PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για καλλιτέχνες (με παραδοσιακά μέσα)



AsGoodAsItGets
07-05-04, 13:46
Μάλλον δεν είναι και το καταλληλότερο forum να κάνω τέτοιες ερωτήσεις, αλλά φαντάστηκα ότι κάποιος εδώ μέσα θα έχει πιάσει πινέλο στη ζωή του και όχι μόνο για να βάψει τοίχους! :D

1) Έχω σε ένα δωμάτιο μια μεγάλη (πιάνει όλον τον τοίχο μέχρι πάνω) εντοιχισμένη ντουλάπα από λευκή μελαμίνη. Επειδή μου τη δίνει όλο αυτό το λευκό, θέλω να τη ζωγραφίσω (ναι, όχι απλά να τη βάψω). Στην αρχή σκέφτηκα να ζωγραφίσω απ΄ευθείας πάνω στη μελαμίνη, αλλά μου είπαν ότι θα πρέπει να την περάσω πρώτα με λευκό πλαστικό για να "κάτσει" το χρώμα μετά (ακρυλικά). Επειδή όμως φοβάμαι να κάνω μια τέτοια επέμβαση μήπως καταστρέψω ανεπανόρθωτα τη ντουλάπα, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να καλύψω τις πόρτες των ντουλαπιών με κάτι σκληρό (χαρτόνι;) και να ζωγραφίσω μετά πάνω σ΄αυτό. Σ΄αυτή την περίπτωση πως θα μπορούσα να στερεώσω αυτό το υλικό χωρίς πάντα να καταστρέψω τη μελαμίνη από κάτω;

2) Παρόλο που ξέρω κάποια πράγματα από ζωγραφική, δεν έχω δουλέψει ποτέ πάνω σε καμβάδες. Μπορείς να πάρεις ένα καμβά σε ότι διαστάσεις θέλεις ή έρχονται σε προκαθορισμένες διαστάσεις; Από που να αγοράσω; Έχω δει κάτι μαγαζιά σχετικά γύρω από το Πολυτεχνείο, στα πέριξ της Στουρνάρη;

Ducklord
07-05-04, 14:11
Αζγκούντ, θα πρέπει να κολλήσεις χαρτιά και υπάρχουν άπειροι τρόπο για να το κάνεις αυτό - μα ήδη τους γνωρίζεις όλους όσους γνωρίζω και εγώ. Το μοναδικό `μαγικό κολητικό υλικό` που χρησιμοποίησα ποτέ ως γραφίστας για αυτή τη δουλειά άκουγε στο όνομα ΟΥΧΟΥ ΣΤΙΚ... ;-)
Τώρα, όσον αφορά τους καμβάδες και τα μεγέθη, δυστυχώς, αν πας σε `τυπικά καταστήματα` είναι προκαθορισμένα και θα πρέπει να τα ενώσεις μόνος σου. Θεωρητικά, μπορείς να κάνεις παραγγελία μεγαλύτερα, μα δεν έχω κάνει ποτέ. Εντωματεξύ, μπορείς να βρείς και ΜΕΓΑΛΑ μεγέθη, μα δεν νομίζω πως θα είναι αρκετά μεγάλα ώστε να καλύψουν τις ανάγκες σου.

Μπορώ να σου προτείνω να δοκιμάσεις και νερομπογιές. Δεν ξέρω πως θα τις καταφέρεις να `κάτσουν` στην ντουλάπα (θεωρητικά, μπορείς άμεσα να βάψεις ακόμη και επάνω στη μελαμίνη αν είναι κάπως `πηχτή` η νερομπογιά, αν δεν απατώμαι) και μετά θα μπορείς να την αφαιρέσεις με ένα απλό... πλύσιμο! Μια δοκιμή θα σε πείσει, τσίμπα ένα σωληνάριο νερομπογιάς, τσέκαρε αν σε καλύπτει και αν όχι ψάξε για άλλη λύση. Εντωμεταξύ, μη φοβάσαι να ρωτήσεις και απευθείας στο Πλαίσιο (στη Στουρνάρη που είπες) μήπως και ξέρουν καμία καλύτερη λύση.

Ως κάποιος που έχει δουλέψει μόνο σε χαρτιά και... `φυσιολογικά` μεγέθη, λυπάμαι μα μόνο αυτά μπορούσα να σου πω. Σόρυ..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

keleytis
07-05-04, 19:33
Λοιπον θα σου απαντησω μονο στο 1 γιατι εχω δουλεψει 2 χρονια σε μεγαλο χρωματοπωλειο στα Βορεια προαστεια και το ψιλοκατεχουμε το αθλημα.

Αν η ντουλαπα ειναι απο μελαμινη αυτο που σου ειπαν με το πλαστικο ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΥΡΟ.Για να κατσει οτιδηποτε πανω στην μελαμινη (επειδη δεν εχει πορους οπως το γυαλι π.χ) θα πρεπει να την περασεις ΕΙΔΙΚΟ ΑΣΤΑΡΙ διαλυτικου (συνηθως διαφανο) και μετα να περασεις απο πανω οτιδηποτε ειδος χρωματος θες (υδατοδιαλυτο, διαλυτικου)

Υπαρχει και μια πιο προχειρη λυση (και δοκιμασμενη) να την τριψεις με ενα ψιλο γυαλοχαρτο (200-240 νουμερο) ολη ελαφρα ισα ισα να σου κανει λιγες μικρες και ψιλες γρατζουνιτσες και αφου τη καθαρισεις καλα να περασεις απο πανω ενα χερι ασταρι μεταλλων η λαδομπογια.
Αυτα που σου λεω ειναι 100% σιγουρα και δοκιμασμενα αυτο που σου ειπαν με το πλαστικο δεν στεκει και θα δεις και μονος σου αν το δοκιμασεις οτι αν το ξυσεις λιγο με το νυχι σου αφου εχει στεγνωσει θα ξεφλουδιζει και μετα την εκατσες!!!

Αν δοκιμαζες να κολλησεις κατι πανω για να μην βαψεις πανω στην ντουλαπα σου ναι μεν δεν θα χαλαγες την ντουλαπα απο χρωμα αλλα θα την χαλαγες απο την κολα που θα εβαζες (ολες αφηνουν υπολειματα σχεδον ανεξιτηλα)

Για αυτο θα σου ελεγα να την ασταρωσεις οπως σου ειπα να την ζωγραφιζες και αν στο κατω κατω δεν σου αρεσε την ξαναεβαφες λευκη με μια απλη λαδομπογια! :wink:

Ελπιζω να βοηθησα. :D

zouzouni
08-05-04, 18:12
Ίσως μια ακόμη εναλλακτική λύση, είναι να "ντύσεις" την ντουλάπα με ύφασμα.
Ίσως το να αγοράσεις μερικά μέτρα λευκό καναβάτσο* να είναι πιο φθηνή λύση από το να αγοράσεις καμβάδες.
Μπορείς να στερεώσεις το ύφασμα είτε με την χρήση ανάλογου συρραπτικού (όπως θα έκανες με τους καμβάδες) είτε με πινέζες, μικρά καρφάκια, ακόμη κι ταινία διπλής όψεως μέχρι κι velcro! ανάλογα βέβαια πάντα με το βάρος του υφάσματος που θα διαλέξεις.
Η λύση με το velcro βολεύει από την άποψη ότι αν λερωθεί το ύφασμα ή απλά το βαρεθείς μπορείς απλά να το ξεκολλήσεις κι να κολλήσεις κάποιο άλλο σχέδιο που θα φτιάξεις!
Όσο για τα χρώματα......μπορείς να δοκιμάσεις τα πάντα! χωρίς να περιορίζεσαι στα ειδικά χρώματα για υφάσματα που είναι πιο τσουχτερά στις τιμές.

*εξαρτάται πάντα κι από τη διακόσμηση του υπόλοιπου χώρου κι τι θέλεις να πετύχεις.....οπότε το καναβάτσο είναι η πιο απλή λύση σαν ύφασμα, μια κι είναι κι σχετικά φθηνό.....αλλά τίποτα δεν σε σταματάει από το να χρησιμοποιήσεις κι κομμάτια από παλιά τζην κι ό,τι άλλο σου κάνει κέφι!

zouzouni
08-05-04, 18:18
Εναλλακτική λύση για αστάρωμα....αρκετά δοκιμασμένη.....αντί να τρέχεις να βρεις ειδικό αστάρι (όπως πολύ σωστά έγραψε πριν ο keleytis) χρησιμοποιείς την λευκή παχύρευστη κόλλα PVA (συγνώμη αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς ονομάζεται στην Ελλάδα). Είναι η ίδια λευκή παχύρευστη κόλλα που χρησιμοποιούν στους παιδικούς σταθμούς, κλπ, για όλες τις δημιουργίες των λιλιπούτειων καλλιτεχνών!
Περνάς ένα με δύο χέρια από αυτή την κόλλα με πινέλλο κι την αφήνεις να στεγνώσει πριν ζωγραφίσεις.
Αυτό το "αστάρωμα" πίανει σχεδόν σε κάθε επιφάνεια!

keleytis
08-05-04, 20:40
χρησιμοποιείς την λευκή παχύρευστη κόλλα PVA (συγνώμη αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς ονομάζεται στην Ελλάδα)

Kαλα την ειπες zouzouni !
Δεν το ηξερα αυτο πολυ καλη ιδεα και εχει και λογικη μιας και ειναι κολλα που πιανει σχεδον σε ολες τις επιφανειες ακομα και σε αυτες που δεν εχουν πορους. (μου φαινεται μονο στο προπυλαινιο αν το εγραψα καλα δεν πιανει but who cares!)

Πολυ καλη ιδεα ,ειδες που οσο ζεις μαθαινεις? :D

zouzouni
10-05-04, 03:28
Πολυ καλη ιδεα ,ειδες που οσο ζεις μαθαινεις? :D

Ας είναι καλά το BBC! είναι ένα κόλπο που το χρησιμοποιούν εδώ κι πολλά χρόνια! :wink:

zouzouni
12-05-04, 03:28
AsGoodAsItGets
.......έτσι από περιέργεια.... :oops: ...τι αποφάσισες να κάνεις τελικά?

@ ADSLgr.com All rights reserved.