PDA

Επιστροφή στο Forum : wind & lineage 2



Rozilia
14-04-12, 16:35
101109101110

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής.
Έχω Wind double play στην Αλεξανδρούπολη. Ενώ η γραμμή είναι normal δεν έχω αποσύνδεσης καθόλου ,τρώω συνεχεία disconnect στο lineage 2 official.Μίλησα αρκετές φορές με τεχνικούς της Wind μου είπαν ότι η γραμμή μου είναι καθαρή και δεν έχω πρόβλημα . Μετά από αρκετές ρυθμίσεις έφτιαξε τελικά και το l2. Για κάνα δεκαήμερο όλα ήταν οκ . Κάποια στιγμή όμως έπεσε το ρεύμα και επανήλθαν τα προβλήματα. Ενώ είμαι μέσα στο lineage 2 και παιζω τρώω disconnect στα ξαφνικά.Ξανακάναμε όλες τις ρυθμίσεις αλά τίποτα αυτή την φορά.Θέλω να πω ότι έχω δοκιμάσει την στιγμή που το παθαίνω αυτό το net μου λειτουργά κανονικά. Παρακαλώ εάν έχετε καμία λύση η συμβουλή. Ευχαριστώ και πάλι.

user381
14-04-12, 17:13
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Το πρόβλημα που περιγράφεις το αντιμετωπίζω κι εγω, καθώς επίσης και δυσκολία σε streaming και browsing. Τα πολλά disconnect οφείλονται σε μεγάλα ping στον official server. Eίναι γενικό το κακό "στην Βόρεια Ελλάδα" απ ότι με πληροφόρησε ένας "τεχνικός" της wind όταν επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη. Στο 1ο screenshot που παραθέτεις βλέπω ότι το MTU είναι 1400 ενώ έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε να είναι 1492. Στο 2ο screenshot βλέπω ότι έχεις αρκετά CRC errors ενδεικτικό κατά την γνώμη μου ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην γραμμή σου (με επιφύλαξη και χωρίς να γνωρίζω το link uptime).

Rozilia
14-04-12, 17:38
το MTU είναι 1400 ενώ έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε να είναι 1492.

Το MTU τεχνικός της WIND μου είπε να το κάνω 1400
Επίσης όσο αφορά τα streaming δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Γενικός δεν έχει κανένα πρόβλημα η γραμμή εκτός από το lineage 2 γιαυτο και παραξενεύομαι.Θέλω να αναφέρω κάτι που ξέχασα να πω στο προηγούμενο post, είναι ότι έχω κάνει port forward για το l2 αλλά και πάλι τίποτα.Γενικός loggaro στο l2 και για μερικά λεπτά είμαι οκ και μετά disconnect .Ανεξήγητο εντελώς
101111

user381
14-04-12, 21:08
Νομίζω πως έχεις κάνει ένα λαθάκι στο port forwarding στο LAN Host IP Address. Μήπως έχεις βάλει την WAN IP σου εκεί; Το streaming είναι ένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι που έχουν wind στη Β.Ελλάδα και το ανέφερα ενδεικτικά. Πάντως για το MTU δεν είμαι σίγουρος, αλλά έχω την εντύπωση ότι σε φλόμωσε ο "τεχνικός". Το τι κερδίζεις από χαμηλό MTU και κυρίως τι δεν κερδίζεις, αν ψάξεις λίγο σε σχετικά πρόσφατο τόπικ που να εμπεριέχει τον όρο μέσα στο φόρουμ θα βρείς μια απάντηση (Δεν θυμάμαι τον τίτλο για να σε κατατοπίσω, αλλά ήταν πολύ πρόσφατο). Περισσότερα με προβληματίζουν τα CRC errors όμως στα στατιστικά της γραμμής σου. Καλύτερα επικοινώνησε με την Τ.Υ. της wind και ζήτα μια διευκρίνηση γι αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.