PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς μπορώ να δώ εάν είμαι σε fastpath με ΟΤΕ 24mbps?



Σελίδες : [1] 2

Diabolech
20-03-12, 20:41
Έχω σύνδεση otenet 24αρα (χωρίς πακέτo tv η συνδρομή ενός χρόνου κλπ.) και όταν κάνω tracert στο otenet.gr στο δεύτερο hop έχω 26ms
Κατοικώ στο κέντρο της Αθήνας 700 μέτρα απο τοn OTE και όταν πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι είμαι ήδη σε fastpath αλλά νομίζω ότι με κοροιδεύουν.
Επίσης το ανώτερο που φτάνω σε mbps είναι τα 7 και η σύνδεση είναι 24.
Μου ανέφεραν τα εξής: "σας είχαμε πεί ότι το ανώτερο που μπορείτε να φτάσετε είναι στα 10mbps" ενώ όταν είχα προτοβάλει την σύνδεση ήταν 14mbps και κάτι τέτοιο δεν το είχαν αναφέρει στον ΟΤΕ όταν πήγα για το dsl.
Το router είναι ένα άσπρο baudtec annex b σε isdn γραμμή και δεν αναφέρει πουθενά εάν είμαι σε fastpath!

:help:

Lagman
20-03-12, 20:45
Από τα 16Mbps έπεσα στα 13Mbps λόγο παρεμβολών απο το γείτονα που έβαλε γραμμή. Έτσι είναι η adsl δεν έχεις εγγυημένο bandwidth .

Πιθανότατα να έχει πρόβλημα η γραμμή σου για αυτό και να βλέπεις πολλά ms.

Diabolech
20-03-12, 20:54
Από τα 16Mbps έπεσα στα 13Mbps λόγο παρεμβολών απο το γείτονα που έβαλε γραμμή. Έτσι είναι η adsl δεν έχεις εγγυημένο bandwidth .

Πιθανότατα να έχει πρόβλημα η γραμμή σου για αυτό και να βλέπεις πολλά ms.

Ο τύπος που πήρα χτές μου είπε οτι πρέπει να πάω σε pstn γιατί η isdn κάνει παρεμβολές στην dsl και ρίχνει την ταχύτητα :bless:
Στην γειτονιά κανείς δεν έχει βάλει πλήν απο μένα είμαι ο πιό πρόσφατος.

Seitman
20-03-12, 21:27
Η αλήθεια είναι ότι το ISDN κόβει από το φάσμα του DSL.

Diabolech
20-03-12, 21:48
Η αλήθεια είναι ότι το ISDN κόβει από το φάσμα του DSL.

Δεν το γνώριζα! :whistle:
Αλλά και πάλι τόσο πολύ?
Eμένα μου είπε ότι αυτό το θεωρεί fastpath και ότι είναι σε λογικά πλαίσια το ms

http://desmond.imageshack.us/Himg846/scaled.php?server=846&filename=poten.jpg&res=medium
:bless:

113mb σε 117sec download από ftp ntua

Seitman
20-03-12, 21:51
Ναι κόβει αρκετά, 2-3Mbps ανάλογα με τις συνθήκες.

Diabolech
20-03-12, 22:00
Ναι κόβει αρκετά, 2-3Mbps ανάλογα με τις συνθήκες.

Γνωρίζεις κανένα τρόπο να εξακριβώσω ιδίεις όμασι εάν είναι fastpath για να τους.....:rtfm:
Δεν είναι μακριά απο δώ ο πΟΤΕ θα πάω να τους τα ψάλω απο κοντά :mad:

Seitman
20-03-12, 22:02
Στις πληροφορίες για την ADSL γραμμή στο interface του router σου.

tolisscsd
20-03-12, 22:09
Από το screenshot που έβαλες, προφανώς δεν είσαι σε fastpath. Στο πρώτο hop θα έπρεπε να έβλεπες μονοψήφιο αριθμό ms.

Diabolech
20-03-12, 22:38
Στις πληροφορίες για την ADSL γραμμή στο interface του router σου.

Το αναφέρω στην αρχή εκεί πέρα δεν δείχνει πουθενά σε τί κατάσταση είναι.
Κάτω απο το dsl λέει showtime μόνο

Lagman
21-03-12, 11:10
Όταν κάνεις tracert δε κατεβάζεις τίποτα γενικά δεν χρησιμοποιείς την γραμμή η μέσω wifi να μπαίνει κανένας γείτονας.

treli@ris
21-03-12, 12:50
fast path ειναι το παρακατω:

Tracing route to otenet.gr [62.103.128.215]
over a maximum of 30 hops:

1 42 ms 99 ms 99 ms dsldevice.lan [192.168.1.254]
2 8 ms 8 ms 7 ms 80.106.108.44
3 8 ms 7 ms 7 ms 80.106.229.177
4 8 ms 7 ms 7 ms athe-crsb-athe7609b-2.backbone.otenet.net [79.128.227.141]
5 7 ms 8 ms 8 ms athe7609c-athe-crsb-1.backbone.otenet.net [79.128.227.154]
6 * * ^C
Εσυ δεν εισαι, οτι και να λεει ο υπαλληλος.

affys21
21-03-12, 21:25
στο modem ZTE ZXV10 W300 , που βλέπουμε αν είναι fastpath ή interleave?

euri
21-03-12, 22:03
fast path ειναι το παρακατω:

Tracing route to otenet.gr [62.103.128.215]
over a maximum of 30 hops:

1 42 ms 99 ms 99 ms dsldevice.lan [192.168.1.254]


Να φοράς και ζώνη ασφαλείας, σώζει ζωές σε υψηλές ταχύτητες :twisted:

tolisscsd
21-03-12, 22:11
Να φοράς και ζώνη ασφαλείας, σώζει ζωές σε υψηλές ταχύτητες :twisted:
Προφανώς συνδέεται με WiFi στο router για αυτό έχει εκεί υψηλό latency για κάποιο λόγο στο 1ο hop. Η γραμμή του είναι Fastpath πάντως.

DSLaManiaC
21-03-12, 22:35
42 ms 99 ms 99 ms dsldevice.lan [192.168.1.254]

Παιδιά, είναι γνωστό το bug στα thomson με το ping time...

dsldevice.lan = default name σε thomson.

Diabolech
22-03-12, 18:01
Πέρασαν δύο μέρες (τρείς εργάσιμες) και ούτε τηλέφωνο δεν με πήραν...
τα ms ανέβηκαν έφτασαν τα 35
και όχι δεν είμαι σε wifi router αλλά σε ethernet

johnson
22-03-12, 18:06
Από το screenshot που έβαλες, προφανώς δεν είσαι σε fastpath. Στο πρώτο hop θα έπρεπε να έβλεπες μονοψήφιο αριθμό ms.

Στις περισσότερες περιπτώσεις ναι, αλλά όχι πάντα. Ο μοναδικός σίγουρος τρόπος για να δεις αν έχεις fastpath είναι να στο λέει το router ή αν δε σου λέει αυτό να σου λέει το interleave depth (1/1) ή αν δε σου λέει ούτε αυτό να σου λέει τα FEC errors (0/0).

Diabolech
22-03-12, 19:07
Στις περισσότερες περιπτώσεις ναι, αλλά όχι πάντα. Ο μοναδικός σίγουρος τρόπος για να δεις αν έχεις fastpath είναι να στο λέει το router ή αν δε σου λέει αυτό να σου λέει το interleave depth (1/1) ή αν δε σου λέει ούτε αυτό να σου λέει τα FEC errors (0/0).

Δεν αναφέρει πουθενά στο λέω ξανά εάν είναι fastpath
Baudtec TW263R4 είναι το μοντέλο
πρίν απο λίγο πήρα τηλέφωνο στις βλάβες και ο αναιδής κίναιδος μου το έκλεισε στα μούτρα αφού μου είπε "θα μας μάθετε και την δουλειά μας"
Παρεμπιπτόντως ηλεκτρονικός είμαι και εγώ

weather1967
22-03-12, 20:14
Παιδια απο το speed test δεν μπορουμε να καταλαβουμε χονδρικά αν ειμαστε fastpath η interleave ?

http://www.speedtest.net/

Aν κανουμε τεστ με τον server της Αθηνας βλεπουμε τα ping, αν ειναι στο περίπου 7-15 ειμαστε fastpath αν ειναι στο περιπου 30-40 η και περισσοτερα ειμαστε interleave
Tα λεω σωστά ?

http://www.speedtest.net/result/1850371883.png (http://www.speedtest.net)

johnson
22-03-12, 20:18
Δεν αναφέρει πουθενά στο λέω ξανά εάν είναι fastpath
Baudtec TW263R4 είναι το μοντέλο


Δεν αναφέρει τίποτα από όλα αυτά που γράφω; Ούτε καν τα errors;

Diabolech
22-03-12, 20:48
Δεν αναφέρει τίποτα από όλα αυτά που γράφω; Ούτε καν τα errors;

Όχι έψαξα όλες τις καρτέλες και δεν αναφέρει τίποτα
Άσε που το fastpath είναι default στον ΟΤΕ και εγώ βαράω 30-35 ms

johnson
22-03-12, 21:44
Όχι έψαξα όλες τις καρτέλες και δεν αναφέρει τίποτα
Άσε που το fastpath είναι default στον ΟΤΕ και εγώ βαράω 30-35 ms

Αν έβρισκες και δοκίμαζες ένα άλλο router;

Diabolech
22-03-12, 21:48
Αν έβρισκες και δοκίμαζες ένα άλλο router;

Έχεις να προτείνεις κάτι καλό να πάω να αγοράσω?
Κοιτούσα κάτι vigor αλλά δεν ξέρω που μπορώ να τα βρώ Αθήνα, πρέπει να είναι όμως και για Isdn και pstn γραμμή.

understracker
22-03-12, 21:53
Δεν αναφέρει τίποτα από όλα αυτά που γράφω; Ούτε καν τα errors;

Δοκίμασε το OrbMT (http://download.orbmu2k.de/download.php?id=26) με τις ρυθμίσεις που λέω εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4579500&postcount=390).

Για Password βάζεις αυτό που έχει κάτω από το router στο MAC/Admin Password και άν έχει σκέτο MAC βάζεις το 1234.

Hint: Πατάς το "refresh" για να συνδεθεί

Diabolech
22-03-12, 22:03
http://desmond.imageshack.us/Himg856/scaled.php?server=856&filename=orbmt20120322211006.png&res=medium

τώρα τι κάνω λέει ότι δεν είμαι σε fastpath και στον ΟΤΕ είπαν ότι είμαι!

understracker
22-03-12, 22:46
http://desmond.imageshack.us/Himg856/scaled.php?server=856&filename=orbmt20120322211006.png&res=medium

τώρα τι κάνω λέει ότι δεν είμαι σε fastpath και στον ΟΤΕ είπαν ότι είμαι!

Παίρνεις τηλέφωνο και επιμένεις να το περάσουν ως βλάβη ζητώντας να σε βάλουν σε Fastpath. Αν σου πουν πως είσαι, τους λες πως το router αναφέρει ότι δεν είμαι και επίσης ζητάς να σημειώσουν ότι θες να σε πάρουν τηλέφωνο από τον ψηφιακό έλεγχο και να σου επιβεβαιώσουν από εκεί ότι πράγματι είσαι σε fast path.

ISDN έχεις; Μπορεί να παίζει ρόλο και αυτό. Στον ψηφιακό έλεγχο θα ξέρουν. Οι απλοί τηλεφωνητές στο 13888 πολύ αμφιβάλω.

Diabolech
22-03-12, 22:51
Παίρνεις τηλέφωνο και επιμένεις να το περάσουν ως βλάβη ζητώντας να σε βάλουν σε Fastpath. Αν σου πουν πως είσαι, τους λες πως το router αναφέρει ότι δεν είμαι και επίσης ζητάς να σημειώσουν ότι θες να σε πάρουν τηλέφωνο από τον ψηφιακό έλεγχο και να σου επιβεβαιώσουν από εκεί ότι πράγματι είσαι σε fast path.

ISDN έχεις; Μπορεί να παίζει ρόλο και αυτό. Στον ψηφιακό έλεγχο θα ξέρουν. Οι απλοί τηλεφωνητές στο 13888 πολύ αμφιβάλω.

Nαί isdn τι ώρα να τους πάρω τώρα?
Ψηφιακό έλεγχο? Έχεις τον αριθμό?

understracker
22-03-12, 22:58
Nαί isdn τι ώρα να τους πάρω τώρα?

Το γοργόν και χάριν έχει. Πάντα έχει αναμονή.


Ψηφιακό έλεγχο? Έχεις τον αριθμό?

Όχι. Το περνάνε σαν βλάβη και σε παίρνουν αυτοί στο κινητό (ή σταθερό) που δίνεις όταν δουν την βλάβη (και έχουν κέφια :hmm:) σε διάστημα από 1 λεπτό μέχρι κάποιες ώρες, ανάλογα με τον φόρτο βλαβών που δηλώνονται. Δεν δίνονται τηλεφωνικοί αριθμοί και φασαρία να κάνεις. Οι απλοί τηλεφωνητές δεν τους ξέρουν σίγουρα και οι επόπτες και να τους ξέρουν δεν θα τους δώσουν. Άσε που και να σου δώσουν δεν πρόκειται να βγάλεις γραμμή καθώς παίζει να παίρνουν όλο εξερχόμενες σε πελάτες.

Diabolech
22-03-12, 23:04
Το γοργόν και χάριν έχει. Πάντα έχει αναμονή.



Όχι. Το περνάνε σαν βλάβη και σε παίρνουν αυτοί στο κινητό (ή σταθερό) που δίνεις όταν δουν την βλάβη (και έχουν κέφια :hmm:) σε διάστημα από 1 λεπτό μέχρι κάποιες ώρες, ανάλογα με τον φόρτο βλαβών που δηλώνονται. Δεν δίνονται τηλεφωνικοί αριθμοί και φασαρία να κάνεις. Οι απλοί τηλεφωνητές δεν τους ξέρουν σίγουρα και οι επόπτες και να τους ξέρουν δεν θα τους δώσουν. Άσε που και να σου δώσουν δεν πρόκειται να βγάλεις γραμμή καθώς παίζει να παίρνουν όλο εξερχόμενες σε πελάτες.

Το δήλωσε σαν βλάβη ο τηλεφωνητής πριν μέρες αλλά δεν με πήραν τηλέφωνο ούτε έφτιαξε. Εάν πάω στο κατάστημα του ΟΤΕ δεν γίνεται τίποτα?
Σκέφτομαι να πάω αύριο να διακόψω την σύνδεση τους σκάω 140ευρω το μήνα για την isdn και το Internet και δεν μου προσφέρουν και τίποτα! Αντιθέτως είχε και το θράσος ο σημερινός τηλεφώνητης να μου το κλείσει και στα μούτρα αφού μου την είπε!

understracker
22-03-12, 23:07
Το δήλωσε σαν βλάβη ο τηλεφωνητής πριν μέρες αλλά δεν με πήραν τηλέφωνο ούτε έφτιαξε. Εάν πάω στο κατάστημα του ΟΤΕ δεν γίνεται τίποτα?

Μόνο έγγραφα παράπονα μπορείς να κάνεις σε κατάστημα του ΟΤΕ που ο οργανισμός είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει γραπτώς. Αυτό βέβαια μπορεί να πάρει και μήνες... Και σε κατάστημα να πας η διαδικασία δήλωσης βλάβης είναι η ίδια: 13888.

Αν σου έκλεισαν την βλάβη χωρίς να σε ενοχλήσει κανείς ξαναπαίρνεις και ζητάς να στο ξαναδηλώσουν και επίσης ζητάς ενημέρωση από τον Ψηφιακό Έλεγχο (RNOC). Επίσης ζητάς να καταγράψουν παράπονο ότι κανείς δεν επικοινώνησε μαζί σου την προηγούμενη φορά και το πρόβλημά σου δεν λύθηκε.

Diabolech
22-03-12, 23:19
Μόνο έγγραφα παράπονα μπορείς να κάνεις σε κατάστημα του ΟΤΕ που ο οργανισμός είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει γραπτώς. Αυτό βέβαια μπορεί να πάρει και μήνες... Και σε κατάστημα να πας η διαδικασία δήλωσης βλάβης είναι η ίδια: 13888.

Αν σου έκλεισαν την βλάβη χωρίς να σε ενοχλήσει κανείς ξαναπαίρνεις και ζητάς να στο ξαναδηλώσουν και επίσης ζητάς ενημέρωση από τον Ψηφιακό Έλεγχο (RNOC). Επίσης ζητάς να καταγράψουν παράπονο ότι κανείς δεν επικοινώνησε μαζί σου την προηγούμενη φορά και το πρόβλημά σου δεν λύθηκε.

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ! Αν και μάλλον σε forthnet θα καταλήξω γιατί με κουράσαν και είναι και παλιοχαρακτήρες εκεί στο τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ.

understracker
22-03-12, 23:23
Σκέφτομαι να πάω αύριο να διακόψω την σύνδεση τους σκάω 140ευρω το μήνα για την isdn και το Internet και δεν μου προσφέρουν και τίποτα! Αντιθέτως είχε και το θράσος ο σημερινός τηλεφώνητης να μου το κλείσει και στα μούτρα αφού μου την είπε!

Αν συγκράτησες όνομα μπορείς, αν θέλεις να του κάνεις ζημιά, να πάρεις ξανά και να ζητήσεις επόπτη και να τον αναφέρεις. Απαγορεύεται να κλείνεις τηλέφωνο σε πελάτη. Από κει και πέρα, αν έχεις κουράγιο και πέσεις σε κάποιον που δεν έχει περίοδο, θα σου δηλώσει την βλάβη.

weather1967
22-03-12, 23:27
Η αλήθεια είναι ότι το ISDN κόβει από το φάσμα του DSL.

+1000
Mολις σημερα ενεργοποιηθηκε η adsl over pstn απο adsl over isdn που ειχα,και ειδα καλη διαφορα στο upload ,καρφώθηκε στα 1023 απο τα 870 που ηταν με την isdn.Τελικα πολυ σωστη η θεωρια οτι το adsl over isdn κοβει καποιες συχνοτητες απο το φασμα του upload λογο των δύο καναλιών που χρησιμοποιή.
Mε fastpath προς το παρων δεν εχω αποσυνδεσεις 8 ωρες up να δουμε και στην συνέχεια,ενω με την isdn με ειχαν βαλει interleave είς γνώσην μου,γιατι με fastpath ειχα πολλα προβληματα αποσυνδεσεων και κρασαρίσματα στην συνδεση.
Μειωθηκε και το attenuation ,στο down load μικρες διαφορες ειδα,να πω την αλήθεια.

Diabolech
22-03-12, 23:38
Αν συγκράτησες όνομα μπορείς, αν θέλεις να του κάνεις ζημιά, να πάρεις ξανά και να ζητήσεις επόπτη και να τον αναφέρεις. Απαγορεύεται να κλείνεις τηλέφωνο σε πελάτη. Από κει και πέρα, αν έχεις κουράγιο και πέσεις σε κάποιον που δεν έχει περίοδο, θα σου δηλώσει την βλάβη.

Δέν έδωσε όνομα! Τους παίρνω αυτή την ώρα τηλέφωνο να δώ αν έχουν καταγράψει την βλάβη πριν μερικές μέρες!

........Auto merged post: Diabolech πρόσθεσε 7 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν το σηκώνουν. Μάλλον σχόλασαν...
Κρίμα και είχα ακούσει καλά λόγια για ΟΤΕ. Πλέον θα έχω να τα διηγούμαι παντού.
Αύριο πάω για διακοπή και σύνδεση Cyta VDSL :mad:

understracker
22-03-12, 23:41
Δέν έδωσε όνομα! Τους παίρνω αυτή την ώρα τηλέφωνο να δώ αν έχουν καταγράψει την βλάβη πριν μερικές μέρες!

........Auto merged post: Diabolech πρόσθεσε 7 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν το σηκώνουν. Μάλλον σχόλασαν...
Κρίμα και είχα ακούσει καλά λόγια για ΟΤΕ. Πλέον θα έχω να τα διηγούμαι παντού.
Αύριο πάω για διακοπή και σύνδεση Cyta VDSL :mad:

Έχει αναμονή. Υπάρχουν άτομα στο τηλεφωνικό κέντρο. Είναι 24ωρο. Μπορεί να είναι λίγοι, αλλά υπάρχουν. Μετά τις 12 δουλεύουν αποκλειστικά μόνιμοι (4-5 άτομα συνολικά) οπότε παίζει να πέσεις σε πιο σχετικό (και ευγενικό).

Υ.Γ.
Και να λες το όνομά σου είναι υποχρεωτικό. Καλά ότι θέλουν κάνουν :p Αν ξαναπάρεις και δεν σου πει όνομα ζήτησέ το καλού κακού. Είναι υποχρεωμένος να σου το πει.

Diabolech
23-03-12, 00:14
Λοιπόν μίλησα με ένα κοριτσάκι (11 τα χαράματα το είχαν στο τηλεφωνικό κέντρο)
Και μου έλεγε ότι 30ms είναι καλά για fastpath Και ότι είμαι σε fastpath (άσχετα που με βλέπω σε interleave) σε 12άρα γραμμή και προσπαθούσε να με πείσει μέχρι που είπα να έρθει τεχνικός να βρεί τι φταίει (ελπίζω να βρεί τι φταίει...) άν έρθει... :cool:

understracker
23-03-12, 00:23
Λοιπόν μίλησα με ένα κοριτσάκι (11 τα χαράματα το είχαν στο τηλεφωνικό κέντρο)
Και μου έλεγε ότι 30ms είναι καλά για fastpath Και ότι είμαι σε fastpath (άσχετα που με βλέπω σε interleave) σε 12άρα γραμμή και προσπαθούσε να με πείσει μέχρι που είπα να έρθει τεχνικός να βρεί τι φταίει (ελπίζω να βρεί τι φταίει...) άν έρθει... :cool:

Φοβάμαι μην σου κάνει ζημιά η ISDN στο fast path. Αν συγκρίνεις το δικό μου με το δικό σου orbmt θα δείς πως οι τόνοι σου είναι πιο δεξιά.

Το κοριτσάκι είδε προφίλ 12M_fastpath στον ΠΡΟΜΗΘΕΑ, για αυτό επιμένει πιστεύω. Το θέμα είναι γιατί αυτό το προφίλ το γράφει στα @@ του το dslam και αυτό μόνο ο Ψηφιακός Έλεγχος ξέρει να στο πει γιατί αυτοί έχουν συστήματα που βλέπουν το dslam. Οι απλοί τηλεφωνητές δεν έχουν τέτοια πράματα.

Diabolech
23-03-12, 00:35
Φοβάμαι μην σου κάνει ζημιά η ISDN στο fast path. Αν συγκρίνεις το δικό μου με το δικό σου orbmt θα δείς πως οι τόνοι σου είναι πιο δεξιά.

Το κοριτσάκι είδε προφίλ 12M_fastpath στον ΠΡΟΜΗΘΕΑ, για αυτό επιμένει πιστεύω. Το θέμα είναι γιατί αυτό το προφίλ το γράφει στα @@ του το dslam και αυτό μόνο ο Ψηφιακός Έλεγχος ξέρει να στο πει γιατί αυτοί έχουν συστήματα που βλέπουν το dslam. Οι απλοί τηλεφωνητές δεν έχουν τέτοια πράματα.

Ώπα δηλαδή τι θές να πείς? Ο τεχνικός δεν μπορεί να βρεί άκρη αν έρθει? :hmm:

understracker
23-03-12, 01:04
Ώπα δηλαδή τι θές να πείς? Ο τεχνικός δεν μπορεί να βρεί άκρη αν έρθει? :hmm:

Ο τεχνικός μπορεί να βρει την άκρη αφού μπορεί να μιλήσει με το κέντρο και να κάνουν ότι τους πει. Απλά για να πάει στους τεχνικούς μια βλάβη πρώτα περνάει από τον Ψηφιακό Έλεγχο. Αν στον Ψηφιακό Έλεγχο δεν μπορούν να κάνουν κάτι τότε στέλνουν συνεργείο. Δεν γίνεται να στέλνεις συνεργείο για κάτι που μπορεί να λυθεί με μια αλλαγή ρύθμισης. Επίσης, δεν γίνεται να στείλεις συνεργείο χωρίς να είσαι απολύτως σίγουρος ότι αυτό που λέει ο πελάτης και αυτό που κατέγραψε ο τηλεφωνητής είναι πραγματικότητα και όχι αρλούμπες. Ο Ψηφιακός Έλεγχος δηλαδή κάνει μια εκκαθάριση βλαβών: Διορθώνει όποιες μπορεί να λύσει απομακρυσμένα και τις υπόλοιπες τις στέλνει σε συνεργείο.

Αντίστοιχα οι τηλεφωνητές στο 13888 κάνουν και αυτοί μια εκκαθάριση βλαβών. Αν είναι θέμα router ή λάθος καλωδίωσης τις λύνουν δίνοντας αντίστοιχες οδηγίες. Αν είναι θέμα γραμμής ή ρύθμισης dslam τις στέλνουν στο επόμενο επίπεδο, τον Ψηφιακό Έλεγχο. Είναι το πρώτο επίπεδο στην διαδρομή μιας βλάβης, όπως καταλαβαίνεις, οι "κυματοθραύστες" και ακούνε (συνήθως) το κοντό και το μακρύ του κάθε ανίδεου και προσπαθούν να του εξηγήσουν τι συμβαίνει με τι γραμμή του.

Οι τηλεφωνητές είναι ελλιπώς εκπαιδευμένοι και αρκετοί από αυτούς δεν έχουν σχέση με πληροφορική και τηλεπικοινωνίες. Δηλαδή, είτε διαβάζουν οδηγίες, είτε ζητάνε οδηγίες από επόπτες για ότι δεν γνωρίζουν και δεν έχουν ιδέα για το πως λειτουργεί μια σύνδεση adsl θεωρητικά. Όταν θα φύγουν και οι τελευταίοι φοιτητές (σε μισό μήνα περίπου*) και μπουν οι νεοπροσληφθέντες της Oteplus (κάποιοι μόνο με απολυτήριο λυκείου) αν πραγματικά δεν τους έχουν εκπαιδεύσει σωστά θα χειροτερέψουν ακόμα περισσότερο τα προβλήματα. Προσωπικά δούλεψα με 5 μέρες εκπαίδευση (3 θεωρία + 2 κλήσεις), είμαι τελειόφοιτος Πληροφορικής και υπάρχουν πράγματα που δεν τα γνώριζα. Φαντάσου πόσο σχετικός μπορεί να είναι κάποιος που έχει σπουδάσει π.χ. Νομική.

*Άρα αυτός που στο έκλεισε μάλλον είναι ήδη απολυμένος....

AssVas
23-03-12, 01:30
Οι τηλεφωνητές έχουν το Rom Telecoms και το Προμηθέα , και τα δύο αυτά συστήματα αναφέρουν τι προφίλ έχει ο χρήστης . Δε μπορεί να σου λέει άλλο προφίλ το Π.Σ και άλλο προφίλ να έχει ο χρήστης. Το δε Rom Telecoms σου αναφέρει και το Interleave depth που έχεις)

Υπάρχει περίπτωση να έχεις προφίλ fastpath και 12-20ms με το dslam ασχέτως αν έχεις fastpath στη γραμμή . Τέλος το ότι η isdn κόβει data rate σε σχέση με μία pstn δεν είναι θεωρία είναι πραγματικότητα.

Και να σου αναφέρει το όνομα του ο τηλεφωνητής δεν αλλάζει κάτι, δε του κάνει κόπο να δηλώσει ένα αίτημα στο Π.Σ για "αλλαγή προφίλ σε fastpath - παίζει games" , 4-5 click είναι .

oh, Καλή τύχη στη cyta .

Y.Γ μετά τις 12 δε δουλεύουν μόνιμοι, αλλά oteplus 8ωροι.

Diabolech
23-03-12, 01:39
Ο τεχνικός μπορεί να βρει την άκρη αφού μπορεί να μιλήσει με το κέντρο και να κάνουν ότι τους πει. Απλά για να πάει στους τεχνικούς μια βλάβη πρώτα περνάει από τον Ψηφιακό Έλεγχο. Αν στον Ψηφιακό Έλεγχο δεν μπορούν να κάνουν κάτι τότε στέλνουν συνεργείο. Δεν γίνεται να στέλνεις συνεργείο για κάτι που μπορεί να λυθεί με μια αλλαγή ρύθμισης. Επίσης, δεν γίνεται να στείλεις συνεργείο χωρίς να είσαι απολύτως σίγουρος ότι αυτό που λέει ο πελάτης και αυτό που κατέγραψε ο τηλεφωνητής είναι πραγματικότητα και όχι αρλούμπες. Ο Ψηφιακός Έλεγχος δηλαδή κάνει μια εκκαθάριση βλαβών: Διορθώνει όποιες μπορεί να λύσει απομακρυσμένα και τις υπόλοιπες τις στέλνει σε συνεργείο.

Αντίστοιχα οι τηλεφωνητές στο 13888 κάνουν και αυτοί μια εκκαθάριση βλαβών. Αν είναι θέμα router ή λάθος καλωδίωσης τις λύνουν δίνοντας αντίστοιχες οδηγίες. Αν είναι θέμα γραμμής ή ρύθμισης dslam τις στέλνουν στο επόμενο επίπεδο, τον Ψηφιακό Έλεγχο. Είναι το πρώτο επίπεδο στην διαδρομή μιας βλάβης, όπως καταλαβαίνεις, οι "κυματοθραύστες" και ακούνε (συνήθως) το κοντό και το μακρύ του κάθε ανίδεου και προσπαθούν να του εξηγήσουν τι συμβαίνει με τι γραμμή του.

Οι τηλεφωνητές είναι ελλιπώς εκπαιδευμένοι και αρκετοί από αυτούς δεν έχουν σχέση με πληροφορική και τηλεπικοινωνίες. Δηλαδή, είτε διαβάζουν οδηγίες, είτε ζητάνε οδηγίες από επόπτες για ότι δεν γνωρίζουν και δεν έχουν ιδέα για το πως λειτουργεί μια σύνδεση adsl θεωρητικά. Όταν θα φύγουν και οι τελευταίοι φοιτητές (σε μισό μήνα περίπου*) και μπουν οι νεοπροσληφθέντες της Oteplus (κάποιοι μόνο με απολυτήριο λυκείου) αν πραγματικά δεν τους έχουν εκπαιδεύσει σωστά θα χειροτερέψουν ακόμα περισσότερο τα προβλήματα. Προσωπικά δούλεψα με 5 μέρες εκπαίδευση (3 θεωρία + 2 κλήσεις), είμαι τελειόφοιτος Πληροφορικής και υπάρχουν πράγματα που δεν τα γνώριζα. Φαντάσου πόσο σχετικός μπορεί να είναι κάποιος που έχει σπουδάσει π.χ. Νομική.

*Άρα αυτός που στο έκλεισε μάλλον είναι ήδη απολυμένος....

Και πόσο λές να τους πάρει να το βρούν (καταλάβουν) ότι υπάρχει πρόβλημα και δεν είμαι σε fastpath? Όταν πήρα τηλέφωνο πρίν μου είπαν ότι δεν βρήκαν κάτι και είμαι σε fastpath (ούτε είμαι αλλά ούτε με πήραν τηλέφωνο για να μου πούν ότι έστω δεν βρήκαν κανένα πρόβλημα) τους είπα να έρθει τεχνικός και να το δεί και μου ζήτησαν τηλέφωνο.
Τόση ώρα μιλάμε για κάτι πάρα πολύ απλό (ένα κουμπί είναι για να με πάνε σε fastpath)
Και ολόκληρη εβδομάδα δεν έχει γίνει τίποτα! Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που και τί είναι τόσο δύσκολο για να το καταλάβουν εκεί στο κέντρο του ΟΤΕ.

........Auto merged post: Diabolech πρόσθεσε 2 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οι τηλεφωνητές έχουν το Rom Telecoms και το Προμηθέα , και τα δύο αυτά συστήματα αναφέρουν τι προφίλ έχει ο χρήστης . Δε μπορεί να σου λέει άλλο προφίλ το Π.Σ και άλλο προφίλ να έχει ο χρήστης. Το δε Rom Telecoms σου αναφέρει και το Interleave depth που έχεις)

Υπάρχει περίπτωση να έχεις προφίλ fastpath και 12-20ms με το dslam ασχέτως αν έχεις fastpath στη γραμμή . Τέλος το ότι η isdn κόβει data rate σε σχέση με μία pstn δεν είναι θεωρία είναι πραγματικότητα.

Και να σου αναφέρει το όνομα του ο τηλεφωνητής δεν αλλάζει κάτι, δε του κάνει κόπο να δηλώσει ένα αίτημα στο Π.Σ για "αλλαγή προφίλ σε fastpath - παίζει games" , 4-5 click είναι .

oh, Καλή τύχη στη cyta .

Y.Γ μετά τις 12 δε δουλεύουν μόνιμοι, αλλά oteplus 8ωροι.

Μακάρι να είχα 12 που λές! Αλλά φτάνω τα 35 και μερικές φορές 40! Και ζώ στο κέντρο της αθήνας!

understracker
23-03-12, 02:20
Οι τηλεφωνητές έχουν το Rom Telecoms και το Προμηθέα , και τα δύο αυτά συστήματα αναφέρουν τι προφίλ έχει ο χρήστης . Δε μπορεί να σου λέει άλλο προφίλ το Π.Σ και άλλο προφίλ να έχει ο χρήστης. Το δε Rom Telecoms σου αναφέρει και το Interleave depth που έχεις)

To Rom Telecoms δεν το χρησιμοποιεί κανείς στο βλαβοληπτικό. Εγώ δεν έχω κωδικό για τέτοιο πράμα. Από ΠΡΟΜΗΘΕΑ ότι βλέπει ο πολύς ο κόσμος και από το Axiros (άμα δουλεύει).


Υπάρχει περίπτωση να έχεις προφίλ fastpath και 12-20ms με το dslam ασχέτως αν έχεις fastpath στη γραμμή . Τέλος το ότι η isdn κόβει data rate σε σχέση με μία pstn δεν είναι θεωρία είναι πραγματικότητα.

Το θέμα είναι πως το router του βγάζει ότι δεν έχει fastpath. Ρούτερ του OTE είναι, Baudtec ISDN. Άρα για κάποιο λόγο το dslam αγνοεί την ρύθμιση για fast path ας είναι το προφίλ fast path. Τι ακριβώς γίνεται δεν μπορείς να το ξέρεις μέσα από ένα Π.Σ. Πρέπει να δεις την κάρτα του dslam από το κατάλληλο πρόγραμμα υποθέτω.


Και να σου αναφέρει το όνομα του ο τηλεφωνητής δεν αλλάζει κάτι, δε του κάνει κόπο να δηλώσει ένα αίτημα στο Π.Σ για "αλλαγή προφίλ σε fastpath - παίζει games" , 4-5 click είναι .

Ρε συ ειλικρινά. Αυτή είναι και εμένα η απορία μου. Γιατί να το κλήσεις και να μην περάσεις την βλάβη; Δεν έχει λογική αυτό που έκανε ο τύπος και πράγματι αξίζει την αναφορά. Εκεί βοηθάει το να ξέρεις όνομα.



oh, Καλή τύχη στη cyta .

Y.Γ μετά τις 12 δε δουλεύουν μόνιμοι, αλλά oteplus 8ωροι.

Δεν είναι έκτακτοι όμως. Είναι "μόνιμο" προσωπικό που θα αναβαθμιστεί σε team leaders και ξέρουν δυο πράματα παραπάνω από τους έκτακτους.

........Auto merged post: understracker added 15 minutes and 47 seconds later ........


Και πόσο λές να τους πάρει να το βρούν (καταλάβουν) ότι υπάρχει πρόβλημα και δεν είμαι σε fastpath? Όταν πήρα τηλέφωνο πρίν μου είπαν ότι δεν βρήκαν κάτι και είμαι σε fastpath (ούτε είμαι αλλά ούτε με πήραν τηλέφωνο για να μου πούν ότι έστω δεν βρήκαν κανένα πρόβλημα) τους είπα να έρθει τεχνικός και να το δεί και μου ζήτησαν τηλέφωνο.

Εξαρτάται πότε θα δουν την βλάβη από τον ψηφιακό έλεγχο. Για καλό και για κακό πάρε ξανά αύριο να ρωτήσεις τι έγινε με την βλάβη. Αν είναι κάτι απλό θα πρέπει μέχρι αύριο να έχει βγει ένα συμπέρασμα. Αλλιώς θα σου πουν ότι δόθηκε στα συνεργεία και άρα περιμένεις τεχνικό.


Τόση ώρα μιλάμε για κάτι πάρα πολύ απλό (ένα κουμπί είναι για να με πάνε σε fastpath)
Και ολόκληρη εβδομάδα δεν έχει γίνει τίποτα! Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που και τί είναι τόσο δύσκολο για να το καταλάβουν εκεί στο κέντρο του ΟΤΕ.

Από τα λίγα που γνωρίζω φαίνεται να στην έχουν κάνει την αλλαγή αλλά για κάποιο λόγο το σύστημα δεν την κάνει δεκτή. Οπότε είναι κάτι περισσότερο από το γύρισμα ενός κουμπιού. Φαίνεται κάτι να έχει κολλήσει. Τώρα περισσότερα δεν έχω γνώσεις να σου απαντήσω, θα σου πω ψέματα. Πρέπει να το δουν από τον Ψηφιακό Έλεγχο και αν δεν γίνεται κάτι θα κατέβει συνεργείο (Επαναλαμβάνομαι αλλά έτσι είναι η διαδικασία).

Diabolech
23-03-12, 02:24
Tεσπα. Ξημερώνει νέα μέρα για να δούμε τι θα γίνει... ελπίζω να βρεθεί άκρη!
ΚΑλό σας βράδυ και ευχαριστώ. :)

Lagman
23-03-12, 15:03
Πληροφοριακά βρήκα ένα παλιό μου post (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2860040&postcount=6) από Forthnet Shared llu isdn που πήγα σε ΟΤΕ είχα κερδίσει τότε 1Mbps και μετά αν θυμάμαι καλά που έβαλα δεύτερη γραμμή pstn η διαφορά ήταν με την isdn 1 με 2 Mbps.

AssVas
23-03-12, 16:50
Ποτέ δεν αγνοεί το DSLAM το προφίλ που του ορίζει το RNOC .

Αν στο router αναφέρει interleave μπορεί να έχει μικρό depth έως και 8 που στη πράξη θα του έδινε 11-14ms στο πρώτο hop . Αν έχει Καθαρό Interleave profile με βάθος 16 θα πρέπει να έχει τα αποτελέσματα που αναφέρει . Το να είναι πιταρισμένο το VLAN του (να έχει βαρέσει ταβάνι λόγο του ότι όλοι οι χρήστες του κατεβάζουν αβέρτα μπορεί να έχει το ίδιο αποτέλεσμα αύξησης του ping του αλλά σε random ώρες , αυτό το βλέπει μονάχα το 2ο επίπεδο .

Το ROM telecoms έχει αναλυτικότερα το βάθος του Interleave ξεκάθαρα μαζί με άλλα στοιχεία , ο Προμηθέας τραβά απτο ROM το BROND . Οπότε ότι έχει στη πραγματικότητα ο χρήστης το βλέπει και ο agent με το Προμηθέα . Αν ο agent του λέει πως έχει προφίλ 12M αντί 12M_Fast τότε έχει Interleave. Αν έχει 24_Interleave ή 24_11db αντί 24 σκέτο (τίτλοι των προφίλ που βλέπει ο χρήστης) τότε έχει και πάλι Interleave.



Υ.Γ

Υπάρχουν συστήματα στον ΟΤΕ που και να μην έχεις δικό σου κωδικό , ζητάς ενός oteplus και τα δουλεύεις . Αν θες να τα δουλέψεις. Αν υπάρχει οδηγία να μη τα δουλεύουν οι φοιτητές διότι τους μπερδεύουν με τις έξτρα πληροφορίες για το 99% των κλήσεων που είναι άχρηστες , τότε καλά κάνουν. Ένα εργαλείο που έχει 5-10 additional πράγματα πολλές φορές μπερδεύει τον agent.

weather1967
23-03-12, 16:57
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω στο fastpath εκτος απο τα καλύτερα ping που εχει αναγκη ενας gamer υπάρχει και διαφορά καλύτερη στο browsing ? γιατι απο interleave που ημουν,τωρα σε fastpath σαν να βλεπω οτι οι σελιδες ανοιγουν πιο γρήγορα,η ειναι ιδεα μου ?
Επισης με fastpath αληθευει οτι το κλειδωμα της ταχυτητας ειναι χαμηλοτερο απο οτι σε interleave ? η δεν υπαρχει καμμια διαφορα στο κλειδωμα της ταχυτητας,απλα σε interleave ειναι μονο πιο σταθερη η γραμμη με μεγαλυτερα ping.

AssVas
23-03-12, 17:00
weather το forum έχει search feature...

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837

weather1967
23-03-12, 17:15
weather το forum έχει search feature...

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837

To εχω διαβασει το παραπανω φιλε μου,και καταλαβα την θεωρητική λειτουργια,απλα δεν εχω καταλαβει αν στο browsing και στο κλειδωμα ταχυτητας υπαρχουν διαφορες αναμεσα στα δύο mode.

AssVas
23-03-12, 17:18
Επειδή δεν είναι συνήθως η μοναδική τιμή που αλλάζει στα προφίλ του ΟΤΕ , είναι και το target SNR καθώς και το INP συνολικά μπορεί να έχεις 1-2mbit διαφορά . Αυτό μπορείς να το δείς στη πράξη αν αναφέρεις στο τηλεφωνητή πως θες να κάνεις αλλαγή προφίλ κτλ και ο τεχνικός που θα το κάνει στο RNOC όταν το κάνει να σου κάνει και μία κλήση για να δεις το αποτέλεσμα onthefly και αν δε σου κάνει να δοκιμάσεις 1-2 προφίλ ακόμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.