PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ TV ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ.



halloween84
06-04-12, 15:37
γεια σε όλους τους φίλους εδώ μεσα.
θα ήθελα μια βοήθεια...
λοιπόν έχω κάνει κανουργια σύνδεση τηλεφωνου και είπα να κάνω ένα ολοκληρωμένο πακέτο με internet και τηλεόραση.
έχω κάνει τις συνδέσεις όπως πρέπει και το connx και το οτε tv δουλεύουν κανονικότατα..εκτος από κάποιες φορές που πέφτει το οτε tv.
ποιο είναι το πρόβλημα μου λοιπόν.....to router και ο αποκωδικοποιητής βρίσκονται σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους...περίπου 6-7 μετρα...και έχω απλώσει καλώδιο ethernet σε όλο το πατώμα...δεν είναι λύση όμως αυτό να το πατάει ο καθένας και να κοντεύει να πεσει....τι μπορώ να κάνω για να συμμαζέψω αυτό το χαλι....εκτος από τρυπες στους τοίχους ....υπαρχει κάτι άλλο? γιατί όπως ξέρετε ο αποκωδικοποιητής συνδέεται στην stb του router. αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτερως.

maik
06-04-12, 18:17
Δες εδω.
http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-/corinex-hd200-wall-mount/prodCorinex_HD200_Wall_Mount.html

halloween84
06-04-12, 18:54
δεν δουλεύουν σε πολύμπριζα ασφαλειας. ρώτησα και ειδικό και στον οτε.
με wireless access point δεν θα γινει δουλεια?

sdikr
06-04-12, 19:03
δεν δουλεύουν σε πολύμπριζα ασφαλειας. ρώτησα και ειδικό και στον οτε.
με wireless access point δεν θα γινει δουλεια?

Στον οτε έχουν και ασύρματη λύση για την μεταφορά, αυτό φυσικά αν δεν έχεις το access point, ίσως (ανάλογα τον εξοπλισμό) και να μπορεί να γίνει αλλά αυτό σημαίνει οτι το ασύρματο πλέον θα είναι μόνο για το otetv

gatoulas
06-04-12, 20:16
δεν δουλεύουν σε πολύμπριζα ασφαλειας. ρώτησα και ειδικό και στον οτε.
με wireless access point δεν θα γινει δουλεια?

Αν υποστηρίζει vlans μια χαρά γίνεται. (τσι το στέλνω στην κρεβατοκάμαρα σε 2ο δέκτη. Ψάχνω και 3ο)

halloween84
06-04-12, 20:33
έχετε να προτείνετε κάποιο?

maik
07-04-12, 00:11
δεν δουλεύουν σε πολύμπριζα ασφαλειας. ρώτησα και ειδικό και στον οτε.
με wireless access point δεν θα γινει δουλεια?

ΔΕΝ μπαινει πανω σε πολυπριζο. Εχει ομως εξοδο για ρευμα (πριζα) το ιδιο. Η λυση ειναι να το βαλεις απευθειας στην πριζα μονο του και στην εξοδο του να κουμπωσεις το πολυπριζο.

100817

lk
07-04-12, 20:46
Στον οτε έχουν και ασύρματη λύση για την μεταφορά, αυτό φυσικά αν δεν έχεις το access point, ίσως (ανάλογα τον εξοπλισμό) και να μπορεί να γίνει αλλά αυτό σημαίνει οτι το ασύρματο πλέον θα είναι μόνο για το otetv
Γνωρίζεις ποιο προιόν είναι για ασύρματη λύση και αν αυτό είναι λύση που δεν επηρεάζεται απο άλλους εξωτερικούς παράγοντες και παρεμβολές?

sdikr
08-04-12, 13:38
Γνωρίζεις ποιο προιόν είναι για ασύρματη λύση και αν αυτό είναι λύση που δεν επηρεάζεται απο άλλους εξωτερικούς παράγοντες και παρεμβολές?

Δεν θυμάμαι μοντέλο, έχει καιρό που το είχα δουλέψει, τα έφερνε ο οτε και ήταν λίγο περίεργο σχήμα (σαν δίσκος), σαν σήμα ήταν άψογο (ενώ απλο ασύρματο δεν δούλευε)

karetsos
09-04-12, 15:17
Ruckus Wireless AP (κωδικός οτε: 40077999 αν το ψάξεις σε κατάστημα οτε) κόστος περίπου 140 €

@ ADSLgr.com All rights reserved.