PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσύνδεση και πτώση ταχύτητας λογο παρεμβολής!



Broadbanb
07-04-12, 19:58
Έχω ενα πολύ σοβαρό πρόβλημα με την γραμμή μου. Τις καθημερινές απο το πρωι μέχρι το μεσημέρι γύρω στις 16:30 δουλεύει κανονικά, εκείνη την στιγμή ξαφνικά το ρουτερ αποσυνδέεται και η ταχύτητα πέφτει. Μετα απο μερικές ώρες μπορεί να αποσυγχρονίσει ξανα το ρούτερ και η ταχύτητα να επανέλθει. Αυτο μπορεί να συμβεί μέχρι και 4 φορές μέσα στη μέρα και είναι πάρα μα πάρα πολυ εκνευριστικό λόγο του αποσυγχρονισμού μιας και η πτώση της ταχύτητας δεν με πειράζει και τόσο. Τα σαββατοκύριακα τρελένεται εντελώς μπορει ακόμα και να πέφτει καθε 2 ώρες, με την ταχύτητα εναλλάξ να ανεβοκατεβαίνει.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα, απο αλλαγή ρούτερ μέχρι και αλλαγή εσωτερικής καλωδίωσης με FTP cat 5e απο τον κατανεμητή, αλλα και πάλι τίποτα.
Πιστεύω οτι μάλλον οφείλετε σε εξωτερική παρεμβολή αλλα δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για να το σταματίσω. Καμια ιδέα παιδιά?:hmm::hmm::hmm:
Σας παραθέτω και γράφημα απο το OrbMT οταν η γραμμή δουλεύει κανονικά και όταν εμφανίζετε η παρεμβολή:
Κανονικά:
http://img853.imageshack.us/img853/7246/orbmt20120225161210.png
Εμφάνιση παρεμβολής:
http://img692.imageshack.us/img692/1378/orbmt20120407192359d.png

Seitman
08-04-12, 10:05
Ο ΟΤΕ τι λέει; Έχεις επικοινωνίσει μαζί τους;

Broadbanb
08-04-12, 19:34
Ο ΟΤΕ τι λέει; Έχεις επικοινωνίσει μαζί τους;
Οχι δεν έχω επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ. Πριν ένα χρόνο είχα γυρίσει στον ΟΤΕ απο άλλη εταιρία γιατί είχα πρόβλημα με την ταχύτητα (Έπιανα 10Mbps) και μου έλεγαν οτι δεν μπορεί να γίνει κατι ουτε καν συνδυαστικό ραντεβου τεχνικών... Με το που μπήκα στον ΟΤΕ δήλωσα βλάβη και την επομένη το προβλήμα είχε λυθεί και συγχρόνιζα στα 22. Τώρα πρόσφατα το πρόβλημα ξανα εμφανίστηκε και δήλωσα πάλι βλάβη αλλα μου έλεγαν οτι ήδη ειμαι στο καλυτερό ζευγάρι και είχαν γίνει πριν 1 χρονο όλοι οι έλεγχοι και οτι δεν μπορεί να γίνει κάτι. Μέτα απο πόλλα τηλέφωνα και πιέσεις κατάφερα να έρθει τεχνικός στο καφάο. Ευτυχώς ήταν δυο ευγενέστατα παιδια και πολύ πρόθυμα να βοηθήσουν. Έψαχναν γύρω στο μισάωρο να βρούν το καλύτερο ζευγάρι για να με συνδέσουν και στο τέλος τα κατάφεραν με αποτέλεσμα να συγχρονίζω πλέον στα 23Mbps, απο τότε όμως που έγινε αυτο έχει προκύψει αυτο το πρόβλημα που περιέγραψα... Γιαυτο πιστεύω οτι αν επικοινωνήσω με τον ΟΤΕ δεν νομίζω να πετύχω κάτι αυτήν τη φορά...

Broadbanb
24-09-12, 13:56
Το πρόβλημα εξακολουθεί να παραμένει και σκέφτομαι να πάρω να το δηλώσω βλάβη. Υπάρχει περίπτωση να γίνουν τα πράγματα χειρότερα? Δηλαδή να μου αυξήσουν απλά το snr για σταθερότητα δίχως επίσκεψη τεχνικού για έλεγχο? Θέλω να φτιαχτούν οι αποσυνδέσεις χωρίς όμως να πέσει η ταχυτητά μου.

petasis
27-09-12, 10:28
Πάντως το ρούτερ σου δίνει πολύ ωραίες και πλήρεις λεπτομέρειες για την σύνδεση. Το δικό μου (ένα draytek 2710n) είναι πολύ φτωχό σε αυτό το σημείο.

Seitman
27-09-12, 10:38
Τα γραφήματα δεν είναι από το interface του router, αλλά με τη χρήση της εφαρμογής OrbMT

petasis
27-09-12, 11:46
Έχεις δίκιο. Κρίμα που δεν λειτουργεί με draytek.

Seitman
27-09-12, 12:36
Σύμφωνα με αυτό (http://blog.orbmu2k.de/tools/orbmt-modem-tool-sidebar-gadget), συνεργάζεται με: DrayTek 26xx/27xx/28xx

petasis
27-09-12, 14:01
Ίσως συνεργαζόταν παλιά, αλλά από ότι βλέπω το telnet του draytek χρειάζεται πλέον username, το οποίο η εφαρμογή δεν το υποστηρίζει (δίνει μόνο το password). Συνεπώς, δεν μπορεί να συνδεθεί.

Broadbanb
28-09-12, 14:18
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Δήλωσα βλάβη στον ΟΤΕ και ήρθε σήμερα τεχνικός.
Μου είπε οτι το πρόβλημα οφείλεται κατα πάσα πιθανότητα σε παρεμβολή απο άλλη γραμμή και μου άλλαξε απερχόμενο λεγοντάς μου πώς αμα συνεχίσει να υπάρχει το πρόβλημα να δηλώσω πάλι βλάβη και θα ψάξουν μετά αλλού το πρόβλημα.
Συγχαρητήρια απο μέρος μου προς τους τεχνικούς και προς τον ΟΤΕ για την άμεση ανταπόκριση και τη σωστή αντιμετώπιση τους.:oneup:
Ορίστε και ένα νέο γράφημα με το πώς είναι τώρα η γραμμή...
http://img259.imageshack.us/img259/4017/orbmt242424.png

petasis
28-09-12, 20:20
Δηλαδή εσύ με 14db attenuation, πιάνεις 23,9 Μbps, και εγώ με 6 πιάνω 9Mbps;
Να δώσω και εγώ συγχαρητήρια στον ΟΤΕ...

AssVas
30-09-12, 19:12
petasis δεν υπάρχει ακόμα στον ΟΤΕ Analyzer στους κατανεμητές του για να εντοπίζει proactive τις γραμμές που έχουν πρόβλημα. Το δηλώνεις βλάβη και στο ελέγχουν, εκτός αν υπάρχει γενικευμένο πρόβλημα και δε μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο.

Broadbanb
17-10-12, 13:04
Τελικά συνέχισε να πέφτει... Μέτα απο πολλά τηλέφωνα και φωνές κατάφερα να μου ξαναστείλουν τεχνικό(Δήλωνα επι 2 εβδομάδες βλάβη και συνέχεια μου έλεγαν σε 2 εργάσιμες θα έρθει συνεργείο) και μου άλλαξε το καλώδιο μεταξύ καφάο και πολυκατοικίας, τονίζοντας μου ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο να κάνουν και να μην ξαναδηλώσω βλάβη και πώς αν συνεχίσει να πέφτει να παω σε 12άρι προφίλ γιατί μου είπε δεν γίνετε να έχω 24αρα και να θέλω να παίζει και καμπάνα(Ασχολίαστο...), δεν μου είπε όμως υπάρχει πουθένα double-play με 12mbps? Η εννοούσε να πληρώνω 24 στα χαρτιά και να πιάνω 12...(Επίσης ασχολίαστο...) Έφτασε λοιπόν το απόγευμα και πάλι είχα αποσύνδεση. Δέν ξέρω τι άλλο να κάνω και που μπορεί να είναι το πρόβλημα πάντως η καλωδίωση αλλάχτηκε όλη απο το KV μέχρι το σπίτι μου. Έχει κανένας να προτείνει τίποτα για το τι μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα ?

NexTiN
17-10-12, 21:39
Τελικά συνέχισε να πέφτει... Μέτα απο πολλά τηλέφωνα και φωνές κατάφερα να μου ξαναστείλουν τεχνικό(Δήλωνα επι 2 εβδομάδες βλάβη και συνέχεια μου έλεγαν σε 2 εργάσιμες θα έρθει συνεργείο) και μου άλλαξε το καλώδιο μεταξύ καφάο και πολυκατοικίας, τονίζοντας μου ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο να κάνουν και να μην ξαναδηλώσω βλάβη και πώς αν συνεχίσει να πέφτει να παω σε 12άρι προφίλ γιατί μου είπε δεν γίνετε να έχω 24αρα και να θέλω να παίζει και καμπάνα(Ασχολίαστο...), δεν μου είπε όμως υπάρχει πουθένα double-play με 12mbps? Η εννοούσε να πληρώνω 24 στα χαρτιά και να πιάνω 12...(Επίσης ασχολίαστο...) Έφτασε λοιπόν το απόγευμα και πάλι είχα αποσύνδεση. Δέν ξέρω τι άλλο να κάνω και που μπορεί να είναι το πρόβλημα πάντως η καλωδίωση αλλάχτηκε όλη απο το KV μέχρι το σπίτι μου. Έχει κανένας να προτείνει τίποτα για το τι μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα ?

Το ζεύγος απο το Καφαο μέχρι το σπίτι σου είναι το απερχόμενο.Σου αλλαξαν δλδ. 2 φορες απερχομενο και δεν μπηκαν καν στον κόπο να αλλαξουν Κεντρικο? (Δλδ. Το κομμάτι Α/Κ - Καφαο).Τι να πω.....

Ingenius
17-10-12, 21:51
Το ζεύγος απο το Καφαο μέχρι το σπίτι σου είναι το απερχόμενο.Σου αλλαξαν δλδ. 2 φορες απερχομενο και δεν μπηκαν καν στον κόπο να αλλαξουν Κεντρικο? (Δλδ. Το κομμάτι Α/Κ - Καφαο).Τι να πω.....

Λογικά δε θα μέτρησαν άλλα κεντρικά ζεύγη πέραν του δικού του ανοίγωντας τον κατανεμητή (που τον άνοιξαν εφ όσον του έδωσαν άλλο απερχόμενο); Αν και συνηθως τώρα πια δε χρειάζεται ούτε αυτό διότι από τα κεντρικά τους βλέπουν κατευθείαν τι παίζει σε μια περιοχή. Ήταν τυχερός για λίγο ο φίλος αλλά το crosstalk προφανώς να μην του έκανε τη χάρη. Υπάρχουν και άλλοι βλέπεις στην περιοχή του

NexTiN
17-10-12, 22:44
Λογικά δε θα μέτρησαν άλλα κεντρικά ζεύγη πέραν του δικού του ανοίγωντας τον κατανεμητή (που τον άνοιξαν εφ όσον του έδωσαν άλλο απερχόμενο); Αν και συνηθως τώρα πια δε χρειάζεται ούτε αυτό διότι από τα κεντρικά τους βλέπουν κατευθείαν τι παίζει σε μια περιοχή. Ήταν τυχερός για λίγο ο φίλος αλλά το crosstalk προφανώς να μην του έκανε τη χάρη. Υπάρχουν και άλλοι βλέπεις στην περιοχή του

Δοκίμασαν όμως? Επειδή στο καφάο σίγουρα παίζει 24Mbps καρφί, μπορεί να θεωρήθηκε καλό το κεντρικό, αλλά να έχει θέμα που δεν φαίνεται άμεσα.Η γραμμή του δεν το συζητάμε, είναι απλά κορυφαία και εννοείται πως δεν είναι μόνος του στην περιοχή.....

Broadbanb
18-10-12, 16:49
Το ζεύγος απο το Καφαο μέχρι το σπίτι σου είναι το απερχόμενο.Σου αλλαξαν δλδ. 2 φορες απερχομενο και δεν μπηκαν καν στον κόπο να αλλαξουν Κεντρικο? (Δλδ. Το κομμάτι Α/Κ - Καφαο).Τι να πω.....

Όχι μου το αλλάξανε και αυτο την 1η φορά που περιγράφω στο παραπάνω Post. Το καλώδιο μεταξύ καφάο δηλαδή και KV απλά νόμιζα το λένε απερχόμενο γιαυτό το έγγραψα έτσι, που σύμφωνα με τα λεγόμενα σου προφανώς λέγεται κεντρικό:p Δηλαδή έχει αλλαχτεί και το κεντρικό και το απερχόμενο ουσιαστικά...Καμιά ιδέα για το πώς να κινηθώ τώρα? Να αρχίσω πάλι τα παράπονα και μετά καταγγελία ΕΕΤΤ?

- - - Updated - - -

Θα βοηθούσε πιστεύεται αν ζητούσα μια αλλαγή πόρτας στο DSLAM ? Υπάρχει περίπτωση να είναι ελλατωματική και αυτό να ευθύνετε για το πρόβλημα?

AssVas
22-10-12, 03:51
Ανέφερες πως σε έχουν αλλάξει κύριο και απερχόμενο, τι ακριβώς θα καταγγείλεις στην ΕΕΤΤ;

Broadbanb
22-10-12, 14:35
Ανέφερες πως σε έχουν αλλάξει κύριο και απερχόμενο, τι ακριβώς θα καταγγείλεις στην ΕΕΤΤ;

Θα περιγράψω την όλη κατάσταση και ότι δεν μπορούν να μου φτιάξουν το πρόβλημα των αποσυνδέσεων.

AssVas
22-10-12, 16:07
Κάνε ότι νομίζεις, από τη μία αναφέρεις Μπράβο στον ΟΤΕ για την άμεση ανταπόκριση στην αρχή και στη συνέχεια θες να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ .
Έχεις σκεφτεί και το ενδεχόμενο να μη μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο εάν δεν υπάρχει άλλο ζευγάρι ελεύθερο ή εάν το πρόβλημα τελικά να είναι εκτός δικτύου ΟΤΕ ;
Εγώ στη θέση σου θα το ξαναδήλωνα , ή θα πήγαινα καλύτερα σε ένα OTESHOP να συμπληρώσω ένα έντυπο με μοναδικό αριθμό, εφόσον θα είχα special case .

Broadbanb
22-10-12, 17:34
Το μπράβο το ανέφερα γιατι πράγματι την πρώτη φορά η εξυπηρέτηση ήταν άμεση, αν διάβασες όμως όλα τα post μου αφου το πρόβλημα ξανα εμφανίστηκε και πήρα να το ξανα δηλώσω για να έρθει ο τεχνικός να αλλάξει απερχόμενο καλώδιο αυτην την φορά κατι που ο ΙΔΙΟΣ μου πρότεινε να κάνει αν δεν λυθεί το πρόβλημα δεν έστελναν την βλάβη για 2 βδομάδες και μόνο αφου πήρα και τους έβαλα τις φωνές την έστειλαν!
Όσο για τα ελεύθερα ζευγάρια έχει 5 ελεύθερα στην πολυκατοικία και καμιά 20αριά στο καφάο όποτε και αυτή δεν είναι δικαιολογία ότι δεν μπορούν να κάνουν κατι άσε που οι τεχνικοί που ήρθαν μετά τον 1ον με το ζόρι κάναν την αλλαγή στο απερχόμενο και δεν φαινόταν και πολύ πρόθυμοι να το πολυ ψάξουν παρόλο που αυτή ειναι η δουλειά τους και για αυτό πληρώνονται. Να με ξεφορτωθούν ήθελαν και ότι καναν το κάναν γρήγορα και μου είπαν αυτά που έχω αναφέρει, να αλλάξω δηλαδή προφίλ και να πάω σε 12αρι. Αυτό που λές για το αν το πρόβλημα είναι εκτός δικτύου δεν θα πρέπει να απασχολεί εμένα αλλα τον ίδιο τον ΟΤΕ ο οποίος πληρώνεται απο εμένα (και μάλιστα πολυ ακριβότερα απο κάθε αλλο πάροχο) για να μου παρέχει κάποιες υπηρεσίες, το πώς θα το πετύχει αυτο δεν είναι δικό μου θέμα αλλα δικό τους...
Το έντυπο που λές να πάω να συμπληρώσω στο OTESHOP τι ακριβώς είναι και τι μπορώ να πετύχω με αυτό?

AssVas
22-10-12, 17:48
Είναι ο καλύτερος τρόπος να διατυπώσεις το πρόβλημά σου και να μεταφερθεί με τις περισσότερες info χωρίς αλλοίωση και με μειωμένη πιθανότητα λανθασμένης δρομολόγησης και ίσως status επείγον/προτεραιότητα, διότι στα τηλεφωνικά κέντρα δηλώνουν καθημερινά χιλιάδες άτομα βλάβη και αρκετοί ζητάνε να μπούν "επείγον"... οπότε καταλαβαίνεις ότι το πεις δε το πείς από το τηλ, τις περισσότερες φορές ότι και να γράψει ο τηλεφωνητής στο Call Center, δε θα αλλάξει κάτι στη πράξη. Εκτός αυτού με την άρση της βλάβης έχεις γραπτή απάντηση στα χέρια σου, αν δε κάνω λάθος .

Broadbanb
22-10-12, 17:53
Είναι ο καλύτερος τρόπος να διατυπώσεις το πρόβλημά σου και να μεταφερθεί με τις περισσότερες info χωρίς αλλοίωση και με μειωμένη πιθανότητα λανθασμένης δρομολόγησης και ίσως status επείγον/προτεραιότητα, διότι στα τηλεφωνικά κέντρα δηλώνουν καθημερινά χιλιάδες άτομα βλάβη και αρκετοί ζητάνε να μπούν "επείγον"... οπότε καταλαβαίνεις ότι το πεις δε το πείς από το τηλ, τις περισσότερες φορές ότι και να γράψει ο τηλεφωνητής στο Call Center, δε θα αλλάξει κάτι στη πράξη. Εκτός αυτού με την άρση της βλάβης έχεις γραπτή απάντηση στα χέρια σου, αν δε κάνω λάθος .

Έχει καμία σχέση με την φόρμα αναφοράς προβλήματος που υπάρχει εδω:www.otenet.gr/hd/form/epikoinwnia.htm?

AssVas
22-10-12, 23:18
Άλλο αυτό , από το κατάστημα κρατάς αριθμό πρωτοκόλλου .

maik
23-10-12, 19:01
Να με ξεφορτωθούν ήθελαν και ότι καναν το κάναν γρήγορα και μου είπαν αυτά που έχω αναφέρει, να αλλάξω δηλαδή προφίλ και να πάω σε 12αρι. Αυτό που λές για το αν το πρόβλημα είναι εκτός δικτύου δεν θα πρέπει να απασχολεί εμένα αλλα τον ίδιο τον ΟΤΕ ο οποίος πληρώνεται απο εμένα (και μάλιστα πολυ ακριβότερα απο κάθε αλλο πάροχο) για να μου παρέχει κάποιες υπηρεσίες, το πώς θα το πετύχει αυτο δεν είναι δικό μου θέμα αλλα δικό τους...
Το έντυπο που λές να πάω να συμπληρώσω στο OTESHOP τι ακριβώς είναι και τι μπορώ να πετύχω με αυτό?

μηπως να σου εφτιαχναν και το ψυγειο; το πλυντηριο ισως; αφου τους πληρωνεις θα επρεπε.
Αν εκαναν , που εκαναν με το παραπανω απο οτι λες, τις αλαγες που πρεπει και δεν διαπιστωσαν τιποτε "υποπτο" τι ακριβως θελεις να κανουν;
η γραμμη σου ειναι πεντακαθαρη οπως σου ειπαν ολοι εδω μεσα.
Επισης για πολλοστη φορα εδω μεσα. Δεν πληρωνεις για 24 αλλα για εως 24.

Broadbanb
23-10-12, 20:45
μηπως να σου εφτιαχναν και το ψυγειο; το πλυντηριο ισως; αφου τους πληρωνεις θα επρεπε.

Δεν ξέρω προς τί το ύφος ειρωνίας φίλε μου, εδώ είναι ενα φόρουμ που ο καθένας πρέπει να βοηθάει τον άλλον και οχι να ειρωνεύεται. Έγω λέω τα πράγματα ως έχουν και δεν ζητάω τίποτα παράλογο απο τον πάροχο. Η γραμμή έχει ενα πρόβλημα και ¨ΔΕΝ¨ ζητάω ταχύτητα καλύτερη απο αυτή που έχω το μόνο που ζητάω είναι να φτιάξουν το πρόβλημα <σταθερότητας> που έχει προκύψει. Και ναι εφόσον τους πληρώνω για αυτόν τον λόγο ( να μου παρέχουν δηλαδή υπηρεσίες αυτο πρέπει να κάνουν ), αν είχα πρόβλημα με το ψυγείο θα φώναζα άλλου είδους μάστορα για να μου το φτιάξει... Δηλαδή αν εσένα στο σπίτι σου πέφτει το ρεύμα πχ καθέ μέρα 3 φορές την μέρα για 2 λεπτά για έναν ανεξήγητο λόγο, θα πάρεις την ΔΕΗ να το επισκευάσει και εκείνοι αφου αλλάξουν μερικά καλώδια θα σου πούν ολα οκ και μάθε να ζεις με αυτό ότι μπορούσαμε να κάνουμε το κάναμε? Σου φαίνεται λογικό ως καταναλωτή εσένα ένα τέτοιο σενάριο ?

maik
23-10-12, 23:57
Δεν ξέρω προς τί το ύφος ειρωνίας φίλε μου, εδώ είναι ενα φόρουμ που ο καθένας πρέπει να βοηθάει τον άλλον και οχι να ειρωνεύεται. Έγω λέω τα πράγματα ως έχουν και δεν ζητάω τίποτα παράλογο απο τον πάροχο. Η γραμμή έχει ενα πρόβλημα και ¨ΔΕΝ¨ ζητάω ταχύτητα καλύτερη απο αυτή που έχω το μόνο που ζητάω είναι να φτιάξουν το πρόβλημα <σταθερότητας> που έχει προκύψει. Και ναι εφόσον τους πληρώνω για αυτόν τον λόγο ( να μου παρέχουν δηλαδή υπηρεσίες αυτο πρέπει να κάνουν ), αν είχα πρόβλημα με το ψυγείο θα φώναζα άλλου είδους μάστορα για να μου το φτιάξει... Δηλαδή αν εσένα στο σπίτι σου πέφτει το ρεύμα πχ καθέ μέρα 3 φορές την μέρα για 2 λεπτά για έναν ανεξήγητο λόγο, θα πάρεις την ΔΕΗ να το επισκευάσει και εκείνοι αφου αλλάξουν μερικά καλώδια θα σου πούν ολα οκ και μάθε να ζεις με αυτό ότι μπορούσαμε να κάνουμε το κάναμε? Σου φαίνεται λογικό ως καταναλωτή εσένα ένα τέτοιο σενάριο ?

ΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ. Για τον βασικο λογο οτι η ευθυνη της ΔΕΗ σταματαει στον μετρητη. Αν εγω εχω σπιτι μου προβληματικα καλωδια ή συσκευες η ΔΕΗ δεν θα κατσει να ψαξει αν το λαμπατερ μου εχει προβλημα.
Επειδη πλΕρωνεις δεν μπορεις να απαιτεις τα παντα. Το συμβολαιο σου λεει τι ακριβως εχει υποχρεωση να σου παρεχει ο παροχος, οποιος και να ειναι αυτος. Διαβασε το λοιπον.

Broadbanb
24-10-12, 07:55
ΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ. Για τον βασικο λογο οτι η ευθυνη της ΔΕΗ σταματαει στον μετρητη. Αν εγω εχω σπιτι μου προβληματικα καλωδια ή συσκευες η ΔΕΗ δεν θα κατσει να ψαξει αν το λαμπατερ μου εχει προβλημα.

Με το ρούτερ πάνω στον κατανεμητή το απόγευμα έχω αποσυνδέσεις και το γράφημα απο το orbmt γίνετε ακριβώς ίδιο όπως και στο σπίτι μου, και πέρα απο αυτό αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις όλα τα post πριν αρχίσεις να κρίνεις θα έβλεπες οτι έχουν γίνει ολοι οι έλεγχοι απο μεριά μου και το πρόβλημα είναι καθαρά απο τον κατανεμητή πρός τον ΟΤΕ κατι που είναι καθαρά δική του ευθύνη να φτιάξει και οχι δικιά μου. Δεν φταίει το λαμπατέρ λοιπόν αλλα η κολώνα της ΔΕΗ!
Παρακαλώ πολυ να σταματήσουν τα off-topic και να postarei κάποιος μόνο οταν έχει κατι να πεί που να αφορά το πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.