PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL σε οπτικές ίνες (ONU)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

aesir
09-05-04, 16:44
Τελικά έχει ακούσει κανείς τίποτε συγκεκριμένο από το γραφείο σχεδιασμού ADSL για καμμιά ημερομηνία αναβάθμισης Αθήνας/Πειραιά όσον αφορά τις οπτικές ίνες;

Πάντως για να αστειευτούμε και λιγάκι μέσα από την πίκρα μας, το αστείο της υπόθεσης θα είναι αν ποτέ δώσουν FTTH (συνδέσεις over fiber > 10Mbit) εμείς θα είμαστε καλυμμένοι και έτοιμοι, ενώ αυτοί που έχουν τώρα ADSL πάνω σε χαλκό θα περιμένουν όπως εμείς τώρα....... :roll: Σε αυτή την χώρα ποτέ δεν ξέρεις.

sdikr
09-05-04, 16:47
έχω ακούσει (φήμες δεν ειναι επιβεβαιωμένο) οτι έχουν παραγγελία για εξοπλισμό τωρά πότε........................

aesir
09-05-04, 16:53
sdikr, Ξέρω οτι τουλάχιστον σε κέντρα Intracom έχουν ήδη γίνει tests, οπότε ξερουν το πως να κάνουν το implementation. Και εγώ έχω ακούσει οτι έχει παραγγελθεί ο εξοπλισμός εδώ και καιρό, το θέμα είναι οτι κάποιος το καθυστερεί, μάλλον θα παίζει θέμα μίζας πάλι. Ελπίζω τουλάχιστον οταν με το καλό τον πάρουν να μην καθυστερίσουν στο installation.

lazar
09-05-04, 17:08
Πάντως για να αστειευτούμε και λιγάκι μέσα από την πίκρα μας, το αστείο της υπόθεσης θα είναι αν ποτέ δώσουν FTTH (συνδέσεις over fiber > 10Mbit) εμείς θα είμαστε καλυμμένοι και έτοιμοι, ενώ αυτοί που έχουν τώρα ADSL πάνω σε χαλκό θα περιμένουν όπως εμείς τώρα....... :roll: Σε αυτή την χώρα ποτέ δεν ξέρεις.

Μπα, μέχρι να το κάνει αυτό ο ΟΤΕ θα έχουν βγει πιο γρήγορες τεχνολογίες, που εμείς με το χαλκό θα τις βάλουμε πρώτοι. Εσάς με τις fiber θα σας αφήσουν έτσι, για να αποσβέσουν την επένδυση :) :)

aesir
09-05-04, 17:13
lazar, :shock:

lazar
09-05-04, 17:21
ναι! ήμουν κακός. Sorry :oops:

aesir
09-05-04, 17:30
χαχα! :twisted:

xxxxx
09-05-04, 19:34
Ελπίζω μέσα στον επόμενο μήνα να έχουμε
εξελίξεις στο θέμα με τις οπτικές ίνες.

Ενδέχεται ο τελευταίος λογαριασμός ΕΠΑΚ
που θα πληρώσουμε να είναι αυτός του Μαίου.
(Τι ωραίο που ακούγεται).

Υπομονή και επιμονή.

Uziel
10-05-04, 14:55
Επειδή είμαι κι εγώ απο τους "τυχερούς" που στην περιοχή τους έχουν εγκατασταθεί οπτικές ίνες με ενδιαφέρει πολύ το θέμα. Να αναφέρω απλός το εξής θέλω. Πήρα τηλ. στην Telepassport πρίν μια εβδομάδα και όταν ρώτησα αν μπορώ να βάλω dsl μαζί τους και οτι έχει μπεί οπτική στην περιοχή μου, μου είπαν οτι αν καλύπτομαι απο δικό τους κόμβο δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα!! Το θέμα παντος ήταν οτι τελικά δεν καλύπτομαι...

ggeorgan
10-05-04, 15:57
7.500 NΕΕΣ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΕΙΣ ΔΙΝΕΙ Ο ΟΤΕ ΕΩΣ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΝΙΟΥ
Ο Νεκτάριος έβαλε είδηση με αυτόν τον τίτλο, αλλά δεν μπόρεσα να το βρω αυτό το δελτίο τύπου πουθενά. Αν ξέρει κανείς, ας μου δώσει link ώστε να έχω πάτημα να ρωτήσω το γραφείο τύπου με e-mail για διευκρινίσεις ειδικά στο θέμα των οπτικών ινών.
Ευχαριστώ.

aesir
10-05-04, 16:23
ggeorgan, Νομίζω χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος οτι οι 7,500 είναι δυστυχώς μόνο για κανονικά DSLAM.....

ggeorgan
10-05-04, 17:37
Άλλο, όμως, είναι να το γράψει ο ίδιος ο ΟΤΕ. Link ευπρόσδεκτο πάντα.

turboirc
10-05-04, 18:26
Να φατε τα κομματια σας με τις οπτικες και τις ακουστικες ινες ολοι.
Θα περιμενετε μεχρι την δευτερα παρουσια !

xxxxx
10-05-04, 19:08
Turboirc τι επιθετικότητα είναι αυτή;

Νομίζω ότι καθίσταται παρεξηγήσιμος ο τρόπος που εκφράζεσαι.

turboirc
10-05-04, 19:09
Καλα μην κανεις ετσι ενα αστειο εκανα...

xxxxx
10-05-04, 19:10
Αν μπορούσες να καταλάβεις σε τι κατάσταση βρισκόμαστε...
ούτε όρεξη για αστεία δεν έχουμε φίλε μου.

ΟΚ.

turboirc
10-05-04, 19:13
Με τον ΟΤΕ Ολοι περασαμε και περναμε δυσκολες μερες μην ανησυχεις.
Προσεξε οτι πολλοι ADSL users σερνονται ασυστολα χαρη στον ΟΤΕ.
Μηπως τελικα σου βγει σε καλο η αναμονη ?

sdikr
10-05-04, 20:41
Αν μπορούσες να καταλάβεις σε τι κατάσταση βρισκόμαστε...
ούτε όρεξη για αστεία δεν έχουμε φίλε μου.

ΟΚ.

εγώ οταν πλήρωσα τα 700 ευρώ (για την ενερ. εγκατ. modem) να δείς πως είμουνα!

Και μην ανυσηχείς κάτι μου λέει πως όταν ξανά ο οτέ έχει πόρτες (και παραθυρα) τότε θα έχει και τον εξοπλισμό για οπτικές

shaq141a
11-05-04, 00:42
Μονο η WiMax θα μας σώσει

xxxxx
11-05-04, 01:01
Wimax; Τι είναι αυτό;

shaq141a
11-05-04, 23:56
www.wimax.org

Είνα κάτι σαν το WiFi αλλά 1000 φοεές καλύτερο (1000 φορές μεγαλύτερη κάλυψη!!!)
Γενικά όσοι δεν μπορούν να βάλουν άλλη ευριζωνική σύνδεση θα μπορούν να συνδεθούν με WiMax.Γενικά έχει πέσει πολύ χρήμα στην τεχνολογία και έχουν αρχίσει να φοβούνται πολλές εταιρίες κινητής τηλεφωνίας γιατί οι επενδύσεις τους στην 3G μάλλον θα πάνε χαμένες. :P

sdikr
11-05-04, 23:59
www.wimax.org

Είνα κάτι σαν το WiFi αλλά 1000 φοεές καλύτερο (1000 φορές μεγαλύτερη κάλυψη!!!)
Γενικά όσοι δεν μπορούν να βάλουν άλλη ευριζωνική σύνδεση θα μπορούν να συνδεθούν με WiMax.Γενικά έχει πέσει πολύ χρήμα στην τεχνολογία και έχουν αρχίσει να φοβούνται πολλές εταιρίες κινητής τηλεφωνίας γιατί οι επενδύσεις τους στην 3G μάλλον θα πάνε χαμένες. :P

στο ελαντα όλα αυτα;;;;

JamesBond
12-05-04, 00:02
WiMAX από ALVARION πχ. καλά 2005....
Οπότε don't hold your breath....
Για την ώρα αναμονή "άμμεσα" μπαίνουν DSLAM εκεί που έχει
οπτικό δίκτυο πρόσβασης (400-500 θέσεις).....Αθήνα, Θεσ/νίκη κλπ....
Οπότε και αυτοί που είναι σε "Οπτική ίνα" ή αλλιώς σε Οπτικό
Δίκτυο Πρόσβασης πιθανόν να δούνε φώς μέσα στο καλοκαίρι......
Mάλλον τώρα βλέπουν φώς τότε θα δούν και ηλεκτρόνια!!!! :P :P :lol: :lol: :lol:
Αν δεν γίνει το καλοκαίρι (μέσα Ιουνίου, Ιούλιο)....τότε καλό
φθινόπωρο...
Νομίζω ότι τουλάχιστον οι απαραίτητες θέσεις Οπτικού Δικτύου
Πρόσβασης θα καλυφθούν μέσα στον Ιούνιο.

James

redlemon.gr
12-05-04, 01:22
ναι ρε σεις... έχω βαρεθεί να περιμένω την dsl.. δεν πλακωνόμαστε στις προσβολές να περνάμε την ώρα μας... μεχρι τώρα βρίζουμε τον ΟΤΕ αλλά είναι τόσο απροσωπός που καταντά γελοίο......ο Τουρμπο νομίζω έδειξε τον δρόμο.... !!!!!!

shaq141a
12-05-04, 15:05
Η WiMax έχει μέλλον γιατί χρειάζεται λίγες επενδύσεις και έχει τρομερές ταχύτητες. Μάλιστα με τη WiMax θα μπορούμε να μοιραζόμαστε την σύνδεση adsl με σχεδόν όλους τους άλλους κατοίκους της πόλης.Γενικά το όλο πρόβλημα με τη σημερινή κατάσταση το έχει δημιουργήσει ο πΟΤΕς

ggeorgan
21-05-04, 12:46
Ιδού η επίσημη απάντηση του ΟΤΕ για το θέμα των οπτικών ινών. Την απάντηση, που μου εστάλη μέσω του γραφείου τύπου του ΟΤΕ υπογράφει στέλεχος των τεχνικών υπηρεσιών του ΟΤΕ :

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος που μας διαβιβάσθηκε, σας ενημερώνω ο αριθμός 7.500 νέες adsl προσβάσεις (που αναφέρθηκε στα Δελτία Τύπου) θα εξυπηρετήσει πελάτες των οποίων η τηλεφωνική σύνδεση βρίσκεται σε χάλκινο καλώδιο.
Σχετικά με τους πελάτες μας που η τηλεφωνική τους σύνδεση βρίσκεται σε δίκτυο οπτικών ινών (ONU), δρομολογείται ήδη από τις αρμόδιες τεχνικές Υπηρεσίες η εγκατάσταση 50 mini-DSLAM σε ισάριθμές ONU μέχρι τις αρχές Ιουλίου. Αυτά τα mini-DSLAM θα διαθέτουν συνολικά 2.880 adsl προσβάσεις.
Επιπλέον, έχουν ήδη παραγγελθεί άλλα 380 mini-DSLAM τα οποία θα καλύψουν σχεδόν το σύνολο των ONU πανελλαδικά. Η παράδοσή τους από τους Προμηθευτές Οίκους εκτιμάται ότι θα γίνει τον Αύγουστο 2004, η δε εγκατάσταση και λειτουργία τους θα πραγματοποιηθεί σταδιακά μέχρι το τέλος του τρέχοντος έτους.

Αν τα παραπάνω αληθεύουν και γίνουν, σαράντα μείνανε ...

xxxxx
21-05-04, 12:56
Σ'ευχαριστώ ggeorgan.

Είχα καιρό να ακούσω καλά "τηλεπικοινωνιακά" νέα!

Έχω την εντύπωση ότι (με την προϋπόθεση ότι είναι
έγκυρες οι πηγές σου) θα πρέπει να βάλουμε τις πληροφορίες
σου στα ΝΕΑ. Υπάρχει μια μερίδα χρηστών αυτής της ιστοσελίδας
που έχει πρόβλημα με τις οπτικές ίνες.

Δεν είναι και μικρό πράγμα να λες σε κάποιον που δεν μπορούσε
να βάλει ADSL για 10 μήνες, ότι μάλλον θα μπορέσει σε λίγους
μήνες (ή εβδομάδες) να βάλει. Αυτό ΕΙΝΑΙ σίγουρα ΕΙΔΗΣΗ.

Ευχαριστώ

ALiTiS
21-05-04, 12:58
θα πραγματοποιηθεί σταδιακά μέχρι το τέλος του τρέχοντος έτους.


καλα κρασα

xxxxx
21-05-04, 13:03
Προσέξτε τι λέει ο υπάλληλος του ΟΤΕ.

Από την ανακοίνωση αυτή φαίνεται ότι ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΘΕΙ τα 50
mini-DSLAM για ΟNU και υποθέτω ότι αυτά τα πρώτα mini-DSLAM για ONU
θα τα βάλουνε στις μεγάλες πόλεις. (Εκεί είμαι κι εγώ).

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ μέχρι αρχές Ιουλίου (δηλαδή το πολύ μέχρι 15 Ιουλίου).

Αυτό που λέει για το τέλος του έτος έχει να κάνει με την κάλυψη
ΟΛΗΣ της Ελλάδας ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ υπάρχει οπτική ίνα.

aesir
21-05-04, 13:17
θα πραγματοποιηθεί σταδιακά μέχρι το τέλος του τρέχοντος έτους.


καλα κρασα

Ξαναπές το. Εγώ που ανήκω στον κέντρο Ακρόπολης που είναι πάντα από τα πρώτα που αναβαθμίζονται, για να λένε Ιούλιο τότε από τέλος του χρόνου την βλέπω, πόσο μάλλον για περιοχές όπως ο Πειραιας και η υπόλοιπη Ελλάδα. Από υποσχέσεις άλλο τίποτα.

ALiTiS
21-05-04, 13:21
xxxxx,
μακαρι και καλα τα λες.. αλλα.. πΟΤΕ ξερεις τι σημαινει? 8)
φιλικα

ggeorgan
21-05-04, 13:42
xxxxx
Η πηγή μου είναι e-mail από τον OTE. Έγκυρη είναι, αν είναι αληθινή, θα ξέρουμε σε 40 μέρες. Δεν κοινοποιώ ονόματα, αν και τα έχω, αφού δεν το ξέρει ο αποστολέας. Το περιεχόμενο, πάντως, είναι cut and paste, όπως ακριβώς μου ήλθε. Αν οι administrators του forum το θέλουν για είδηση, τα ονόματα και όλες οι λεπτομέρειες για να την διασταυρώσουν είναι στην διάθεσή τους. Ας μου στείλουν pm.

aesir
21-05-04, 13:44
Παντως όσοι από εμάς είμαστε σε οπτική ίνα, οι αιτήσεις μας δεν μένουν σε αναμονή αλλά ακυρώνονται. Οποτε με το που θα υπάρξει διαθεσιμότητα πρέπει ολοι να σκοτωθούμε να πάρουμε προτεραιότητα. Ρε τι τραβάμε...

ggeorgan
21-05-04, 15:03
Το τι ακριβώς ισχύει θα το μάθουμε την Δευτέρα το πρωί, οπότε σκοπεύω να επισκεφθώ τον ΟΤΕ Κωλέττη-Σόλωνος με το e-mail στο χέρι. Αν δεν βρώ άκρη, ξαναρχίζω από το Γραφείο Τύπου.

xxxxx
21-05-04, 22:25
Ωραίος. Κράτα μας ενήμερους!

xxxxx
21-05-04, 22:31
Μιας και μιλάμε για οπτικές ίνες, δεν μου λέτε, εμείς που είμαστε
πάνω σε ONU χρειαζόμαστε ΕΙΔΙΚΑ ADSL modems ή μπορώ κάλλιστα από
τώρα να πάρω ένα zyxel (για χαλκό) και να είμαι εντάξει;

aesir
21-05-04, 22:48
xxxxx, Από το ONU στο σπίτι σου έρχεται χαλκός, οπότε δεν χρεαζεσαι ειδικό modem.

spiros19
23-05-04, 20:05
xxxx Σε παρακαλουμε περιμενουμε με αγωνια ΝΕΑ!

xxxxx
24-05-04, 13:32
Τα νέα τα περιμένουμε από τον ggeorgan, όχι από μένα!

ggeorgan
24-05-04, 17:03
Σωστά !
Η Κωλέττη-Σόλωνος δήλωσε άγνοια. Έστειλα νέο e-mail στην τεχνική διέυθυνση του ΟΤΕ και στο Γραφείο Τύπου για να δω αν αυτό είναι γενικό ή όχι. Λίγη υπομονή ακόμα, το μυστήριο συνεχίζεται.

xxxxx
24-05-04, 21:28
Δεν με εκπλήσσει ότι τα ΒΟΥΡΛΑ του ΟΤΕ δεν γνωρίζουν τίποτα.
Τι άχρηστος οργανισμός Θεέ μου... Ούτε μεταξύ τους δεν μπορούν
να επικοινωνήσουν. Αυτός ο οργανισμός κολλάει σε θέματα ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ.

Υπάρχουν τόσα νέα παιδιά με εφόδια, γνώσεις και πολύ όρεξη για δουλειά
που σπουδάζουν το αντικείμενο των ηλεκτρονικών υπολογιστών, δίκτυα κλπ...
και είναι δυστυχώς άνεργα. Αντί να προσλαμβάνει τέτοια στελέχη ο ΟΤΕ,
σκέφτεται το ΠΩΣ θα βολέψει την 50άρα πεθερά του ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟΥ κυρ. Μήτσου
σε μία θέση μες στο οργανισμό να ΠΑΡΑΣΙΤΕΙ εις βάρος του ελληνικού δημοσίου
και να εκφράζει κάθε αποωθημένο ΣΑΔΙΣΜΟΥ στους πελάτες του ΟΤΕ.

Δεν αντέχω άλλο. Θα πάω στο Timbuktu να ησυχάσω. :lol:

enwsitis21
24-05-04, 22:39
Δεν με εκπλήσσει ότι τα ΒΟΥΡΛΑ του ΟΤΕ δεν γνωρίζουν τίποτα.
Τι άχρηστος οργανισμός Θεέ μου... Ούτε μεταξύ τους δεν μπορούν
να επικοινωνήσουν. Αυτός ο οργανισμός κολλάει σε θέματα ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ.

Υπάρχουν τόσα νέα παιδιά με εφόδια, γνώσεις και πολύ όρεξη για δουλειά
που σπουδάζουν το αντικείμενο των ηλεκτρονικών υπολογιστών, δίκτυα κλπ...
και είναι δυστυχώς άνεργα. Αντί να προσλαμβάνει τέτοια στελέχη ο ΟΤΕ,
σκέφτεται το ΠΩΣ θα βολέψει την 50άρα πεθερά του ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟΥ κυρ. Μήτσου
σε μία θέση μες στο οργανισμό να ΠΑΡΑΣΙΤΕΙ εις βάρος του ελληνικού δημοσίου
και να εκφράζει κάθε αποωθημένο ΣΑΔΙΣΜΟΥ στους πελάτες του ΟΤΕ.

Δεν αντέχω άλλο. Θα πάω στο Timbuktu να ησυχάσω. :lol:

Μπορεί στον ΟΤΕ να είναι ΒΟΥΡΛΑ και να μήν γνωρίζουν τίποτα, αλλά γιατί όμως άτομα όπως λές που σπουδάζουν το αντικείμενο των υπολογιστών, δίκτυα και τα συναφή , μένουν άνεργα; Μήπως έχουνε μάθει στη καλοπέραση;Αν πράγματι έχουν όρεξη για δουλειά, προσωπικά πιστεύω ότι θα είχαν φέρει το κόσμο ανάποδα.

Φιλικά,
Κώστας.

aesir
24-05-04, 22:55
enwsitis21, H απάντηση είναι οτι στην Ελλάδα βρίσκεις δουλειά με μέσον και γνωριμίες και οχι με την αξία που έχεις, εκτός και αν είσαι παρα πολύ τυχερός. Ετσι οι άσχετοι είναι αυτοί που έχουν τους καλούς μισθούς και τις θέσεις, και όντας άχρηστοι, αδυνατούν να προσλάβουν με την σειρά τους ικανά άτομα. Υπάρχουν και χειρότερα, Ελληνες που έχουν δουλέψει έξω με εμπειρία και που δεν μπορούν να βρουν δουλειά στις εταιρίες εδώ.

Περαν από αυτό να σου πω οτι έχω γνωρίσει και πολλούς πτυχιούχους οι οποίοι είναι εντελώς άχρηστοι, για να μην λέμε οτι πτυχίο ισοδυναμεί απαραίτητα και με ικανότητα και γνώση. Αλλά ας μην το συνεχίσουμε γιατί θα βγούμε off topic και θα κλειδωθεί.

enwsitis21
25-05-04, 08:29
enwsitis21, H απάντηση είναι οτι στην Ελλάδα βρίσκεις δουλειά με μέσον και γνωριμίες και οχι με την αξία που έχεις, εκτός και αν είσαι παρα πολύ τυχερός. Ετσι οι άσχετοι είναι αυτοί που έχουν τους καλούς μισθούς και τις θέσεις, και όντας άχρηστοι, αδυνατούν να προσλάβουν με την σειρά τους ικανά άτομα. Υπάρχουν και χειρότερα, Ελληνες που έχουν δουλέψει έξω με εμπειρία και που δεν μπορούν να βρουν δουλειά στις εταιρίες εδώ.

Περαν από αυτό να σου πω οτι έχω γνωρίσει και πολλούς πτυχιούχους οι οποίοι είναι εντελώς άχρηστοι, για να μην λέμε οτι πτυχίο ισοδυναμεί απαραίτητα και με ικανότητα και γνώση. Αλλά ας μην το συνεχίσουμε γιατί θα βγούμε off topic και θα κλειδωθεί.

Απλά πιστεύω πώς ο ικανός και άφοβος στη δουλειά, όπου και να τον/την ρίξεις, θα βγεί ασπροπρόσωπος/η.Πώς γίνεται τώρα και όλοι αυτοί που διαμαρτύρονται επιζητούν όλοι μια θέση στο δημόσιο, μήπως αυτό μας λέει από μόνο του κάτι;
Αυτό είναι το τελευταίο μου post για το θέμα, και ζητώ συγγνώμη εάν έχω βγεί εκτός θέματος.

general-sama
25-05-04, 13:44
επειδη το θεμα εδω ειναι οι οπτικες ινες θα αναφερω την δικη μου εμπειρια την οποια μαλιστα ειχα χθες. Λυπαμαι που θα απογοητευσω οσους περιμεναν να διορθωθει το προβλημα μεσα στο Μαιο. Με πηραν χθες απο τον ΟΤΕ )δεν εχω μιλησει με αγενεστερο customer service!) να μου πουν οτι η γραμμη μου ειναι πανω σε οπτικη ινα κ δεν μπορω να εχω dsl προσβαση. Μου ειπαν να τους τηλ σε 1,5 με 2 μηνες για να ξανακανω αιτηση αλλα να πω οτι εχω οπτικη ινα για να μην τους καθυστερω κιολας :evil: :evil: .Τους ευχαριστησα για το τρομερο τους ενδιαφερον να μου απαντησουν μολις(?) 20 μερες μετα την αιτηση μου για να μου πουν οτι ειμαι σε οπτικη ινα και τους ζητησα συγγνωμη που δεν μυρισα τα νυχια μου για να το ξερω.
Sorry για το ειρωνικο υφακι αλλα μου εχουν σπασει τα νευρα με τις τηλεπικοινωνιες εδω!Μπανανία με τα ολα της.

Υ.Γ Δεν ξερω αν εχει αναφερθει πριν αλλα και η vivodi το εχει το ιδιο προβλημα με τις οπτικες ασχετα αν ακουγεται οτι μπορει να βαλει dsl over fiber optics. Μονο η TELEPASSPORT μου απαντησε θετικα αλλα εκει το κοστος ειναι καπως φουσκωμενο (120€ εγκατασταση!!!!για ενα splitter?)...
Anyway, sorry για το μεγαλο Post. Πρεπει να βγω τωρα γιατι ο ΕΠΑΚ με κυνηγαει και θα συνεχισει μαλλον για καιρο ακομα! (τσαμπα το DSL modem που αγορασα)

lewton
25-05-04, 13:49
επειδη το θεμα εδω ειναι οι οπτικες ινες θα αναφερω την δικη μου εμπειρια την οποια μαλιστα ειχα χθες. Λυπαμαι που θα απογοητευσω οσους περιμεναν να διορθωθει το προβλημα μεσα στο Μαιο. Με πηραν χθες απο τον ΟΤΕ )δεν εχω μιλησει με αγενεστερο customer service!) να μου πουν οτι η γραμμη μου ειναι πανω σε οπτικη ινα κ δεν μπορω να εχω dsl προσβαση. Μου ειπαν να τους τηλ σε 1,5 με 2 μηνες για να ξανακανω αιτηση αλλα να πω οτι εχω οπτικη ινα για να μην τους καθυστερω κιολας :evil: :evil: .Τους ευχαριστησα για το τρομερο τους ενδιαφερον να μου απαντησουν μολις(?) 20 μερες μετα την αιτηση μου για να μου πουν οτι ειμαι σε οπτικη ινα και τους ζητησα συγγνωμη που δεν μυρισα τα νυχια μου για να το ξερω.
Sorry για το ειρωνικο υφακι αλλα μου εχουν σπασει τα νευρα με τις τηλεπικοινωνιες εδω!Μπανανία με τα ολα της.

Υ.Γ Δεν ξερω αν εχει αναφερθει πριν αλλα και η vivodi το εχει το ιδιο προβλημα με τις οπτικες ασχετα αν ακουγεται οτι μπορει να βαλει dsl over fiber optics. Μονο η TELEPASSPORT μου απαντησε θετικα αλλα εκει το κοστος ειναι καπως φουσκωμενο (120€ εγκατασταση!!!!για ενα splitter?)...
Anyway, sorry για το μεγαλο Post. Πρεπει να βγω τωρα γιατι ο ΕΠΑΚ με κυνηγαει ακομα και θα συνεχισει μαλλον για καιρο ακομα! (τσαμπα το DSL modem που αγορασα)

Στα 120 ευρώ συμπεριλαμβάνεται και modem ή router, ρώτα τους τι ακριβώς. Στο δίνουν για όσο καιρό είσαι πελάτης και το επιστρέφεις όταν διακόψεις τη σύνδεση. Μια χαρά είναι το κόστος για την ενεργοποίηση της Τelepassport, τα μηνιαία είναι ψιλοτσιμπημένα.

aesir
25-05-04, 14:47
general-sama, ΚΑι εμένα με πήραν σήμερα και μου είπαν το ίδιο ακριβώς. Εγώ κάθε 2 εβδομάδες κάνω αίτηση για να τους σπάσω τα νεύρα, γιατί έχω τραβήξει πολλά με την ανικανότητα τους. Το ωραίο είναι οταν σου λένε οτι δεν μπορείς να είσαι σε λίστα αναμονής αφού είσαι σε οπτική ίνα οποτε και ακυρώνεται η αίτηση, οταν τους πεις "μα καλά γιατί δεν κάνετε μια λίστα αναμονής για όσους είναι σε οπτικές ίνες" δεν ξέρουν τι να σου απαντήσουν. Φαντάζομαι τι χαμός θα γίνει με αιτήσεις όταν υπάρξει διαθεσιμότητα.

ΣΕ ποια περιοχή είσαι εσύ;

spiros19
25-05-04, 16:11
Παιδια οταν υπαρξει διαθεσιμοτητα να κανετε ποστ εδω να το δουμε ολοι! φανταζομαι οτι αν πας δευτερη μερα, δεν θα προλαβεις τιποτα... :evil: :evil:

general-sama
26-05-04, 00:25
aesir Ιλισσια μενω πανω στη Μιχαλακοπουλου :shock:
Εδω εχει παντου εταιρειες και οι ΥΠΕΡΚΟΥΛΟΙ του πΟΤΕ δεν μπορουν να βαλουν DSL!
δηλαδη που να το πεις και πιος θα σε πιστεψει?
Μπροστα στο σπιτι μου εχουν κανει εργα το τελευταιο διαστημα πολλες εταιρειες τηλεπικοινωνιων (Opticom, OTE και Forthnet - οι τελευταια εγραφε στην ταμπελα "Εργασιες Οπτικων Ινων" μαλλον για τον κομβο που υπαρχει λιγο πιο κατω) και εγω δεν μπορω να εχω τα βασικα για ευρυζωνικο ιντερνετ!!!
Στην TELEPASSPORT δεν παω, 70€+ΦΠΑ το μηνα για 384 sDSL ειναι υπερβολη!
ΘΑ περιμενω οπως ολοι αλλα αυτη η ιστορια με τον ΟΤΕ εχει παραγινει :evil:
Δηλαδη, ρε παιδια μισο λεπτο, τα 2-3 χρονια που την ειχαν την DSL σε Pilot Testing δεν βρεθηκε ενας να τους πει οτι θα υπαρχει προβλημα με τα τηλεφωνικα κεντρα που εχουν μεταφερει σε οπτικη ινα?

xxxxx
26-05-04, 08:47
Χμμμ, δηλαδή από Telepassport μπορείς να βάλεις ADSL,
ασχέτως αν είσαι ή όχι σε οπτική ίνα;

χχχχχ

@ ADSLgr.com All rights reserved.