PDA

Επιστροφή στο Forum : ATi RADEON 9800 και DVD



giakoumel
07-05-04, 15:10
Παίδες ζητώ τα φώτα σας εάν μπορείτε.
Πριν λίγο καιρό άλλαξα την κάρτα γραφικών που είχα (nVIDIA MX400) με μια ATi 9800Pro.
Εβαλα λοιπόν πριν 3-4 μέρες να δω DVD με το PowerDVD XP και αφού για 2-3 δευτερόλεπτα μου έδειξε κάτι σκουπίδια, μετά κόλλησε το σύμπαν...
Επανεκίνηση και δοκιμή με Windows Media Player, τα ίδια.
Κατά τις επανεκινήσεις μου έβγαζε (εάν κατάλαβα καλά) πως ο driver της κάρτας έπεφτε σε endless loop.
Εχω Win XP Pro SP1 και τους τελευταίους drivers της ATi.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Thanx

sdikr
07-05-04, 15:21
βγάλε το Powerdvd, και κάνε εγκατάσταση το πρόγραμμα που σου δώσαν με την κάρτα

ogenikos
07-05-04, 15:46
Μήπως έχεις ενεργοποιήσει απο το bios "agp fast writes" κλπ., γιατί αυτές οι ρυθμίσεις συνήθως παρουσιάζουν προβλήματα ...
Επίσης αν δεν έκανες σωστά απεγκατάσταση τους drivers της nvidia που είχες πρίν, πιθανόν να έχεις και απο κάποιο conflict των παλιών drivers της nvidia με τους καινούριους της ATI .
Δοκίμασε ένα free προγραμματάκι που κάνει γενικό ξεκαθάρισμα των παλιών drivers απο system και registry http://www.driverheaven.net/cleaner/ και μετά ξαναεγκατέστησε τους drivers της ATI.
Επίσης εγκατέστησε και το Directx 9, και κάνε start-run-dxdiag και κάνε όλα τα τέστ και δές άν έχεις και εκεί προβλήματα.
Επίσης πρίν και μετά την εγκατάσταση dx9 και drivers καλό είναι να κάνεις defrag.

WAntilles
07-05-04, 16:34
Επίσης αν δεν έκανες σωστά απεγκατάσταση τους drivers της nvidia


Όχι μόνο αυτό.

Αφού έκανες uninstall τους drivers, πριν κάνεις restart πρέπει να πας και στον Device Manager και να κάνεις uninstall ο,τιδήποτε hardware έχει σχέση με την παλιά σου κάρτα, ΠΡΙΝ την βγάλεις από το μηχάνημα.



Μήπως έχεις ενεργοποιήσει απο το bios "agp fast writes"


Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το AGP Fast Write.



μετά ξαναεγκατέστησε τους drivers της ATI


Τους καινούριους CATALYST 4.4 (το μεγάλο αρχείο).



Επίσης εγκατέστησε και το Directx 9, και κάνε start-run-dxdiag και κάνε όλα τα τέστ και δές άν έχεις και εκεί προβλήματα.


Σωστά. DirectX 9.0b και όλα τα updates από το Windows Update.

Και εγώ έχω ATI RADEON 9700 Pro 128MB (που ουσιαστικά είναι η ίδια κάρτα) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επίσης το PowerDVD δεν είναι και από τα καλύτερα συμπεριφερόμενα προγράμματα.

Βάλε Media Player Classic (unicode) (6.4.8.2)

http://sourceforge.net/projects/guliverkli/

http://prdownloads.sourceforge.net/guliverkli/mpc2kxp6482.zip?download

Free, open-source, άριστα συμπεριφερόμενο, πολύ παραμετροποιήσιμο, παίζει τα πάντα με εκπληκτική ποιότητα, δεν παίρνει "πρωτοβουλίες" μόνο του και δεν χώνει τη μύτη του εκεί που δεν το σπέρνουν (spyware κλπ.).

Για να παίζει όλα τα DVDs χρειάζεσαι επιπλέον τα εξής:

- Region-free (RPC-1) DVD-ROM drive
Εάν δεν είναι, μπορείς να το κάνεις άφοβα από το:

http://forum.rpc1.org/portal.html

- Ψάξε από P2P να βρεις ένα δωρεάν πρόγραμμα:

DVD Region Killer 2.7.0.2

Είναι διαμάντι από τον τύπο που ξεκίνησε το CloneCD και που το έφτιαχνε μέχρι πριν από 1 χρόνο περίπου (Elby), ο ίδιος έχει φτιάξει και το διαμάντι Virtual Clone Drive κλπ. Αυτό δεν θα το βρεις στο site του γιατί το έχει αποσύρει. Αλλά ψάξε να το βρεις. Είναι διαμάντι (όπως όλα του) και βάλε το μόνιμα να τρέχει.

Τα παραπάνω 2 τα χρειάζεσαι μόνο για DVDs.

sdikr
07-05-04, 22:44
και μόλις μου ήρθε ενα ακόμα, η 9800, θέλει πολύ ρέυμα, μήπως το τροφοδοτικό σου δεν επαρκέι;

giakoumel
10-05-04, 22:53
Ευχαριστω πολυ ολους για την αμεση αποκριση. Αργησα λιγο να δοκιμασω τις συστασεις σας γιατι ΣΚ ημουν εκτος...
Καταρχήν είχα ήδη DirectX 9.0b και τους CATALYST 4.4.
Εκανα απεγκατασταση τους drivers και ετρεξα και το driver cleaner ωστε να μη μεινει τιποτα ουτε απο ATi ουτε απο nVidia, ξαναεγκατεστησα τους drivers αλλα το Power DVD XP και o windows media player παλι τα ιδια εκαναν.
Τελικα κατεβασα το Media Player classic και ω του θαυματος δουλεψε μια χαρα.
(thanx wantilles, πραγματι φαινεται πολυ καλο).

WAntilles
10-05-04, 23:22
Τελικα κατεβασα το Media Player classic και ω του θαυματος δουλεψε μια χαρα.
(thanx wantilles, πραγματι φαινεται πολυ καλο).


Να τον ακούτε τον WAntilles.

@ ADSLgr.com All rights reserved.