PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol, πρόβλημα ή όχι;



vagos_
25-03-12, 22:29
Καλησπέρα,

εδώ και 2-3 μήνες έχω "χαζά" προβλήματα με την HOL (disconnects, χαμηλές ταχύτητες, συγχρονισμό στα πχ 15Μbit και πραγματική ταχύτητα 10mbit κ.ο.κ.) . Όλα ξεκίνησαν όταν άλλαξα γραφείο και κατά τύχη (ή ατυχία) πήγα ακόμη ποιο κοντά στο κέντρο τους.

Το θέμα είναι ότι ενώ τα στατιστικά στο modem δείχνουν μια χαρά, σε συγχρονισμό έχασα 3-4 MBit σε σχέση με το παλιό γραφείο.

Τι έχω κάνει:

-Τους έχω ενοχλήσει αρκετές φορές αλλά αποτέλεσμα κανένα...
-Έστειλαν τεχνικό και σε γενικές γραμμές μου είπε "πάλι καλά που συγχρονίζεις τόσο" και ότι η γραμμή είναι μια χαρά (!! και δυο τρομάρες??)
-Το καλώδιο από το νέο γραφείο μέχρι το σημείο που μου φέρνουν τη γραμμή είναι αλλαγμένο (το άλλαξα όταν ήρθα) και ο τεχνικός δεν διαπίστωσε απώλειες από τον 4ο που είμαι μέχρι το ισόγειο.

Τι δεν έχω κάνει :

Αλλαγή provider ... (ακόμα)


Παραθέτω τα στατιστικά του modem.

Οποιαδήποτε γνώμη καλοδεχούμενη καθώς με αυτά τα stats έπρεπε να είμαι καλύτερα σε σχέση με το άλλο γραφείο και όχι χειρότερα...

100198

vagos_
26-03-12, 20:59
και μερικά στατιστικά μετά από 13 ώρες χωρίς disconnect ( πάμε για ρεκόρ !!!) ...

FEC Errors (Up/Down): 0 / 147.173
CRC Errors (Up/Down): 1 / 1.205
HEC Errors (Up/Down): 0 / 1.009

πολλά ή σε κανονικά επίπεδα είμαι;

golemic
27-03-12, 13:39
με αυτά που δείχνεις παραπάνω φαίνεται να λειτουργείς σωστά.
καλό θα ηταν να μας δειξεις και με πόσο κατεβάζεις με αυτό τον συγχρονισμό.

vagos_
29-03-12, 23:08
Το πραγματικό download παίζει από 7 - 10 mbit ... αναλόγως τα κέφια της κυρίας HOL...

dkmaster
30-03-12, 10:33
Δεν έχει να κάνει μόνο με τα κέφια της HOL. Έχει να κάνει και με το από που κατεβάζεις.
Πάντως δεν δείχνει να έχεις πρόβλημα στην γραμμή σου.

vagos_
30-03-12, 19:50
Καλησπέρα, δεν το διευκρίνισα, για το πραγματικό download speed έχω σαν σημείο αναφοράς τεστάκια που κάνω με διάφορα ftp's (otenet, ntua) καθώς και με τα downloads από το site της nvidia.

Η απορία μου έγκειται στην αντίφαση του μειωμένου line attenuation και την παράλληλη μείωση της ταχύτητας συγχρονισμού της γραμμής.

Δεν περίμενα να τερματίζει στα 24 αλλά με ξάφνιασε που αντί να μείνει τουλάχιστον στα ίδια μειώθηκε η ταχύτητα συγχρονισμού!

@ ADSLgr.com All rights reserved.