PDA

Επιστροφή στο Forum : ote vdsl +isdn



BURNIN AMBITION
09-04-12, 22:56
καλησπερες/ το λοιπον
εχω κοννεξ 24αρα isdn .μια κανονικη γραμμη και ενα αλλο νουμερο το οποιο το εχω msn. παπγου μενω.
πριν κατι μερες μου χτυπησαν το κουδουνι απο τη νεισοδο της πολυκατοικιας. δεν κατεβηκα, αλλα ηταν ενας τχνικος (ετσι ειπε) του οτε. και υπηρξε ενας περιεργος διαλογος.
με ρωταει αν εχω ιντερνετ. του λεω ναι. ποια εταιρια? κοννεξ? 2αρα? του λεω οχι 24αρα. ποσα ποιανει μου λεει? του λεω 7μιση γιατι ειναι isdn αλλα πριν που ειχα pstn epiane 13,5. τα χρησιμοποιειτε ολα μου λεει? ή σας φτανει η δυαρα? ναι εννοειται του λεω ολα τα χρησιμοποιω τι ερωτησεις ειναι αυτες. μου λεει εχετε και αλλο νουμερο? του λεω ναι ενα msn poy εχει και αυτο δωρεαν κλησεις κτλ. μου λεει επειδη θα μπει vdsl, το ισδν σας θα το γυρισουμε αναγκαστικα σε pstn.

αυτος ηταν ο διαλογος. ακομα εργα παπαγου δεν εχω δει. γκαλοπ καναν να δουν τι παιζει? πολυ κουλο μου φανηκε. επισης τι εννοει θα μου κανουν τη γραμμη pstn με το ετσι θελω. για να εχω δηλαδη 2 νουμερα, οπως εχω τωρα με τη βοηθεια του εμ εσ εν, θα πρεπει να πληρωνω 2 παγια? ή επειδη με το ζορι μου αλλαζουν γρταμμη θα μου χαρισουν το ενα παγιο? γιατι αν πανε να βγαλουν με το ετσι θελω λεφτα θα το τραβηξω στα ακρα. εχει κανεις σας συναντησει κατι παρομοιο? ευχαριστω

emeliss
09-04-12, 23:27
πριν κατι μερες μου χτυπησαν το κουδουνι απο τη νεισοδο της πολυκατοικιας. δεν κατεβηκα, αλλα ηταν ενας τχνικος (ετσι ειπε) του οτε
Μικρός έπρεπε να είχες μάθει πως δεν μιλάμε με αγνώστους. Αποκλείεται να ήταν από τον ΟΤΕ και χιλιοαποκλείεται να ήταν τεχνικός.

BURNIN AMBITION
09-04-12, 23:40
Μικρός έπρεπε να είχες μάθει πως δεν μιλάμε με αγνώστους. Αποκλείεται να ήταν από τον ΟΤΕ και χιλιοαποκλείεται να ήταν τεχνικός.στην αρχη σκεφτηκα μην ειναι κανενας που παει να πλασαρει αλλη εταιρια. δεν εκανε κατι τετοιο. επισης, ειχα διαβασει σε καποιο αλλο θρεντ εδω οτι σε καποιον που ειχε isdn τον πηγαν με το ζορι σε pstn αλλα πληρωνε μονο ενα παγιο (αν θυμαμαι καλα ομως ηταν ιδιαιτερη περιπτωση). δεν απολειω αυτο που λες, απο την αλλη δεν επαιζε πιθανοτητα απο μερους του, εξαπατησης, οποτε....

Nikiforos
10-04-12, 17:55
Μου ειχε ερθει και εμενα μια κοπελίτσα και μου ελεγε κατι τετοια αλλα την ρωτησα και ειπε πως ειναι από ΟΤΕ! αλλά μου ειπε πως VDSL δεν μπαινει σε ISDN, πρεπει να γινει PSTN, αλλα ΠΡΩΤΑ πρεπει να γνωριζεται πως πρεπει να ειστε το πολυ 1χλμ απο το κέντρο DSLAM αλλιως ξεχαστε την VDSL! τοτε είχα ISDN αλλά τωρα την εχω μετατρεψει σε PSTN για αλλους λογους.

maik
12-04-12, 18:05
Μην ακουτε τον καθε τυχαρπαστο. Δεν υπαρχει περιπτωση να υποχρεωσει κανεις κανενα να γυρισει σε vdsl shdsl hdsl και οτι *dsl ξερετε. Το πιθανοτατερο ειναι να ηταν πωλητες καποιου παροχου και σας ψαρευαν.

HereToLearn
13-04-12, 09:39
για την ωρα μονο η Cyta δινει αυτη την τεχνολογια και μονο κατω απο το χιλιομετρο γιατι μετα ειναι το ιδιο με το adsl2+.

Nikiforos
13-04-12, 21:04
Ξεκιναει και ο ΟΤΕ γιαυτο κανουν ερωτησεις κτλ, τουλαχιστον εμενα η κοπελα ηταν οντως απο τον ΟΤΕ γιατι ειχε χαρτια μαζι της, δεν σε υποχρεωνει κανεις να πας σε αλλου ειδους γραμμης ΑΝ θες το κανεις! αν καποιος λεει μπαρουφες τι να πω, παντως ενας που ειχε ερθει από HOL μου ειπε απο που ειναι και ελεγε οτι εχουν βαλει οπτικες ινες στην πολυκατοικια μου!!!! πραγμα που φυσικα δεν ισχυει! και επειδη δεν ειμαστε και ασχετοι εκατσα και του εξηγησα τι ειναι το καθενα και τι ειναι η ISDN που ειχα τοτε και δεν ηξερε καν τι ειναι!!!! μαλιστα μου ελεγε πως δεν γινεται να μιλας στην γραμμη να βαραει το τηλ να μιλας μετα και απο αλλο τηλεφωνο με ενα νουμερο!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! τι ακουω λεμε! ελεος!!! και ειπαμε οι VDSL ειναι μεχρι 1χλμ απο το κεντρο αλλιως την ξεχναμε! εγω ειμαι περιπου 2,4χλμ μακρια οποτε ουτε λογος!!! :evil::evil:

lk
14-04-12, 08:31
Θα ξεκινήσουν έργα στου Παπάγου σύντομα.

pstratos
28-01-14, 18:34
Πριν από λίγο που μήλησα με 13888:

VDSL over ISDN over copper υποστηρίζεται κανονικά αλλά μάλλον μένεις μερικές ώρες χωρίς τηλέφωνο, γιατί πρέπει να αλλάξει μικτονόμηση.
Αυτό σίγουρα υσχύει σε όσους είχαν ISDN από πολύ παλιά -όπως εγώ- που το καλώδιό μας καταλήγει απευθείας στο Α/Κ του ΟΤΕ και οχι σε κάποιο ενεργό τμήμα καμπίνας. Στο VDSL to καλώδιο του σπιτιού μας θα καταλήγει στο (ενεργό πλέον) KB (?) στο πεζοδρόμιο, εκεί υπάρχει κάρτα ISDN (NT) + VhDSL και μετά οπτικό δύκτιο ΟΤΕ.

Οι έχοντες ADSL2+ router an den αλλάξουν το modem/router τους θα δουν ταχύτητες ~24Mbps, ενώ αλλάζοντας σε VDSL modem/router θα εχουν τα 30/50 του νέου συμβολαίου.

Αυτά με 2-3eura παραπάνω από οτι πληρώναμε για το κλασικό "εως24" + σταθερά + λιγα κινητά .....:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.