PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενέργειες σε παραπλανητικές πωλήσεις του ΟΤΕ;



lycos112gr
31-03-12, 00:13
Σήμερα πήραν από τον ΟΤΕ τους γονείς μου τηλέφωνο για να αλλάξουν το πρόγραμμα τηλεφωνίας που έχουν και να μεταβούν στο ΟΤΕ 165 (150 λεπτά αστικά-υπεραστικά, 15 λεπτά προς κινητά). Οι γονείς μου έδωσαν σε εμένα το τηλέφωνο επειδή εγώ τους είχα ρυθμίσει το πρόγραμμα που έχουν. Οι γονείς μου έχουν το ΟΤΕ 200 το οποίο είναι καλύτερο από το ΟΤΕ 165 που πλασάρει τώρα ο ΟΤΕ καθώς έχει δωρεάν 180 λεπτά αστικά-υπεραστικά τηλεφωνήματα και 20 λεπτά προς κινητά και μάλιστα με το ίδιο κόστος (γύρω στα 19,50 ευρώ το μήνα). Όταν είπα ότι το πρόγραμμα που είχαν είχε δωρεάν υπεραστικά και αστικά μου απάντησε παραπλανητικά ότι το πρόγραμμα ΟΤΕ 200 έχει δωρεάν μόνο τα αστικά τηλεφωνήματα και όχι τα υπεραστικά και αυτός ήταν ο λόγος που έπαιρνε τηλέφωνο. Του ανέφερα μάλιστα ότι από όσο θυμάμαι τα 180 λεπτά όχι μόνο έχουν δωρεάν υπεραστικά αλλά όταν υπερβείς το όριο των 180 λεπτών τα υπεραστικά χρεώνονται ως αστικά. Μου είπε ότι μετά τα 180 λεπτά τα υπεραστικά χρεώνονται ως αστικά αλλά όχι πιο πριν και επέμενε να ισχυρίζεται ότι τα υπεραστικά δεν ήταν στα 180 λεπτά και να αλλάξω το πρόγραμμα.
Επειδή δεν με έπειθε, του είπα να μου δώσει το όνομα του, να πάω να δω έναν λογαριασμό των γονιών μου και αν όντως είναι έτσι να τον καλέσω πάλι σε 5 λεπτά και να κάνουμε την αλλαγή του προγράμματος. Φυσικά δε μου έδωσε το όνομα του και μου είπε να καλέσω το 13888 ή πάω σε ένα κατάστημα του OTE για την αλλαγή και μου έκλεισε το τηλέφωνο.

Ελέγχοντας το λογαριασμό είδα ότι καλά θυμόμουν ότι τα 180 λεπτά συμπεριλάμβαναν δωρεάν και τα υπεραστικά τηλεφωνήματα και ότι ο κύριος που με πήρε τηλέφωνο μου έλεγε ψέματα προσπαθώντας να με πείσει να μεταφέρω τους γονείς μου σε χειρότερο πρόγραμμα με τα ίδια χρήματα. Όπως είναι λογικό εκνευρίστηκα καθώς αυτή είναι η δεύτερη φορά που πωλητής του ΟΤΕ πήγε να με εξαπατήσει. Πριν λίγο διάστημα με είχαν πάρει από τον ΟΤΕ λέγοντας μου να ανανεώσω το πρόγραμμα που έχω (24Mbps Internet, απεριόριστα αστικά-υπεραστικά και 60 λεπτά προς κινητά) γιατί σε ένα μήνα έληγε και δεν θα είχα Internet. Τους είπα ότι γνωρίζω ότι το πρόγραμμα μου γίνεται αορίστου διάρκειας μετά τη λήξη και ότι δεν είχα κανένα λόγο να δεσμευτώ με νέο συμβόλαιο για το ίδιο πρόγραμμα χωρίς μάλιστα να μου δώσουν ούτε καν ρούτερ και το έκλεισα δίνοντας τόπο στην οργή.
Αλλά να με παίρνει δεύτερη φορά τηλέφωνο εκπρόσωπος του ΟΤΕ λέγοντας μου ψέματα για να πάω σε χειρότερο πρόγραμμα με τα ίδια χρήματα είναι υπερβολικό και δε σκοπεύω να το αφήσω έτσι. Επικοινώνησα με τον ΟΤΕ και μου είπαν να καταθέσω εγγράφως παράπονο για παραπλανητικό τηλεφώνημα για να ελέγξει η αρμόδια υπηρεσία το τηλεφώνημα το οποίο πρέπει να να είναι μαγνητοφωνημένο και να μου απαντήσουν.

Αρκεί αυτό όμως; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Υποθέτω ότι μπορώ να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Γνωρίζει κανείς τίποτα;

mephisto
31-03-12, 19:15
Εδω φίλε μου εμενα μου άλλαξαν οικονομικό προγραμμα χωρίς να το έχω ζητήσει,απλα επειδη πείρα τηλ να ρωτήσω εάν έχει κάποια νέα προσφορα...τελικά το πήραν πίσω αλλα φαντασου γιατι λαμόγια μιλαμε.

ep103855
05-04-12, 08:27
γιατί να κάνεις και καταγγελία στην ΕΕΤΤ? σου είπαν απο τον ΟΤΕ οτι δεν έγινε τίποτα απο το παράπονο που έκανες?

haniabal
05-04-12, 15:38
Φίλε δυστυχώς έτσι είναι με ένα απλό παράπονο στον ΟΤΕ δεν λύνεται το πρόβλημα.Πρέπει να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ για να σε πάρουν στα σοβαρά.

lycos112gr
07-04-12, 20:23
γιατί να κάνεις και καταγγελία στην ΕΕΤΤ? σου είπαν απο τον ΟΤΕ οτι δεν έγινε τίποτα απο το παράπονο που έκανες?

Ακόμα δε μου έχουν απαντήσει από τον ΟΤΕ. Αν δεν το κάνουν την επόμενη εβδομάδα θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.