PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για Netgear DG834G + forthnet



andd
06-05-04, 10:43
Γεια χαρά,

Προσπαθώ να σετάρω το Netgear DG834G, καλώντας στο DSLAM στο κερατσίνι (νούμερο 210-4629ΧΧΧ), έχω την εντύπωση ότι πέφτω σε Intracom.

To modem δείχνει να συγχρονίζει σωστά αλλά δεν μιλάω καθόλου με τον ISP (Forthnet).

Τα στοιχεία που έχω βάλει είναι:

User name: XXX.ath.forthnet.gr@forthnet.gr
Passwd
VPI: 8
VCI: 35
VC:
PPPoA

Το firmware του netgear είναι 1.0.2, αλλά είδα στο site της netgear ότι υπάρχει και 1.0.4.01. Σκέφτομαι για upgrade γιατί είδα στα release notes ότι υποστηρίζονται usernames/passwd μέχρι 63 χαρακτήρες και λέω μήπως φταίει αυτό (το username που μου έδωσαν είναι 33 χαρακτήρες).

Ό ΟΤΕ μου λέει ότι αφού συνχρονίζει το modem, φταίει ο ISP, και ο ISP μου λέει ότι φταίει ο OTE. Επιπλέων λένε ότι δεν το γνωρίζουν το συγκεκριμένο modem...

Οποιαδήποτε βοήθεια πολύ ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!

/Δημήτρης

cosmos
06-05-04, 11:38
Αν το firmware σου "κάνει", τότε δοκίμασέ το.

sdikr
06-05-04, 21:50
είχα, δοκιμάσει ένα της Planet, ενω έδιχνε πως συχρονιζόταν, δεν έκανε συνδεσή (δεν ήταν συμβατό το Modem)

υπάρχει επίσης η περίπτωση να μην είσαι πλήρως ενεργοποιημένος ακόμα

DiM
07-05-04, 09:10
Γεια χαρά,

Προσπαθώ να σετάρω το Netgear DG834G, καλώντας στο DSLAM στο κερατσίνι (νούμερο 210-4629ΧΧΧ), έχω την εντύπωση ότι πέφτω σε Intracom.

To modem δείχνει να συγχρονίζει σωστά αλλά δεν μιλάω καθόλου με τον ISP (Forthnet).

Τα στοιχεία που έχω βάλει είναι:

User name: XXX.ath.forthnet.gr@forthnet.gr
Passwd
VPI: 8
VCI: 35
VC:
PPPoA

Το firmware του netgear είναι 1.0.2, αλλά είδα στο site της netgear ότι υπάρχει και 1.0.4.01. Σκέφτομαι για upgrade γιατί είδα στα release notes ότι υποστηρίζονται usernames/passwd μέχρι 63 χαρακτήρες και λέω μήπως φταίει αυτό (το username που μου έδωσαν είναι 33 χαρακτήρες).

Ό ΟΤΕ μου λέει ότι αφού συνχρονίζει το modem, φταίει ο ISP, και ο ISP μου λέει ότι φταίει ο OTE. Επιπλέων λένε ότι δεν το γνωρίζουν το συγκεκριμένο modem...

Οποιαδήποτε βοήθεια πολύ ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!

/Δημήτρης

Φίλε συνδημότη στο Κερατσίνι ναι το DSLAM είναι ΙΝΤΡΑΚΌΜ, ποτε έκανες την αίτηση για dsl???
Εάν πέρασαν 12 μέρες τότε πρέπει να σου την συνδέσουν και μπορείς να τους "ξεχεσεις".
Παίρνεις το 8011167700 είναι τεχνικοί του ΟΤΕ και ζητάς να δουν εάν βλέπουν το modem σου, εννοείτε εσύ το εχεις συνεδεμένο πάνω. Εάν σου πουν ναι το βλέπω είναι ok συγχρονισμένο πέστους πως δε μπαίνεις internet και να το ξανακοιτάξει εάν είναι ok.
Υπάρχει περίπτωση να μην έχουν άνοιξει κάποιο μικρό κυκλωματάκι
Εάν παρόλα αυτά δε μπορείς να μπής internet παίρνεις 121 και δηλώνεις βλάβη.
Εννοείτε πως είσαι σίγουρος πως η forthnet σου έχει ανοιχτό τον λογαριασμό για DSL έτσι? :)
Εάν δε πέρασαν 12 μέρες και το modem έχει συγχρονιστεί απλά έχει άνοιξει το κύκλωμα μέχρι κάποιο σημείο.
Τέλος να σου πω και τα settings που λειτουργούν για forthnet, δε ξέρω το modem σου ψαχτώ φίλε κάτι παρόμοιο θα βρεις και στο δικό σου.
ΑΤΜ Interface 0
Operation Mode Enabled
Encapsulation PPPoA VC Mux
VPI 8
VCI 35
Bridge Disabled
IGMP Disabled (εκτος αν θες να παίξεις Multicast)
IP Address 0.0.0.0
netmask 0.0.0.0
Use DHCP disable
Default Route Enabled
Gateway IP Address 0.0.0.0
Username <XXX.ath.forthnet.gr@forthnet.gr>
Password <your password>
Use DNS Enable (Dynamicaly assigned)
Primary DNS 0.0.0.0
Secondary DNS 0.0.0.0


Τα DNS τις forthnet εάν σου χρειαστούν για την κάρτα δικτύου να τα βάλεις είναι τα

194.219.227.2 primary
193.92.150.3 secondary

Καλή τύχη θα σου χρειαστεί.

andd
07-05-04, 10:28
Δήλωσα βλάβη και ο ΟΤΕτζης μου είπε οτι "κάτι" έκανε και τώρα πρέπει να δουλέψει...

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις απαντήσεις, το βράδυ θα δοκιμάσω πάλι και ελπίζω να παίξει - θα σας ενημερώσω.

(και ότι έπαιρνα τους συναδέλφους να μου πουν πώς δουλεύει το DSLAM της Intracom...)

@ ADSLgr.com All rights reserved.