PDA

Επιστροφή στο Forum : Thomson TG585 v8. Δε "βλέπει" τους DNS



Garry
05-04-12, 13:54
Καλησπέρα. Γιατί ότι dns και να βάζω, στο Connectivity Check δεν τους βρίσκει? Ακόμη και με dns της google δοκίμασα αυτό εξακολουθεί να βγάζει άλλους. Ούτε απο τη forthnet δεν ήξεραν τι συμβαίνει και μου ειπαν πως κανονικά θα έπρεπε να τους παίρνει αυτόματα και οτι αφού συνδέομαι στο ίντερνετ δεν πειράζει και τέλος πως πρώτη φορά τους αναφέρουν τέτοιο θέμα. Εντάξει δε λέω ευγενικοί οι άνθρωποι αλλά επειδή εγώ τρώγομαι να το διορθώσω μήπως ξέρεις κανείς τι να κάνω? Παραθέτω 1 φώτο. Συγνώμη για την ποιότητα την έφτιαξα πρόχειρα με το photoshop.

100734

ZORO
07-04-12, 07:49
Όντως φαίνεται ο dns server 193.92.3.11 να έχει πρόβλημα, και μένα στο τεστ του ρούτερ μου το βγάζει με πρόβλημα, απλά σε μένα το έχει σαν δεύτερο server.
Από εκεί και πέρα τις ρυθμίσεις που κάνεις εσεί για τον dns server στα windows αναγκάζεις τα windows να ρωτήσουν τον συγκεκριμένο server παρακάμπτοντας ουσιαστικά το router σου. Δεν σημαίνει ότι αναγκάζεις με αυτό τον τρόπο αναγκάζεις τον router να χρησιμοποιήσει τον συγκεκριμένο server.

Garry
07-04-12, 12:04
Ευχαριστώ. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με telnet και διορθώνοντας το user.ini. Να ρωτήσω κάτι όποιος ξέρει. Αν θέλω να αλλάξω dns στο μέλλον θα πρέπει να το κάνω με εντολές απο το telnet? Αυτόματα δεν ρυθμίζονται στο router όταν τους βάζω στο pc? Σορρυ για τις ερωτήσεις. Είχα συνηθίσει το siemens μου αλλά κάηκε πρόσφατα...

invaider
07-04-12, 16:59
δεν χρειαζετε να πειραζεις τους DNS του router.
αμα θες να αλαξεις DNS αλαζεις απο την καρτα δυκτιου σου.

Garry
07-04-12, 17:58
Eχμ..ναι απο εκεί τους αλλάζω αλλά στο router δε συγχρονιζονται.

euri
07-04-12, 18:09
Eχμ..ναι απο εκεί τους αλλάζω αλλά στο router δε συγχρονιζονται.

Οι DNS servers στο router δεν καθορίζονται από τις ρυθμίσεις του υπολογιστή. Στο router είτε θα πρέπει να τους βάλεις με το χέρι από το web interface του, είτε να τους πάρει αυτόματα από τον ISP.

Garry
07-04-12, 18:42
Οι DNS servers στο router δεν καθορίζονται από τις ρυθμίσεις του υπολογιστή. Στο router είτε θα πρέπει να τους βάλεις με το χέρι από το web interface του, είτε να τους πάρει αυτόματα από τον ISP.


Euri έχω το Τhomson TG585(V8). Δεν υπάρχει τρόπος να τους αλλάξω μέσα απο το συγκεκριμένο router παρα μόνο με εντολές απο Telnet cmd. Δηλαδή γράφω(για forthnet dns)

dns server route add dns=194.219.227.1 metric=5 intf=Internet (Primary)
dns server route add dns=193.92.150.3 metric=10 intf=Internet (Secondary)

Και έχω και στις ρυθμίσεις τους ίδιους και όλα τα test connectivity ειναι σωστά.

Τώρα όταν αλλάξω τις ρυθμίσεις dns στο pc σε οτιδήποτε άλλο πχ βάλω dns google το παράδοξο είναι πως ακόμη στο router είναι οι παλιοί dns που έβαλα στη συγκεκριμένη περίπτωση της forthnet αλλά συνδέομαι στο internet κανονικά.

Ερώτηση. Θα πρέπει να είναι ίδιοι στο pc και στο router η δεν πειράζει και τελικά ποιούς dns έχω όταν με ipconfig /all βλέπω dns google και στο router dns forthnet?

Παιδιά ευχαριστώ εκ των προτέρων αν απαντήσετε. Θα μπω αργότερα να γράψω. Καλό Σαββατόβραδο σε όλους.

euri
07-04-12, 18:56
Τώρα όταν αλλάξω τις ρυθμίσεις dns στο pc σε οτιδήποτε άλλο πχ βάλω dns google το παράδοξο είναι πως ακόμη στο router είναι οι παλιοί dns που έβαλα στη συγκεκριμένη περίπτωση της forthnet αλλά συνδέομαι στο internet κανονικά.

Αυτό σου είπα πριν. Δεν είναι παράδοξο. Το router δεν παίρνει τις ρυθμίσεις από τον υπολογιστή, αλλά αυτόματα από τον πάροχο (εκτός αν τις δώσεις εσύ με το χέρι). Δεν έχει σημασία για το router αν και ποιους DNS έχεις ρυθμίσει στον υπολογιστή. Οι ρυθμίσεις DNS που κάνεις στον υπολογιστή αφορούν τον υπολογιστή και μόνο αυτόν.


Ερώτηση. Θα πρέπει να είναι ίδιοι στο pc και στο router η δεν πειράζει και τελικά ποιούς dns έχω όταν με ipconfig /all βλέπω dns google και στο router dns forthnet?

Όχι, δεν είναι υποχρεωτικό να είναι ίδιοι και στις δύο συσκευές. Αν ο υπολογιστής έχεις διαφορετικούς DNS από το router, τότε θα χρησιμοποιεί τους δικούς του. Αν ο υπολογιστής είναι ρυθμισμένος να παίρνει τις ρυθμίσεις αυτόματα (DHCP) από το router, τότε θα έχει τους DNS του router.

Αν στο ipconfig βλέπεις τους DNS της Google, τότε ο υπολογιστής σου χρησιμοποιεί αυτούς. Ο router χρησιμοποιεί αυτούς που του ρύθμισες εσύ ή αυτούς που πήρε αυτόματα από τον ISP.

Garry
08-04-12, 11:32
Kατάλαβα Euri! Οk, έκανα όλες τις ρυθμίσεις όπως πρέπει. Σ'ευχαριστώ πολύ και καλό Πάσχα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.