PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισερχομενη κληση = Αποσυνδεση;



FEFOS93
16-04-12, 19:20
Καλησπερα Χρονια πολλα Χριστος ανεστη.
Λοιπον το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης, καθε φορα που θα κτυπησει το σταθερο τηλεφωνο, οτι εργασια και αν κανω στο internet διακοπτεται, ειτε λεγεγαι gaming/browsing/downloading.
Σημερα που εποικηνωνησα με το τμημα της wind μου ειπαν οτι αυτο οφειλεται στο οτι δεν εχω βαλει filter στην γραμμη του τηλεφωνουν, η οτι το splitter που εχω εχει βραχυκυκλωσει.

Να το πιστεψω αυτο;
Ισχυει οντως αυτο το προβλημα, η ειναι κατι αλλο.

Υποψιν οτι εαν βγαλω το σταθερο, ολα λειτουργουν κανονικα.

Βεβαια ισως φταιει και ο τροπος που εχουμε συνδεσει το σταθερο.


Ο τροπος που εχουμε κανει τη συνδεση ειναι ο εξης, στο γραφειο μου διπλα υπαρχει μια πριζα με δυο κλιψακια, στο ενα κλιψακι εχω συνδεσει το splitter το οποιο χωριζει το τηλεφωνο απο το internet και στην αλλη πριζα εχω βαλει, την αλλη ακρη του καλωδιου του τηλεφωνου για να συνδεεται με το τηλεφωνο, που βρισκεται στο σαλονι. Ο λογος που το εκανα αυτο ηταν επειδη θελανε το τηλεφωνο μεσα στο σαλονι και οχι διπλα στο modem, γιατι δεν βολευει.

Seitman
16-04-12, 19:40
Καλησπέρα και χρόνια πολλά Στέφανε.
Η συνδεσμολογία που έχεις κάνει είναι το πρόβλημα. Στην έξοδο του splitter για το τηλέφωνο θα βάλεις ένα απλό splitter τηλεφωνικής γραμμής και εκεί θα συνδέσεις τις δύο τηλεφωνικές συσκευές που θέλεις.
101146

FEFOS93
16-04-12, 20:25
Καλησπέρα και χρόνια πολλά Στέφανε.
Η συνδεσμολογία που έχεις κάνει είναι το πρόβλημα. Στην έξοδο του splitter για το τηλέφωνο θα βάλεις ένα απλό splitter τηλεφωνικής γραμμής και εκεί θα συνδέσεις τις δύο τηλεφωνικές συσκευές που θέλεις.
101146

Oχι δεν καταλαβες, δεν εχω 2 τηλεφωνικες συσκευες αλλα 1.
Αλλα επειδη δεν ειχα τοσο μεγαλο καλωδιο τηλεφωνου, πηρα το καλωδιο απο ενα παλιο τηλεφωνο που δεν το χρειαζομουν και το συνδεσα στο splitter και την αλλη ακρη του την συνδεσα στον τοιχο, μετα στη αλλη πριζα που βρισκεται το τηλεφωνο στο σαλονι συνδεσα στο τοιχο το τηλεφωνο.
Ειναι λιγο μπερδεμα η συνδεση, ο τροπος δηλαδη με τον οποιο την εκανα, αλλα ειναι ο μονος τροπος για μην βρισκεται το τηλεφωνο διπλα στο modem.
Θα προσπαθησω να τραβηξω και να ανεβασω εικονες της συνδεσης.

Seitman
16-04-12, 20:27
Α!
Και έτσι όπως τα λες, πάλι η πρίζα είναι το θέμα. Καλύτερα να αγοράσεις ένα μονοκόμματο τηλεφωνικό καλώδιο.

FEFOS93
16-04-12, 20:38
Λοιπον η πρωτη εικονα ειναι το splitter, η δευτερη ειναι το καλωδιο το οποιο αφου φυγει απο το splitter μπαινει στην πριζα και η τελευταια εικονα ειναι το καλωδιο, και στην τελευταια εικονα ειναι το καλωδιο του τηλεφωνου.
Δηλαδη το modem με το τηλεφωνο δεν αμμεση επαφη.

Συγνωμη για την κακη ποιοτητα της καμερας.

Seitman
16-04-12, 20:43
Μονοκόμματο καλώδιο από το splitter στην τηλεφωνική συσκευή. Έχω την εντύπωση ότι αν βγάλεις το καλώδιο phone από το splitter και αφήσεις συνδεμένο το τηλέφωνο, αυτό θα λειτουργεί κανονικά.

Δοκίμασε να βάλεις ένα φίλτρο πριν το τηλέφωνο.

FEFOS93
16-04-12, 20:47
Μονοκόμματο καλώδιο από το splitter στην τηλεφωνική συσκευή. Έχω την εντύπωση ότι αν βγάλεις το καλώδιο phone από το splitter και αφήσεις συνδεμένο το τηλέφωνο, αυτό θα λειτουργεί κανονικά.

Δοκίμασε να βάλεις ένα φίλτρο πριν το τηλέφωνο.

Μολις τωρα το δοκιμασα και εβγαλα το καλωδιο phone απο το splitter αλλα δεν εγινε τιποτα, το τηλεφωνο ειναι νεκρο, εαν βγαλω το καλωδιο.
Για μονοκοματο καλωδιο, λιγο δυσκολο, για αυτο και το καναμε ετσι στην αρχη επειδη δεν θελαμε ενα 10μετρο καλωδιο να διασχιζει το σπιτι.
Επισης το να ειναι το τηλεφωνο διπλα στο modem δεν βολευει καθολου.

africa_twin
16-04-12, 20:48
Η συνδεσμολογία σου ευθύνεται για το πρόβλημα! Βγάλε το splitter και σύνδεσε το modem απευθείας στον τοίχο και όπου βάλεις το τηλέφωνο βάλτο με παρεμβολή ADSL φίλτρου (http://www.hol.gr/sites/e-support/GR/SupportImages/files/filter.jpg) και θα είσαι οκ! ;)

FEFOS93
16-04-12, 20:52
Η συνδεσμολογία σου ευθύνεται για το πρόβλημα! Βγάλε το splitter και σύνδεσε το modem απευθείας στον τοίχο και όπου βάλεις το τηλέφωνο βάλτο με παρεμβολή ADSL φίλτρου (http://www.hol.gr/sites/e-support/GR/SupportImages/files/filter.jpg) και θα είσαι οκ! ;)

Ναι αλλα μεσω του spliter συνδεεται το τηλεφωνο, δηλαδη εαν βγαλω το splitter και βαλω το τηλεφωνο στην πριζα, μετα πως θα συνδεεται το τηλεφωνο;
Αφου η πατεντα που εχω κανει, θελει το τηλεφωνο πανω στο splitter για να δουψει.
Btw λεω δικια μου πατεντα αλλα δεν ειναι δικια μου, αυτο μου το ειπε ενας ηλεκτρολογος να το κανω.

psapikas
16-04-12, 21:14
Και εγώ νομίζω ότι πρέπει να κάνεις ότι λέει ο africa_twin. Εφόσον δεν θέλεις τηλέφωνο εκεί που είναι το splitter, δεν χρειάζεσαι splitter εκεί και συνδέεις μόνο το modem. Συνδέεις το τηλέφωνο σου με ένα φίλτρο σε όποια πρίζα θέλεις και πρέπει να δουλέψει.

FEFOS93
16-04-12, 21:46
Λοιπον το τηλεφωνο το δοκιμασα στην πριζα του σαλωνιου, χωρις να εχω συνδεσει κατι αλλο στην πριζα του δωματιου και δεν εγινε τιποτα.
Επισης δοκιμασα και το καλωδιο του internet χωρις splitter αλλα παλι δεν επερνε σημα το τηλεφωνο.
Με λιγα λογια, για να δουλεψει το τηλεφωνο, πρεπει να ειναι συνεχως κουμπωμενο πανω στο splitter και το καλωδιο του internet αλλα και του τηλεφωνου, εκτος και αν μεταφερω το τηλεφωνο στο δωματιο.

africa_twin
17-04-12, 13:29
Φίλε μου κάτι δεν πάει καλά με τις καλωδιώσεις σου! Φώναξε ηλεκτρολόγο να το ψάξετε! Η συνδεσμολογία που σου ανέφερα στο πιο πάνω μήνυμά μου δουλεύει 100% με σωστή καλωδίωση! Αφού δεν θέλεις τηλέφωνο στην πρίζα του router ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ splitter (κουμπώνεις το router απευθείας στην πρίζα στον τοίχο) Αν οι άλλες τηλεφωνικές πρίζες δεν δίνουν σήμα όταν βάζεις το τηλέφωνο ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ υπάρχει πρόβλημα καλωδίωσης και πρέπει να ελεγχθεί από ηλεκτρολόγο!

platonas
17-04-12, 14:17
Νομιζω οτι η "πατεντα" που εχει κανει ο φιλος, ειναι η "πατεντα" που γινετε στην περιπτωση που εχουμε voip τηλεφωνο και θελουμ να δωσουμε σε σταθερο σε ολες τις πριζες του σπιτιου.Εκει λογικα δουλευει γιατι απο τον παροχο δεν περναει σημα σταθερου, αλλα μονο νετ.

Φιλε μου, αν βγαλεις οτι εχεις στην πριζα του γραφειο σου (και τα 2 κλιπσακια να ειναι αδεια) το τηλ στο σαλονι δουλευει ?

FEFOS93
17-04-12, 17:43
Οχι εαν τα βγαλω ολα και αφησω πανω μονο το τηλεφωνο στο σαλονι, παλι δεν δουλευει.

@Αfrica-twin Ελπιζω να καταφερω να φωναξω ηλεκτρολογο.

@platonas εαν δεν κανω λαθος η wind δεν εχει voip, εαν ειχα voip το τηλεφωνο θα συνδεοτανε πανω στο router οπως οταν ημουν στη cyta.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

africa_twin
17-04-12, 17:50
Καλό ξεμπέρδεμα φίλε μου και αν θέλεις ενημέρωσέ μας όταν με το καλό βρεις άκρη!

FEFOS93
17-04-12, 17:52
Καλό ξεμπέρδεμα φίλε μου και αν θέλεις ενημέρωσέ μας όταν με το καλό βρεις άκρη!

Κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω ειναι, να παω τωρα να παρω ενα filter να δω εαν θα εχει διαφορα, η οχι;

Seitman
17-04-12, 18:28
Δε νομίζω ότι θα γίνει κάτι Στέφανε, γιατί κάπου υπάρχει μπλέξιμο στις πρίζες.

FEFOS93
17-04-12, 19:04
Δε νομίζω ότι θα γίνει κάτι Στέφανε, γιατί κάπου υπάρχει μπλέξιμο στις πρίζες.

Ευχαριστω για την διευκρινηση Δημητρη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.