PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet σε HOL



mihalis13
23-03-12, 23:52
Σκέφτομαι να πάω προς HOl μεριά λόγω της έκπτωσης που δίνει στο συμβόλαιο του κινητού μου.Αξίζει ή θα το μετανοιώσω??Με Forthnet δεν είχα ποτέ πρόβλημα 2χρόνια που την έχω και σε καλύτερα επίπεδα από ότι με τον ΟΤΕ

Vitruvian78
24-03-12, 00:56
Όχι μια χαρά θα είσαι :-)
Τα ίδια πράγματα πάλι θα έχεις.....Νομίζω σε συμφέρει απόλυτα να την κάνεις την κίνηση....Σε ποιά περιοχή είσαι;

mihalis13
24-03-12, 15:20
Χολαργό.Γενικά έω ακούσει καλά πράγματα για τη Hol από φίλους μου που έχουνε.

Vitruvian78
25-03-12, 00:59
Κοίταξε θεωρώ οτι όλοι οι εναλλακτικοί είναι στην ίδια μοίρα......εξαρτώνται απο τη σωστή λειτουργία και ποιότητα του χαλκού του ΟΤΕ για να προσφέρουν ικανοποιητικές τελικές υπηρεσίες στον πελάτη. Δυστυχώς όμως το δίκτυο χαλκού δεν είναι για όλους το ίδιο καλό είτε λόγω παλαιότητας/φθοράς, είτε λόγο αποστασης απο το κέντρο. Ο ΟΤΕ στις υπηρεσίες του το καμουφλάρει αυτό, προσφέροντας σου π.χ. ίντερνετ στα 2Mbps, όπως έχει η πλειοψηφία των πελατών του. Όταν πας στον εναλλακτικό που σε δελεάζει με το παραμύθι των οπτικών ινών και τις διαστημικές ταχύτητες ίντερνετ, εκει ο βασιλιάς είναι γυμνός! Εμφανίζονται όλες οι αδυναμίες της γραμμής, που συνήθως καλείται ο ΟΤΕ να επιλύσει, διότι του ανήκει και το δίκτυο χαλκού, μέσω του οποίου περνάνε οι υπηρεσίες του εναλλακτικού για να φθάσουν στην πρίζα σου. Αν έχεις καλή γραμμή, όλοι οι εναλλακτικοί είναι καλοί, αν έχεις κακή γραμμή με πολλά προβλήματα συγχρονισμού, τότε εμπλέκεται και πάλι ο ΟΤΕ και η ποιότητα των υπηρεσιών που τελικά θα λάβεις εξαρτάται απο το δίκτυο χαλκου του ΟΤΕ, πόσο γρήγορα και αποτελεσματικά θα αντιμετωπίζει ο ΟΤΕ τα προβλήματα της γραμμής σου. Σε περιοδους περικοπών μισθών και μειώσεων προσωπικού δεν ξέρω κατα πόσο τα προβλήματα θα επιλύονται σε εύλογο χρονικό διάστημα, όταν ο πελάτης γίνεται μπαλάκι μεταξύ εναλλακτικού παρόχου και ΟΤΕ......είναι κατι που θα πρέπει να υπολογίσεις νομίζω σοβαρά :-)

Vitruvian78
25-03-12, 01:02
Απο πλευράς εξυπηρέτησης των πελατών της όμως η hol θεωρείται ένας απο τους καλύτερους παρόχους για την χρονιά που μας πέρασε, όπως έχει χαρακτηριστεί γι αυτο τον τομέα, αν λέει κάτι αυτό!

mihalis13
25-03-12, 01:41
Κοίταξε θεωρώ οτι όλοι οι εναλλακτικοί είναι στην ίδια μοίρα......εξαρτώνται απο τη σωστή λειτουργία και ποιότητα του χαλκού του ΟΤΕ για να προσφέρουν ικανοποιητικές τελικές υπηρεσίες στον πελάτη. Δυστυχώς όμως το δίκτυο χαλκού δεν είναι για όλους το ίδιο καλό είτε λόγω παλαιότητας/φθοράς, είτε λόγο αποστασης απο το κέντρο. Ο ΟΤΕ στις υπηρεσίες του το καμουφλάρει αυτό, προσφέροντας σου π.χ. ίντερνετ στα 2Mbps, όπως έχει η πλειοψηφία των πελατών του. Όταν πας στον εναλλακτικό που σε δελεάζει με το παραμύθι των οπτικών ινών και τις διαστημικές ταχύτητες ίντερνετ, εκει ο βασιλιάς είναι γυμνός! Εμφανίζονται όλες οι αδυναμίες της γραμμής, που συνήθως καλείται ο ΟΤΕ να επιλύσει, διότι του ανήκει και το δίκτυο χαλκού, μέσω του οποίου περνάνε οι υπηρεσίες του εναλλακτικού για να φθάσουν στην πρίζα σου. Αν έχεις καλή γραμμή, όλοι οι εναλλακτικοί είναι καλοί, αν έχεις κακή γραμμή με πολλά προβλήματα συγχρονισμού, τότε εμπλέκεται και πάλι ο ΟΤΕ και η ποιότητα των υπηρεσιών που τελικά θα λάβεις εξαρτάται απο το δίκτυο χαλκου του ΟΤΕ, πόσο γρήγορα και αποτελεσματικά θα αντιμετωπίζει ο ΟΤΕ τα προβλήματα της γραμμής σου. Σε περιοδους περικοπών μισθών και μειώσεων προσωπικού δεν ξέρω κατα πόσο τα προβλήματα θα επιλύονται σε εύλογο χρονικό διάστημα, όταν ο πελάτης γίνεται μπαλάκι μεταξύ εναλλακτικού παρόχου και ΟΤΕ......είναι κατι που θα πρέπει να υπολογίσεις νομίζω σοβαρά :-)

ΟΤΕ δεν ξαναγυρνάω ποτέ!Πολύ ακριβός και τουλάχιστον δεν έμεινα ικανοποιημένος.Απλά τώρα με τη hol θα γλυτώνω και 60 ευρώ το χρόνο απο το κινητό και πλέον δεν τα λες και λίγα λεφτά.Απλά ήθελα να μάθω που βρίσκεται σε σχέση με τη φορθνετ

Vitruvian78
25-03-12, 01:55
Είναι και οι δύο το ίδιο ισχυροι παίκτες στο χώρο. Απλά η hol έρχεται δεύτερη απο πλευράς πελατειακής βάσης. Εφόσον έχεις κινητό vodafone το οποίο θέλεις να συνδιασεις, δεν βρίσκω το λόγο γιατί να μην το κάνεις. Αν κάτι δεν σου αρέσει μπορείς να επιστρέψεις στην forthnet.

elma
25-03-12, 02:53
Μια χαρά είναι η HOL στο Χολαργό.Forthnet δεν είχα ποτέ οπότε δε μπορώ να συγκρίνω.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με Vitruvian,η HOL έχει κάνει άλματα στον τομέα εξυπηρέτησης πελατών-μιλάω εκ προσωπικής εμπειρίας.

akilleas
25-03-12, 18:57
Στρώσανε οι περισσότερες εταιρίες πλέον.
Αλλά η ΧΟΛ όντως κάνει την διαφορά.
Προχώρα το να κερδίζεις και εσύ την έκπτωση.

ΑΛΦΟΣ
28-03-12, 17:16
Κατοικώ στο Χολαργό μεταξύ Φανερωμένης και Νομισματοκοπείου. Η γραμμή είναι εξάρα και λειτουργεί πολύ καλά (φτου φτου φτου...:)) πάνω από 3 χρόνια.

balandis
02-04-12, 01:27
φιλε απο τεχνικη υποστηριξη δυο φορες που ειχα προβλημα ,,θορυβο,,,και χαμηλη ταχυτητα...αλλα ειμαστε και στο περιστερι χαλι...παντως μου τα εφτιξαν και με περναν τηλεφωνο οι ιδιοι και μετα την βλαβη...ειμαι αρκτα ικανοποιημενος απο την hol kai γλυτωσα και 60-70 ευρω το μηνα..ο οτε δεν παλευεται αν ερειχνε τις τιμες ισως να ξαναπηγαινα!!

Koursaros1979
02-04-12, 23:49
καλησπερα παιδια , και εγω εκανα αιτηση μεταφορας απο forthnet σε hol πριν 4 μερες περιπου και σημερα κοιταω τι γινετε για την γραμμη μου και γραφει αυτο ...Έχει αποσταλεί αίτημα υλοποίησης στον ΟΤΕ. Αναμονή για έγκριση αιτήματος. Τι σημαινει ; και ποσο λετε ακομα θα κανει να ερθει ... ευχαριστω

Vitruvian78
03-04-12, 00:14
Τσέκαρε τα e-mail σου. Αν έκανες αίτηση την Παρασκευή, λογικά σήμερα θα προωθήθηκε το αίτημα στον ΟΤΕ οπότε απο αύριο λογικά θα σου ανακοινωθεί και η ημερομηνία υλοποίησης. Το επόμενο στάδιο είναι να σου ανακοινώσουν την ημερομηνία ενεργοποίησης της υπηρεσίας σου στη hol. Μέσα σε 15 ημέρες θα έχεις ενεργοποιηθεί πιστεύω. Λογικά σύντομα θα σου ερθει και ο εξοπλισμός μέχρι το τέλος της εβδομάδας (ο οποιος είναι με χρησιδάνειο- δεν σου ανήκει ποτέ ο εξοπλισμός παρά μόνο όσο είσαι στη hol).

Koursaros1979
03-04-12, 02:43
Σε ευχαριστω παρα πολυ , και οσο ειχα λογαριασμο στην forthnet τι γινετε ; θα μου ερθει λογαριασμος απο την forthnet . Ηδη στην Forthnet εχω πληρωσει εως και τελος απριλιου .

Vitruvian78
03-04-12, 09:58
Θα σου έρθει εκαθαριστικος μέχρι την τελευταία μέρα παραμονής σου στη forthnet. Aν έχεις κάνει την αιτηση σου στη hol μέσω της ιστοσελίδας της εταιρείας, θα σου έρθουν δώρο οι τρεις πρώτοι μήνες συνδρομής, αλλα να ξέρεις ότι θα πρέπει να πληρώσεις τα 35€ για ενεργοποίηση στη hol.

Koursaros1979
03-04-12, 13:37
Καλησπερα , σε ευχαριστω

Vitruvian78
03-04-12, 21:14
Τίποτα! ;) Είχες νεότερα;

Koursaros1979
03-04-12, 23:12
Ακομα τιποτα , το ιδιο γραφει . Τους πηρα τηλεφωνο σε λιγες μερες θα μου στειλουν τον εξοπλισμο

tmorgan
04-04-12, 18:31
Καλησπερα και απο μενα,εκανα και εγω αυτη τη μεταφορα απο forthnet σε hol λογω vodafone, το προβλημα αν το θεωρησει καποιος προβλημα ειναι οτι ενω συγχρονιζα στις 12800 τωρα συγχρονιζει στις 9500 και με το router της hol αλλα και με το δικο μου linksys wag200 περιοχη ελευσινα

Vitruvian78
04-04-12, 22:52
Ναι, η hol δεν αφήνει το SNR να πέφτει κάτω απο το 9 όπως κάνει η forthnet γιατί θέλει να δίνει πιο σταθερές συνδέσεις στους πελάτες της. Γι αυτό και ο συγχρονισμός σου βρίσκεται εκεί. Μην ανησυχεις όμως η γραμμή σου την ίδια απόδοση θα έχει όσον αφορά την ταχύτητα κατεβάσματος όσο και πριν....

tmorgan
06-04-12, 23:03
αυτο μου ειπαν και απο τη hol για το snr, κατα τ'αλλα κανενα προβλημα μεχρι στιγμης

akilleas
07-04-12, 11:30
Να σας πω την αλήθεια προτιμώ σταθερή γραμμή και ας συνχρονίζω λίγο χαμηλότερα.

Koursaros1979
04-05-12, 18:14
καλησπερα μετα απο καιρο ειδα αυτο στο site της hol ειχα κανει αιτηση να παω στην hol σημερα γραφει αυτο δηλαδη :

Η σύνδεση σας έχει υλοποιηθεί και βρίσκεται σε πιλοτική λειτουργία.
Η hellas online κάνει όλους τους απαραίτητους ελέγχους στη γραμμή σας
για να ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση.

bill27
04-05-12, 20:12
καλησπερα μετα απο καιρο ειδα αυτο στο site της hol ειχα κανει αιτηση να παω στην hol σημερα γραφει αυτο δηλαδη :

Η σύνδεση σας έχει υλοποιηθεί και βρίσκεται σε πιλοτική λειτουργία.
Η hellas online κάνει όλους τους απαραίτητους ελέγχους στη γραμμή σας
για να ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση.


συνδεσε το ρουτερ της χολ για να κανουν τους ελενγχους.λογικα μεχρι το βραδυ η αυριο θα εχεις ενεργοποιηθει κανονικα.
τωρα πρεπει να εχεις κ ιντερνετ κ τηλ. απο χολ.
κανε ενα speedtest k δες ποιον isp σου βγαζει

Koursaros1979
04-05-12, 22:00
ακομα δεν μου εχει ερθει το ρουτερ μου παν θα μου στειλουν το netfaster 3

Vitruvian78
04-05-12, 22:30
Δεν καταλαβαίνω τον όρο πιλοτική λειτουργία! Υφίσταται κάτι τέτοιο επισήμως όταν υλοποιούνται τηλεφωνικές συνδέσεις;;

Koursaros1979
06-05-12, 21:32
Χθες το πρωι ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια μου στην Hol αλλα ακομα δεν μου εχουν στειλει το modem μου παν απο εμβδομαδα .

Vitruvian78
07-05-12, 13:59
Περίεργο! Κάτι έχει γίνει με τον κούριερ, γιατί η εταιρεία στελνει τον εξοπλισμό αμέσως μόλις λάβει την αίτηση σου και πάρει ημερομηνία ενεργοποίησης απο τον ΟΤΕ. Μήπως δεν σε βρίσκει ο κούρριερ για να σου παραδώσει τον εξοπλισμό; Πάρε την εταιρεία τηλέφωνο να μάθεις. Αν δεν στον στείλανε απο κάποιο λάθος, να στο στείλουν αμεσα....

Mondler
07-05-12, 19:33
απο forthnet σε hol
χαμηλοτερος συχρονισμος αλλα δεν τρεχει και τπτ η γραμμη παει μια χαρα..
οταν μιλαμε ομως για online gaming εκει κλαφτα...40ms παραπανω η hol σε ιδιους σερβερ και παιχνιδι με οταν ειχα forthnet... :cry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.