύονται ολοκληρωτικά. Μέχρι τότε μετράτε ποιος έχει τα cores, τα MHz και την RAM. Δυστυχώς για εσάς η Microsoft δεν είναι εταιριούλα software.
Και ναι, κάνει και θαύματα ενίοτε. WARP.
Κάτι πολύ απλό στην σύλληψη, εξαιρετικά δύσκολο στην υλοποίηση.
Δεν είναι μόνο οι πυρήνες στα SoCs που καταναλώνουν αλλά και η απώλεια ενέργειας από μη αποδοτική χρήση του συνόλου του SoC.

Τα λέμε στο Apollo με NT + WARP σε WOA.
:)

Tzitziloni
18-03-12, 22:54
Πέρα απο εταιρίες, μοντέλα και συμφέροντα ο άνθρωπος έχει δίκιο. Αλλά αφού δεν υπάρχει λογική ακόμα και quad κινητό θα αγόραζαν πολλοί.

Icyreloaded
18-03-12, 23:04
Θα είχε νόημα έαν υπήρχαν εφαρμογές για να χρησιμοποιήσουν τέτοιο hardware.
Αλλά αφού έβγαλαν το Lumia 610 και κυνηγάνε τους developers να φτιάξουν τις εφαρμογές τους για να τρέχουν πάνω του, γιατί να πάρει κάποιος άλλος διπύρηνο ή τετραπύρηνο Windows Phone όταν βγούν προς το τέλος του χρόνου? Αφού όλα θα είναι πια φτιαγμένα για το 610.

aroutis
18-03-12, 23:24
Οτι δεν φτάνει η αλεπου κε. Ελοπ.

Και όσο για τα γραφικά περι πολυπηρυνων και android, το 2.3.x δεν υποστήριζε ουσιαστικά dual core ... που σημαίνει πχ οτι το SGS2 έπαιζε με το ένα core, παρόλα αυτά είναι του κερατά smooth... απλά (όπως και στα pc), ποτέ δεν λες όχι σε περισσότερη επεξεργαστική ισχύ (εκτός αν δεν μπορείς να την έχεις..:lol:)

George978
18-03-12, 23:36
οπως με το symbian, το Ν8 λεγανε δεν χρειαζεται πανω απο 680ΜΗΖ επεξεργαστη, τρεχει νερακι...ειδικα με τη belle...το εβαλα και εγω και σερνοταν τα μαλα...1,5 λεπτο για να βαλει τα angry birds απο το μαρκετ, τρισαθλιο

serfistas1
18-03-12, 23:49
Συμφωνώ απόλυτα αφου η τεχνολογίας μπαταριών δεν έχει βελτιωθεί εδω και καιρο...

lewton
19-03-12, 00:04
Nαι αλλα για αυτο το λογο δεν εχει σοβαρα games και δεν εχει προγραμματα που απαιτουν επεξεργαστικη ισχυ, ουτε για multimedia. Δεν ειναι τυχαιο οτι εχουν πατωσει τα WP και η Νοκια σε πωλησεις.

Τα WP έχουν πατώσει σε πωλήσεις επειδή λέγονται Windows και ο μέσος άσχετος χρήστης το θεωρεί μόδα να απορρίπτει οτιδήποτε ονομάζεται Windows.
Δεν έχει να κάνει ούτε με τους επεξεργαστές, ούτε με τις εφαρμογές, ούτε με τα παιχνίδια, ούτε με τα πλακάκια (αφού ο χρήστης στον οποίο απευθύνονται, δηλαδή ο μέσος άσχετος χρήστης, δεν καταδέχεται ούτε καν να τα δοκιμάσει στα μαγαζιά).

Τραγικό fail η ονομασία Windows από την Microsoft, αλλά προσωπικά το χαίρομαι. :p

kami84gr
19-03-12, 00:22
Ρε παιδιά τα πολυπύρηνα τηλέφωνα δεν προορίζονται για τηλέφωνα, αλλά για πολυσυσκευές. Το μέλλον είναι εκεί. Θα έχεις το pc-phone σου πάντα μαζί σου και απλά θα το βάζεις σε docks σε διάφορες τοποθεσίες. Δηλαδή σκοπός είναι να αντικατασταθεί το pc.

Πολύ σωστά! ορίστε και μία εφαρμογή αυτού που περιέγραψες στην πράξη ;)

tpsalonika
19-03-12, 00:36
Τα WP έχουν πατώσει σε πωλήσεις επειδή λέγονται Windows και ο μέσος άσχετος χρήστης το θεωρεί μόδα να απορρίπτει οτιδήποτε ονομάζεται Windows.


Προσωπικά μετά την "μοναδική":scared: εμπειρία του xbox live αποφεύγω ότι ξεκινάει από M$$$. To "windows" δεν μ'ενοχλεί αντίθετα μου δίνει την ελπίδα ότι μπορεί και να μείνουν τελικά (ουσιαστικά) free...

euklidis
19-03-12, 01:09
Συνειδητοποιεις οτι, οχι μονο δεν εισαι ο μεσος χρηστης, αλλα προφανως εισαι καπου στο 1%(το πολυ) επι του συνολου, με τετοιες απαιτησεις και χρησεις κινητου.

Δεν εχω ψαξει τετοιες λειτουγιες, αλλα δεν αποτελουν επ'ουδενι επιχειρημα υπερ ή κατα ενος λειτουργικου ή συκευης. Με την ιδια λογικη, εγω και 5 γνωστοι μου, θελουν κινητο με οθονη 6", οποτε ειμαστε απογοητευμενοι απο την ανεπαρκεια της αγορας και ολες οι συσκευες ειναι φωλες...

Μα δεν σε αναγκασε κανεις να παρεις 2πυρηνο ή τετραπυρηνο. Θεωρω τραγικο απο την αλλη ομως να χρεωνεις ενα μονοπυρηνο οσο ενα 4πυρηνο. Πραγματικα ειναι τραγικοτατο, και να προσπαθεις να αποδειξεις οτι ειναι και καλυτερο που εχει μικροτερη επεξεργαστικη ισχυη. Δηλαδη επειδη η Νοκια δεν θελει θα πρεπει να σταματησει η τεχνολογια; Η Canonical εβγαλε ηδη ubuntu for android, αλλα θελει 2core και ανω. Το συνδεεις σε οθονη και τρεχει τον ιδιο πυρηνα με αλλο γραφικο δινοντας σου πληρως λειτουργικο μηχανημα. Ευτυχως υπαρχουν ακομα μονοπυρηνα κινητα, και κινητα που δεν ειναι smartphone. Οποιος το θελει για τηλ και μηνυματα μπορει να παρει ενα samsung απο την Vodafone με 30 ευρω (το ειχα στο στρατο) που κραταει η μπαταρια του 7 μερες και να κανει τα βασικα. Τωρα αν η Νοκια μου δινει 6 ωρες παραπανω μπαταρια επειδη ειναι πιο αργο το κινητο, εμενα δε με ενδιαφερει καθολου. Δοξα το Θεο, εχω και φορτιστη αυτοκινητου και 2η μπαταρια καβατζα παντα φορτισμενη (αν και δεν μου εχει τυχει να την χρησιμοποιησω ακομα.

Και μιας και λεμε για μπαταριες.... Εχω GS2 με official ICS. Απο τις 7:30 το πρωι που λειπω απο το σπιτι, μεχρι τωρα. Με χρηση GPS και το data ανοιχτο ολη την ωρα, και με αρκετη χρηση στο κινητο μολις επεσε στο 59%. Και ξαναλεω οτι το κινητο το σκιζω. Εμενα τοση μπαταρια μου αρκει. Ουτως η αλλως ολα μου τα κινητα απο το 7650 και μετα τρωγαν φορτηση καθε βραδυ.

........Auto merged post: euklidis πρόσθεσε 7 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα WP έχουν πατώσει σε πωλήσεις επειδή λέγονται Windows και ο μέσος άσχετος χρήστης το θεωρεί μόδα να απορρίπτει οτιδήποτε ονομάζεται Windows.
Δεν έχει να κάνει ούτε με τους επεξεργαστές, ούτε με τις εφαρμογές, ούτε με τα παιχνίδια, ούτε με τα πλακάκια (αφού ο χρήστης στον οποίο απευθύνονται, δηλαδή ο μέσος άσχετος χρήστης, δεν καταδέχεται ούτε καν να τα δοκιμάσει στα μαγαζιά).

Τραγικό fail η ονομασία Windows από την Microsoft, αλλά προσωπικά το χαίρομαι. :p

Mα το αντιθετο επρεπε να συμβει. Ο κοσμος χρησιμοποιει windows και τα εμπιστευεται στην πλειοψηφια του. Λογικο ειναι ο αδαης να παρει και κινητο με windows. Αλλα δεν συμβαινει. Ακομα και με μια Νοκια απο πισω που εχει φανατικους υποστηρικτες παλι πατο πιασαν.

ntsili
19-03-12, 01:38
Σαν να είπε... επειδή εμείς δεν έχουμε ακόμη μην ψωνίζετε από αλλού και οταν με το καλό έχουμε και εμείς ελάτε ξανά στο...μαντρί

+1 από εμένα
Να δούμε τί θα πει ο CEO της Nokia σε κανά εννιάμηνο... :rofl:

euklidis
19-03-12, 01:45
+1 από εμένα
Να δούμε τί θα πει ο CEO της Nokia σε κανά εννιάμηνο... :rofl:

+ 1 και απο εμενα. Πρεπει να μπει μου φαινεται vote button στο site για να μην ποσταρουμε μονο για αυτο.

Φευ...Γάτος
19-03-12, 02:03
Σαν να είπε... επειδή εμείς δεν έχουμε ακόμη μην ψωνίζεται από αλλού και οταν με το καλό έχουμε και εμείς ελάτε ξανά στο...μαντρί


Ξεκάθαρη περίπτωση FUD. Ο τύπος έμπλεξε με την MS και πήρε το βάπτισμα του πυρός για τα καλά...

Όχι ότι με απασχολούν τα κινητά βέβαια αλλά, να΄χαμε να λέγαμε. Τουλάχιστον αν τα Win υποστήριζαν πολυπύρηνους αλλά για κάποιο λόγο δεν έβαζαν, λίιιγο ελαφρύτερη θα μας έπεφτε. Τώρα, λίιιγο βαρύτερη μας πέφτει η άποψή του.

kami84gr
19-03-12, 02:22
Πολύ σωστά! ορίστε και μία εφαρμογή αυτού που περιέγραψες στην πράξη ;)

Πατάτα έκανα :oops:
Ξέχασα να ενσωματώσω το link :oops:
http://www.omgubuntu.co.uk/2012/02/watch-ubuntu-for-android-in-action/

zoxir
19-03-12, 02:24
Τα WP έχουν πατώσει σε πωλήσεις επειδή λέγονται Windows και ο μέσος άσχετος χρήστης το θεωρεί μόδα να απορρίπτει οτιδήποτε ονομάζεται Windows.
Δεν έχει να κάνει ούτε με τους επεξεργαστές, ούτε με τις εφαρμογές, ούτε με τα παιχνίδια, ούτε με τα πλακάκια (αφού ο χρήστης στον οποίο απευθύνονται, δηλαδή ο μέσος άσχετος χρήστης, δεν καταδέχεται ούτε καν να τα δοκιμάσει στα μαγαζιά).

Τραγικό fail η ονομασία Windows από την Microsoft, αλλά προσωπικά το χαίρομαι. :p
Σίγουρα το όνομα παίζει μεγάλο ρόλο αλλά η φόλα που έχουν φάει τα WP δεν μπορεί να εξηγηθεί μόνο από αυτό η MS θέλησε να φτιάξει iphone στην θέση του iphone και απέτυχε γιατί απλά δεν έχει το hype της Apple και των προϊόντων της. Από κει και πέρα απορώ πως ακόμα κυκλοφορεί ελεύθερος ο Elop στην Φιλανδία μετά από το έγκλημα που έκανε κυκλοφορεί και δηλώνει και ότι μλκια θέλει. Ας δει τα σοβαρότατα προβλήματα μπαταρίας του lumia 800 και μετά να μιλήσει για σπατάλες.

mrsaccess
19-03-12, 02:38
Βλακεία συμπυκνωμένη. Στην τελική τα Android κινητά ξεκινούν από 100 ευρώ. Επομένως και ο gamer θα πάρει ένα διπύρηνο από 300€ πλέον και ο απλός χρήστης ένα μονοπύρηνο με 150 και θα μπορούν να μιλούν για τις κοινές εφαρμογές. Τα βέλη πήγαιναν και στα iPhone προφανώς.

Ας κοιτάξει το τρύπιο προϊόν του που δεν αφήνει καν να εγκαταστήσεις εφαρμογές έξω από το store της Microsoft και ας αφήσει τις άλλες πλατφόρμες.

aiolos.01
19-03-12, 03:34
Εδώ θα είμαστε (ελπίζω) να δούμε τι θα λέει όταν η nokia βγάλει το πρώτο πολυ-πύρηνο τηλέφωνο.
Φαντάζομαι θα πεί κάτι σε στυλ 'Τότε δεν χρειαζόταν αλλά σήμερα έχουν αλλάξει τα πράγματα'.

farcry
19-03-12, 07:00
λεγατε κατι? :p

http://blog.gsmarena.com/motorola-droid-razr-maxx-battery-trial-is-over-meet-our-new-champion-test/

Kallikratis
19-03-12, 10:08
Έχει καταντήσει αηδία αυτό το σκηνικό με τα πολυπύρηνα κινητά. Τελικά τι !#%$%^@@@ θέλουμε; Κινητό; Υπολογιστή μετρίων δυνατοτήτων; Κάμερα μετρίων δυνατοτήτων; ραδιόφωνο; παιχνιδομηχανή; Και όλα αυτά σε Maximum 4,5 inches ; Αμ τα tablets ; Άλλη ιστορία απάτης κι αυτά. Υπολογιστές του κ@λου που θέλουν να κάνουν ότι ένας πραγματικός υπολογιστής αλλά δεν μπορούν (και πως θα μπορούσαν άλλωστε).

ep103855
19-03-12, 10:18
δηλαδή ποιό είναι το πρόβλημα? οχι δεν χρειαζόμαστε πολυπύρηνα κινητά ή οτι βγήκε κάποιος απο μια εταιρία για διαφημηστικούς λόγους και είπε οτι δεν χρειαζόμαστε κινητά τη στιγμή που πουλάει κινητά που έχουν μόνο ενα επεξεργαστή?
μην ψαρώνετε. φυσικά και κάποια στιγμή τα handheld θα αντικαταστήσουν τα mainstread pc...

Gordito
19-03-12, 10:21
Δεν βαριέμαι να επαναλαμβάνω το πόσο έχω βαρεθεί τις μπασταρδεμένες συσκευές που όλο θέλουν να γίνουν κάτι πέρα από αυτό που είναι:
τηλέφωνα->tablet
netbook->laptop
laptop->desktop

Aν και όπως λέει το άρθρο, ήταν μια ανόητη κίνηση από εμπορικής πλευράς και είναι μόνο ζήτημα χρόνου η ανασκευή της δήλωσης, παρ'όλα αυτά συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Το ζητούμενο σήμερα είναι ένα τηλέφωνο με αυτονομία.

Εγώ βέβαια είμαι από τους λίγους που θέλουν να έχουν ξεχωριστή φωτογραφική, ξεχωριστό mp3 player, ξεχωριστό τηλέφωνο, ξεχωριστό laptop αλλά οκ... Γνώμες είναι αυτές :what:

Δηλαδη κουβαλας μαζι σου κινητο, mp3 player, netbook, φωτογραφικη και gps??? o_O

Oτι περισσοτερο κανει ενα κινητο ειναι σιγουρα προς το συμφερον μου.

Τηλεφωνο με αυτονομια θελεις; Πανευκολο.

Μαμα launcher + ξηλωμα bloatware + underclock με setcpu + χαμηλη φωτεινοτητα + ξεχνας gps, media playing κλπ

Ohhhh, wait, υπαρχουν και τα dumphones.

ki8aras
19-03-12, 10:36
Καθαρά θέμα marketing τα πολυπύρηνα, α και να υπολογίζεις το π κάποια ms γρηγορότερα. Οι πραγματικές ανάγκες (βάζω μέσα ΚΑΙ πλοήγηση στο ίντερνετ ΚΑΙ gps) καλύπτονται και με ένα τηλέφωνο των 200 ευρώ. Ικανοποιητικά. Τα υπόλοιπα είναι πολυτέλειες που απευθύνονται στους geeks και σε αυτούς που βλέπουν custom rom και τρελαίνονται. Είναι καθαρό παράδειγμα της φράσης "Γιατί; Γιατί μπορούμε"

http://www.youtube.com/watch?v=W8ak8VXIi8I

Gordito
19-03-12, 10:43
Καθαρά θέμα marketing τα πολυπύρηνα, α και να υπολογίζεις το π κάποια ms γρηγορότερα. Οι πραγματικές ανάγκες (βάζω μέσα ΚΑΙ πλοήγηση στο ίντερνετ ΚΑΙ gps) καλύπτονται και με ένα τηλέφωνο των 200 ευρώ. Ικανοποιητικά. Τα υπόλοιπα είναι πολυτέλειες που απευθύνονται στους geeks και σε αυτούς που βλέπουν custom rom και τρελαίνονται. Είναι καθαρό παράδειγμα της φράσης "Γιατί; Γιατί μπορούμε"

http://www.youtube.com/watch?v=W8ak8VXIi8I

Δεν συμφωνω.

Με την ιδια λογικη, δεν θα ειχαμε high end επεξεργαστες και καρτες γραφικων στους H/Y κλπ

κατοχος κινητου τηλεφωνου 200€ που οντως τα κανει ολα ικανοποιητικα

protsimer
19-03-12, 11:15
Kανείς δεν είπε να σταματήσει η τεχνολογική πρόοδος. Απλώς "πρόοδος" δεν σημαίνει ΜΟΝΟΝ αύξηση πυρήνων, αλλά και optimization του λειτουργικού για ελαχιστοποίηση χρήσης των πόρων. Τα WP (και το Symbian) είναι πιο λιτοδίαιτα σε πόρους από το Android, όπως σερβίρεται stock από τους κατασκευαστές.
Mιλώ για λειτουργικό, όχι για 3rd party apps.

@ ADSLgr.com All rights reserved.