PDA

Επιστροφή στο Forum : Tην αποψή σας για το Cisco 877-K9



Godaemon
19-11-06, 20:29
Λέω να αγοράσω ένα καινούργιο router της προκοπής γιατί με τις ψευτιές των 50-80 ευρώ δεν αντέχω άλλο.

Έχω κατα νού να πάρω αυτό (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614024)

Πώς το βλέπετε? η άποψή σας?
Δεν έχω ξανα ασχοληθεί με Cisco ADSL routers και δεν γνωρίζω.

Ευχαριστώ.

kadronarxis
19-11-06, 20:41
πωπωπω, Παναγιά μου!
446 ευρώ για ρούτερ;
Για άνω των 30 υπολογιστών, κορυφαίο είναι.
Για έναν-δύο υπολογιστές, θα δουλεύει στο ρελαντί.
Κρίμα δεν είναι;

gatoulas
19-11-06, 21:43
Είναι μία πάρα πολύ καλή μηχανή με πάρα πολλές δυνατότητες.
Αν και για home user θα σου πρότεινα τον SB 107, με πολύ χαμηλότερη τιμή αλλά και πολύ λιγότερες δυνατότητες :)

cprotopapas
20-11-06, 09:32
πωπωπω, Παναγιά μου!
446 ευρώ για ρούτερ;
Για άνω των 30 υπολογιστών, κορυφαίο είναι.
Για έναν-δύο υπολογιστές, θα δουλεύει στο ρελαντί.
Κρίμα δεν είναι;

30 υπολογιστές στον 877;Χλωμό εώς πεθαμένο...

euri
20-11-06, 11:41
Overkill για οικιακή χρήση. Είναι ΟΚ αν σου περισσεύουν τα χρήματα, αλλά εν γένει είναι πολύ ακριβό (για τη χρήση που θέλεις). Υπάρχουν πολλά καλά στην αγορά που θα σου κάνουν καλή δουλειά. Βλέπε ZyXEL, βλέπε DrayTek Vigor κλπ...

epilas
20-11-06, 14:14
Αυτον ακριβώς το ρουτερ χρησιμοποι'ω και εγώ σπίτι μου. Είναι πάρα πάρα πολύ καλός αν και αν δεν εχείς ιδέα φοβάμαι μην πελαγώσεις με τις ρυθμίσεις.Σαν συσκευή πάντως είναι σούπερ.Οχι και για 30 υπολογιστές αλλα για 4-5 ειναι οκ.

Godaemon
20-11-06, 14:23
Παιδιά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Ξέχασα να αναφέρω οτι τον θέλω για χρήση σε γραφείο με 12 υπολογιστες?
Θα τους σηκώνει?(ελεος αν δεν μπορει , 450 ευρω εχει)

Εκτος αυτού κανω και το CCNA και θέλω ενα cisco με αρκετές δυνατότητες και σε προσιτή τιμή να αρχίσω να δουλεύω με το IOS , να πειραματίζομαι και να εφαρμόζω και οτι μαθάινω.

Να ΄στε καλα!

wintech2003
20-11-06, 14:31
Ε αμα τα έλεγες ολα αυτά απο την αρχή δεν νομίζω να σου έλεγε κανεις οτι δεν σου κάνει.

Μια χαρα ειναι, και για την περίπτωση σου, σου κάθεται γάντι ;)

cprotopapas
20-11-06, 14:37
Παιδιά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Ξέχασα να αναφέρω οτι τον θέλω για χρήση σε γραφείο με 12 υπολογιστες?
Θα τους σηκώνει?(ελεος αν δεν μπορει , 450 ευρω εχει)

Εκτος αυτού κανω και το CCNA και θέλω ενα cisco με αρκετές δυνατότητες και σε προσιτή τιμή να αρχίσω να δουλεύω με το IOS , να πειραματίζομαι και να εφαρμόζω και οτι μαθάινω.

Να ΄στε καλα!
Τους σηκώνει άνετα.Οπότε,είσαι μια χαρά όπως είπε και ο φίλος Wintech.

costaorf
23-11-06, 03:39
θέλω ενα cisco με αρκετές δυνατότητες και σε προσιτή τιμή να αρχίσω να δουλεύω με το IOS , να πειραματίζομαι και να εφαρμόζω και οτι μαθάινω.


Βρίσκομαι και εγώ στην ίδια περίπτωση (χωρίς όμως τις σπουδές-ασχολούμαι ερασιτεχνικά) και έχω βαρεθεί τις φθηνές λύσεις. Πρόκειται όμως για ISDN και με ασύρματη υποστήριξη. Κατέληξα σε αυτό (http://www.megamarket.gr/ciscodcisco876secik9-p-26912.html) προτιμώντας το "Security Bundle" και το Ι για το dial-up backup.

Στην ουσία δεν πρόκειται για το ίδιο με αυτό (http://www.megamarket.gr/wirelessciscodcisco876wgek9-p-38268.html) αλλά με επιπλέον το "Security Bundle" και το dial-up backup;

Εσείς τί θα συνιστούσατε; (Πρόκειται να αντικαταστήσει ένα Zyxel 660 HW-63).

costaorf
28-11-06, 04:36
Τελικά no news, good news. Η επιλογή μου φαίνεται η καλύτερη. Θα προχωρήσω στην αγορά...

gatoulas
28-11-06, 11:59
To security ενεργοποιεί πλέον του ISDN backup, ένα προσεσσοράκι για το VPN (hardware και όχι software όπως ο απλός)

costaorf
28-11-06, 15:27
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ήταν πραγματικά πολύτιμες.
Πέρασα αρκετές ώρες στο site της Cisco και δυσκολεύτηκα να βγάλω άκρη...

etheo
28-11-06, 19:49
Το πρώτο φίλε. δλδ το Cisco-D CISCO876-SEC-I-K9 δεν έχει ασύρματο ασχέτως αν το δείχνει στην photo. Το δεύτερο έχει ασύρματο αλλά όχι τα extra security features.

garfieldakos
28-11-06, 22:30
30 υπολογιστές στον 877;Χλωμό εώς πεθαμένο...

Ετσι ενημερωτικά γιατί χλωμό εως πεθαμένο ? Μέχρι πόσους χρήστες σηκώνει και τι είναι αυτό που καθορίζει κάτι τέτοιο ? CPU , Μνήμη ?

cprotopapas
28-11-06, 22:43
Ετσι ενημερωτικά γιατί χλωμό εως πεθαμένο ? Μέχρι πόσους χρήστες σηκώνει και τι είναι αυτό που καθορίζει κάτι τέτοιο ? CPU , Μνήμη ?
H CPU,η μνήμη,τα interfaces.Η σειρά 8χχ είναι για branch offices(δηλαδή για 10-15 users max).

karavagos
28-11-06, 22:59
Το βασικό "πρόβλημα" σε όλους τους Cisco routers (αλλά και γενικότερα στους routers) είναι στην επεξεργασία των πακέτων (pps).

Και 50 χρήστες να έχεις, αν κάθονται τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αν όμως έχεις 2-3 που έχουν κολλήσει ιό, τότε την έκατσες.

garfieldakos
28-11-06, 23:31
Κατάλαβα !
Ευχαριστώ πολύ και τους 2 !
Απλά ρωτάω γιατί πολλές φορές αυτά που γράφουν οι κατασκευαστές είναι υπερβολικά..Σίγουρα για δουλειά γραφείου με browsing ,emails είναι ΟΚ δεν λέμε να δουλεύουν και όλοι P2P..

karavagos
29-11-06, 00:33
Απλά ρωτάω γιατί πολλές φορές αυτά που γράφουν οι κατασκευαστές είναι υπερβολικά..

Αυτά που γράφουν είναι πάντα υπερβολικά...αλλά προς τα πάνω.
Συνήθως τα tests (προκειμένου να βγουν οι συγκεκριμένες μετρήσεις) γίνονται σε εργαστηριακές/ιδανικές συνθήκες, δηλαδή σε περιβάλλον που ποτέ δεν θα συναντήσεις στην πραγματικότητα.

costaorf
04-12-06, 01:31
Το 876W-G-E-K9 είναι όντως το μοναδικό ασύρματο στην κατηγορία. Αγοράσθηκε σεταρίσθηκε (σε αρχικό επίπεδο) και όλα πάνε καλά (εκτός από το ότι ξαναπερνώ Windows για άλλο λόγο).
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

toRus
07-12-06, 19:36
Το βασικό "πρόβλημα" σε όλους τους Cisco routers (αλλά και γενικότερα στους routers) είναι στην επεξεργασία των πακέτων (pps).


Το βασικό πρόβλημα είναι ότι το SDM είναι για Window$ μόνο. Καλό το IOS και το CLI αλλά αν ήταν θα είχαμε μείνει στο vi 20 χρόνια πριν. Άχρηστο για μένα :down:

karavagos
07-12-06, 20:09
Το βασικό πρόβλημα είναι ότι το SDM είναι για Window$ μόνο. Καλό το IOS και το CLI αλλά αν ήταν θα είχαμε μείνει στο vi 20 χρόνια πριν. Άχρηστο για μένα :down:

Μερικοί έχουν μείνει στο vi μέχρι και σήμερα και μάλιστα άκουσα :whistle: ότι δέχονται στοιχήματα για την πιο γρήγορη διόρθωση κειμένου...

ΥΓ: Να σε δω να δίνεις για certification χρησιμοποιώντας το SDM και ας πεθάνω :rofl:

gatoulas
07-12-06, 20:21
Είπε κανείς τίποτα κακό για τον vi :angryr: :rainy: :rant: :viking

lacacitos
07-12-06, 20:27
παντως εμένα με είχε σωσει στην cobol το 1,$s/$/./ και τωρα με σώζει τρελά σε ACL configuration....

το μόνο που πρέπει να αξιωθώ να μάθω είναι πώς βάζεις και αριθμούς στην αρχή για τα νεα acl που παίρνουν και line number στυλ gw-basic.. καμιά ιδέα ???? :)

cprotopapas
07-12-06, 20:39
παντως εμένα με είχε σωσει στην cobol το 1,$s/$/./ και τωρα με σώζει τρελά σε ACL configuration....

το μόνο που πρέπει να αξιωθώ να μάθω είναι πώς βάζεις και αριθμούς στην αρχή για τα νεα acl που παίρνουν και line number στυλ gw-basic.. καμιά ιδέα ???? :)
http://www.cisco.com/en/US/products/ps6441/products_configuration_guide_chapter09186a0080716ebf.html#wp1027195

Enjoy

cprotopapas
07-12-06, 20:57
Το βασικό πρόβλημα είναι ότι το SDM είναι για Window$ μόνο. Καλό το IOS και το CLI αλλά αν ήταν θα είχαμε μείνει στο vi 20 χρόνια πριν. Άχρηστο για μένα :down:


Μερικοί έχουν μείνει στο vi μέχρι και σήμερα και μάλιστα άκουσα :whistle: ότι δέχονται στοιχήματα για την πιο γρήγορη διόρθωση κειμένου...

ΥΓ: Να σε δω να δίνεις για certification χρησιμοποιώντας το SDM και ας πεθάνω :rofl:

Όπως είχε πει κάποιος:CLI RULZ!!!!:p .torus,αν ΔΕΝ ξέρεις να χρησιμοποιείς το CLI,θα είσαι περιορισμένος στο να κάνεις μόνο τα βασικά και το πιο σημαντικό δεν θα καταλάβεις την λογική του configuration.Επίσης,όπως είπε και ο φίλτατος karavagos,χωρίς CLI μην ελπίζεις να δώσεις για certification:p.Επίσης,ακόμη και με τον να φτιάξεις configuration με το SDM,το πιο πιθανόν είναι ότι θα χρειαστείς το CLI για να κάνεις fine tuning.Και κάτι βασικό:Αν χρειαστεί να κάνεις troubleshooting από το AUX interface με ένα dial-up modem,μέχρι να δεις τις οθόνες του SDM,θα έρθει η ώρα για να πάρεις σύνταξη.:p

Spanos
07-12-06, 21:30
Όπως και να έχει δεν αξίζει να δώσεις 600€ και 700€ για ένα SOHO router.

Υπάρχουν τόσα πολλά προιόντα στην αγορά (routers και firewalls) που μπορείς να κάνεις άνετα την δουλειά σου με πολύ λιγότερα χρήματα και κόπο.

cprotopapas
07-12-06, 23:31
Όπως και να έχει δεν αξίζει να δώσεις 600 και 700 για ένα SOHO router.

Υπάρχουν τόσα πολλά προιόντα στην αγορά (routers και firewalls) που μπορείς να κάνεις άνετα την δουλειά σου με πολύ λιγότερα χρήματα και κόπο.
Ανάλογα το τι θέλεις να κάνεις,πόσο "ψαγμένος" είσαι και δυστυχώς και εδώ ισχύει το "ότι πληρώνεις παίρνεις".Είναι αλήθεια ότι τα βασικά μπορείς να τα κάνεις και με το router των 80 Ευρώ.Αλλά,αν θες να κάνεις πραγματικά να ασχοληθείς,τότε σιγουρα το κόστος είναι μεγαλύτερο.Ο Cisco 877 κάνει 446 Ευρώ.Που τα βρήκες τα 600 και 700;

Spanos
07-12-06, 23:51
Ανάλογα το τι θέλεις να κάνεις,πόσο "ψαγμένος" είσαι και δυστυχώς και εδώ ισχύει το "ότι πληρώνεις παίρνεις".Είναι αλήθεια ότι τα βασικά μπορείς να τα κάνεις και με το router των 80 Ευρώ.Αλλά,αν θες να κάνεις πραγματικά να ασχοληθείς,τότε σιγουρα το κόστος είναι μεγαλύτερο.Ο Cisco 877 κάνει 446 Ευρώ.Που τα βρήκες τα 600 και 700;

Ναι όντως 446€ κάνει ο απλός router χωρίς την έξτρα μνήμη και τα καλούδια, ενώ δεν έχει και υποστήριξη wireless.

Τέλος πάντως γιατί να δώσει κάποιος 500€ για ένα router που θα δουλέψει σε SOHO περιβάλλον ενώ μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά και πιο εύκολα με ένα πχ Zywall 2 Plus.

Δηλαδή τι σημαίνει το οτι πληρώνεις παίρνεις, ένα router/firewall των 200 άντε και 300 ευρώ τι θα πάθει, θα κάνει καμμιά έκρηξη ή νομίζεις οτι δεν θα μπορέσει να σηκώσει τα connetions; Απροβλημάτιστα θα δουλέψει.

cprotopapas
08-12-06, 01:33
Ναι όντως 446€ κάνει ο απλός router χωρίς την έξτρα μνήμη και τα καλούδια, ενώ δεν έχει και υποστήριξη wireless.

Τέλος πάντως γιατί να δώσει κάποιος 500€ για ένα router που θα δουλέψει σε SOHO περιβάλλον ενώ μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά και πιο εύκολα με ένα πχ Zywall 2 Plus.

Δηλαδή τι σημαίνει το οτι πληρώνεις παίρνεις, ένα router/firewall των 200 άντε και 300 ευρώ τι θα πάθει, θα κάνει καμμιά έκρηξη ή νομίζεις οτι δεν θα μπορέσει να σηκώσει τα connetions; Απροβλημάτιστα θα δουλέψει.
Τρολλάρεις mate.:nono: :evil:

Spanos
08-12-06, 02:18
Τρολλάρεις mate.:nono: :evil:

Αν δεν κάνω λάθος ο τίτλος του thread είναι

" Tην αποψή σας για το Cisco 877-K9"

Αυτή λοιπόν είναι η άποψη μου (Overkill)

gatoulas
08-12-06, 02:24
Policy routing
Traffic Shaping
IPS
VPN
DMVPN
ezvpn
Firewall
4 VLANS (Management Switch)
Wireless VLANS
POE

Να πώ κι άλλα, αυτά μου ΄ρθαν τώρα
Αν τα κάνεις με οποιοδήποτε άλλο κουτί στην ίδια τιμή, θα σου το κάνω δώρο.

Spanos
08-12-06, 02:41
Ίσως κάνει κάποια πράγματα λιγότερα, POE δεν έχει ας πούμε, αλλα το θέμα είναι αν αξίζει να δώσεις 250€ παραπάνω για 2~3 πραγματάκια που θα παιδευτείς κιόλας για να τα υλοποιήσεις.

http://www.draytek.com/product/adsl2plus/vigor2800VG.php

http://www.draytek.com/demo/Vigor2800/index.htm

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.617021

Φυσικά μιλάω πάντα για περιβάλλον SOHO και οχι για να κάνει κάποιος το CCNa του ή για εφαρμογές που ζητάμε την απόλυτη αξιοπιστία με μέγιστη απόδοση πχ Netcafe (στη γειτονιά μου έχουν ένα Speedstream :p)

IOS με υποστήριξη ADSL2+ βγήκε;

cprotopapas
08-12-06, 10:10
Ίσως κάνει κάποια πράγματα λιγότερα, POE δεν έχει ας πούμε, αλλα το θέμα είναι αν αξίζει να δώσεις 250€ παραπάνω για 2~3 πραγματάκια που θα παιδευτείς κιόλας για να τα υλοποιήσεις.

http://www.draytek.com/product/adsl2plus/vigor2800VG.php

http://www.draytek.com/demo/Vigor2800/index.htm

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.617021

Φυσικά μιλάω πάντα για περιβάλλον SOHO και οχι για να κάνει κάποιος το CCNa του ή για εφαρμογές που ζητάμε την απόλυτη αξιοπιστία με μέγιστη απόδοση πχ Netcafe (στη γειτονιά μου έχουν ένα Speedstream :p)

IOS με υποστήριξη ADSL2+ βγήκε;

Μα δεν παίρνεις Cisco μόνο επειδή θα κάνεις CCNA.Το βασικό που πληρώνεις είναι η ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ.Ξέρεις ότι έχεις από πίσω μια μεγάλη εταιρεία.Για τους draytek:Επειδή τους έχω δουλέψει,ΜΑΚΡΥΑ,ΜΑΚΡΥΑ,ΜΑΚΡΥΑ!!!Άξιοπιστία 0.
Αν παίξεις ADSL2+ και ανοίξεις peer to peer αβέρτα,ΟΛΟΙ αυτοί οι routers θα γονατίσουν!!!!.Καλά κάνει η Cisco και δεν υποστηρίζει ADSL2+ στα μικρά router της.Για το netcafe της γειτονίας σου ένα θα πώ:ερασιτέχνης:down:

toRus
08-12-06, 12:53
Δεν είπα ότι τα CLI δε χρειάζονται, είτε για IOS είτε για άλλα OS. Ούτε ότι πάω για Cisco certification ούτε ότι δε μπορώ να μάθω IOS ή vi. Αυτό δε δικαιολογεί την απουσία του SDM και για άλλα λειτουργικά εκτός από Windoze. Έχω τις θέσεις μου για GUI vs shell, IDE vs vi, word processor vs TeX κτλ αλλά θα βγω off topic οπότε σταματώ :oneup:

wintech2003
08-12-06, 12:55
Εγώ ακόμα δεν καταλαβαινω τί σχέση έχει ο vi με το CLI των Cisco....:hmm:

cprotopapas
08-12-06, 12:59
Εγώ ακόμα δεν καταλαβαινω τί σχέση έχει ο vi με το CLI των Cisco....:hmm:
Τα key sequences(συνδυασμοί πλήκτρων) του CLI είναι ίδιοι με τους συνδυασμούς πλήκτων που χρησιμοποιεί ο vi.Εξάλλου η λογική του IOS είναι unix-οειδής έτσι κι αλλιώς.;)

karavagos
08-12-06, 23:29
http://www.fantek.org/cisco/wpbascom.htm#shell :p


And they very much liked using the standard editing program "vi".
(which may stand for "Variable Insanity" or "Very Intense"...) :p:p:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.