PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΧΝΙΚΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ISDN



aguila21
06-03-03, 22:17
Θέλω να μετατρέψω την συμβατική τηλεφωνική γραμμή σε ISDN αλλά δημιουργήται το εξής πρόβλημα.Αν τοποθετηθεί το netmod στο δωμάτιο που είναι ο Η/Υ αχρήστεύονται οι προηγούμενες πρίζες του τηλεφώνου με αποτέλεσμα να μη δουλεύουν οι άλλες συσκευές.Το ασύρματο τηλέφωνο δεν είναι λύση.Ο ηλεκτρολόγος όταν έκανε την εγκατάσταση των καλοδίων είχε τοποθετήσει 2 γραμμές προκειμένου η μία να χρησιμοποιηθεί ως εφεδρική σε περίπτωση προβλήματος.Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω το εξής.Στην είσοδο του σπιτιού (μονοκατοικία) εκεί που συνδέεται το καλόδιο του ΟΤΕ με το καλόδιο του σπιτιού να έκανα κάτι ώστε να ενεργοποιήσω και τη δεύτερη γραμμή παράλληλα με την αρχική ωστε η δεύτερη να έρθει στο netmod και η πρώτη να μείνει ως έχει.Το θέμα είναι με ποιο τρόπο θα μπορούσε να γίνει αυτή η ενέργεια.Υπάρχει κάποια συσκευή στο εμπόριο για να γίνει η διακλάδωση;Το πρόβλημα αυτό αν δε μπορώ να το λύσω δυστυχώς θα το έχω και σε περίπτωση ADSL όποτε και αν έρθει

grrrrr
06-03-03, 23:11
Λοιπόν το net mod θα το έχεις στο δωμάτιο που είναι ο υπολογιστής . θα ανοίξεις την πρίζα αυτού του δωματίου και θα βρείς μέσα τα 2 ζεύγη καλωδίων= 4 σύρματα. Στο ένα ζευγάρι που τώρα λειτουργεί η pstn γραμμή θα συνδέσεις την πρώτη έξοδο του net mod (αφού έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ) στο άλλο ζευγάρι (το μέχρι τωρα εφεδρικό) θα πείς τον τεχνικό του ΟΤΕ να σου μεταφέρει την γραμμή μετά την μετατροπή της και να την συνδέσει με την είσοδο του Net mod. Έτσι και όλο το σπίτι θα έχει την μία γραμμή και εσυ θα έχεις prive τηλέφωνο από την 2η έξοδο του netmod .
Αν δεν τα καταλάβει αυτά ο τεχνικός του ΟΤΕ δείξε του το παρακάτω σχήμα. Αν δεν τα καταλάβει και πάλι ……


http://image1ex.villagephotos.com/pubimage.asp?id_=1760049

έκανε η μύγα κώλο κι εχ...σε τον κόσμο όλο , έμαθε ο grrrrr να βάζει εικόνες στα post ............

holy
07-03-03, 10:10
lol wraia sxediakia kaneis grr milame gia artista:))

Mporeis apla na pas na pareis ena asirmato fritz netmod poli xrisimo kai boliko thalega aksizei ta leuta tou:)

aguila21
07-03-03, 15:40
lol wraia sxediakia kaneis grr milame gia artista:))


Mporeis apla na pas na pareis ena asirmato fritz netmod poli xrisimo kai boliko thalega aksizei ta leuta tou:)

Τί ακριβώς είναι αυτό το fritz (γερμαναρά μου θυμίζει);Και πως θα συνδεθεί;Δωσε μου περισότερες λεπτομέρειες αν μπορείς

bond
07-03-03, 16:36
Τί ακριβώς είναι αυτό το fritz (γερμαναρά μου θυμίζει);Και πως θα συνδεθεί;Δωσε μου περισότερες λεπτομέρειες αν μπορείς

Proionta ths AVM http://www.avm.de/en/
Pantos ego den tha edina ta lefta gia extra ISDN adaptor, mono gia auto to logo.
An ontos exeis dyo grammes se olo to spiti kai den se peirazei oi prohgoumenes thlefonikes prizes na einai mono sth mia grammh tou netmod, tote akolouthise to diagramma tou grrrr. An den asxoleisai poly me kalodia k.l.p. tha xreiasteis hlektrologo, alla einai arketa eukolo.

Pope
07-03-03, 16:39
Ισχύει για
- τηλεφωνία PSTN σε όλο το σπίτι (όπου έχεις πρίζες)
- τηλεφωνία PSTN & ISDN στο δωμάτιο με το PC.

Το καλώδιο που έρχεται απέξω (του ΟΤΕ) το οποίο έχει επάνω το ψηφιακό σήμα του ISDN, τράβα το μέχρι το δωμάτιο με το PC. Βάλε εκεί και το netmod (doh). Τις PSTN εξόδους από το netmod σύνδεσέ τες με το πριζάκι (μία ανά ζεύγος), έτσι όλο το σπίτι έχει δίπλο κύκλωμα PSTN τηλεφωνίας. To PC σύνδεσέ το με το netmod. Σύνδεσε PSTN συσκευή με το netmod ή το πριζάκι. Πάρε μία ασύρματη ISDN σύνδεσέ την με το netmod για να έχεις ISDN τηλεφωνία σ' όλο το σπίτι. Voila.

Shaman
07-08-03, 11:06
Παιδιά μήπως ξέρει κανείς ποιά είναι η μέγιστη απόσταση που μπορεί να έχει το Netmod από τον υπολογιστή?Στο σπίτι μου θα πρέπει να βάλω το Netmod περίπου 2 μέτρα μακριά απο το pc.Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?Αν ναι, τι μπορώ να κάνω?Δεν έχω μπριζάκι ποιο κοντά στο pc.. :(

Pope
07-08-03, 12:34
Αν είναι USB έχεις τους περιορισμούς του USB (οι οποίοι δεν ξέρω ποιοι είναι αλλά υπάρχουν 5μετρα USB καλώδια και λύσεις για ακόμη μακρύτερες συνδέσεις).

Αν είναι RS232 τότε το μέγιστο είναι περίπου 2m. Η λύση εδώ είναι να πας το βουνό στον Μωάμεθ (βουνό=netmod, Μωάμεθ=PC) :)

elias24
07-08-03, 12:39
Τι λέτε παιδάκια μου καλά; Ακόμα και 2 χιλιόμετρα USB η serial cable προέκταση να βάλεις θα λειτουργήσει άψογα

Pope
07-08-03, 12:58
I stand corrected :)
Αν και εγώ προφανώς μιλούσα για το RS232 standard (http://www.rs485.com/rs485spec.html) το οποίο λέει 50ft (~15m) για 20kbps.

Παρόλα αυτά:

The standards for RS-232 and similar interfaces usually restrict RS-232 to 20kbps or less and line lengths of 15m (50 ft) or less. These restrictions are mostly throwbacks to the days when 20kbps was considered a very high line speed, and cables were thick, with high capacitance.

However, in practice, RS-232 is far more robust than the traditional specified limits of 20kbps over a 15m line would imply. Most 56kbps DSUs are supplied with both V.35 and RS-232 ports because RS-232 is perfectly adequate at speeds up to 200kbps. You may remember the "zero slot LANs" that were popular a few years ago, using RS-232 ports on PCs running at 115kbps. At Sangoma we have successfully used RS-232 (albeit on short cables) at line speeds of over 1.6Mbps.

Interestingly enough, most RS-232 ports on mainframes and midrange computers are capable of far higher speeds than their rated 19.2kbps. Usually these "low speed" ports will run error free at 56kbps and above.

The 15m limitation for cable length can be stretched to about 30m for ordinary cable, if well screened and grounded, and about 100m if the cable is low capacitance as well. Our standard test cable at Sangoma is an interconnected run of round and flat cable, about 25M in length, with no screening at all. We run error free on this cabling collection at up to 112kbps. από: http://www.sangoma.com/signal.htm

αλλά όχι και 2km!! ;)

Shaman
07-08-03, 15:17
Δυστυχώς δε γίνεται να πάει το βουνό στο Μωάμεθ γιατί το μπριζάκι είναι πίσω απο το κρεβάτι οπότε θα πρέπει να κάνω κανονική μετακόμιση!!Πάντως ουτώς ή άλλως θα χρησιμοποιήσω τη USB θύρα οπότε μάλλον δε θα έχω πρόβλημα.Τhanx!

@ ADSLgr.com All rights reserved.