PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια η διαφορα μεταξυ PPPoA & PPPoE



sachem
06-05-04, 12:14
Μου εχουν πει απο την Forthnet αν θελω να συνδεομαι καλυτερα με P2P προγραμματα επειδη ζητανε συνηθως καποιες Port καλυτερα ειναι η ρυθμιση σε PPPoE επειδη ανοιγουν ευκολοτερα οι port's ειναι αληθεια?Zyxel 650r

cosmos
06-05-04, 12:41
Καλύτερα δεν είναι, απλά είναι ευκολότερο για σένα αν δε θες να μάθεις για ports κτλ. Αν το θέμα θύρες/ΝΑΤ κτλ σου ακόγονται ακαταλαβίστικα, τότε καλύτερα PPPoE. Θα χρησιμοποιείς το Zyxel σου σαν ένα απλό modem. Θα κάνεις δλδ dial για να μπεις, απλά δε θα σε πειράζει πια να αφήνεις ανοικτή τη σύνδεση.

Αν δε σου φαίνονται ακαταλαβίστικα ή αν έχεις παραπάνω από ένα υπολογιστή, τότε αναγκαστικά θα πας στην άλλη λύση, στην οποία το Zyxel θα γίνει και router, οπότε θα συνδέεται αυτό αντί για τον υπολογιστή σου. Εσύ απλά με το που θα ανοίγεις τον υπολογιστή θα είσαι μέσα κατευθείαν.

georgi0
06-05-04, 13:40
δηλαδή εγώ που έχω router και θα μπει πριν το μοντεμ (Zyxel 650R33) τι να ζητήσω για να μην κάνω dial up ? PPPoE or PPPoA?

Θελω όποιο pc συνδεθε στο router Να έχει αυτοματα καιιντερνετ.

sachem
06-05-04, 13:41
Οκ Ευχαριστω!!

sachem
06-05-04, 13:47
Δηλαδη αυτο το dial up που κανει δεν εχει καμια σχεση με χρεωση μοναδων στον Οτε ετσι?

cosmos
06-05-04, 18:53
sachem, ακριβώς!

Optimus
29-05-04, 20:04
cosmos: Αν εχω εναν μονο υπολογιστη τοτε χανω τιποτα αν βαλω ΡΡΡοΕ αντι ΡΡΡοΑ? (ταχυτητα, ασφαλεια...?) Εχω το μοντεμ jetspeed 520 se PSTN. Ξερεις μηπως πως να το κανω ΡΡΡοΕ να ξεμπερδευω γιατι παλευς τοσες ωρες με τα ports για τα torrents?

@ ADSLgr.com All rights reserved.