PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με wind θεσσαλονίκης



kikontos
14-04-12, 13:55
Μένω στη περιοχή της θέρμης και άλλαξα από ote σε wind εδώ και 3 μήνες.Τους 2 πρώτους μήνες όλα ήταν φυσιολογικά.Σα να μην είχα αλλάξει πάροχο.Τον τελευταίο μήνα η σύνδεση είναι ασταθέστατη,με αποσυνδέσεις και απελπιστικό streaming,ενώ για online games ούτε συζήτηση λόγω διαρκών lagspikes.Το χάλι παρατηρείται και με τα 2 routers που δοκίμασα(αρχικά ένα Dlink και τώρα το ZXV10 h108L της wind).
Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?
τα στοιχεία της συνδεσης του router είναι

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 155/9334 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.5/6.2 dB
Modulation Type ΑDSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 20.4/25.2 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/19.9 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 156/9204 kbps
Interleave depth 2
Annex Type AnnexA
CRC errors 90(!!)

To mtu είναι στην προτεινόμενη από τη wind τιμή 1492.Οι καλωδιώσεις μου μέχρι και την πρίζα έχουν ελεγχθεί.Κατά την επικοινωνία μου με το τμημα εξυπηρέτησης μου ανακοινώθηκε οτι η συνδεσή μου δεν φαινεται να έχει πρόβλημα...(κλασσικά)..

Ευχαριστώ προκαταβολικά

thenetpoet
15-04-12, 08:23
Καλά με 155kbps upstream και σου είπαν οτι η σύνδεση δεν έχει πρόβλημα? Ξαναπάρε τους τηλέφωνο...

Ranger M.D.
15-04-12, 08:55
Κώστα???

Λοιπόν και εγώ 1 μήνα σε wind, όλα όπως λέει ο φίλος που μάλλον γνωριζόμαστε, από ON σε Wind, παραθέτω στατιστικά. Η σύνδεση είναι αθλια κύρια λόγω πολύ μεγάλων Ping. Επίσης, τα διάφορα speedtest, ποτέ δε μου έδειξαν παραπάνω από 10 Μbps. Έχω το linksys WAG 200. Κέντρο, πλατεία Αντιγονιδών. Χριστός Ανέστη σε όλους.

DSL Connection Help...
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 14007 kbps
Upstream Rate: 1022 kbps
Downstream Margin: 9 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 20 db
Upstream Line Attenuation: 6 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db


PVC Connection
Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

kikontos
15-04-12, 13:24
Τι να πώ ρε γμτ..Θα ξαναεπικοινωνίσω μαζί τους και αν μου πούν πάλι τα ίδια την έκανα για conn-x..Αυτη τη στιγμή είμαι χειρότερα και από isdn 64...έλεος.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Καλό Πάσχα:)

Ranger M.D εστείλα pm:)

maik
15-04-12, 13:40
Καλά με 155kbps upstream και σου είπαν οτι η σύνδεση δεν έχει πρόβλημα? Ξαναπάρε τους τηλέφωνο...

Ακριβως ετσι. Μα ειναι δυνατον;

kikontos
15-04-12, 16:14
Ακριβως ετσι. Μα ειναι δυνατον;


Τους ξαναπήρα τηλέφωνο και η απαντηση είναι οτι γνωρίζουν εδώ και 10 ημέρες οτι υπάρχει ένα πρόβλημα με το streaming γενικά στη βόρεια Ελλάδα και οτι "μάλλον" μέσα στην εβδομάδα θα επιλύθει..Για το upstream που είναι τόσο χαμηλό μου είπαν οτι "μάλλον" οφείλεται στο γενικό πρόβλημα..Δεν πολυπείσθηκα,αλλά άντε να περιμένω και άλλη μια εβδομάδα..¨Εχω την εντύπωση οτι τα παιδιά τα βάζουν στην εξυπηρέτηση ,χωρίς να τους κάνουν ούτε ένα εκπαιδευτικό σεμινάριο...(ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ οι εργαζόμενοι...)

cmaniac
15-04-12, 20:43
Τους ξαναπήρα τηλέφωνο και η απαντηση είναι οτι γνωρίζουν εδώ και 10 ημέρες οτι υπάρχει ένα πρόβλημα με το streaming γενικά στη βόρεια Ελλάδα και οτι "μάλλον" μέσα στην εβδομάδα θα επιλύθει..Για το upstream που είναι τόσο χαμηλό μου είπαν οτι "μάλλον" οφείλεται στο γενικό πρόβλημα..Δεν πολυπείσθηκα,αλλά άντε να περιμένω και άλλη μια εβδομάδα..

Το πρόβλημα με τo Streaming υπάρχει εδώ και καιρό. Δοκίμασε να ξαναπάρεις και να προσπαθήσεις να παρουσιάσεις καλύτερα το πρόβλημά που έχει η σύνδεση σου, γιατί είτε δεν πείθεις, είτε δεν πείθονται λόγω άγνοιας. Άλλη μία πολύ καλή μέθοδος είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους ηλεκτρονικά, έχει αποδειχθεί πως εξυπηρετούν καλύτερα, αρκεί να μπορείς να περιγράψεις το πρόβλημα σου.

maik
15-04-12, 20:46
Το πρόβλημα με τo Streaming υπάρχει εδώ και καιρό. Δοκίμασε να ξαναπάρεις και να προσπαθήσεις να παρουσιάσεις καλύτερα το πρόβλημά που έχει η σύνδεση σου, γιατί είτε δεν πείθεις, είτε δεν πείθονται λόγω άγνοιας. Άλλη μία πολύ καλή μέθοδος είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους ηλεκτρονικά, έχει αποδειχθεί πως εξυπηρετούν καλύτερα, αρκεί να μπορείς να περιγράψεις το πρόβλημα σου.

Τι να πεισει δηλαδη; Οτι εχει 155 στο Upstream;

cmaniac
15-04-12, 20:51
Τι να πεισει δηλαδη; Οτι εχει 155 στο Upstream;

Έλα ντε.

Εάν όμως δεν το παρουσιάσει σαφώς και εμμείνει σε αυτό μπορεί ο τηλεφωνητής να το περάσει έτσι, ειδικά στην περίπτωση που η άλλη άκρη της γραμμής δεν καταλαβαίνει τι ακούει..

kikontos
18-04-12, 23:19
Μα επέμενα και του είπα οτι έχω Upstream 155 και οτι μάλλον πρέπει να το δώσει βλάβη...Η απάντηση είναι η ίδια...Θα δοκιμάσω και ηλεκτρονικά..
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά..

Ranger M.D.
19-04-12, 18:15
Ασχολήθηκα λίγο σήμερα, έβαλα cable ethernet, έκλεισα το ασύρματο, κατέβασα το MTU στα 1400, και πήγα για 1 φορά στο http://broadbandtest.eett.gr όπου έκανα register και ετοιμαζόμουν για παράπονα. :nono: To speedtest καλο. :whistle: Δοκίμασα το Youtube test, δεν μπόρεσε να το ολοκληρώσει. To ξαναδοκίμασα, μου έβγαλε ότι ο πάροχος μου είναι ΟΚ.:hmm: Εκτοτε streamαρω τα πάντα!!!:oneup: Και στο Ping Test πήρα Β+. Μια χαρά...:oneup:

Υποθέτω κάτι έφτιαξαν, τυχαίο νομίζω...:worthy:

Τελικά ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΧΑΙΟ. ΜΕ MTU=Αuto, για 25ΜΒ download από Δικηγορικό Σύλλογο Θεσνίκης μου δίνει μέχρι 60KB/sec. Το γύρισα ξανά σε MTU=1400 (manual) και το αρχείο έρχεται >800ΚΒ/sec. Κάτι με τα Modem της Wind?

kikontos
19-04-12, 19:06
Έχω δοκιμάσει ήδη mtu=1400(1492 είναι το προτεινόμενο από wind)..Για λίγες ώρες φαίνονταν να δουλευε καλύτερα η συνδεση,αλλά μετά από λίγο πάλι τα ίδια..Το θέμα είναι οτι με όλες τις πιθανές αλλάγες που έχω δοκιμάσει στο router το upstream line rate παραμένει εξαιρετικά χαμηλό και γυρω στα 150kbps...Τους έστειλα και email γιατί το πιθανότερο είναι οτι κάποιο προβλημα έχει η γραμμή το οποίο έγινε εντονότερο και αντιληπτό εξαιτίας του γενικού προβληματος που παρουσιάζει η tellas αυτες τις ημέρες..Βλέπουμε..

Ranger M.D.
20-04-12, 07:39
Όντως με 1492 πάει λίγο πιο γρήγορα στα download. Ευχαριστώ. Πάντως νομίζω ότι αυτό μπορεί να είναι η αιτία του προβλήματος με το streaming της Wind, που αναφέρεται στα blogs εδώ και 2 χρόνια...:rtfm:

phantom77
20-04-12, 11:10
Όντως με 1492 πάει λίγο πιο γρήγορα στα download. Ευχαριστώ. Πάντως νομίζω ότι αυτό μπορεί να είναι η αιτία του προβλήματος με το streaming της Wind, που αναφέρεται στα blogs εδώ και 2 χρόνια...:rtfm:
Τόσο σοβαρό ειναι το πρόβλημα με το streaming; Είχα την εντύπωση οτι μόνο εγω ήμουν ο άτυχος :p
Βλέπω τώρα SkySportsHD και παραδόξως δεν κάνει buffering καθε 10". Σχεδον πάντα κάνει συνεχώς buffering στα HD κανάλια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.