PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχόμενο πρόβλημα με συγχρονισμό



stako
18-11-06, 15:19
Γεια σε όλους τους συμφορουμίτες. :)

Έχω μια σύνδεση OTEnet OnDSL 2048 (τρομάρα της 2048 αλλά τέλος πάντων…). Χρησιμοποιώ ένα Intracom JetsSpeed 500i. Μένω στην Αθήνα, Νέα Χαλκηδόνα και το τηλέφωνο μου ξεκινάει από 210258xxxx. Από ότι ξέρω ανήκω στο κέντρο Νέας Φιλαδέλφειας.

Εδώ και 40(!) μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Δυο μέρες έχω DSL και δυο μέρες δεν έχω. Το modem χάνει τον συγχρονισμό του. Συνήθως γίνεται όταν λείπω από το σπίτι, επιστρέφω και το βρίσκω αποσυγχρονισμένο ή το αντίθετο, το αφήνω αποσυγχρονισμένο και το βρίσκω οκ.

Την πρώτη φορά πήρα στην OTEnet και μου είπαν να δηλώσω βλάβη στο 121. Ανα περίπου δυο μέρες λοιπόν δηλώνω βλάβη στον ΟΤΕ στο 121. Πριν 3 μέρες παίρνω στην OTEnet να δω επιτέλους τι θα γίνει και τι ευθύνες αναλαμβάνουν. Από εκεί μου λένε ότι κακώς δήλωνα τις βλάβες στο 121, έπρεπε να τις δηλώνω σε αυτούς. Τέλος πάντων λέω, ας τις δηλώνω σε εσάς να δούμε που θα καταλήξουμε.

Χτες δοκίμασα να βάλω το modem πάνω στο UPS για να δω μπας και φταίει τίποτα με τα ρεύματα. Το modem ήταν συγχρονισμένο. Κλείνω λοιπόν το modem, αλλάζω καλώδια, ξανανοίγω το modem και…………τίποτα! Ενώ πριν 2 λεπτά συγχρόνιζε τώρα δεν συγχρονίζει.

Κάνω λοιπόν την εξής υπόθεση, όταν λείπω πέφτει το ρεύμα (έχουμε πρόβλημα με το ρεύμα στην περιοχή μας) και κλείνει το modem. Όταν επανέρχεται το ρεύμα και ανοίγει το modem δεν μπορεί να συγχρονίσει. Έχω άδικο να πιστεύω ότι το πρόβλημα πηγάζει από το DSLAM του ΟΤΕ και όταν κλείνει το modem δεν «κλείνει σωστά» στο μέρος του DSLAM και έτσι μου δημιουργεί το πρόβλημα? Μάλιστα μια από τις ελάχιστες φορές που εδέησαν και με πήραν οι τεχνικοί του ΟΤΕ σχετικά με το θέμα, μου είπε ο τεχνικός ότι χρειαζόταν να κάνει ένα reset επειδή είχε κολλήσει στη μεριά του DSLAM.

Από μεριάς 121 δεν βγαίνει άκρη, το μόνο που γίνεται είναι να δηλώνω την βλάβη και μετά από 2-3 μέρες να το φτιάχνουν. Δεν υπάρχει καμία διάθεση για συνολική αντιμετώπιση του προβλήματος. Το ίδιο ακριβώς και με την OTEnet. Τουλάχιστον σήμερα μου είπαν ότι αν επιθυμώ μπορώ να κάνω διακοπή της σύνδεσης (αν και είχα πάρει 3 μήνες 1024 και μετά έκανα την 12μηνη δέσμευση). Και ακριβώς αυτό θα γίνει βέβαια εντός διμήνου που η Tellas (ελπίζω) θα έχει FullLLU στην περιοχή μου.

Μήπως όμως έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω μέχρι τότε για να λυθεί το πρόβλημα? Χρειάζομαι την σύνδεση και για την δουλειά μου και η dialup είναι βάσανο (και έξοδο βέβαια!) έστω και για 2 μήνες………..

PS. Περιττό να αναφέρω ότι όλα αυτά τα προβλήματα ξεκίνησαν ΜΕΤΑ την «αναβάθμιση» σε 2048……. Και φυσικά ΟΤΑΝ λειτουργεί η γραμμή είμαι με ταχύτητες αντίστοιχες περίπου σε μια 800kbit και όχι 2048…………

PS2. Έχω δοκιμάσει 2 ακόμα modem με τα ίδια αποτελέσματα.

nnn
19-11-06, 03:30
Αν έχεις πρόβλημα με το ρεύμα βάλε το στο Ups για να δεις αν φταίει αυτό.

stako
20-11-06, 13:16
Αν έχεις πρόβλημα με το ρεύμα βάλε το στο Ups για να δεις αν φταίει αυτό.

Το έχω βάλει στο UPS, αλλά μετά το (αναγκαστικό για να αλλάξω πρίζες) reset το modem δεν έχω γραμμή.......

Νομίζω είναι προφανές ότι έχω πρόβλημα όποτε γίνεται disconnect, μετά δεν ξανασυνδέεται παρά μόνο αν κάνουν κάτι από το κέντρο του ΟΤΕ. Οπότε μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ή όχι???

pts
20-11-06, 14:23
Δεν είσαι ο μόνος που έχει αυτό το πρόβλημα. Τα ίδια συμπτώματα εγώ τουλάχιστον τα έχω ακούσει από άλλους δύο.
Το χειρότερο πρόβλημα το έχω κάπου στο Χαλάνδρι όπου βγαίνουν με Cisco SOHO. Εκεί δεν έχουν συγχρονισμό για κάποιες ώρες κάθε εβδομάδα εδώ και μήνες. Αν γίνει reset για οποιοδήποτε λόγο στο router το modem του Cisco συγχρονίζεται και πάλι μετά από 24 ώρες.
Έχω δώσει πάρα πολλές φορές βλάβη (σχεδόν κάθε εβδομάδα) στο 121 και έχουν έρθει 3 φορές συνεργεία του Ο.Τ.Ε. να μετρήσουν την γραμμή. Αποτέλεσμα: ο Ο.Τ.Ε. δεν αναγνωρίζει την βλάβη επειδή όταν έρχεται το συνεργείο για έλεγχο (ή όταν αποφασίζουν να το κοιτάξουν)έχουν περάσει τουλάχιστον δύο μέρες και η γραμμή έχει συγχρονίσει πάλι.
Επειδή από ένα σημείο και μετά δεν είχα ούτε το χρόνο ούτε την υπομονή να ακούω κάθε εβδομάδα το ίδιο ποίημα "δοκιμάσατε με άλλο modem;ναι/δοκιμάσατε χωρίς splitter;ναι/τι να σας πούμε εμείς μετρήσαμε και δεν έχετε πρόβλημα/θα έρθει συνεργείο,ευχαριστούμε,γεία σας" ενεργοποίησα το backup ISDN interface του Cisco ώστε να έχουν Internet όταν πέφτει η γραμμή και περιορίζομαι πλέον στο να δίνω βλάβη στο 121 κάθε φορά που έχω αποσυγχρονισμό.
Οι άλλες δύο περιπτώσεις που μου αναφέρθηκαν εμφανιίστηκαν μετά την αναβάθμιση από 1 σε 2Mbit. Το μόνο που μπορώ να πω πλέον είναι ότι ίσως μια προσφυγή στην ΕΕΤΤ να βοηθούσε σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

stako
20-11-06, 15:55
Νομίζω έχουμε το ίδιο πρόβλημα με τις περιπτώσεις που αναφέρεις. Σε εμένα μια φορά από τις δέκα περίπου που έχω δηλώσει βλάβη είχε έρθει συνεργείο. Φυσικά ο τεχνικός ήρθε 3-4 μέρες μετά την δήλωση της βλάβης, μέχρι τότε το modem είχε συγχρονίσει. Προσπάθησαν να με βγάλουν άσχετο με τα γνωστά επιχειρήματα και έφυγαν. Φυσικά το πρόβλημα παρέμεινε.

Πριν λίγο με πήρανε από τον ΟΤΕ για την βλάβη, μου είπαν θα περάσει συνεργείο. Προφανώς θα έχουμε μια από τα ίδια αλλά είπα οκ ας περάσει να δούμε τι θα γίνει. Τώρα κρατάω πλήρες ιστορικό του θέματος, πότε αποσυγχρόνισε, πότε συγχρόνισε, που δήλωσα βλάβη, με ποιόν μίλησα, τι μου είπαν κτλ. Αν δεν βγει άκρη μέσα στο Δεκέμβρη θα κάνω μια καταγγελία όπου μπορώ, συμπεριλαμβάνοντας το πλήρες ιστορικό. Βέβαια μέχρι τότε ευελπιστώ να έχει η Tellas FullLLU στην περιοχή μου και να ησυχάσω από τους άχρηστους αλλά δεν πειράζει, θα την κάνω την καταγγελία γιατί για πολύ κορόιδα μας έχουν και δεν πάει άλλο.

nnn
20-11-06, 23:13
Όταν έρθει το συνεργείο ζήτησε να ελέγξουν τη γραμμή(μάλλον αυτό θα κάνουν).

stako
21-11-06, 00:21
Όταν έρθει το συνεργείο ζήτησε να ελέγξουν τη γραμμή(μάλλον αυτό θα κάνουν).

Ναι, έτσι μου είπαν και στο τηλέφωνο...... Ευτυχώς(!) δεν έχει συγχρονίσει από την Παρασκευή, ακόμα κάτω είναι, ελπίζω να παραμείνει μέχρι να έρθουν για να το δουν και να μην μου λένε βλακείες.......

Kiriakopoulos_p
22-11-06, 17:29
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ (μαλλον).
Οταν λες δεν συγχρονίζει εννοείς δεν ανάβει καθόλου το λαμπάκι (DSL) στο router ή ανοιγοκλείνει;

εμένα γίνετια το πρωτο.

stako
22-11-06, 17:59
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ (μαλλον).
Οταν λες δεν συγχρονίζει εννοείς δεν ανάβει καθόλου το λαμπάκι (DSL) στο router ή ανοιγοκλείνει;

εμένα γίνετια το πρωτο.

Το πως φαίνεται αν έχει συγχρονίσει ή όχι εξαρτάται από το κάθε router. Στο δικό μου ένα από τα λαμπάκια είναι πορτοκαλί αντί πράσινο. Επίσης το βλέπω και μέσα από το web admin του router.

Στο δικό σου πρέπει να είναι αλλιώς. ;)

chfilis
29-11-06, 07:56
σε κάποιες περιπτώσεις αυτό γίνεται είτε επειδή υπάρχει μεγάλη απόσταση από το dslam είτε επειδή υπάρχει θόρυβος στη γραμμή. αφού λέτε ότι πολλές φορες γίνεται αυτό για δοκιμάστε όταν έρθει το συνεργείο για πείτε τους να σας μειώσουν το πακέτο σας. δηλαδή αν έχετε 2μβιτ να στο κανουν 1μβιτ....δεν σημαίνει ότι κάθε περιοχή αντέχει και συνδέσεις πάνω από 1μβιτ. πχ περιοχή αλίμου έχουν αναφέρει φίλοι μου ότι εχουν τετοιο προβλημα.και πρέπει να μιλήσουμε με οτε για να τους κανει reset την γραμμή τους για να συγχρονισουν. όταν όμως μείωσαν την ταχύτητα όλα καλύτερα.

dragonfighter
29-11-06, 11:04
Υποβάθμιση για να διορθωθεί το πρόβλημα; :lol:

stako
29-11-06, 12:07
σε κάποιες περιπτώσεις αυτό γίνεται είτε επειδή υπάρχει μεγάλη απόσταση από το dslam είτε επειδή υπάρχει θόρυβος στη γραμμή. αφού λέτε ότι πολλές φορες γίνεται αυτό για δοκιμάστε όταν έρθει το συνεργείο για πείτε τους να σας μειώσουν το πακέτο σας. δηλαδή αν έχετε 2μβιτ να στο κανουν 1μβιτ....δεν σημαίνει ότι κάθε περιοχή αντέχει και συνδέσεις πάνω από 1μβιτ. πχ περιοχή αλίμου έχουν αναφέρει φίλοι μου ότι εχουν τετοιο προβλημα.και πρέπει να μιλήσουμε με οτε για να τους κανει reset την γραμμή τους για να συγχρονισουν. όταν όμως μείωσαν την ταχύτητα όλα καλύτερα.

Στην τελευταία βλάβη (πριν μια βδομάδα) μου είπαν ότι μέτρησαν την γραμμή και δεν είχε πρόβλημα. Μου είπαν επίσης ότι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα καθώς αναδιοργανώνουν τα DSLAM και κάνουν αναβαθμίσεις. Δεν ξέρω αν αυτά είναι αλήθεια ή όχι. Το θέμα είναι ότι κουράστηκα να ασχολούμαι, τώρα έχω το router πάνω σε UPS έτσι ώστε να μην σβήσει και χάσει την σύνδεση. Θα κάνω υπομονή 1-2 μήνες μέχρι να έχω διαθέσιμη την Tellas.

Πάντως 3 μήνες είχα 2MBit χωρίς κανένα πρόβλημα, οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα απόστασης από το κέντρο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.