PDA

Επιστροφή στο Forum : CNN δημοσκόπηση για Ολυμπιακούς Αγώνες !!!



Σελίδες : [1] 2

EvilHawk
06-05-04, 21:24
To CNN έχει ενεργοποιήσει μια "δημοσκόπηση" (http://www.cnn.com/2004/SPORT/05/04/athens.roof/index.html) στην οποία καλούμεθα να αναφέρουμε τα μεγαλύτερα κατά τη γνώμη μας προβλήματα των ολυμπιακών αγώνων της Αθήνας

Ο επισκέπτης έχει τις εξής επιλογές :

Security, Hot weather, Incomplete buildings, Τraffic chaos, Doping !

Λόγω της γνωστής "αντικειμενικότητας" :twisted: του καναλιού δεν υπάρχει ουδέτερη επιλογή, πχ. "None of the above" ή μιά απάντηση του στυλ : Don't know / not sure...κ.λπ...

Προτείνω άπαντες να μπούμε και να ψηφίσουμε "Hot weather" σε πείσμα των φιλαράκων μας...

A. K.
06-05-04, 21:31
EvilHawk έχεις απόλυτο δίκιο!
Ασκούνται πιέσεις για οικονομικά συμφέροντα και τελικά την πληρώνει η Ελλάδα!
ΟΛΟΙ στην δημοσκόπηση!

androu
06-05-04, 21:51
Ειδατε.. πάνω απ' όλα η αντικειμενικότητα.. Θα φάνε σκόνη οι Αμερικάνοι διοτι είναι πάνω απο 50% το HOT WEATHER τα άλλα ίσως να τα βάλααν οι ίδιοι από το CNN (λέω εγω..τώρα )

no_logo
06-05-04, 22:06
δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να πάρουμε θέση υπέρ των ολυμπιακών αγώνων, ποιος θα κληθεί να πληρώσει το μαρμαρο μετά την λήξη; ΕΜΕΙΣ
δεν καταλαβαίνω γιατί να πάρουνε θέση, στα κέρδη και στο μεγάλο φαγοπότι που έγινε και συνεχίζει να γίνεται πήραμε μέρος μόνο με τους 22 νεκρούς στα έργα ενώ οι άλλοι γέμιζαν τα στομάχια τους. 4 τρις ευρώ εχει φτάσει μέχρι τώρα το κόστος, μιλάμε πάντα για το φανερό πέρα από τα μυστικά κονδύλια
δεν καταλαβαίνω γιατί να πάρουμε θέση υπέρ των ολυμπιακών, εδώ και καιρό και μέχρι την λήξη των αγώνων θα ενταθεί η καταστολή, ουσιαστικά τις μέρες του αυγούστου θα ζούμε με στρατιωτικό νόμο, το παραπάνω δεν είναι υπερβολή για πρώτη φορά μετά το 74 ο ελλ στρατός θα εχει αρμοδιότητες ελέγχου μέσα στην χώρα. Πριν τους ολυμπιακούς θα ψηφηστούν οι καινούργιοι αντιτρομοκρατικοί νόμοι. Νομίζει κανένας πως όλα αυτά μέσα στις ιδιαίτερες συνθήκες που ζούμε μετά τις 11 σεπτέμβρη στις ΗΠΑ θα είναι κάτι περαστικό;
τι κοινό εχω εγώ με την μαντάμ γιάννα με τους πύργους στο λονδίνο; εγώ θα κληθώ να πληρώσω το μαρμαρο εγώ θα φάω στην μάπα τους ξεσαλομένους μπάτσους

cyrus
06-05-04, 22:37
Παιδιά έχω τις επιφυλάξεις αν το hot weather είναι η καλύτερη ψήφος. :(

Το άρθρο αναφέρεται στο σκέπαστρο στο ΟΑΚΑ, το οποίο σκοπό έχει να προφυλάσσει τους αθλητές και θεατές από ήλιο και ζέστη. Οπότε αφού τελικά μάλλον δεν το προλαβαίνουμε, θα μπορεί να πιαστεί ο καθένας από αυτό και να μας τη λεει ότι αφού δεν φτιάχτηκε το σκέπαστρο δεν παρέχουμε τις απαραίτητες υποδομές.

Έχω την άποψη ότι το Doping είναι η πιο ουδέτερη ψήφος για Ελλάδα. Καμιά γνώμη σ’αυτό;;;
:|

xtouloyp, κάνεις μεγάλο λάθος... Δε θα κλειθούμε να πληρώσουμε το μάρμαρο μόνο εμεις... Τα παιδιά μας, τα δισέγγονα.. και βάλε :(

no_logo
06-05-04, 22:57
εχεις απόλυτο δίκιο, για μένα αυτό το πράγμα που θα γίνει τον αυγουστο είναι μια τεράστια ανακατανομή του πλούτου εις βάρος μας και γιαυτό εχω αρνητική σταση τόσο για τους ολυμπιακούς όσο και για την επιτυχία τους. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΑΣΚΟ.
θέση ας πάρουν αυτοί ου φάγανε γιατί αυτοί είναι που φταίνε για τις καθυστερήσεις, όπως δαγκώνονται μεταξύ τους οι καρχαρίες όταν μυρίζουνε αίμα στην θάλασσα έτσι ακριβώς και αυτοί πλακωνόντουσαν για την μοιρασιά, αποτέλεσμα αυτού του ανταγωνισμού ήταν η καθυστέρηση των έργων. Τώρα λοιπόν μετακινούν το βάρος πάνω μας εφαρμόζοντας περιορισμένα μέτρα ασφαλείας που οδηγούν σε θανάτους
Ε όχι λοιπόν φτάνει πια να ιδρώσει ο ποπός της γιάννας να βγάλει τις πενταπλές σείρες από πέρλες που εχει στο λαιμουδάκι της και να δουλέψει αυτή

morfeas-dsl-
06-05-04, 23:04
εγω προτεινω το hot weather.ισως ξερουν τι γκομενες υπαρχουν στην ΕΛΛΑΔΑ!..
χμ μηπως να στειλουμε και σε αυτους e-mail ζητωντας φθηνο ιντερνετ??

ΥΓ.cyrus καμια σχεση με Αγρινιο?

ermis333
06-05-04, 23:06
xtouloyp, Αυτά που λές πολύ απλά δεν είναι σωστά...

Σε περίπτωση που πετύχουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες τότε η Ελλάδα θα ανέβει μεσοπρόθεσμα πάρα πολύ σαν χώρα, θα ανέβει η οικονομία θα διαφημιστεί η χώρα μας ως σύγχρονη και φιλοξενη και γενικά θα υπάρξει μετά από κανα δυο χρόνια μεγάλη ανάπτυξη στην οικονομία μας θα αρχίσει να λάμπει...

Αν δεν υπήρχαν οι Ολυμπιακοί αγώνες τότε δεν θα γινόταν κανένα από τα πολλά έργα που έχουν γίνει και θα γίνουν μέχρι τον Αύγουστο...

Άσε που ADSL (έστω και αυτό το μάππα) δεν θα έβλεπες ούτε το 2050..

Γενικά κάτι τέτοιες απόψεις του στύλ οι σκατόμπατσοι και λοιπά ταιριάζουν μόνο σε νεαρούς ακροαριστερούς που από τη μια βρίζουν τους "μπάτσους" και από την άλλη πάν και καταστρέφουν τον μόχθο οικογενειών σπάζοντας όποιοα βιτρίνα και αμάξι δούν μπροστά τους...

Λυπάμε για σας αλλά αν θέλεται να ξέρετε από οικονομικής άποψης πετυχημένοι Ολυμπιακοί αγώνες= τεράστια οικονομική ανάπτυξη και διαφήμιση...αν όμως δενγίνουν οι Ολυμπιακοί αγώνες τότε θα χρωστάν και τα δισέγγονά σας, έτσι απλά...

Κοινώς διαβάζουμε και καμιά σοβαρή οικονομική εφημερίδα...και όχι μόνο www.indymedia.gr

Γεμάτος λάθη Λαϊκισμός αισχίστου είδους...

Αλήθεια το ξέρετε ότι η Ισπανία το 1986 ήταν στην ίδια χάλια οικονομική κατάσταση με την Ελλάδα μας;; Μετά τους ΟΑ του 1992 είδατε πόσο αναπτύχθηκε σαν χώρα που τώρα είναι μια από τις πλουσιότερες στον κόσμο, επίσης έχετε δεί ΠΟΣΟΙ τουρίστες παν στην Βαρκελώνη;


Άσε που αν πετύχουν οι ΟΑ2004 τότε θα λέμε στα Αμερικανάκια ΠΑΡΤΕ ΜΑΣ ΤΟ ΜΠΟΥΛΟ...



Ξεκολλήστε ορισμένοι...

EvilHawk
06-05-04, 23:07
xtouloyp, θα συμφωνήσουμε στα πιο πολλά αλλά δεν αντέχω την "αντικειμενικότητα" αυτού του καναλιού! :roll:

no_logo
06-05-04, 23:15
ποιο θα είναι το τίμημα; σε αυτό μπορείς να μας πεις κάτι;
ποσα εργα που τα χρυσοπληρώσαμε μέτά θα είναι αχρηστα;
ποσους χώρους πρασίνου καταστρέψαμε στην αττική; (μην ξεχνάς μετά ερχεται και η σειρά του χριστόδουλου που θέλει να φτιάξει βίλες(πνευματικές) στους ελάχιστους πλεον χώρους, μετά τογηπεδο του παναθηναικού)
η ισπανία πάντως δεν είπε στα αμερικανάκια πάρτε τον πούλο, αυτή την στιγμή είναι με στρατό στο ιρακ
τα ρεγα που γινονται δεν είναι ολυμπιακά πχ αττική οδος τραμ κτλ είναι ενταγμένα στο Γ ΚΠΣ, καμία σχέση με τους αγώνες, θα μπορούσαμε να τα φτιάξουμε και χωρίς αυτούς
Ναι είμαι ακροαριστερός και η ηλικία μου είναι 30 και πολύ χαιρομαι για αυτό γιατί μπορώ να ιεραρχώ τα πράγματα θα προτιμούσα τους 22 νεκρούς ολοζόντανους και ας μην είχα dsl ποτέ

ermis333
07-05-04, 00:32
xtouloyp, Το θέμα είναι πως το τίμημα που λές αν πετύχουν οι ολυμπιακοί αγώνες θα το αποσβέσεις μεσοπρόθεσμα...αν όμως αποτύχουν τότε είναι που δεν θα πάρεις τίποτα πίσω, άσε που θα γίνουμε και το διεθνές ρεντίκολο...μιας και θα μας κερδίσουν τα Αγγλοαμερικανικά συμφέροντα αφού θα αποδειχθούν σωστά...

Αυτό που ξεχνάτε μερικοί είναι πως τα ακριβά έργα δεν είναι τα στάδια αλλά οι υποδομές και τα μέσα συγκοινωνιών και αυτά επιδοτούνται σχεδόν ολόκληρα από την ΕΕ...η Ελλάδα ξοδεύει 2.5-3Τρις (όχι 4)για τους Ολυμπιακούς αγώνες αλλά ένα σημαντικό μέρος από αυτά τα Τρις πληρώνεται από την ΕΕ απλά επειδή τα κονδύλια της ΕΕ συμπεριλαμβάνονται στον ετήσιο προϋπολογισμό των Κρατών μελών, φαίνεται ότι τα πληρώνει ο Ελληνας πολίτης αυτά τα 2,5-3Τρις πράγμα το οποίο δεν ισχύει.

Επίσης xtouloyp, κανείς δεν είπε ότι δεν το πείραξαν οι 22 νεκροί, αλλά με τα σημαντικά έργα υποδομής που γίνονται χτίζονται νέοι δρόμοι και δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να χτιστούν νέοι και ασφαλείς δρόμοι...Μη ξεχνάς πως στην Ελλάδα χάνετε κάθε χρόνο μια κομώπολη από τα τροχαία.

Επίσης εργατικά ατυχήματα θα υπάρχουν πάντα..ακόμα και σε κατασκευές όπου τηρούνται όλα τα μέτρα ασφαλείας, ακόμα και σε αγαθοεργίες των ανθρωπιστικών ομάδων υπάρχουν ατυχήματα.

athan64, διαφωνώ μαζί σου...

Είμαι εθελοντής (και ας χωρεύουν δίπλα μου τα δίς :lol: ) έχω συμμετάσχει σε τρια test events και ειληκρινά τα πέρασα γαμάτα (είμαι στην τεχνολογία στην εκτύπωση και διανομή αποτελεσμάτων) είχα πρόσβαση σε όλους τους χώρους των γηπέδων και έβλεπα τσάμπα τα αγωνίσματα...ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΑΜΕ ΣΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ αλλά περνάγαμε όλοι ευχάριστα...μάλιστα στους ολυμπιακούς θα έχουμε plasma οθόνες και DVD μέσα στο printing room :lol: . Για να μη μιλήσω για τι ΓΚΟΜΕΝΕΣ που υπήρχαν...όπου και να γύριζες το κεφάλι σου έβλεπες νεαρές κουκλάρες...ακόμα και Κινέζες....απόλα είχε το μενού...Για να μη μιλήσω για τις γνωριμίες που κάνεις...

Πάντως συμφωνώ κάπως ότι θα έπρεπε να υπάρχει και κάποιο έστω και συμβολικό ποσό μισθού..αλλά δε με χαλάει και έτσι όπως είναι ειδικά αν βελτιωθεί και το φαϊ...που από test event σε test event όλο και καλυτερεύει :wink:



Τέλος athan64, με το Νέο Κοινοτικό πλαίσιο στήριξης όλα σχεδόν τα έργα θα γίνουν στην επαρχία...ότι ήταν να γίνει στο κλεινών άστυ έγινε (μόνο κάτι επεκτάσεις σε μετρό και τράμ θα γίνουν)

Η επιτυχία των Ολυμπιακών αγώνων της Αθήνας αν πετύχουν θα ωφελήσουν όλη την Ελλάδα και δεν πρέπει να σκέφτεστε τοπικιστικά..

Δεν γίνεται να είναι κάποιος πατριώτης και να μην τον νοιάζει να πετ΄υχουν οι ολυμπιακοί αγώνες, να μην αφήνουμε τα προσωπικά μας συμφέροντα να επισκιάζουν το γενικό συμφέρον..


Τέλος σε περίπτωση που δεν το έχετε καταλάβει ακόμα η ευχή για την αποτυχία των Ολυμπιακών αγώνων είναι η ευχή των Αγγλόαμερικάνων...από τι φαίνεται έχετε τις ίδιες απόψεις με τους Αμερικάνους μερικοί μερικοί...


ΥΓ. Για μένα είτε ακροαριστερός είτε ακροδεξιός είναι κάποιος είναι το ίδιο και το αυτό... τα άκρα δεν απέχουν και πολύ μεταξύ τους.

ΥΓ.2 Τι κόμπλεξ είναι αυτά που έχετε μερικοί μερικοί για τους Αθηναίους ρε παιδί μου....

Έλεος εννοείται πως τα λεφτά πρώτα πέφτουν στην πρωτεύουσα και μετά στην περιφέρια... είπαμε new ΚΠΣ θα δείτε κάτι εργάρες που θα έρθουν στα μέρη σας :wink:

EvilHawk
07-05-04, 00:38
athan64 σιγά μην κάτσω να κάνω edit για να σβήνω τις βρισιές :twisted:
Deleted all :evil: :evil:

ckbond, sorry αλλά σε πήρε και εσένα ή μπάλα!

athan64
07-05-04, 00:44
Τέλος athan64, με το Νέο Κοινοτικό πλαίσιο στήριξης όλα σχεδόν τα έργα θα γίνουν στην επαρχία...ότι ήταν να γίνει στο κλεινών άστυ έγινε (μόνο κάτι επεκτάσεις σε μετρό και τράμ θα γίνουν)



χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαα :lol: :lol: :lol:
ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥ TV
ΟΥΠΣ .. ΣΟΡΡΥ
ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΠΗΡΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΛΚΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΝΕΑ ΕΘΝΙΚΗ ΚΙΛΚΙΣ-ΕΔΕΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ( ΚΛΕΙΣΤΟ) ΒΟΛΛΕΥ -ΜΠΑΣΚΕΤ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ - ΜΠΑΜΠΙΓΚΤΟΝ ΚΛΠ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΑΖΕΥΕΤΑΙ .
ΕΧΟΥΝ ΑΓΩΝΑ ΑΥΡΙΟ . :P :P :P :P

sdikr
07-05-04, 00:45
Η επιτυχία των Ολυμπιακών αγώνων της Αθήνας αν πετύχουν θα ωφελήσουν όλη την Ελλάδα και δεν πρέπει να σκέφτεστε τοπικιστικά..

εδώ αγαπητέ ερμης θα διαφωνήσω (γιατι τα χρήματα απο τους ολυμπιακους πάνε όλα στην αθηνα αλλα θα τα πληρώνουμε όλοι)

απο την άλλη εγώ θα ήθελα να μην πάρει ποτε η Ελλάδα αυτους τους ολυμπιακούς (οπως έχουν γίνει τώρα, διαφήμιση κλπ)
αλλά απο την στιγμή που τους έχουμε πιστέυω οτι το μυαλό του έλληνα ακόμα και το χώρις σκεπή θα το κάνει να φαίνεται κάτι καινούργιο που οι υπόλοιποι (χωρες) θα αντιγράψουν

Αλλά αυτή η ξυνή (ξερετε ποιά) με χαλάει οταν την βλέπω

smartie
07-05-04, 00:56
Δεν μπορω να καταλαβω την μιζερια και την κακια που χαρακτηριζει μια μεγαλη μεριδα των Ελληνων...
Γινεται μια πλημυρα ελα ολοι τωρα το κρατος φταιει που ειναι το κρατος..
Γινεται κατι καλο σαν τους Ολυμπιακους Αγωνες και παλι γκρινια.. εγω θα τους πληρωσω, σκατα τα εργα το ενα το αλλο...

Σ αλλη χωρα δε γινεται αυτο το πραγμα.. εχουν θετικη σκεψη δεν τους φταιει κανενας αν συνεβη μια τρομερη θεομηνια θα προσπαθησουν να το ξεπερασουν
δεν βριζουν ουτε ειναι μιζεροι.. ειναι θεμα εθνικης υπερηφανειας και τακτ.

Συνελθετε λιγακι εχουμε αναλαβει ενα δυσκολο εργο με τα χιλια ζορια απο εδω απο εκει ομως θα τα καταφερουμε και την μερα της εναρξης θα σκασουμε ενα μεγαλο χαμογελο :D σε ολους αυτους που θελουν να μας φανε.. :twisted:

ermis333
07-05-04, 00:58
athan64, Πρωτού αρχίσεις τις εξυπνάδες διάβασε και λίγο καμιά εφημεριδα να δείς τι έργα θα γίνουν..κανείς δεν είπε πως ήδη έχουν γίνει.


sdikr,Το 60% του ελληνικού πληθυσμού μένει στην Αθήνα οπότε βοηθώντας την Αθήνα βοηθάς και την Ελλάδα...καθένας με τη σειρά του.

"απο την άλλη εγώ θα ήθελα να μην πάρει ποτε η Ελλάδα αυτους τους ολυμπιακούς (οπως έχουν γίνει τώρα, διαφήμιση κλπ)
αλλά απο την στιγμή που τους έχουμε πιστέυω οτι το μυαλό του έλληνα ακόμα και το χώρις σκεπή θα το κάνει να φαίνεται κάτι καινούργιο που οι υπόλοιποι (χωρες) θα αντιγράψουν "

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λές εδώ :mrgreen:

athan64
07-05-04, 01:05
ΚΑΛΑ ΜΙΖΕΡΙΑ ???
ΑΝ ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ ( ΚΚΕ - ΚΛΠ-ΚΛΠ )
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΔΗΛΑΔΗ
ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΧΡΩΣΤΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΚΛΑΠΑΝΔΡΙΤΙ-ΚΛΟΡΙΝΘΟ-ΝΕΟ ΚΛΕΡΟΔΡΟΜΙΟ-ΚΛΕΤΡΟ-ΚΛΠ-ΚΛΠ-....

athan64
07-05-04, 01:06
ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΕΧΩ??????

sdikr
07-05-04, 01:08
Δεν μπορω να καταλαβω την μιζερια και την κακια που χαρακτηριζει μια μεγαλη μεριδα των Ελληνων...
Γινεται μια πλημυρα ελα ολοι τωρα το κρατος φταιει που ειναι το κρατος..
Γινεται κατι καλο σαν τους Ολυμπιακους Αγωνες και παλι γκρινια.. εγω θα τους πληρωσω, σκατα τα εργα το ενα το αλλο...

Σ αλλη χωρα δε γινεται αυτο το πραγμα.. εχουν θετικη σκεψη δεν τους φταιει κανενας αν συνεβη μια τρομερη θεομηνια θα προσπαθησουν να το ξεπερασουν
δεν βριζουν ουτε ειναι μιζεροι.. ειναι θεμα εθνικης υπερηφανειας και τακτ.

Συνελθετε λιγακι εχουμε αναλαβει ενα δυσκολο εργο με τα χιλια ζορια απο εδω απο εκει ομως θα τα καταφερουμε και την μερα της εναρξης θα σκασουμε ενα μεγαλο χαμογελο :D σε ολους αυτους που θελουν να μας φανε.. :twisted:

σε όλες τις χώρες γινεται, ειμουνα στην αυστραλία οταν είχε τους ολυμπιακούς, και εκεί διχασμένες γνώμες

το ότι θα το καταφέρουμε το πιστέυω,

και να πω και το άλλο
αυτό που πραγματικά θα μου αρέσει είναι οι παραολυμπιακοί, ουτέ πολλες διαφημίσεις απλά πραγματική προσπάθεια (δεν το λέω να θίξω του ολυμπιακούς αθλητές)

ermis333
07-05-04, 01:10
athan64, Με αναγκάζεις να το ξαναπώ....δεν πρέπει να υποκινήσε από το προσωπικό σου συμφέρον...εγώ θα χαιρόμουν αν υπήρχε μετρό ακόμα και στην κολοπετινίτσα δεν θα έλεγα ποτέ ΑΑΑΑ δεν χτίζουν μετρό απέναντι απο το σπίτι μου, γι αυτό να πάν όλοι να πνιγούν.

sdikr
07-05-04, 01:14
sdikr,Το 60% του ελληνικού πληθυσμού μένει στην Αθήνα οπότε βοηθώντας την Αθήνα βοηθάς και την Ελλάδα...καθένας με τη σειρά του.


το δέχομαι, αλλά απο την άλλη με πιάνει το παράπονο, και σιγουρά ουτε εσύ θα ηθελές το 90% της χώρας να είναι στην Αθηνα!!

αααα και έχουμε καλυτερο γύρο και μπουγάτσα!!

athan64
07-05-04, 01:14
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ
ΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΟ ΜΕΤΡΟ ΕΙΝΑΙ 600.000 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ
ΟΥΤΕ 1000 , ΟΥΤΕ 100.000 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ

sdikr
07-05-04, 01:16
σε παρακαλώ στην θεσσαλονίκη έχουνε τρύπα μετρο

ermis333
07-05-04, 01:21
sdikr, Ρε σύ εγώ χαίρομαι να γίνονται έργα και να αναπτύσσεται όλη η Ελλάδα...περιμένετε λίγο καιρό ακόμα και θα δείτε....

athan64
07-05-04, 01:22
ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΜΗ 333333

ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ
ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΕΣΕΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ - ΩΡΑΙΑ
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ
ΣΥΝ - - ΦΕΡΟΝ

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝ

ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ , ΜΑΛΛΟΝ ΧΑΣΟΥΡΑ ΕΧΩ
ΕΣΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΠΟΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΦΑΓΕΣ ΤΟΝ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ
ΠΡΟΛΟΓΟ .
ΜΕ ΤΙΣ ΥΓΕΙΕΣ ΜΑΣ.

athan64
07-05-04, 01:27
ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΟΛΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΜΕ ΦΑΝΑΡΙΑ

athan64
07-05-04, 01:29
Ο φίλος δεν είναι συμφέρον το γλείψιμο και αλλα είναι συμφέρον.


ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΚΑΙ VARIEME..... GOODNIGHT

sdikr
07-05-04, 01:38
ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ
ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΕΣΕΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ - ΩΡΑΙΑ
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ
ΣΥΝ - - ΦΕΡΟΝ


Μάλλον δεν έχεις φιλους (sorry αν ακούγεται σκληρό αλλά ειναι αλήθεια)

sdikr
07-05-04, 01:51
οταν κάποιος μου λέει οτι και οι φιλοι έχουν συμφέρον τοτε ναι είναι λάθος

sdikr
07-05-04, 02:23
χωρις σχόλια

smartie
07-05-04, 03:37
Εργα γινονται σε ολη τη χωρα και πριν τους Ολυμπιακους
και νοσοκομεια και δρομοι και παρα πολλα πραγματα και οποιος δε τα βλεπει ειναι στραβος.
Και ναι τα πληρωνουμε απ τη τσεπη μας athan64 παντου ετσι γινεται
η μηπως θα προτιμουσες να ειχαν σκλαβους να χτιζουν.. εσενα ας πουμε.. :mrgreen:
Ο φιλος συμφερον? μαλλον πολυ στραβα τα εχεις δει τα πραγματα στη ζωη αγαπητε μου. Κριμα

ABEZ
07-05-04, 03:44
Αν δεν υπήρχαν οι Ολυμπιακοί αγώνες τότε δεν θα γινόταν κανένα από τα πολλά έργα που έχουν γίνει και θα γίνουν μέχρι τον Αύγουστο...

Από εδώ φαίνεται η κατάντια ενός λαού. Αντί να φτιάξει τον τόπο του ορμώμενος από το αίσθημα προκοπής του, κοιτάζει να ετοιμαστεί μόνο για τα αφεντικά του. Και βέβαια μιλάμε μόνο για έργα-πασαλείματα. Τίποτε ουσιαστικό δεν έχει γίνει για να βελτιωθεί το βιοτικό επίπεδο στην χώρα. Τί να τις κάνω τις συγκοινωνίες όταν παραμένει η απάνθρωπη δόμηση; Ποιό είναι το όφελος από την ταχύτερη μετακίνηση από την μια άσχημη περιοχή στην άλλη; Δεν μιλάμε μόνο για Αθήνα. Όλη η χώρα παρουσιάζει την ίδια δυσλειτουργία στην καθημερινή ζωή.




Γενικά κάτι τέτοιες απόψεις του στύλ οι σκατόμπατσοι και λοιπά ταιριάζουν μόνο σε νεαρούς ακροαριστερούς που από τη μια βρίζουν τους "μπάτσους" και από την άλλη πάν και καταστρέφουν τον μόχθο οικογενειών σπάζοντας όποιοα βιτρίνα και αμάξι δούν μπροστά τους...

Μόνο εσύ μίλησες εδώ πέρα για «σκατόμπατσους».




Κοινώς διαβάζουμε και καμιά σοβαρή οικονομική εφημερίδα...και όχι μόνο www.indymedia.gr

Γεμάτος λάθη Λαϊκισμός αισχίστου είδους...

Στο ιντιμίντια γράφουν όσοι θέλουν και επόμενο είναι να υπάρχουν και μερικοί που λαϊκίζουν (όχι πάντως με τον πιό αίσχιστο τρόπο). Όσο για τα λάθη, αυτά πολλές φορές διορθώνονται με σχόλια από κάποιον που τυχαίνει να έχει καλύτερη πληροφόρηση. Αυτός είναι και ο σκοπός του ιντιμίντια εξάλλου, να αποτελέσει μια ανεξάρτητη πηγή πληροφόρησης και τόπο ανταλλαγής απόψεων που δεν κατευθύνεται από καθεστωτικά/εμπορικά συμφέροντα.
Είναι μια συλλογικότητα ατόμων που μαστίζεται από πολλές αδυναμίες, όμως δεν φοράει το προσωπείο της αυθεντίας για να τις κρύψει και δεν αποκλείει τις διάφορες φωνές, όπως κάνουν οι «σοβαρές οικονομικές» εφημερίδες που έχουν σφυρηλατήσει την προκατάληψή σου έναντι των ανεξάρτητων μέσων. Πολλές φορές μαθαίνεις και ιδιαίτερα χρήσιμες ειδήσεις στον οχετό του ίντι. Είναι ζήτημα επιλογής και καλής διάκρισης του αναγνώστη ώστε να διηθίσει την χρήσιμη πληροφορία.





Αλήθεια το ξέρετε ότι η Ισπανία το 1986 ήταν στην ίδια χάλια οικονομική κατάσταση με την Ελλάδα μας;; Μετά τους ΟΑ του 1992 είδατε πόσο αναπτύχθηκε σαν χώρα που τώρα είναι μια από τις πλουσιότερες στον κόσμο, επίσης έχετε δεί ΠΟΣΟΙ τουρίστες παν στην Βαρκελώνη;

Μας παρουσιάζεις τους ολυμπιακούς ώς το μαγικό ραβδάκι της νεραϊδονονάς που θα μετατρέψει την Ψωροκώσταινα σε Καλιφόρνια και την ξερακιανή και κακοφορμισμένη Μπετο-πούτα Αθήνα σε πολιτιστική-αρχιτεκτονική, ακαταμάχητη τουριστο-σαγηνεύτρα.




Άσε που αν πετύχουν οι ΟΑ2004 τότε θα λέμε στα Αμερικανάκια ΠΑΡΤΕ ΜΑΣ ΤΟ ΜΠΟΥΛΟ...



Ας εμπεδώσετε επιτέλους αυτό το θέμα, του ποιός τον δίνει και ποιός τον παίρνει στη σχέση σας με τους Αμερικανούς! Ολυμπιακοί ξε-ολυμπιακοί! Το παιχνίδι δεν παίζεται εκεί.

ABEZ
07-05-04, 04:00
Η λέξις «Συμφέρον»(=συνεισφορά) δεν έχει κακή έννοια. Κακώς έχει επικρατήσει αυτή η εσφαλμένη αντίληψη και είναι αποτέλεσμα της σύγχρονης παιδείας που προσφέρει η κοινωνία της ιδιωτείας.
Ας μην κατακρίνετε τον athan64 βασιζόμενοι σε δική σας κακή προδιάθεση.

smartie
07-05-04, 04:13
ΑΒΕΖ οπως ειπα και πριν εργα γινονται σε ολη τη χωρα και πριν παρουμε τους Ολυμπιακους και τωρα και οχι μονο γι αυτους. Η χωρα εχει αλλαξει δραματικα προς το καλυτερο τα τελευταια 10χρονια και αυτο ειναι φανερο παντου. Τα εργα αναριθμητα και οχι μονο εργα αλλα υπηρεσιες κλπ.
Ολα βελτιωνονται μερα με τη μερα.
Και καλο ειναι να τα βλεπουμε και οχι μονο του στραβου να ειμαστε..

Συμφερον καλως η κακως εχει την οποια εννοια εχει σημερα
ο athan64 ομως ειναι ξεκαθαρο τι εννοουσε.

morfeas-dsl-
07-05-04, 11:07
ermi θα συμφωνησω μαζι σου και πανω κατω τα ιδια θα ελεγα με εσενα αλλα σκεφτομουν πως αντε να απανταω κτλ οποτε δεν τα εγραψα. καπου λες οτι ειναι νεοι ακροαριστεροι αυτοι που διαφωνουν,νομιζω ομως οτι υπαρχουν και πολλοι μεσης ηλικιας ακροδεξιοι.δεν θιγω τον οποιοδηποτε.ο καθενας πιστευει οτι θελει,απλα νοοτροπιες του στιλ ας βγουμε απο την ΕΕ(ακροαριστεροι) ή ας παρουμε κ την αλλη Κυπρο(ακροδεξιοι) απλα δεν εχουν μελλον και σωστη υποσταση

ermis333
07-05-04, 12:50
ABEZ, Η χώρα που ζούμε ΑΒΕΖ δεν είχε ούτε καν σωστές υποδομές και συγκοινωνίες...γρηγορότεροι δρόμοι και καλύτερες μετακινήσεις= ταχύτερη μεταφορά αγαθών από περιοχή σε περιοχή. Με υποδομές λοιπόν και σιγά σιγά όλα θα φτιάξουν.

Αν καταπολεμηθεί η γραφειοκρατεία (πολύ εύκολο αν υπάρχει πολιτική βούληση) και υπάρξει σταθερή φορολογία (αυτά τα έχουν υποσχεθεί οι ΝΔκράτες..αναμένουμε) και σε συνδιασμό με επιτυχημένους ΟΑ θα προσελκύσουμε άμμεσες ξένες επενδύσης θα αυξηθεί η παραγωγή και θα αρχίσουμε να συγκλίνουμε προς την πραγματική ένταξή. Κανένας δεν μίλησε για μαγικά ραβδιά... Επίσης δεν θέλω στο μέλλον να μιλάμε για χαμένες ευκαιρίες όπως συνήθως κάνουμε εμείς οι Έλληνες.


Και τέλος δεν σου θίξαμε το indymedia και εμένα μου αρέσουν οι διάλογοι που γίνονται εκεί...απλά δεν πρέπει να μένουμε μόνο στους διαλόγους του indymedia αλλά να προσπαθούμε να αποκτούμε πολύπλευροι ενημέρωση...Α και ο λαϊκισμός δεν αναφερόταν στο indymedia αλλά στις απόψεις του φίλου xlou

Όσων αφορά τους "σκατόμπατσους" συγγνώμη ξεσαλωμένους μπάτσους ήθελα να πώ (αυτή η λέξη χρησιμοποιηθηκε).


Σε ότι αφορά την αύξηση του τουρισμού που θα ύπάρξει εγώ σου απαντώ με επειχηρήματα την τεράστια εισροή τουριστών σε Ισπανία και Σύδνεϋ (ΓΕΓΟΝΟΣ) και εσύ μου απαντάς με επειχηρήματα του στύλ ΣΙΓΑ ΜΩΡΕ...

erwtokritos
07-05-04, 14:05
στα πολυ σβελτα θελω να αναφερω κατι.

Στο Συντνει οταν εγιναν οι Ο.Α. ειχαν ενα νεκρο στα εργα υποδομων τους.
Στην Ελλαδα 3 μηνες πριν, εχουν φτασει τους 100.

Σορρυ αλλα τιμωντας αυτους τους ανθρωπους που περιμεναν να σχολασουν και να πανε σπιτια τους, καθως τους περιμενε γυναικα και παιδια να φιλησουν τον πατερα τους αρνουμε να ασχοληθω με την Ολυμπιαδα.

Σε οποιαδηποτε εκδηλωση κατα της Ολυμπιαδας θα ειμαι παρον.


Ευχαριστω.

ABEZ
07-05-04, 14:42
Συμφερον καλως η κακως εχει την οποια εννοια εχει σημερα
ο athan64 ομως ειναι ξεκαθαρο τι εννοουσε.

Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται smartie. Προφανώς εσύ το συμφέρον του ατόμου το θεωρείς μόνο υπό το πρίσμα της ιδιοτέλειας.




Η χώρα που ζούμε ΑΒΕΖ δεν είχε ούτε καν σωστές υποδομές και συγκοινωνίες...γρηγορότεροι δρόμοι και καλύτερες μετακινήσεις= ταχύτερη μεταφορά αγαθών από περιοχή σε περιοχή. Με υποδομές λοιπόν και σιγά σιγά όλα θα φτιάξουν.

Υποδομές καλές στο μυαλό των ανθρώπων δεν βλέπω να αναπτύσσονται. Δεν θεμελιώνεται στα υλικά αγαθά μια υγιής κοινωνία.





Αν καταπολεμηθεί η γραφειοκρατεία...

Μου φαίνεται οξύμωρο οι γραφειοκράτες να προκαλέσουν οι ίδιοι το ξεβόλεμά τους καταπολεμώντας αυτό που τους δίνει τη δύναμή τους.



Σε ότι αφορά την αύξηση του τουρισμού που θα ύπάρξει εγώ σου απαντώ με επειχηρήματα την τεράστια εισροή τουριστών σε Ισπανία και Σύδνεϋ (ΓΕΓΟΝΟΣ) και εσύ μου απαντάς με επειχηρήματα του στύλ ΣΙΓΑ ΜΩΡΕ...

Eργκ... εννοούσα ότι τον αράπη κι αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς. Η Βαρκελώνη και το Σίδνεϋ δεν είχαν την αποκρουστικότητα και δυσλειτουργικότητα της Μπετοπούτας Αθήνας. Οι επενδύσεις σε εκείνες τις πόλεις είχαν πρόσφορο έδαφος να αποδώσουν και για αυτό αναπτύχθηκαν (κυρίως η Βαρκελώνη). Στην Αθήνα -που είναι σαν ένα τεράστιο σάβανο μπετόν που έχει πνίξει την Αττική- οι προοπτικές αναπλάσεως είναι πολύ περιορισμένες από την έλλειψη ελεύθερων χώρων. Και όσα χρήματα και να πέσουν, ελεύθεροι χώροι ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!

maria
07-05-04, 14:51
Ερωτοκριτε, 13 και οχι 100. Και οσο κυνικο μπορει να ακουστει, ειναι φυσιολογικος αριθμος για το πληθος και μεγεθος των εργων, σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα και με ανεκπαιδευτους εργατες.
Για να το αλαφρυνω λιγο: Το δημοσιευμα με τον οικοδομο το εχει δει κανεις?

morfeas-dsl-
07-05-04, 15:53
μπορεις να μας πεις απο που αντλεις τα στοιχεια σου προκειμενου να τα μελετησουμε και εμεις?

maria
07-05-04, 15:55
Απο τις εφημεριδες και τις ανακοινωσεις, μπορει βεβαια να μην ειναι εγκυρος ο αριθμος που θυμαμαι, αλλα ειναι πιο εγκυρος απο το 100!

Παραθετω:
Duncan Mackay
Wednesday May 5, 2004
The Guardian
....
At least 13 workmen have died during the preparations and several have been seriously injured.
.....

npats
07-05-04, 16:15
Παιδιά η Ελλάδα νοσεί βαρύτατα σε θέματα δομικά όπως είναι η αξιοκρατία,η εκπαίδευση ,η διαφθορά.Οταν δεν διορθώνονται στην βάση τους τα προβλήματα όλα τα άλλα ειναι έργα βιτρίνας χωρίς να αποφέρουν το παραμικρό αποτέλεσμα ή εστω κινούν την χώρα προς τα εμπρός με ρυθμό ασθμαίνουσας χελώνας.
Φτιάξτε δρόμους και υποδομές βάσει ενός καλά μελετημένου μακρόπνου σχεδίου οικονομικής ανάπτυξης όλης της χώρας και όχι για να διασωληνώσετε μια απάνθρωπη και τριτοκοσμική Αθήνα ωστε να ζήσει λίγους μήνες-χρόνια ακόμη(και να μην τραβήξουν οι τουρίστες και οι αθλητές αυτά που υφίστανται καθημερινά χιλιάδες ιθαγενείς)
Επενδύστε στίς νέες τεχνολογίες και στην εκπαίδευση των πιτσιρικάδων και τσακίστε την οικογενειοκρατία και την αναξιοκρατία.(Αυτό δεν γίνεται βέβαια με dsl 384 στά 60 ευρώ τον μήνα,και με την βουλή να μοιάζει με οικογενειακή συγκέντρωση την παραμονή της πρωτοχρονιάς)
Βγάλτε την Ελλάδα μας απο τις πρώτες θέσεις στην λίστα με τις πιο διεφθαρμένες χώρες στον κόσμο.
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ πρέπει να απασχολούν καθημερινά και βασανιστικά όσους αισθάνονται πατριώτες.Μετά ας ασχοληθούμε και με ολυμπιακούς αγώνες και γιαννοπανηγύρια.Γιατί αρχίζω να αισθάνομαι ότι χρησιμοποιούν αυτούς τους αγώνες όπως χρησιμοποιούν το ποδόσφαιρο για να κοιμίζουν και να ξεγελούν τους λαούς της Λατινικής Αμερικής και της Αφρικής.
ΒΙΒΑ ΤΣΕ!! :)

no_logo
08-05-04, 10:04
το πρόβλημα με τις απόψεις του ερμή και των ομοίων του είναι πως ενώ λένε πως σίγουρα ωοιάζονται για τους νεκρούς στα έργα μετά από το τέλος αυτής της φράσης ακολουθεί ενα ναι μεν αλλά, ο ερμής το δικαιολογεί με το σκεπτικό πως όλα αυτά ανοίγουν το δρόμο για την ανάπτυξη της χώρας. Λυπάμαι αλλά εγώ τουλάχιστον δεν πρόκειται ποτέ να αρχίσω να σκέφτομαι με τέτοιο κινικό τρόπο, ερμή ζούμε στο 2004 πιστευω πως ανάπτυξη δεν είναι μόνο τα καλώδια και οι μεγάλοι ωραίοι δρόμοι αλλά και οι συνθήκες εργασίας που και αυτές μας αφορούνε όλους, πιστευω πως ζούμε στο 2004 και έχουμε πλέον την τεχνογνωσία να ξέρουμε όλα τα μέτρα ασφαλείας που πρέπει να παίρνουμε για να μην υπάρχουνε θύματα. Πιστευω πως ζούμε τουλάχιστον στο 2004 και όχι στον αρχαίο κόσμο που πολτοποιούσανε σκλάβους κάποιες φορές για την λίπανση των ογκόλιθων, για να σέρνονται πιο ευκολα.

lazar
08-05-04, 11:46
xtouloyp, Αυτά που λές πολύ απλά δεν είναι σωστά...

Σε περίπτωση που πετύχουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες τότε η Ελλάδα θα ανέβει μεσοπρόθεσμα πάρα πολύ σαν χώρα, θα ανέβει η οικονομία θα διαφημιστεί η χώρα μας ως σύγχρονη και φιλοξενη και γενικά θα υπάρξει μετά από κανα δυο χρόνια μεγάλη ανάπτυξη στην οικονομία μας θα αρχίσει να λάμπει...


Η οικονομική ανάπτυξη είναι τελείως άσχετη με την φιλοξενία. Εκτός εάν εννοείς ότι ανάπτυξη είναι ο ...τουρισμός. Εάν μιλάς για επενδύσεις, άλλα πράγματα παίζουν ρόλο. Οι Ολυμπιακοί δεν σχετίζονται καθόλου με αυτές πάντως.

ermis333
08-05-04, 12:34
lazar, Η σημαντικότερη "Βιομηχανία" της Ελλάδας είναι ο τουρισμός πρώτον, άρα με τη διαφήμιση της χώρας θα προωθηθεί σημαντικά.

2ον επίσης ενισχύονται και οι επενδύσεις 1ον με τα μέτρα που έχει εξαγγείλει η νέα κυβέρνηση (είμαι σίγουρος ότι θα τα τηρήσουν γιατί πρώτον δεν πάει άλλο και 2ον αν δεν τα κάνει θα χάσει σίγουρα τις επόμενες εκλογές, οπότε δεν τους παίρνει,σσ. το φαγοπότι τους θα αρχίσει την άλλη τετραετία :cry: ) δηλαδή με σταθερό φορολογικό σύστημα, σημαντική μείωση της γραφειοκρατείας και το κυριότερο τις νέες υποδομές οι οποιίες θα βοηθούν σε τεχνολογικό επίπεδο καθώς και σε ταχύτερη διακίνηση των αγαθών όπως επίσης και η ασφάλεια που θα εμπνέει μια χώρα με άρτιους και ασφαλείς αγώνες θα βοηθήσουν σημαντικά.

xtouloyp, οι όμοιοί μου λοιπόν δηλαδή το 93% των Ελλήνων γνωρίζουμε (γιατί μελετάμε) πως ότι μέτρα ασφαλείας και να λάβει κανείς ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ θα υπάρχουν εργατικά ατυχήματα... το θέμα είναι πως αποζημειώνεις τις οικογένειες αυτών που τα παθένουν...

Το ότι είμαστε στο 2004 εμένα δε μου λέει τίποτα...γιατί τεχνολγικά είμαστε πολύ αντεπτυγμένοι αλλά πνευματικά είμαστε στα ίδια με πριν από 4.000 χρόνια.. με αλλάγές του στύλ αντί για σκλάβους έχουμε λαθρομετανάστες...

chrispen
08-05-04, 12:37
ρε σεις πως κάνετε έτσι για τους νεκρούς και τους νεκρούς , αλβανοί ήταν

mcn
08-05-04, 13:15
ρε σεις πως κάνετε έτσι για τους νεκρούς και τους νεκρούς , αλβανοί ήταν


Το ότι ήτανε Αλβανοί αναιρεί αυτόματα το γεγονός ότι πάνω απ’ όλα ήτανε άνθρωποι; Θλίβομαι όταν βλέπω "ανθρώπους" να διαχωρίζουν την ανθρώπινη αξία βάση του αν κάποιος είναι Αλβανός (γενικότερα οικονομικός μετανάστης) ή όχι. Πραγματικά λυπάμαι και ντρέπομαι. :cry:

chrispen
08-05-04, 13:19
δεν είναι το ίδιο οικονομικός μετανάστης και αλβανός . Έτσι θίγεις τους Έλληνες και πολλούς άλλους λαούς που ήταν πράγματι μετανάστες , πήγαν να δουλέψουν οχι να κλέψουν, σκοτώσουν κλπ κλπ . Οι αλβανοί είναι κακή φάρα. 1 στους 100 είναι καλός και αυτός μέχρι να ξεψαρώσει. Δυστυχώς έτσι είναι και όσοι δεν το βλέπετε έτσι ή θίγεστε επειδή το λέω ωμά δεν αντέχετε την αλλήθεια ή δεν έχετε πραγματικά γνωρίσει αλβανούς.

no_logo
08-05-04, 13:33
είσαι κινικός, η πρόοοδος ήταν αποτέλεσμα του αγωνα των ανθρώπων για το ακατόρθωτο

mcn
08-05-04, 14:01
Δε θίγω κανέναν. Καλοί και κακοί υπήρχαν και θα υπάρχουν. Ανάμεσα και στους Έλληνες που έφυγαν στο εξωτερικό για μια καλύτερη τύχη. Δεν μπορούμε να βάζουμε όλους τους ανθρώπους στο ίδιο σακί, επειδή, όπως λες, υπάρχουν μερικοί που είναι εγκληματίες. Έχω γνωρίσει Αλβανούς που το μόνο που τους νοιάζει είναι να έχουνε μια δουλειά για να θρέψουν την οικογένειά τους (μήπως και αυτό είναι έγκλημα;). Το φαινόμενο της ξενοφοβίας(ρατσισμού) που υπάρχει τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα είναι αρκετά έντονο και πρέπει να μας προβληματίσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.