PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξίζει η Google το βάρος της σε χρυσό?



BlindG
17-11-06, 17:21
Καθώς η τιμή της μετοχής της Google έφτασε τα πεντακόσια δολλάρια την Πέμπτη, οι αναλυτές δεν εντυπωσιάστηκαν ιδιαίτερα απ'το γεγονός οτι η αξία κεφαλαιοποίησης, του βασιλιά των μηχανών αναζήτησης, είναι μεγαλύτερη αθροιστικά απ'τους τρεις μεγαλύτερους αντιπάλους του και διπλάσια από εταιρίες παραγωγής όπως η Walt Disney και η Time Warner.

Αξίζει πράγματι τόσο πολύ η Google? Ναι, απαντούν αρκετοί οικονομικοί αναλυτές, γιατί αναπτύσσεται γρηγορότερα απ'τους αντιπάλους της και -τουλάχιστον για την ώρα- δεν φαίνεται να υπάρχουν όρια στην ανάπτυξή της. Και μάλιστα, εικάζουν οτι η εν λόγω εταιρία, να αξίζει και πολλά περισσότερα. "Η Google ακόμα δεν έχει φτάσει στο μέγιστο της αξίας της. Κανείς δεν μπορεί πραγματικά να προβλέψει πότε η ανάπτυξή της θα επιβραδυνθεί", είπε ο Scott Devitt της Stifel Nicolaus. "Θα προτιμούσα να αγοράσω μετοχή της Google πριν από οποιαδήποτε άλλη (από τις εταιρίες μεγάλης κεφαλαιοποίησης), παρά τα 151,8 δισ. που είναι η αξία κεφαλαιοποίησής της".

H μετοχή της Google, έκλεισε στα 495,90 δολλάρια ανά μετοχή, το οποίο και αποτελεί το υψηλότερο ρεκόρ της. Η συγκεκριμένη μετοχή, ανέβαινε σταθερά από τότε που η εταιρία ανακοίνωσε στα μέσα Οκτώβρη (http://news.com.com/Google+profit+nearly+doubles/2100-1030_3-6127658.html) οτι φέτος, τα κέρδη της το τρίτο τρίμηνο σχεδόν διπλασιάστικαν από πέρισυ.

Το γεγονός αυτό, τοποθετεί την αξία κεφαλαιοποίησης της Google στα 151.8 δισεκατομμύρια δολλάρια, σε σύγκριση με τα 36,2 δισ. δολλάρια της yahoo, τα 46,4 δισ. δολλάρια της eBay και τα 17,6 δισ. δολλάρια της Amazon.com . Ανάμεσα στις παραδοσιακές εταιρίες παραγωγής, η αξία κεφαλαιοποίησης της Disney είναι 69,1 δισ. δολλάρια και της Time Warner 81,1. Παρ'όλα αυτά, η αξία κεφαλαιοποίησης της Google παραμένει πολυ μακρια απ'τα 289,7 δισ. που περιφανευεται η Microsoft.

Ολοκληρωμένο άρθρο: news.com (http://news.com.com/2100-1030_3-6136393.html?part=rss&tag=2547-1_3-0-20&subj=news)

Σχετικό άρθρο: news.com (http://news.com.com/Google+profit+nearly+doubles/2100-1030_3-6127658.html)

tsigarid
17-11-06, 17:26
Η google πράγματι φαίνεται ότι αναπτύσσεται προς κάθε κατεύθυνση, αλλά πόσο θα μπορέσει να αντέξει όλα αυτά τα ανοίγματα; :hmm:

lariser
17-11-06, 17:26
Είναι η βασική αρχή που διέπει τις επενδύσεις στο χρηματιστήριο, στις καπιταλιστικές κοινωνίες: Δεν έχει σημασία πόσο αξίζεις με όρους υποδομών και διαθέσιμων πόρων αλλά το πόση κερδοφορία και για πόσο μεγάλο διάστημα μπορείς να φέρνεις.

nrg_polini
17-11-06, 17:28
Ποιο ειναι το βαρος της google ;

blackjim
17-11-06, 17:30
Χαζη ερωτηση αλλα το εχω απορια.
Aπο τι κερδιζει τοσα πολλα το Google? Αφου free ειναι και δεν εχει και καμια τρομερη διαφημηση στο site.

Εκτος αν τα παιρνει για το τι αποτελεσματα θα βγαζει στις αναζητησεις... :hmm:

Reef
17-11-06, 17:34
εχει διαφημησεις αριστερα (με κειμενο) και επισης προωθει διαφημησεις σε τριτους ιστοχωρους

No_MeRcY
17-11-06, 17:41
Για καθε κλικ που κανεις σε αυτα τα links αριστερά , αυτος που διαφιμιζεται , πληρωνει την google

blackjim
17-11-06, 17:44
Nαι αλλα σ'εμενα τουλαχιστον , σπανια τα αποτελεσματα αναζητησης βγαζουν διαφημησεις αριστερα. Ισως ειναι και τα θεματα ασχετα.
Εννοειται πως ποτε δεν εχω κλικαρει σε αυτες τις διαφημησεις. Γι αυτο μου κανει εντυπωση το οτι εχει τοσα κερδη...
Ισως ειναι και το ονομα που εκανε ως πρωτη μηχανη αναζητησης πλεον.

bill2003
17-11-06, 17:45
Και εγώ νομίζω πως η Google έχει μεγάλα περιθώρια ανάπτυξης. Αυτό όμως που θα ήθελα να δω σαν επόμενη μεγάλη κίνηση από την Google είναι το δικό της λειτουργικό!

Linux με όλα τα θετικά που έχει + πινελιά ευχρηστίας και support από Google = :oneup:

Reef
17-11-06, 17:57
Nαι αλλα σ'εμενα τουλαχιστον , σπανια τα αποτελεσματα αναζητησης βγαζουν διαφημησεις αριστερα. Ισως ειναι και τα θεματα ασχετα.
Εννοειται πως ποτε δεν εχω κλικαρει σε αυτες τις διαφημησεις. Γι αυτο μου κανει εντυπωση το οτι εχει τοσα κερδη...
Ισως ειναι και το ονομα που εκανε ως πρωτη μηχανη αναζητησης πλεον.

ναι αλλα σιγουρα εχεις επισκεφθει πληθως site τον οποιον η διαφημησεις σε τριτους προμηθευονται απο το Google

BHACK
17-11-06, 18:56
Η μετοχη αν θυμαμαι καλα ειχε ξεκινησει στα 80 $ η μια ... καλα κερδη για οσους προλαβανε τα χαμηλα

andz
17-11-06, 19:06
Η τιμή της στο χρηματιστήριο πάντως δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική κερδοφορία της αλλά τις δυνατότητες ανάπτυξης που έχει ως leader στο web, δειχνει δηλαδή οτι η αγορά αναγνωρίζει τη δυναμική του ιντερνετ και τη πριμοδοτεί. Το αν θα αξιοποιήσει όλη αυτη τη δυναμική είναι άλλο θεμα.
Αρα μάλλον αξίζει το βάρος της σε χρυσό

voithostyrempora2
17-11-06, 20:38
εχει διαφημησεις αριστερα (με κειμενο) και επισης προωθει διαφημησεις σε τριτους ιστοχωρους


Δεξιά δεν είναι οι διαφημίσεις ??? :hmm:


:ontopic: :ontopic: :ontopic:

NeK
17-11-06, 20:43
Τι αξία έχει η Google;

Η Google πουλάει και αγοράζει όποιο site γουστάρει σε όλο το διεθνές internet, κουνάει το δαχτυλάκι της και δημιουργεί sites που αξίζουν δις μέσα σε λίγους μήνες (myspace, blogger.com κ.α.), είναι γενικά ο άρχοντας του Internet.

Τα έσοδά της από τις διαφημίσεις (AdSense, Adwords) είναι αμύθητα, μιλάμε για εκατομμύρια ευρώ καθημερινώς. Μην ξεγελιέστε που δεν πατάτε εσείς στις διαφημίσεις, υπάρχουν πάρα πολλοί που τις πατούν. Εδώ εταιρείες που αξίζουν εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ φτιάχτηκαν και ζουν από το Google!

Να πούμε και για εταιρείες που χαλάνε άπειρα λεφτά επί καθημερινής βάσεως (search optimization) για να κρατιούνται στις πρώτες θέσεις των αποτελεσμάτων;

Αν αξίζει το βάρος της σε χρυσό; Μάλλον σε διαμάντι! ;)

Reef
17-11-06, 20:50
Δεξιά δεν είναι οι διαφημίσεις ??? :hmm:


εχεις δικιο! :oops:

dhatz
17-11-06, 20:57
Διαγραμμα μετοχής Google (IPO στα $80, ανοιξε πιο πάνω στην πρωτη συνεδρίαση).

http://charts.dacharts.com/2006-10-17/goog.png

Προσωπικά πιστεύω ότι σαν μετοχή είναι πολύ ακριβή. Και το καλύτερο πράγμα που έχει να κάνει, είναι να εξαργυρώσει το ακριβό της "νόμισμα". Που αλλωστε είναι ακριβώς αυτό που κάνει, με τα deal εξαγοράς τρίτων εταιριών με ανταλλαγή μετοχών.

dhatz
17-11-06, 21:03
Αν και υπάρχουν αρκετές διαφορές στο biz model, για σύγκριση, ο "βασιλιάς" των SE, με τον "βασιλιά" του Internet networking, την CISCO

Διάγραμμα μετοχής CISCO
http://charts.dacharts.com/2006-10-17/csco.png

pan.nl
17-11-06, 21:43
Τι αξία έχει η Google;

Η Google πουλάει και αγοράζει όποιο site γουστάρει σε όλο το διεθνές internet, κουνάει το δαχτυλάκι της και δημιουργεί sites που αξίζουν δις μέσα σε λίγους μήνες (myspace, blogger.com κ.α.), είναι γενικά ο άρχοντας του Internet.

Τα έσοδά της από τις διαφημίσεις (AdSense, Adwords) είναι αμύθητα, μιλάμε για εκατομμύρια ευρώ καθημερινώς. Μην ξεγελιέστε που δεν πατάτε εσείς στις διαφημίσεις, υπάρχουν πάρα πολλοί που τις πατούν. Εδώ εταιρείες που αξίζουν εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ φτιάχτηκαν και ζουν από το Google!

Να πούμε και για εταιρείες που χαλάνε άπειρα λεφτά επί καθημερινής βάσεως (search optimization) για να κρατιούνται στις πρώτες θέσεις των αποτελεσμάτων;

Αν αξίζει το βάρος της σε χρυσό; Μάλλον σε διαμάντι! ;)

Λένε πως "Google can make you and brake you". Να δώσω ένα απλό παράδειγμα. Ένα site για το οποίο εργάζομαι δεχόταν κάποιες χιλιάδες επισκέπτες καθημερινά. Κάποιο άλλο site άρχισε "πόλεμο" παραπονούμενο στο Google και το Google απέσυρε προσωρινά το site που εργάζομαι από τη βάση δεδομένων. Ε, μαντέψτε.. η επισκεψιμότητα έπεσε κατά 60-75%, γεγονός που είχε πάμπολλες "παρενέργειες". Άρα πιστεύω ακράδαντα πως όλα τα sites κρέμονται από τ'@ρχιδι@ του Google, συγγνώμη και για την έκφραση. Δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσον είναι καλή αυτή η συγκέντρωση δύναμης στο διαδίκτυο. Ο καιρός θα δείξει... Άρα συμφωνώ με τον προλαλήσαντα πως το Google αξίζει το βάρος του σε διαμάντι.

Φιλικά

viron
18-11-06, 00:23
Αυτό δεν είναι απλά 'φούσκα' είναι αερόστατο που έχει φτάσει στην στρατόσφαιρα...

Βύρων.

Lumens
18-11-06, 11:11
Τον ίδιο ρυθμό ανάπτυξης δεν μπορεί να τον έχει επ'αόριστον, κάπου θα φρενάρει και θα σταθεροποιηθεί. Προς το παρόν είναι η Golden Era του Google των 500,000 servers και 2M $/month για ρεύμα με τζίρο γύρω στα 6δις και κέρδη γύρω στo 1,5δις (το 2005, φέτος θα τριπλασιαστούν μάλλον). Όσα λεφτά και αν έχεις δε μπορείς να αγοράσεις όλες τις καλές ιδέες, υπάρχει ακόμα χώρος για νέους παίχτες και ισχυρά funds με λεφτά για να τους χρηματοδοτήσουν (πχ Sequoia) :)

Vietmam
18-11-06, 16:33
δηλαδή η yahoo δεν μετράει πια?
Έσβησε?

ypopto_mpifteki
18-11-06, 16:53
Και εγώ νομίζω πως η Google έχει μεγάλα περιθώρια ανάπτυξης. Αυτό όμως που θα ήθελα να δω σαν επόμενη μεγάλη κίνηση από την Google είναι το δικό της λειτουργικό!

Linux με όλα τα θετικά που έχει + πινελιά ευχρηστίας και support από Google = :oneup:

Έτσι έτσι!


δηλαδή η yahoo δεν μετράει πια?

Έσβησε?

Οχι φυσικά. Ισα ισα, το yahoo απέριψε το google και η τιμή της μετοχής του κατρακύλησε απο 90% σε 51% δε θυμάμαι πότε ακριβώς.
Ίσως κάνουν και άλλοι το ίδιο και μακάρι γιατί όταν υπάρχει ανταγωνισμός είναι καλύτερα για εμάς.
Π.χ. στο Google το site σου μπορεί να είναι 10 και μετά να κατρακυλήσει σαν 150ο αλλά στο yahoo να είναι π.χ. 15ο σταθερά.

Furious_Angel
19-11-06, 03:23
Και περιμένετε να βγάλει και το αντι-paypal ;) . Ε ρε τι έχει να γίνει.

Sunseeker
19-11-06, 11:28
πίες διαφημησεις εγω τόσα χρόνια δεν έχω προσέξει καμοία:rofl: πάντος σύγουρα είναι μια hitech φυσαλίδα :evil: άραγε ποιες είναι οι αξιες εταιριών όπως fiat, merchedes,general ,siemens,sony κτλ που προσφέρουν προιόντα και εξηπηρετούν στην καθημερινότητα μας :whistle:

andz
20-11-06, 12:25
πίες διαφημησεις εγω τόσα χρόνια δεν έχω προσέξει καμοία:rofl: πάντος σύγουρα είναι μια hitech φυσαλίδα :evil: άραγε ποιες είναι οι αξιες εταιριών όπως fiat, merchedes,general ,siemens,sony κτλ που προσφέρουν προιόντα και εξηπηρετούν στην καθημερινότητα μας :whistle:

Χαμηλότερη απο όσο νομίζεις πολλες είναι ετοιμες να κλεισουν η GM απο τις μεγαλύτερες έχει τα σημαντικότερα προβλήματα. Το ότι "προσφέρουν προιόντα και εξηπηρετούν στην καθημερινότητα μας" δεν σημαίνει ότι έχουν μεγάλη χρηματηστηριακή αξία. Αυτή προσδιορίζεται αλλιώς

dhatz
21-11-06, 10:09
Και περιμένετε να βγάλει και το αντι-paypal ;) . Ε ρε τι έχει να γίνει.

Αυτή είναι κατα τη γνώμη μου και η μόνη κίνηση που θα μπορούσε να αλλάξει σημαντικά τα νούμερα της Google. Προσωπικά περίμενα ότι θα το έχει πράξει εδώ και χρόνια, γιατί δεν υπάρχει χώρος για πολλούς (και) σ'αυτό το αντικείμενο.

Ολες οι άλλες κινήσεις (εξαγορές blogger, youtube κλπ -πάντα με ανταλλαγή μετοχών- που θυμίζουν άλλες εποχές που οι dotcom αποτιμώνταν με βάσει τα eye-pairs), είναι απλά "εξαργύρωση" του ακριβου "νομισματος" της (δηλ. της μετοχής της), που φυσικά οδηγεί σε dilution για τους νυν μετόχους.

Furious_Angel
21-11-06, 12:38
Η εξαγορα του youtube ηταν καλη κινηση. Απλα αγορασε τον ανταγωνιστη της, τον οποιο ειτε θα διατηρησει ως εχει η θα τον μετατρεψει σε video.google.com .Μην ξεχναμε οτι η google ειναι πιο παλια απο το youtube καθως το τελευταιο δν εχει περισσοτερα απο 2 χρονια ζωης (ιδρ. 2005)

@ ADSLgr.com All rights reserved.