PDA

Επιστροφή στο Forum : Direct DVD (mpeg2) capture



roiy1
07-05-04, 00:32
'Εχω μια Pinnacle Deluxe A/D capture κάρτα. Τι πρόγραμμα προτείνετε για direct mpeg2 capture εκτός από το Studio 9; (δεν ξέρω γιατί αλλά δε μου φαίνεται και πολύ σόι).

sdikr
07-05-04, 00:38
απο όσο έχω δεί το studio είναι απο τα πιο ευκολά για χρήση προγράμματα, αν τώρα θες κάτι άλλο ο wantilles και ducklord έχουν ενα ποστ για βιντεο capture ρίξε μια ματιά

alefgr
07-05-04, 00:42
Φίλε roiy1 έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Έχω την κάρτα της Pinnacle DC10+ η οποία δουλεύει στα XP και 2Κ3 μόνο με το Studio 8 ή 9...

Pinnacle δεν θέλαμε...

roiy1
07-05-04, 00:54
alefgr την έχω δοκιμάσει και με άλλα προγράμματα (ulead, windvr, windvd recorder) και παίζει κανονικά αλλά λέω μήπως μου διαφεύγει κάποιο το οποίο να είναι αστέρι. Επίσης με MainConcept MPEG encoder αν πιάσεις avi πρώτα και μετά κάνεις encoding σε mpeg2 βγαίνει φοβερό. (κατά τη γνώμη μου ανώτερο από virtualdub+tmpegenc μαζί) Αλλά το θέμα είναι να έχω καλό αποτέλεσμα σε direct mpeg2 capture. Peace...

WAntilles
07-05-04, 01:26
με MainConcept MPEG encoder αν πιάσεις avi πρώτα


Συγνώμη που θα σας απογοητεύσω παίδες, αλλά για software capture σε οποιοδήποτε CODEC με container AVI, το VirtualDub δεν το φτάνει κανείς.

Όσο για το MPEG-2 encoding, είναι καλύτερος και από το CinemaCraft SP;

alefgr
07-05-04, 06:35
OK WAntilles σε πιστεύουμε, αλλά για να κάνεις κάποιος capture με το VirtualDub πρέπει φυσικά να βλέπει την κάρτα video. Και χωρίς drivers πως να την δεί;

Φίλε roiy1 δεν αναφέρεις σε ποιό OS την δουλεύεις την κάρτα. Στα 98SE την δούλευα μιά χαρά απ'ευθείας από το Premiere 6. Όταν όμως κάποιοι θέλησαν να μεταπηδήσουν στα 2000 και ρώτησαν την Pinnacle για το αν θα βγάλει drivers, η απάντησή της ήταν πως τα 2000 είναι για επαγγελματίες και γι'αυτό και θα πρέπει να απευθυνθούν σε επαγγελματική λύση video επεξεργασίας, όπως DC30, DC50... Το ότι η τιμή τους ήταν από 3πλάσια έως 7πλάσια αυτό δεν έπαιζε κανένα ρόλο για την Pinnacle.

Φυσικά όταν αργότερα ήρθαν τα XP, δεν μπορούσαν να προβάλουν την ίδια δικαιολογία αλλά βγάζοντας το Studio 7 απαίτησαν από τους παλιούς χρήστες να το αγοράσουν πληρώνοντας άλλα 60-70$, το ένα πέμπτο που είχαν πληρώσει ήδη για την κάρτα. Η δεύτερη απογοήτευση ήρθε καπάκι όταν δοκιμάζοντας το Studio 8 κατάλαβα, πως δεν είχε βάλει κανονικούς drivers για να βλέπουν την κάρτα όλα τα προγράμματα που είχαν υποστήριξη video capture και ότι μόνο αυτό, το Studio μπορούσε να κάνει capture. Δεν εγκαθηστούσε drivers ούτε και για υποστήρηξη MJPEG και φυσικά δεν μπορούσες να κάνεις επεξεργασία με το Premiere ούτε και με το VirtualDub (για να προλάβω τον WAntilles). Αν έβαζες άλλους drivers για software MJPEG (πχ Morgan) το έλυνες το πρόβλημα αλλά φυσικά εξακολουθούσες να χρειάζεσαι το Studio για να κάνεις capture.

Γι'αυτό όλο το σκηνικό η γνώμη μου για την Pinnacle είναι ... άσε καλύτερα μην το κόψει η λογοκρισία.

roiy1
07-05-04, 07:53
Λοιπόν, alefgr μιλάω για Win XP Pro SP1 με όλα τα updates. (μήπως έχει πρόβλημα η συγκεκριμένη κάρτα που έχεις με το θέμα των drivers και της συμβατότητας με τα προγράμματα;)

WAntilles, για το Mainconcept είπα και πριν ότι είναι προσωπική μου γνώμη και το θεωρώ καλύτερο. Μπορεί να έχεις και δίκιο για το VirtualDub αλλά το θέμα του thread είναι άλλο και ξεφεύγουμε σιγά σιγά. Thanx again and peace...

alefgr
07-05-04, 21:33
Μάλλον έχω χάσει επισόδια roiy1.

Ερώτηση: Εκτός του Studio (αλήθεια ποιά version έχεις) έχεις βάλει και άλλους drivers και αν ναί, από που τους προμηθεύτηκες;

Πάντα μιλάω για την κάρτα DC10+.

turboirc
07-05-04, 21:37
Virtual Dub -> κορυφαιο αλλα μονο AVI capture.
Δοκιμασε WinVDR με τους drivers / Conexant . http://btwincap.sourceforge.net/download.html
To ιδιο εχω στην Aimslab XTreme 98 και δουλευει fine.

Virtual Dub χρησιμοποιω οταν θελω να "πιασω" DVD, αν και επιμενω στο ATV2000 ...

turboirc
07-05-04, 21:40
Το ΑΤV2000 χρησιμοποιει τους WDM drivers και ειναι πιο αποτελεσματικο σε win NT.
To Virtual Dub κανει capture με VFW δηλαδη το μοντελο των 9x το οποιο ισως να μην υποστιριζεται απο τους νεοτερους drivers.

Θα σημειωσω ομως οτι ο driver / Conexant παιζει και στα δυο.

roiy1
07-05-04, 22:29
Παίζω με Studio v.9 με το update του και drivers μαμίσιους και μιλάω πάντα για την Pinnacle Deluxe A/D η οποία ΔΕΝ είναι κάρτα τηλεόρασης αλλά καθαρά capture κάρτα. Πιάνει DV μέσω firewire και αναλογικό video μέσω composite (RCA που λέμε) ή S-Video.

WAntilles
08-05-04, 02:22
Virtual Dub χρησιμοποιω οταν θελω να "πιασω" DVD, αν και επιμενω στο ATV2000


Μόνο το VirtualDub χάνει τα frames με τον σωστότερο τρόπο και μόνο αυτό σε ενημερώνει κατά τρόπο έγκυρο για το σύνολο των frames που χάθηκαν.



Το ΑΤV2000 χρησιμοποιει τους WDM drivers και ειναι πιο αποτελεσματικο σε win NT.


Τα Windows NT δεν υποστηρίζουν το standard των WDM drivers. Μήπως εννοείς NT-Class γενικότερα (2000-XP-2003); Τότε πάω πάσο.



To Virtual Dub κανει capture με VFW δηλαδη το μοντελο των 9x το οποιο ισως να μην υποστιριζεται απο τους νεοτερους drivers.

Θα σημειωσω ομως οτι ο driver / Conexant παιζει και στα δυο


Το σημαντικότερο απ' όλα.

Το VirtualDub δουλεύει κανονικότατα όντως με τον Conexant driver (αυτόν τον συνδυασμό χρησιμοποιώ και εγώ επιτυχέστατα εδώ και 1 χρόνο).

Αυτό είναι και από τα σημαντικότερα (ίσως το σημαντικότερο) δείγμα γραφής για την ποιότητα αυτού του driver.

roiy1
08-05-04, 17:16
Το VirtualDub δουλεύει κανονικότατα όντως με τον Conexant driver (αυτόν τον συνδυασμό χρησιμοποιώ και εγώ επιτυχέστατα εδώ και 1 χρόνο).

Ποια κάρτα έχεις;

WAntilles
08-05-04, 19:13
Ποια κάρτα έχεις;


Hauppauge WinTV Theater PCI.

Αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

Ο driver υποστηρίζει οποιαδήποτε κάρτα είναι βασισμένη στα 8x8 και 8x9 της Brooktree.

lazar
09-05-04, 17:19
Ποια κάρτα έχεις;


Hauppauge WinTV Theater PCI.

Αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

Ο driver υποστηρίζει οποιαδήποτε κάρτα είναι βασισμένη στα 8x8 και 8x9 της Brooktree.

Τον προτιμάς από τον driver της Hauppauge, δηλαδή;

WAntilles
09-05-04, 18:31
Τον προτιμάς από τον driver της Hauppauge, δηλαδή;


Εξαρτάται για ποιόν driver λέμε.

Ο VfW driver της Hauppauge ήταν πολύ καλός και συνεργαζόταν πολύ καλά με την παλιά μου κάρτα ήχου (Aureal Vortex2 - AU8830), όλα αυτά σε εποχές πριν βγει το DirectX 9.

Όμως WDM driver η Hauppauge ποτέ δεν έβγαλε καλό και ο VfW της ο παλιός δεν συνεργάζεται καλά με την καινούρια μου κάρτα ήχου (Terratec DMX 6Fire 24-96) (σε DirectX 9 σύστημα).

Τότε δοκίμασα τον driver από το:

http://btwincap.sourceforge.net/

και βγήκε ΔΙΑΜΑΝΤΙ.

Συνεπώς, στην ερώτησή σου απαντώ:

ΝΑΙ, ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ - ΔΑΓΚΩΤΟ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.