PDA

Επιστροφή στο Forum : Είμαστε ο πιο απαισιόδοξος λαός παγκοσμίως



lazar
19-11-06, 16:24
Παγκόσμια πρωτιά της χώρας μας. Ενδιαφέρον!



Η Ελλάδα είναι η πιο απαισιόδοξη χώρα του πλανήτη. Αυτό προκύπτει από παγκόσμια έρευνα αγοράς Voice of the People© από την TNS ICAP και την Gallup International που δημοσιεύει σήμερα το kathimerini.gr

Πέντε στους στους 10 Έλληνες εκτιμούν ότι το 2006 θα είναι χειρότερο από το 2005, καθως το 63% προβλέπει επιδείνωση των οικονομικών του. Επίσης, 4 στους 10 είναι ανασφαλείς με τη δουλειά τους, καθώς έχουν αποδεχθεί τη πιθανότητα να παραμείνουν άνεργοι. Ωστόσο, οι περισσότεροι Έλληνες πιστεύουν ότι συνολικά η ανεργία έχει μειωθεί σε σχέση με πέρσι.

Η έρευνα πραγματοποιήθηκε σε 62 χώρες, στις 5 ηπείρους, με στόχο την αποτύπωση των απόψεων των πολιτών των χωρών αυτών για τη νέα χρονιά. Συνολικά, για την έρευνα πραγματοποιήθηκαν 52.000 συνεντεύξεις σε 62 χώρες. Τα αποτελέσματα της έρευνας καταδεικνύουν ότι

Τα αποτελέσματα της έρευνας καταδεικνύουν ότι:

- Σχεδόν οι μισοί πολίτες του κόσμου πιστεύουν ότι το 2006 θα είναι καλύτερη χρονιά από το 2005, διατηρώντας απαράλλαχτο το συνολικό ποσοστό των αισιόδοξων απαντήσεων σε σχέση με πέρυσι και πρόπερσι

- για τη χώρα μας, τα αποτελέσματα δεν είναι ιδιαιτέρως αισιόδοξα: ο ένας στους δύο Έλληνες πιστεύει ότι το νέο έτος θα είναι χειρότερο και όχι καλύτερο από αυτό που μας πέρασε. Δύο στοιχεία χρήζουν προσοχής εδώ. Πρώτο, το συγκεκριμένο ποσοστό εμφανίζεται αυξημένο σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές. Δεύτερο, και ακόμη πιο σημαντικό, οι απαντήσεις των πολιτών της χώρας μας χαρίζουν στην Ελλάδα μία αρνητική πρωτιά, καθώς την καθιστούν την πλέον απαισιόδοξη χώρα του πλανήτη (μαζί με τη Βοσνία Ερζεγοβίνη). Η στάση αυτή των Ελλήνων συνδέεται με το γεγονός ότι το νέο έτος αναμένεται να είναι μια χρονιά με οικονομικές δυσκολίες

Πιο αναλυτικά, οι απόψεις των ερωτώμενων σε κάθε ερώτηση είχαν ως εξής:

1. «Σχετικά με ότι σας αφορά, πιστεύετε ότι το 2005 θα είναι καλύτερη ή χειρότερη χρονιά από το 2004;"

Μια σημαντική μερίδα πολιτών στο σύνολο των 62 χωρών θεωρεί ότι το 2006 θα είναι καλύτερο από το 2005. Πιο συγκεκριμένα, το 48% των ερωτώμενων θεωρεί ότι το 2006 θα είναι καλύτερο, το 26% πιστεύει ότι τα πράγματα δεν θα αλλάξουν σε σχέση με το 2005, ενώ το 20% προβλέπει μία χρονιά χειρότερη. Οι προσδοκίες για το έτος 2006 έχουν αλλάξει λίγο σε σχέση με τις αντίστοιχες για το 2005 στο σύνολο των χωρών, καθώς οι «αισιόδοξοι» πολίτες έχουν αυξηθεί από 45% σε 48%. Πιο συγκεκριμένα:

- Παρά τη γρίπη των πουλερικών, οι δύο πιο αισιόδοξες χώρες τους κόσμου είναι το Βιετνάμ και η Κίνα. Το Κόσοβο ακολουθεί στην τρίτη θέση.. Στην περίπτωση του Αφγανιστάν, το οποίο λαμβάνει μέρος, όπως και το Ιράκ, για πρώτη φορά στην εν λόγω έρευνα, οι 7 στους δέκα πολίτες (69%) πιστεύουν ότι το 2006 θα είναι καλύτερη χρονιά από το 2005. Στο Ιράκ, ο ένας στους δύο (49%) δηλώνει ότι το 2006 θα είναι καλύτερη χρονιά, ενώ μόνο ο ένας στους δέκα (11%) δηλώνει το αντίθετο.


Η συνέχεια για όποιον ενδιαφέρεται:
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_mc1_100010_12/01/2006_1285233

Gemalde
19-11-06, 18:15
Επιεικέστατα γελοίος ο τίτλους του άρθρου (και του νήματος).

Καμιά σχέση με την πραγματικότητα.

Η έρευνα που πραγματοποιήθηκε μάλλον θα ήταν απλά για να φάνε χρήματα μερικοί. Πώς γίνεται συγκρίσεις την αισιοδοξία ενός λαού με τους υπόλοιπους απο τη στιγμή που η κατάσταση (οικονομική, τρόπος ζωής κ.α.) του καθενός διαφέρει απο χώρα σε χώρα, απο πόλη σε πόλη και απο περιοχή σε περιοχή. Συγκρίνουν εντελώς ανόμοια πράγματα.

Αν όντως τους ενδιέφερε να δουν ποιος λαός είναι ο πιο αισιόδοξος/απαισιόδοξος ας παίρνανε έναν άνθρωπο απο κάθε χώρα, και ας τους πετάγανε σε ένα νησί (βλέπε survivor) και ας τους ρωτάγανε τότε ποια είναι η γνώμη τους για τον επόμενο μήνα. Είμαι σίγουρος πως τα αποτελέσματα δεν θα είχαν καμία απολύτως σχέση με αυτά που μόλις διαβάσαμε.

Ένα ακόμη παράδειγμα είναι το εξής: Φανταστείτε έναν δημοσιογράφο να πηγαίνει και να ρωτάει έναν μελλοθάνατα (καταδικασμένο σε θανατική ποινή) τι πιστεύει για το 2006 (που για ένα σατανικό λόγο αυτός ο μελλοθάνατος είναι ο Έλληνας) και ύστερα να ρωτήσει και έναν Ιταλό, που μόλις τελείωσε το δεύτερο πιάτο μακαρονάδα, την ίδια ερώτηση. Δεν συγκρίνουμε πατάτες με ντομάτες. Ήμαρτον.

:down:

Jim Slip
19-11-06, 19:32
Επιεικέστατα γελοίος ο τίτλους του άρθρου (και του νήματος).

Καμιά σχέση με την πραγματικότητα.

Η έρευνα που πραγματοποιήθηκε μάλλον θα ήταν απλά για να φάνε χρήματα μερικοί. Πώς γίνεται συγκρίσεις την αισιοδοξία ενός λαού με τους υπόλοιπους απο τη στιγμή που η κατάσταση (οικονομική, τρόπος ζωής κ.α.) του καθενός διαφέρει απο χώρα σε χώρα, απο πόλη σε πόλη και απο περιοχή σε περιοχή. Συγκρίνουν εντελώς ανόμοια πράγματα.

Αν όντως τους ενδιέφερε να δουν ποιος λαός είναι ο πιο αισιόδοξος/απαισιόδοξος ας παίρνανε έναν άνθρωπο απο κάθε χώρα, και ας τους πετάγανε σε ένα νησί (βλέπε survivor) και ας τους ρωτάγανε τότε ποια είναι η γνώμη τους για τον επόμενο μήνα. Είμαι σίγουρος πως τα αποτελέσματα δεν θα είχαν καμία απολύτως σχέση με αυτά που μόλις διαβάσαμε.

Ένα ακόμη παράδειγμα είναι το εξής: Φανταστείτε έναν δημοσιογράφο να πηγαίνει και να ρωτάει έναν μελλοθάνατα (καταδικασμένο σε θανατική ποινή) τι πιστεύει για το 2006 (που για ένα σατανικό λόγο αυτός ο μελλοθάνατος είναι ο Έλληνας) και ύστερα να ρωτήσει και έναν Ιταλό, που μόλις τελείωσε το δεύτερο πιάτο μακαρονάδα, την ίδια ερώτηση. Δεν συγκρίνουμε πατάτες με ντομάτες. Ήμαρτον.

:down:

Ηρέμησε Gemalde. Πήρες φόρα. Το σε ποιά χώρα ζει, είναι απόλυτα μέσα στο πλαίσιο του ποιός είναι ο πιο απαισιόδοξος λαός του πλανήτη. Αυτό είναι που χαρακτηρίζει ένα λαό. Οι ιδιαίτερες κοινωνικές και πολιτισμικές συνθήκες στο περιβάλλον (χώρα) που ζει. Στην ουσία αυτό εξετάζει η έρευνα. Αλλιώς τι χαρακτηρίζει ένα λαό; Το DNA; Η χωρίστρα στα μαλλιά; Δε νομίζουμε. Μόνο το οτι έτυχε και ζουν όλοι στο ίδιο μέρος του πλανήτη.

sdikr
19-11-06, 19:36
Ηρέμησε Gemalde. Πήρες φόρα. Το σε ποιά χώρα ζει, είναι απόλυτα μέσα στο πλαίσιο του ποιός είναι ο πιο απαισιόδοξος λαός του πλανήτη. Αυτό είναι που χαρακτηρίζει ένα λαό. Οι ιδιαίτερες κοινωνικές και πολιτισμικές συνθήκες στο περιβάλλον (χώρα) που ζει. Στην ουσία αυτό εξετάζει η έρευνα. Αλλιώς τι χαρακτηρίζει ένα λαό; Το DNA; Η χωρίστρα στα μαλλιά; Δε νομίζουμε. Μόνο το οτι έτυχε και ζουν όλοι στο ίδιο μέρος του πλανήτη.


αααα σε ρωτήσανε και εσένα;
Εμένα πάντως δεν με ρώτησαν....

:p

Gemalde
19-11-06, 20:00
Ηρέμησε Gemalde. Πήρες φόρα. Το σε ποιά χώρα ζει, είναι απόλυτα μέσα στο πλαίσιο του ποιός είναι ο πιο απαισιόδοξος λαός του πλανήτη. Αυτό είναι που χαρακτηρίζει ένα λαό. Οι ιδιαίτερες κοινωνικές και πολιτισμικές συνθήκες στο περιβάλλον (χώρα) που ζει. Στην ουσία αυτό εξετάζει η έρευνα. Αλλιώς τι χαρακτηρίζει ένα λαό; Το DNA; Η χωρίστρα στα μαλλιά; Δε νομίζουμε. Μόνο το οτι έτυχε και ζουν όλοι στο ίδιο μέρος του πλανήτη.

Ίσως να μην είχα "πάρει φόρα" αν ο τίτλος ήταν διαφορετικός. Π.χ.: "Οι Έλληνες είναι ο πιο απαισιόδοξος λαός όσον αφορά τη χρονιά που έρχεται".

Ο τίτλος που διάβασα μου δίνει την εικόνα ενός λαού που αν τον ρωτήσεις αν αύριο θα έχει καλό καιρό θα σου απαντήσει "Θα ρίχνει καρέκλες".

Gina
19-11-06, 20:38
Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι η έρευνα είναι μια χαρά και ότι η εξήγηση που δίνεται είναι η σωστή (π.χ. "οικονομικές δυσκολίες" και όχι "οι Έλληνες είναι φύσει απαισιόδοξοι").

Αν, όπως φαίνεται, η έρευνα αυτή γίνεται κάθε χρόνο, τότε είναι προφανές ότι εξετάζονται οι οικονομικο-κοινωνικο-πολιτικές συνθήκες κάθε χώρας και όχι το DNA του λαού.


Δύο στοιχεία χρήζουν προσοχής εδώ. Πρώτο, το συγκεκριμένο ποσοστό εμφανίζεται αυξημένο σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές. Δεύτερο, και ακόμη πιο σημαντικό, οι απαντήσεις των πολιτών της χώρας μας χαρίζουν στην Ελλάδα μία αρνητική πρωτιά, καθώς την καθιστούν την πλέον απαισιόδοξη χώρα του πλανήτη (μαζί με τη Βοσνία Ερζεγοβίνη). Η στάση αυτή των Ελλήνων συνδέεται με το γεγονός ότι το νέο έτος αναμένεται να είναι μια χρονιά με οικονομικές δυσκολίες

Πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα. Θα κοιτάξω και το σχετικό link.

aroutis
20-11-06, 09:48
Η έρευνα πραγματοποιήθηκε σε 62 χώρες, στις 5 ηπείρους, Εκτός και αν έχω μπερδευτεί, υπάρχουν ΠΟΛΥ περισσότερες χώρες από αυτές παγκοσμίως.

Ο τίτλος είναι λάθος. Απλά εντυπωσιακός από τον αρθρογράφο για να προσελκύσει αναγνώστες.

Κλασσικά πράγματα.

Kiwi
20-11-06, 13:38
Δε με εκπλήσει η έρευνα. Φαντάζομαι τα ίδια νούμερα θα χτυπάγαμε άμα γινόταν και έρευνα "μιζέριας" και "ανούσιας γκρίνιας". Οπότε λογικό να προκύπτει ότι σε γενικές γραμμές είμαστε και απαισιόδοξοι. Εκτός αν γνωρίζετε πολλούς αισιόδοξους γκρινιάρηδες ;)

pelasgian
20-11-06, 13:51
Εγώ πάντως είμαι πολύ αισιόδοξος ότι τον 2006 θα είναι πολύ καλύτερο... κάπου αλλού! :lol:

Gina
20-11-06, 21:15
Ο τίτλος είναι λάθος. Απλά εντυπωσιακός από τον αρθρογράφο για να προσελκύσει αναγνώστες.

Για να λέμε του σωστού το δίκιο, ο τίτλος που έδωσε ο αρθρογράφος είναι:

Με απαισιοδοξία -κυρίως για τα οικονομικά- βλέπουν οι Ελληνες το 2006
Το 63% προβλέπει επιδείνωση των οικονομικών του


Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ασχολούμαστε τον Νοέμβριο του 2006 με το τι νόμιζαν οι Έλληνες στα τέλη του 2005...

manoulamou
20-11-06, 21:40
Επειδη μολις αλλαξα φακους επαφης (απο μπλε σε πρασινο)
τελικα ειμαστε ο πιο απαισιοδοξος λαος παγκοσμιως, ο πιο γκρινιαρης, ο πιο καλοζωισμενος,
ο πιο βλακας, ο πιο ρατσιστης, η ερευνα αφορα ολο το συμπαν, εγινε και στην επαρχια, περυσι,
φετος την agb την ρωτησαν?:twisted: Αφορμη για συζητηση ειναι βρε παιδια
μην τα παιρνουμε ολα κατα γραμμα και τοις μετρητοις, δεν κατηγορησαν
το κομμα μας οι αλλοι φταινε ειναι γνωστο τοις πασι:whistle:

alerasta
21-11-06, 15:20
Εγώ πάντως είμαι πολύ αισιόδοξος ότι τον 2006 θα είναι πολύ καλύτερο... κάπου αλλού! :lol:

:rofl: Ως αισιόδοξος άνθρωπος θα συμφωνήσω μαζί σου!

Xguru
21-11-06, 15:50
Σε λίγο θα μας πουν να πάμε και σε κάνα ψυχολόγο...

vasper
21-11-06, 16:02
Εγώ πιστεύω ότι το 2002 ήταν καλύτερο από το 2001, το 2003 καλύτερο από το 2002, το 2004 ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλύτερο από το 2003 και συνεχίζουμε...
(δεν είμαι αισιόδοξος... δεξιός είμαι :rofl: :rofl: )

SouthDog
22-11-06, 04:04
Σαν λαός ενθουσιαζόμαστε εύκολα και απογοητευόμαστε επίσης εύκολα that's all.

Kiwi
22-11-06, 09:24
Σαν λαός ενθουσιαζόμαστε εύκολα και απογοητευόμαστε επίσης εύκολα that's all.

Ας θυμηθούμε τις φορές που ενθουσιαστήκαμε τα τελευταία 3 χρόνια....

α) Euro 2004. (Άμα το Ευρωπαϊκό Κύπελο δεν είναι το υψηλότερο προταίρημα ενός λαού, τότε wtf???)
β) Ολυμπιακοί Αγώνες (αν και αργήσαμε να ενθουσιαστούμε γιατί μέχρι και την τελετή έναρξης βάφαμε το ΟΑΚΑ.
γ) Παπαρίζου. (Η ελληνική τέχνη στο μεγαλείο της)
δ) Mundobasket 2006. (Υποκλήθηκαν οι ΗΠΑ στους τσολιάδες μας, κλπ)

Άρα μόνο τα σπορ και τα σόου μας σώζουνε.... :rolleyes:

manoulamou
22-11-06, 11:24
Ας θυμηθούμε τις φορές που ενθουσιαστήκαμε τα τελευταία 3 χρόνια....
....
Άρα μόνο τα σπορ και τα σόου μας σώζουνε.... :rolleyes:

Μπα ουτε κι αυτα αν θυμηθεις την κακομοιρια και την γκρινια μας,
πριν, στην αρχη τους και λιγο μετα;)τον εθνικο μας θριαμβο:p...
Αμα δεν εχεις μπροστα σου καθημερινα τουλαχιστον, ενα ΖΤΟ
μια σκλεναρικοβα κι μια φερραρι, πως να εισαι αισιοδοξος:whistle:
Πανε οι εποχες του <<την αγαπη του και μιαν καλυβην>>:)

yiapap
22-11-06, 13:01
Η Ελλάδα δεν έχει ελπίδα
Οι Έλληνες είμαστε άθλιοι
Το κράτος μας πινει το αίμα
Ο σκυλος του γείτονα μου σπάει τα νεύρα
Ο καιρος είναι χάλια
Οι τιμές αλκοόλ έχουν ανέβει στα ύψη
Ο ΠΑΟΚ θα παίζει στην Δ'Εθνική
Η ADSL μου κατεβάζει με 40ΚΒ/s

και τέλος...
Όλα αυτά που λέει η έρευνα είναι μια ακόμη μια φθηνή προσπάθεια των σκοτεινών δυνάμεων της παγκοσμιοποίησης να πλήξουν το φρόνημα των απογόνων του Μεγαλέξανδρου και κυρίως εμού προσωπικά.
Ε, δε θα το καταφέρουν!
:nurse:

lazar
22-11-06, 16:48
Σε λίγο θα μας πουν να πάμε και σε κάνα ψυχολόγο...

Αυτό σίγουρα το χρειάζονται οι περισσότεροι Έλληνες, δεν χρειάζεται να το πει κανείς.

kiriak
22-11-06, 17:00
Αφιερωμένο στους αισιόδοξους λαλάκες του Ελλαδιστάν.

Γιάννης Μηλιώκας - Να δεις που κάποτε θα μας πούνε και λαλάκες

Λένε πως είμαι γκαντέμης
Παλιοκουμούνι, ανάρχας
Χωρίς αιτία φρικάρω
Κι άλλα πολλά εμπριμέ

Πιάσαν τα πόστα κοθώνια
Όλα τα ξέρουν, ξεράδια
Κι ήρθαν λέει να μας σώσουν,
Που να μην σώσουνε ποτέ

refrain:
Να δεις που κάποτε
Θα μας πούνε και λαλάκες
Να δεις που κάποτε
Θα μας πούνε και χαζούς
(2x)

Μου 'ρχεται ρεύμα τριάντα
Του τηλεφώνου σαράντα
Νερό και νοίκι εξήντα
Και τα κοινόχρηστα δεκαεφτά

Γύρω σαΐνια κανάγιες
Τρώνε με δέκα μασέλες
Θέλουν βρεμένη σανίδα
Και τους φερόμαστε κι ευγενικά

refrain

Κάνω εξετάσεις για κοίλη
Όσοι γιατροί, τόσες γνώμες
Γρίπη συκώτι στομάχι
Πάω στο ΙΚΑ με βρίσκουν καλά

Άστα να πάνε στο διάολο
Κάθε καρέκλα και χάχας
Όλα πηγαίνουν στο φούντο
Κι αυτοί εκεί τη λιλής το χαβά

refrain
(2x)

Jim Slip
22-11-06, 17:28
Φίλε Κιριάκ, τι είναι αυτό το λαλάκες; Καινούργια λέξη είναι; Μήπως θες να πεις μαλάκες;

SouthDog
23-11-06, 11:10
Ας θυμηθούμε τις φορές που ενθουσιαστήκαμε τα τελευταία 3 χρόνια....

α) Euro 2004. (Άμα το Ευρωπαϊκό Κύπελο δεν είναι το υψηλότερο προταίρημα ενός λαού, τότε wtf???)
β) Ολυμπιακοί Αγώνες (αν και αργήσαμε να ενθουσιαστούμε γιατί μέχρι και την τελετή έναρξης βάφαμε το ΟΑΚΑ.
γ) Παπαρίζου. (Η ελληνική τέχνη στο μεγαλείο της)
δ) Mundobasket 2006. (Υποκλήθηκαν οι ΗΠΑ στους τσολιάδες μας, κλπ)

Άρα μόνο τα σπορ και τα σόου μας σώζουνε.... :rolleyes:

Ρε συ ξέχασες κάτι μετά την Παπαρίζου και πριν το mundobasket....thοse beautiful, gorgeous monsters from finland
τους LORDI ! ! !:rocker:rocker :eguitar :thrasher: :eguitar:thrasher:

@ ADSLgr.com All rights reserved.