PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα :(



victoras21
15-04-12, 18:57
Για σας και χρονια πολλα θα σας πω ενα προβλημα που μου ετυχε στου αδερφου μου το pc.
Σημερα πηγαμε να κανουμε καποιες ριθμισεις στο bios ωραια μεχρι εκει και μετα απο καποια δευτερολεπτα μας κολαει το pc και δεν μας ανηγει η οθονη.
Τι μπορει να φτεει μπορειτε να μου πειτε σας παρακαλο λιγο γρηγορα.

:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

cranky
15-04-12, 19:10
Ξαναμπές στο bios, και φόρτωσε τα Default settings.

victoras21
15-04-12, 19:13
μα το θεμα ειναι οτι δεν μπορο να δο την οθονη μου δλδ δεν δινει σιμα τι να κανο

cranky
15-04-12, 19:18
Ούτε στο bios ;;

Κλείσε τον υπολογιστή, βγάλ' τον απ' την πρίζα, και πάτα 2-3 φορές το power on (για ν' αδειάσουν οι πυκνωτές).
Άνοιξε το αριστερό καπάκι, και βγάλε την μπαταρία της μητρικής για μισό έως ένα λεπτό.

victoras21
15-04-12, 19:21
θα δοκιμασω ........

cranky
15-04-12, 19:25
Αν έχεις πρόχειρο το manual της μητρικής, δές πως γίνεται η επαναφορά του bios στις αρχικές ρυθμίσεις του.

victoras21
15-04-12, 19:29
δυστηχως δεν εγεινε τιποτα.υπαρχει παριπτωση να μου εχει καει η μητρικη

cranky
15-04-12, 19:32
Να καεί μητρική λόγω λάθος ρυθμίσεων του bios, λίγο δύσκολο.

Τί ακριβώς, πήγατε να ρυθμίσετε ;

victoras21
15-04-12, 19:35
το αρχικο προβλημα ηταν οτι το πσ μου εσβινε απο θερμοκρασια .αλλαξα ανεμιστιρακι μπηκα στο bios να ααναβασω το φαν speed
και εκει μου κολισε..

cranky
15-04-12, 19:42
Υπάρχει κίνηση στο πισί ;
Οι άλλοι ανεμιστήρες δουλεύουν ;
Ακούς τον δίσκο να γυρίζει ;
Ή τον ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών ;

victoras21
15-04-12, 19:49
οσκληρος. τα φανς δουλευουν και η καρτα ...μαλλον δεν δουλευουν τα ονboard usb γιατι δεν αναβουν τα λαμπακια στο πλυκτρολογιο ουτε το
το mouse . ακομα και η onboard vga den δεινει σημα στο μονιτορ μου

cranky
15-04-12, 20:08
Υπάρχει άλλη οθόνη να δοκιμάσεις ή/καί καλώδιο οθόνης ;

Μετά την αλλαγή του ανεμιστήρα, τσεκάρισες αν όλα τα καλώδια είναι σωστά κουμπωμένα στις θέσεις τους ;

victoras21
15-04-12, 20:24
εχω ηδη δοκιμασει αλλο μονιτορ κ το μονο καλοδιο που πειρακσα ειναι του ανεμιστηρα
πριν φλασαρι μασ μιρισε κατι σαν καμενο πλαστικο αλλα δεν ξερουμε απο που.

.......................................................................

ειδα ολα τα καλωδια ειναι οκ το τροφοδοτικο δεινει ρευμα παντου αλλα τα usb δεν δεινουν ρευμα.
κ δεν μου δεινει σημα στο μονιτορ

cranky
15-04-12, 20:25
Αν μύρισε καμμένο πλαστικό, σκούρα τα πράγματα, Βίκτωρα.

Τώρα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να αποσυναρμολογήσεις το μηχάνημα τελείως, και να το ξαναστήσεις εκτός κουτιού, πάνω σε αντιστατική επιφάνεια, μόνο με τα απαραίτητα (επεξεργαστή και μνήμη).

Έλεγχο ένα-ένα όλα τα καλώδια, να βρείς πιό κάηκε/λιώσαν οι μονώσεις του.

victoras21
15-04-12, 20:38
ευχαριστω θα τα δω κ αυτο

............................................................................

μπορεις να μου πεις που ακρειβος να το βαλο για να κανο τισ δοκιμες εκσο απο το κουτι ???

cranky
16-04-12, 13:08
Σ' ένα χαρτόνι, πάνω στο γραφείο σου.

victoras21
16-04-12, 13:48
και τι αρκιβος να κανο μπορεις να μου πεις ανναλιτικα

cranky
16-04-12, 15:01
Βάζεις τη μητρική με τον επεξεργαστή και μία μνήμη πάνω στο χαρτόνι, και δίπλα της το τροφοδοτικό.
Συνδέεις το 24πινο του τροφοδοτικού και την έξτρα τροφοδοσία του επεξεργαστή στη μητρική, και την οθόνη με το καλώδιό της.
Για να ξεκινήσει το σύστημα, βλέπεις σε ποιά pin της μητρικής πηγαίνει το καλώδιο απο το power on του κουτιού, και τα γεφυρώνεις για 1 δευτερόλεπτο, μ' ένα ψιλό κατσαβιδάκι.

victoras21
16-04-12, 20:25
ok θα το προσπαθισο :)

......................................................................................

ουτε παλει μας ανεικσε η οθονει τορα μπορει να καικαι ι μιτρικι κσερεις

Katsoulinos
19-04-12, 05:58
Beep codes δεν ακούγονται; π.χ. κάνει Post αλλά δεν έχεις εικόνα; ή δεν κάνει καν Post? Πολλά motherboard όταν κολλάνε γυρίζουν αυτόματα στις default ρυθμίσεις. Μήπως έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και βγάζει εκεί το σήμα κατά προτεραιότητα; Η οθόνη πια είναι; έχει πολλές εισόδους; είδες μήπως άλλαξες κατά λάθος την είσοδο από το μενού της;

Τα ηλεκτρονικά αυτά παρά τα όσα ακούμε συχνά, είναι αρκετά ανθεκτικά στις κακοτοπιές και αν είναι να καούν το κάνουν από μόνα τους χωρίς κανένα λόγο μια ωραία πρωία. Έχω φτιάξει περίπου 500-600 PC και ποτέ δεν κάηκε κάτι από τα πειράματα και τα βάλε βγάλε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.