PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργο ...



xaker
11-04-12, 01:41
εδω και 2 χρονια συνδεση με hol ποτε η συνδεση δεν αντεχε σε uptime πανω απο 24 ωρες και λιγοτερο και καποιες φορες με ενα restart το router (ανοίγω το ρουτερ μαζι με τον υπολογιστη ειναι σε μια μπριζα ολα). Εδω και δυο μερες η συνδεση στην αρχη κλείδωσε στα 4512 / 768 - 6,5 / 12,5 και εκλεισε πανω απο 24 ωρες . το noise margin μια φορα που ειδα ειχε φτασει 10,5 απο 6,5 ! . για ποιο λόγω συμβαίνει αυτο ?

balandis
11-04-12, 19:34
οσο μεγαλυτερο snr εχεις τοσο πιο σταθερη η γραμμη...τωρα με 49.5 attenuation eisai poly μακρια απο το κεντρο αλλα μπορεις να σου χαμηλωσουν το snr kaι πιασεις παραπανω εχεις μιλησει με hol????εχεις και netgear οπως εγω και ειναι αρκετα σταθερο!!!το εχεις με ethernet η ασυρματο???το ρουτερ??

xaker
11-04-12, 21:33
ξερω οτι η τιμη του snr οσο μεγαλύτερη ειναι τοσο καλύτερα, με την hol εχω μιλήσει εδω και καιρο λογω καποιου προβλήματος που προέκυψε και εχουμε φτιάξει το προφιλ στα 6/1 ωστε να ειναι σταθερο πανω στη γραμμη , γιατι τα καλωδια του οτε ειναι για κλάματα . Εχει έρθει και τεχνικος και μέτρησε την γραμμη και του βγηκε 5mbps . Οταν πειρα το netgear και μετα παντα κλείδωνε ποιο ψηλά ίσως λόγω infineon chipset γιατι το ιδιο εχουν και τα dslam που είμαστε πανω . Το θεμα ειναι οτι το snr αυξομειώνετε πχ. απο 10,5 και παει 6,5 και μετα απο 6,5 φτανει 9 ! και η συνδεση ακομα δεν εχει κανει επανεκκίνηση εδω και 2 μερες , πριν τουλαχιστον μια φορα θα εκανε αφου εφτανε το snr 0,9 λογικο τωρα το snr δεν πέφτει με τιποτα κατω απο 6,5 .Καποια στιγμη ειχα κλειδώσει στα 4958 ! /760 101008
το ρουτερ το εχω στο δικο μου pc με lan και στα λαπτοπ με wifi .Με αυτη τη συνδεση εχω κατεβασει εδω και 4-5 μερες 95gb παιχνιδια και δεν ηταν συμπιεσμενα το καθενα ηταν απο 7,5gb μεχρι 14,5gb.

balandis
11-04-12, 22:52
εμενα δεν εχει κανει επανεκινηση εδω και ενα μηνα περιπου πιστευω το snr κυμενεται σε εμενα βλεπω 5.8 με 6.2 τωρα για να πιασεις παραπανω δεν ξερv σορρυ.ολα αυτα με ασυρματο ετσι???εχεις δοκιμασει με ethernet????

xaker
11-04-12, 23:01
οχι ασυρματο εχω μονο στα λαπτοπ και στο ps3 αντε και στο κινητο εγω είμαι με lan

balandis
11-04-12, 23:43
παρε τηλ τους τεχνικους εγω απλος χρηστης και πες τους τι θες να κανεις και ποιο ειναι το προβλημα σου!!!πατριωτη να εισαι καλα απο νομο αρτας ηταν ο παππους μου..καλο βραδυ!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.