PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλός Συγχρονισμός



jimwaregr
01-04-12, 13:13
Καλησπέρα σας.
Παυλάκης Δημήτρης απο Χανιά Κρήτης. (αυτό για λόγους αμφισβήτησης των όσων θα γραφτούν παρακάτω)

Ούτε ένα μήνα πελάτης Cyta και αρκετά απογοητευμένος. Μέχρι και τώρα ήμουν πελάτης OTE που όσο να ναι παρόλα τα παραπάνω χρήματα και τις απαράδεχτες υπηρεσίες τους το ντερνετ μου ήταν μια χαρά. Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή όμως.
Στις 8 του μηνός ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου. Είχα ζητήσει 8αρα γραμμή με δωρεάν αστικά. Με την ενεργοποίηση λοιπόν ίντερνετ 8.050 αλλά τηλέφωνο με φούλ θόρυβο. Καλώ άμεσα την ΤΥ της εταιρίας οι οποίοι με διαβεβαιώνουν οτι εντός της ημέρας θα το έχουν φτιάξει και αν όχι την επόμενη να περιμένω τεχνικό. Περνάνε 2 ημέρες... ούτε φωνή ούτε ακρόαση.. Ξανακάνω κλήση στη ΤΥ και άκουνε μερικά χαιδευτικά. Την επόμενη μέρα σηκώνω το τηλεφωνό μου να δω τι γίνεται και όντως ο θορυβος είχε εξαφανιστεί. Εφόσον λοιπόν δεν με κάλεσε κανείς πέρνω την ΤΥ να τους ενημρώσω όπου ο τεχνικός που μιλήσαμε μου είπε οτι βλέπει οτι είναι εντάξει και οτι κάνανε κάποιες ρυθμίσεις. Τους ευχαρίστησα απο καρδίας και κλείνω. 8050 λοιπόν ίντερνετ και τηλέφωνο διαμάντι.
Δέκα μέρες μετά καλεί στις 15:30 τεχνικός στο σπίτι όπου εγω δυστυχώς λόγω εργασίας βρίσκομαι μετά τις 18:00 και μιλώντας με την μητέρα μου επιμένει να έρθει να ελέγξει την γραμμή. Δεν δέχεται να έρθει μετα τις 18:00 και δεν εμφανίζεται ποτέ!!! 1 μέρα μετα απο αυτό το τηλεφώνημα ως δια μαγείας η γραμμή μου σέρνεται και παρατηρω οτι μετα βίας πιάνει 3500. Πιστεύωντας οτι είναι κάπποιο πρόβλημα της ημέρας το αφήνω.
Για μεγάλη μου όμως ατυχία αυτό υπάρχει και 2 ημερες μετα οπότε και ξανακαλώ την TY. Μού λένε λοιπόν οτι δεν καταλαβαίνουν γιατί έγινε αυτό και είναι όντως παράλογο αφού την τελευταία μέτρηση που μπορούσε να δεί το παιδί που μιλούσαμε στην γραμμή μου πρίν 3 μέρες έδειχνε 9300 μέγιστο!!!! Μου λέει οτι όντως είναι απαράδεκτη τέτοια βουτιά της γραμμής και οτι θα το έβλεπαν άμεσα. Στο τηλεφώνημα αυτο ρώτησα για να είμαι καλυμένος, αν απαιτηθεί να έρθει τεχνικός υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες; Η απάντηση ήταν φυσικά και όχι, ο τεχνικός έρχεται μετά απο συννενόηση οτι ώρα μπορείτε εσείς κύριε.
3 μέρες μετά και αφού η γραμμή ήταν στο ίδιο χάλι ξαναπέρνει πάλι ο τεχνικός πάλι το μεσημέρι και ήθελε να έρθει. Ξανά μανα τα ίδια... εγω δεν έρχομαι απόγευμα αμα θέλετε τώρα!! Του λέει η μητέρα μου να έρθει να δει. Έρχεται κάνει τις μετρήσεις του και λέει στην μητέρα μου. "Ο ΟΤΕ φταίει. Δεν μπορεί να πάει περισσότερο η γραμμή σας. Βάζει κάτι καινούργια κουτιά ο ΟΤΕ τα οποία ρίχνουν τις γραμμές". Έξαλος όπως καταλαβαίνετε εγω το απόγευμα μόλις άκουσα την απάντηση πήρα την ΤΥ ενημερώθηκα για την αναφορά του τεχνικού ο οποιός μάλιστα αναφέρει οτι εχω μεγάλη απόσταση απο το κέντρο και μάλιστα αναφέρει την διπλάσια απο την κανονική. Θα ήθελα να αναφέρω οτι είμαι τεχνικός υπολογιστών και όχι κανένας άσχετος όπως θα περίμεναν.
Τους αναφέρω λοιπόν:
- πως τόσα χρόνια με τον ΟΤΕ είχα σταθερά 7000;
- γιατί ενω εχω 40 line attentuation κάτι που δηλώνει 2,7 χιλιόμετρα (και μετρημένα φυσικά και όχι σε ευθεία) ενώ ο τεχνικός αναφέρει πάνω απο 5;
- Επίσης γιατί δεν ήρθε το απόγευμα που ζητήσαμε;
- Δηλαδή πως τις πρώτες μέρες ήταν 8050; Μετακινήθηκε το σπίτι μου (έβγαλε ροδάκια);
- Και τέλος όλοι ξέρουμε το λόγω που βάζει ο ΟΤΕ τα νέα καφάο. Για την υποστήριξη μεγαλύτερων ταχυτήτων σε πιο απόμακρες περιοχές και όχι το αντίθετο, πράγμα που παραδέχτηκε και ο συνομιλητής μου στο τηλέφωνο αλλα επίσης μου είπε οτι ο ΟΤΕ βάζει λέει κάτι καινούργια dslam που δεν τα υποστηρίζουν εκείνοι και πέφτουν οι γραμμές στο μισό. :rofl:

Η απάντηση σε όλα αυτά είναι να κάνω παράπονα στο τμήμα παραπόνων!!! Λέω συνδέστε με.. ΑΑΑΑ δεν μπορούμε θα σας καλέσουν εκείνοι.
Έστειλα και ένα πληρέστατο email στα παράπονα πέρνω και κάθε μέρα τηλ αλλά δυστυχώς εδω και 8 ημέρες με γράφουν στα παλιά τους τα υποδήματα. Κανείς με @@@@ να με πάρει και να μου πεί τη συμβαίνει.

Keep walking like this CYTA!!!!!

Κανείς άλλος με ίδια προβλήματα;

nickaros
02-04-12, 00:13
οχι δεν εχω κανενα τετοιο προβλημα ωστοσο κανε το ενα ποστ το πανω κειμενο στην συτα τεχνικη υποστηριξη του adsgr να σου απαντησουν. το εχω ακουσει και γω αυτο με τα minidslam του οτε και οτι ριχνουν την ταχυτητα και οχι μονο στην συτα αλλα και σε ολους τους εναλλακτικους παροχους.

jimis
02-04-12, 20:14
Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω σε Ρεθυμνο.Μετα την εγκατασταση dslam του ΟΤΕ στην περιοχη μου,απο τα 5000 που συγχρονιζα ειμαι στα 2048!

jimwaregr
02-04-12, 21:44
Ωραία παιδιά ας συμφωνήσουμε σε αυτο. Δηλαδή όλοι οι εναλλακτικοί είναι καταδικασμένοι;;; Και αν είναι όντως έτσι αφού η αναβαθμιση των καφάο αφορά την vdsl τοτε θα μπορούμε να βάλουμε vdsl και να ισιώσει ή ακόμα και αυτό είναι μούφα;

jimis
05-04-12, 00:27
Στον ΟΤΕ σιγουρα θα ειναι καλυτερα τα πραγματα και τουλαχιστον θα εισαι στις παλιες ταχυτητες και μαλλον πολυ περισσοτερο μιας και εγω ρωτησα και μου ειπαν οτι θα συγχρονιζω σε πανω απο 10.Αλλα 100 στον ΟΤΕ το διμηνο δεν τα σκαω που να χτυπιουνται τα λαμογια!Παντως το προβλημα ειναι γνωστο γενικοτερα και κινουνται διαδικασιες.Τι να πω,ελπιζω να φτιαχτει καποια στιγμη.

balandis
05-04-12, 20:06
φιλε εγω με line attenuation 43.5 πιανω κοντα στα 5.....που ειχα με τον οτε αντε 5.5.....και μενα τωρα που ειμαι στην hol ειχα καποια προβληματα γραμμηςειχα πεσει και 1.4 πηρα τηλεφωνο με ανεβασαν στα 3.3 ...ειχα και θορυβο τους ξα ναπερνω και με συχρονισαν στα 4.7τι να πεις ελλαδα το μεγαλειο σου!!!!!ειμαστε 10 χρονια πισω στις ταχυτητες εναντι του εξωτερικου!!!!πες τους οτι θα τους καταγγειλεις στον εετ μηπως και στο φτιξουν!!!!

jimwaregr
06-04-12, 22:04
Αυτό ξαναπές το φίλε. Είμαστε δυστυχώς μπ@@@@@ και λυπάμαι που το λεω γιατί πάνω απο όλα είμαι Περήφανος ΕΛΛΗΝΑΣ.
Τους εχω πεί για την ΕΕΤΤ και δεν το λέω για να τους φοβήσω έκανα ήδη καταγγελία. Απαράδεκτη συμεριφορά απο Cyta. Όπου σταθώ και όπου βρεθώ θα το φωνάζω πως είναι απατεώνες. Μέχρι να σε κάνουν συνδρομητή σου γλύγουν τα @@@@ και μετά στα κλάνουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.