PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet πρόβλημα με συνδέσεις εξωτερικού και πρόβλημα γραμμής.



ymitrou
26-03-12, 08:04
Χθες το βράδυ (25/03/2012) παρατήρησα ότι είχα συνεχείς αποσυνδέσεις από το BF3, εγώ από Κατερίνη και ένας φίλος μου από Αθήνα και οι δύο με Forthnet.
Μπήκα στο site του adslgr.com και έκανα το τεστ με το Speedmeter και μου έβαλε περίπου μέσο όρο 300 Kbps!!!

Πήρα τηλ. στην εταιρεία στις 10μμ Κυριακή βράδυ και προς έκπληξη μου, υπήρχε άνθρωπος στην τεχνική υποστήριξη για να μου απαντήσει και να κάνουμε κάποια τεστ.

Αυτό είναι το θετικό της υπόθεσης.

Στα τεστ που κάναμε διαπιστώθηκε ότι από ελληνικούς servers το download τερμάτιζε στο 1MB/sec (ftp://ftp.ntua.gr), ενώ σε servers του εξωτερικού θύμιζε παλιές εποχές (70 Kbps/sec)!!!

Τελικά μετά από αρκετά διαγνωστικά και τεστ πάνω στην γραμμή ο τεχνικός της εταιρείας μου είπε πως υπήρχε γενικό πρόβλημα στη γραμμή και να ξαναδοκίμαζα την επόμενη μέρα ή αργά το βράδυ για να δω αν είχε αποκατασταθεί η βλάβη.

Σίγουρα δεν ήταν προγραμματισμένη εργασία γιατί δεν έχω δει κάποια ανακοίνωση (με επιφύλαξη αυτό), αλλά αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι οι τεχνικοί δεν ήξεραν ότι υπήρχε πρόβλημα με συνδέσεις του εξωτερικού και το διαπιστώσαμε με τα τεστ που κάναμε.

Δλδ θα πρέπει όταν διαπιστώνεται ένα τέτοιο πρόβλημα να τους ειδοποιεί κάποιος χρήστης ή υπάρχει άλλο τμήμα που "δουλεύει" πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο και αν ναι γιατί δεν είναι ενήμεροι οι τεχνικοί τους?

Όσο για την γραμμή μου, είμαι πελάτης της Forthnet αρκετά χρόνια και πρόσφατα ανανέωσα για 18 μήνες ακόμα λόγο Nova:oops:, ήθελα να αναφέρω ότι κάποτε (τα καλά χρόνια) το router "κλείδωνε" στα 15Mbps και εν μία νυχτί, έπεσα στα 8Mbps.

Από τότε το router δεν ξεπέρασε τα 8-10 Mbps. Από εξυπηρέτηση δεν μπορώ να πω γιατί για την συγκεκριμένη βλάβη οι τεχνικοί της εταιρείας έχουν έρθει 3 φορές στο σπίτι μου, αλλά από αποτέλεσμα μηδέν. Φταίει ο ΟΤΕ κτλ.

Μήπως έχει κανείς εμπειρία από τέτοια θέματα?

pat122
26-03-12, 16:42
δοκίμασες να παίξεις με άλλο router μήπως έχει πρόβλημα αυτό που έχεις τώρα?

SfH
26-03-12, 17:29
Ίσως να φαντάζει αυτονόητο το support να είναι πλήρως ενήμερο για οποιαδήποτε θέματα υπάρχουν αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα ( ούτε είναι και τόσο εύκολο σε μεγάλη κλίμακα ή outsourced support ) . Αν μιλάμε για μεταξύ 21:00 και 23:00 , φαίνονται 2 πεσμένα κυκλώματα προς εξωτερικό εδώ (http://smoke.narfhosting.net/cgi-bin/smokeping.cgi?target=Forthnet). Μπορεί να ήταν προγραμματισμένες εργασίες ή όντως να υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

Verde
27-03-12, 21:22
Νατα Νατα... Αρχισαμεεεε.... Αρχισαμεεεε....:mad:

Παιδια κι εγω στο κεντρο της Αθήνας, εδω και 1-2 μέρες εχω συνεχως προβληματα με πολυ μικρής διαρκειας συνδεσεις-αποσυνδεσεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα.

Σημερα το απογευμα σε 2 ωρες σερφαρισματος πρεπει να εχει αποσυνδεθει τουλαχιστον 10 φορες χωρις υπερβολη!!!:down:

Αρχισε παλι τα ιδια, η Forthnet... οι παιδικες ασθενειες δεν κοβονται...:mad:

adabter
28-03-12, 12:06
καλά μεμονωμένο περιστατικό φαίνεται πως ήταν γιατί εγώ αποσυνδέσεις σήμερα δεν έχω.

ymitrou
28-03-12, 17:27
Το router είναι μια χαρά. Το τέσταρα και με 2ο router, τα ίδια και πάλι.

Verde
29-03-12, 20:56
καλά μεμονωμένο περιστατικό φαίνεται πως ήταν γιατί εγώ αποσυνδέσεις σήμερα δεν έχω.

Τυχερός εισαι φιλε μου... εγω 4η συνεχομενη μερα τα ιδια προβληματα!
Καθε λιγο συνεχεις αποσυνδεσεις απο το δικτυο!

Αμα την πιασει δεν την αφηνει ρε γμτ τη Forthnet! Ειλικρινα σαν ασθενεια, καθε φορα που το παθαινει για 5-10 μερες μας κανουν τα νευρα τσαταλια!

Εχουμε καμμια ενημερωση για το τι συμβαινει αυτη τη φορα??

@ ADSLgr.com All rights reserved.