PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή στοιχείων γραμμής πελάτη που πέθανε



LAMBGEO
01-04-12, 15:32
Εχω σταθερο κ ιντερνετ στον οτε . Σκεφτομαι να φυγω απο τον οτε και να παω στην χολ . Αλλα υπαρχει ενα θεμα ο λογαριασμος ερχεται στο ονομα του πατερα μου ο οποιος εχει πεθανει . Στην χολ τι στοιχεια θα δηλωσω για την υπαρχουσα τηλ . γραμμη ???

Seitman
01-04-12, 15:34
Καλύτερα να πας στον ΟΤΕ να κάνεις αλλαγή στοιχείων και μετά να προχωρήσεις σε αίτημα φορητότητας.

LAMBGEO
01-04-12, 15:42
μου ζητανε λεφτα και δεν καταλαβαινω το γιατι ? Πεθανε καποιος ωραια , σου φερνω ληξιαρχικη πραξη θανατου και τελος , μου αλλαζεις το ονομα χωρις να πληρωσω τπτ . Να χρεωσεις καποιον για αλλαγη ονοματος το καταλαβαινω απο τη στιγμη που ειναι καποιου αλλου η γραμμη αλλα οχι κ απο τον ιδιο σου τον πατερα που εχει πεθανει .

Seitman
01-04-12, 15:43
Τι ποσό ζητάνε;
Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

LAMBGEO
01-04-12, 15:44
20 ευρω

zoxir
01-04-12, 15:46
Δεν παίζει αυτό σε κατάστημα πήγες και ρώτησες ή τηλεφωνικά;

LAMBGEO
01-04-12, 15:47
στα κεντρικα του οτε πηγα ο ιδιος στην θεσσαλονικη

Seitman
01-04-12, 15:48
Τώρα που βλέπω τον τιμοκατάλογο (http://oteshop.ote.gr/oteshop/pdfs/teleph_tariffs.pdf) (σελ. 5) του ΟΤΕ, δυστυχώς χρεώνεται η μεταβολή στοιχείων.

cranky
01-04-12, 15:49
20 ευρω

Μήπως είναι τίποτα χρωστούμενα ; :scratch

LAMBGEO
01-04-12, 15:52
χρωστουμενα δεν ειναι φιλε μου .
Δηλαδη αυτη την στιγμη ουτε παροχο δεν συμφερει να αλλαξω , εχει ερθει λογαριασμος του οτε 119 ευρω , θα πληρωσω κ αλλαγη ονοματος , θα πληρωσω κ σπασιμο συμβολαιου , θα πληρωσω και ενεργοποιηση στην αλλη εταιρεια θα βγει κανενα 300 αρι περιπου για να φυγω . Εχω νευριασει παρα πολυ .

Οποτε καθομαι στα αυγα μου και πληρωνω τα τσιβια του οτε μεχρι να ληξει το προγραμμα που εχω κανει δλδ σε ενα χρονο

gds
01-04-12, 16:00
Αν κάνεις αλλαγή εταιρίας (πχ. cyta που ξέρω ότι είναι φθηνή) και βάλεις αυτούς να κάνουν την χαρτούρα; Σίγουρα θα εξοικονομήσεις και χρόνο και χρήμα.

sdikr
01-04-12, 16:01
Εχω σταθερο κ ιντερνετ στον οτε . Σκεφτομαι να φυγω απο τον οτε και να παω στην χολ . Αλλα υπαρχει ενα θεμα ο λογαριασμος ερχεται στο ονομα του πατερα μου ο οποιος εχει πεθανει . Στην χολ τι στοιχεια θα δηλωσω για την υπαρχουσα τηλ . γραμμη ???

Θα έπρεπε να είχες κάνει την αλλαγή εδώ και καιρό απο ότι καταλαβαίνω,

Seitman
01-04-12, 16:04
Αν κάνεις αλλαγή εταιρίας (πχ. cyta που ξέρω ότι είναι φθηνή) και βάλεις αυτούς να κάνουν την χαρτούρα; Σίγουρα θα εξοικονομήσεις και χρόνο και χρήμα.
Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο σε κάποιον εναλλακτικό πάροχο, αλλά αν τυχόν στο μέλλον θελήσει να γυρίσει στον ΟΤΕ, θα υπάρξει πρόβλημα με την μεταφορά γιατί θα βλέπουν στο σύστημα διαφορετικούς κατόχους γραμμής και μέχρι να βγάλει άκρη θα αγανακτήσει.

zoxir
01-04-12, 16:07
Τώρα που βλέπω τον τιμοκατάλογο (http://oteshop.ote.gr/oteshop/pdfs/teleph_tariffs.pdf) (σελ. 5) του ΟΤΕ, δυστυχώς χρεώνεται η μεταβολή στοιχείων.

Πωπω δεν το φανταζόμουν ότι θα μπορούσε να χρεώνει την μεταβολή στοιχείων μπράβο.

gds
01-04-12, 16:10
Ναι αλλά να πληρώσει νταβατζιλίκι ο άνθρωπος για μια αλλαγή στοιχείων;
Πάντως φίλε, σε νορμάλ περίπτωση,για να κάνεις αλλαγή από οτε σε χολ θέλει φωτοτυπίες από ταυτότητα του κατόχου γραμμής και από εσένα. Κάνε ένα τηλέφωνο στο τμήμα εξυπ. πελατών της Ηol και θα σου λύσουν τις απορίες.

Seitman, γιατί να φαίνεται ο πατέρας του. Αν κάνοντας την αλλαγή παρόχου, κάνει τον εαυτό του κάτοχο της γραμμής;

LAMBGEO
01-04-12, 16:10
με τον τροπο τους σε αναγκαζουν να κανεις λαμογια . Αν και δεν νομιζω να υπαρχει κανενας τροπος να μην πληρωσω .
Που να ηξερα οτι πρεπει να αλλαξεις ονομα και οτι στο χρεωνουν κιολας .
Οπως το κοβω πολυ δυσκολη η κατασταση μου . Δεν μπορω να φυγω απο τον οτε

Seitman
01-04-12, 16:14
Seitman, γιατί να φαίνεται ο πατέρας του. Αν κάνοντας την αλλαγή παρόχου, κάνει τον εαυτό του κάτοχο της γραμμής;

H αίτηση για φορητότητα ΠΡΕΠΕΙ να γίνει με τα στοιχεία του κατόχου της γραμμής και μετά την ολοκλήρωση να γίνει αλλαγή στοιχείων. Δεν γίνεται κατά τη διαδικασία της φορητότητας να γίνει ταυτόχρονα και αλλαγή ονόματος.
Είχα κάνει την ίδια ερώτηση σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών και μου το είπαν. Και για να είμαι σίγουρος, είχα ρωτήσει σε 2 διαφορετικούς.

furious99
01-04-12, 16:28
Χρεωση για αλλαγη ονοματος, αλλαγη αριθμου, και αλλες υπηρεσιες που δεν απαιτουν επισκεψη τεχνικου, ειναι κλεψιμο σκετο.

haniabal
01-04-12, 16:31
Τώρα που βλέπω τον τιμοκατάλογο (σελ. 5) του ΟΤΕ, δυστυχώς χρεώνεται η μεταβολή στοιχείων.
Με ποιο σκεπτικό το κάνει αυτό?Δεν είναι τραγικό να το χρεώνεις αυτό?Δεν είσαι κάποιος άλλος ή καινούργιος αλλά μέλος την οικογένιας.Εάν ήταν κάποιος άλλος να το καταλάβω.

LAMBGEO
01-04-12, 16:33
Χρεωση για αλλαγη ονοματος, αλλαγη αριθμου, και αλλες υπηρεσιες που δεν απαιτουν επισκεψη τεχνικου, ειναι κλεψιμο σκετο.

αυτο ηθελα να αναφερω και εγω , δλδ που θα μπουνε στον υπολογιστη και θα αλλαξουν τα στοιχεια στοιχιζει τοσο πολυ ???

netman
01-04-12, 17:14
αυτο ηθελα να αναφερω και εγω , δλδ που θα μπουνε στον υπολογιστη και θα αλλαξουν τα στοιχεια στοιχιζει τοσο πολυ ???
κι όμως ισχύει.Πριν χρόνια είχα "τολμήσει" να προσπαθήσω να αλλάξω το όνομα στο τηλέφωνο,πήγαμε με τον πατέρα μου στον πΟΤΕ της περιοχής και μας ζητήσαν 15€ τότε,και βέβαια δεν το αλλάξαμε.
Προ ημερών έκανα αίτηση φορητότητας προς wind,τους ανάφερα το θέμα και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Με τα δικά μου στοιχεία έκανα την αίτηση και περιμένω να ενεργοποιηθεί η αλλαγή παρόχου.

Seitman
01-04-12, 17:16
Μητσάρα να ξέρεις ότι υπάρχει ενδεχόμενο να "φάει" πόρτα η φορητότητα.

zoxir
01-04-12, 17:24
κι όμως ισχύει.Πριν χρόνια είχα "τολμήσει" να προσπαθήσω να αλλάξω το όνομα στο τηλέφωνο,πήγαμε με τον πατέρα μου στον πΟΤΕ της περιοχής και μας ζητήσαν 15€ τότε,και βέβαια δεν το αλλάξαμε.
Προ ημερών έκανα αίτηση φορητότητας προς wind,τους ανάφερα το θέμα και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Με τα δικά μου στοιχεία έκανα την αίτηση και περιμένω να ενεργοποιηθεί η αλλαγή παρόχου.

Ότι λέει ο Seitman μπορεί να τραβηχτείς καιρό μέχρι να έρθει η γραμμή

netman
01-04-12, 21:30
δε ξέρω.Μέχρι τώρα έχω λάβει sms από wind οτι προχωράει και τηλέφωνο "απειλητικό" απο πΟΤΕ ότι δε θα έχω σωστή τεχνική κάλυψη κλπ.
Ίδωμεν..

Kerl
02-04-12, 01:44
Μου φαίνετε κουφό η μεταβολή στοιχείων να ισχύει σε αυτή την περίπτωση. Από τη στιγμή που το ένα μέλος της σύμβασης έχει ενημερωθεί από τον κληρονόμο για την μεταβολή είναι δικιά τους ευθύνη να ενημερώσουν το αρχείο τους με τα ακριβή στοιχεία χωρίς να χρεώνουν νταβατζιλίκια. Σίγουρα ένας δικηγόρος εύκολα θα τους αναγκάσει να το κάνουν αλλά σαφώς αυτό μπορεί να κοστίσει δυσανάλογα πολλά. Στη σύμβαση pstn γράφουν ότι σε περίπτωση θανάτου μπορούν να καταγγήλουν την σύμβαση και επίσης γράφουν ότι η σύμβαση μπορεί να εκχωρηθεί σε άλλο φυσικό πρόσωπο χωρίς να αναφέρετε κάποια χρέωση παρά μόνο η εξόφληση των οφειλών. Δεν είναι απλή μεταβολή στοιχείων πχ από Γιάννης Νίκος.

achatzak
02-04-12, 16:49
Δηλαδή αν δεν πληρώσεις από ποιον θα τα πάρει ο ΟΤΕ; Από τον μακαρίτη;

yiapap
02-04-12, 17:22
Συγγνώμη αλλά... από τη στιγμή που ο ένας εκ των δύο συμβαλλόμενων δεν είναι εν ζωή, πώς συνεχίζει να ισχύει η σύμβαση; :blink:

weather1967
02-04-12, 17:49
Παρακάτω τά λεει αναλυτικά περι εκχώρησης τηλεφωνικης συνδεσης,και καθολικη αποδοχη σύνδεσης.
Η περιπτωση σου ειναι η καθολικη αποδοχή σύνδεσης

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/-pstn-/-/prodconnection_transform.html

Vumba
02-04-12, 17:59
Το πρόβλημα του LAMBGEO, δεν είναι πολύπλοκο όσο φαίνεται.
Απλός πρέπει και είσαι υποχρεωμένος να συνεχίσει να πληρώνει τους λογαριασμούς που έρχονται στο όνομα του πατέρα σου, άσχετα που ο άνθρωπος αυτός έχει πεθάνει αφού δεν θέλεις να πληρώσει τα 20€ για την μεταβίβαση και είναι λίγο δύσκολο να σπάσεις το συμβόλαιο σου γιατί θα πληρώσεις τζάμπα λεφτά και σίγουρα είναι αδύνατον να αφήσεις φέσι στον ΟΤΕ στο όνομα του μπαμπά σου γιατί η εταιρία μπορεί να κουνηθεί δικαστικά και αυτό δεν είναι ότι το καλύτερο σε αυτήν την υπόθεση.

LAMBGEO
02-04-12, 18:41
εκανα αλλαγη ονοματος τελικα ... Θα μου ερθουν δυο λογαριασμοι τωρα ενας στο παλιο ονομα και ενας στο καινουριο στον οποιο θα ειναι μεσα κ τα 18,98 ευρω για την αλλαγη ονοματος .

xmperop1
02-04-12, 21:17
εκανα αλλαγη ονοματος τελικα ... Θα μου ερθουν δυο λογαριασμοι τωρα ενας στο παλιο ονομα και ενας στο καινουριο στον οποιο θα ειναι μεσα κ τα 18,98 ευρω για την αλλαγη ονοματος .

Την σωστότερη κίνηση έκανες.

Kerl
03-04-12, 00:57
Το θέμα είναι ότι δεν αναγράφετε επακριβώς στη σύμβαση τι γίνετε στην περίπτωση αυτή οπότε θα πρέπει να συννενοηθούν οι δικηγόροι για το τι προβλέπει η νομοθεσία. Από τη στιγμή που στην σύμβαση δεν αναφέρετε ότι σε περίπτωση θανάτου ο κληρονόμος ή ο οποιοσδήποτε άλλος πληρώνει 5 ευρώ ή κάτι αντίστοιχο δεν βλέπω που πατάει ο ΟΤΕ να τα ζητάει, είναι κλασσική περίπτωση αυθαιρεσίας ΟΤΕ που έχουμε βιώσει ουκ ολίγες φορές. Ούτε μπορεί έτσι απλά να κόψει τη σύνδεση από τη στιγμή που υπάρχει κληρονόμος.

nmavro73
03-04-12, 17:19
Μην πληρώσεις αμέσως αυτόν που θα έρθει. Έρχεται και εκκαθαριστικος που σου επιστρέφει δυο μηνών πάγια. Μετα θα πληρώσεις τη διαφορά

Vitruvian78
03-04-12, 22:40
Δεν έκανες κι εσυ αίτηση με ταυτότητα του πατέρα σου, αν την έχετε ακόμη! :p Σάμπως τα ψάχνουν νομίζεις.....Πάντως αν κανεις αίτηση στη hol μέσω ίντερνετ θα πάρεις τρεις μήνες δώρο στο πακέτο που θα διαλέξεις....

LAMBGEO
04-05-12, 12:31
παιδια μου ηρθε λογαριασμος στο καινουριο ονομα πολυ φουσκωμενος ο οποιος ληγει στις 25/5 και μεσα με χρεωσανε και μηνα τον οποιο εχω πληρωσει στον προηγουμενο λογαριασμο .Πιστευω να ερθει και λογαριασμος 2ος στο παλιο ονομα ( αν δεν κανω λαθος ) μεχρι τις 25/5 δλδ πριν ληξει ο υπαρχων ???

LAMBGEO
16-05-12, 19:00
παιδια μου ηρθε λογαριασμος στο καινουριο ονομα πολυ φουσκωμενος ο οποιος ληγει στις 25/5 και μεσα με χρεωσανε και μηνα τον οποιο εχω πληρωσει στον προηγουμενο λογαριασμο .Πιστευω να ερθει και λογαριασμος 2ος στο παλιο ονομα ( αν δεν κανω λαθος ) μεχρι τις 25/5 δλδ πριν ληξει ο υπαρχων ???

ακομα να ερθει 2ος λογαριασμος

@ ADSLgr.com All rights reserved.