PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητοτητα συνδεσης?



therock003
17-04-12, 17:48
Ειχα παει προσφατα στην Vodafone για να ρωτησω για κατι προγραμματα κινητης και παραλληλα με ενημερωσαν πως συνεργαζονται με την HOL και υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις φορητοτηα απο ΟΤΕ στην γραμμη τους, οπου στην ουσια κρατας την ιδια γραμμη και αριθμο με μειωμενο παγιο. ΠΑιζει να ισχυει κατι τετοιο? Με λιγα λογια ο ΟΤΕ μισθωνει την γραμμη του σε αυτους και εσυ πιστωνεις αυτους σε χαμηλοτερο παγιο. Αν αυτο ισχυει και εχω στην ουσια γραμμη με ποιοτητα και ταχυτητα ΟΤΕ και κανονικο τηλεφωνο (οχι VOip), τοτε δεν πιστευετε οτι αξιζει?

Seitman
17-04-12, 18:37
Ναι.
Κάνεις φορητότητα του αριθμού στο δίκτυο της HOL και υπάρχουν συνδυαστικά πακέτα vodafon & HOL με έκπτωση στα πάγια κινητού & σταθερού.

Φαντάσου την φορητότητα σαν μια αλλαγή πρίζας. Σε "βγάζουν" από τον ΟΤΕ και σε "κουμπώνουν" στη HOL. Χονδρικά...

Vitruvian78
17-04-12, 21:08
Ναι, αυτό ισχύει απο το 2007, εσύ τώρα το πληροφορείσαι;; Χαχαχα
Έτσι είναι όπως σου τα είπανε. Βλέπεις τί πληρώνεις τώρα και τί θα πληρώνεις σε περίπτωση που κάνεις την μετάβαση και αποφασίζεις.
Η hol ουσιαστικά σου προσφέρει υπηρεσίες εφάμιλλες του ΟΤΕ, και μάλιστα η συγκεκριμένη εταιρεία είναι απο τους πλέον αξιόπιστους παρόχους. Απλά να ξέρεις οτι σε περίπτωση βλαβών, ο ΟΤΕ καλείται να σου επιδιορθώσει το πρόβλημα, μιας και κανένας εναλλακτικός πάροχος δεν προσφέρει τεχνική υποστήριξη με επέμβαση στο δίκτυο χαλκού, το οποίο ανήκει στον ΟΤΕ.

TeoT
17-04-12, 23:00
Την γραμμη (δικτυο χαλκου) εχεις μονο απο τον ΟΤΕ . Ολα τα υπολοιπα (μηχανηματα και οτι αλλο απαιτειται) τα εχεις απο τον εναλλακτικο . Το ιδιο ισχυει ειτε κανεις φορητοτητα ειτε παρεις καινουργιο τηλεφωνο απο εναλλακτικο παραχο .

therock003
18-04-12, 14:00
Παιδια ενταξει, το οτι το μονο δικτυο στην Ελλαδα ειναι του ΟΤΕ και μετα πανε και κολλανε πανω ολοι οι αλλοι το ξερω, αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι εφοσον προκειται για το ιδιο δικτυο παιζουν διαφορετικες ταχυτητες, ψηλοτερα πινγκ, κτλ κτλ.

Δλδ αν εγω κανω φορητοτητα θελω να σιγουρευτω οτι θα κλειδωνω στην ιδια ταχυτητα με τον ιδιο θορυβο και το ιδιο πινγκ. Δλδ αυτο που αφησε να εννοηθει ο υπαλληλος. Παιζει αυτο?

Seitman
18-04-12, 14:16
Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα τώρα στη γραμμή σου, δε θα έχεις και στον άλλο πάροχο. Μην περιμένεις τα νούμερα να είναι τα ίδια ακριβώς, αλλά πάνω-κάτω θα είσαι στα ίδια.

Με μια διαφοροποίηση μόνο προς το ping, όπου σαν του ΟΤΕ δε θα βρεις πουθενά.

therock003
18-04-12, 14:56
Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα τώρα στη γραμμή σου, δε θα έχεις και στον άλλο πάροχο. Μην περιμένεις τα νούμερα να είναι τα ίδια ακριβώς, αλλά πάνω-κάτω θα είσαι στα ίδια.

Με μια διαφοροποίηση μόνο προς το ping, όπου σαν του ΟΤΕ δε θα βρεις πουθενά.

Η ξαδερφη μου παντως που μενει στο ιδιο τετραγωνο 2ο σπιτι παραδιπλα, με Tellas 24αρα ειχε την μιση ταχυτητα (εμενα κατεβαζει 1.5MB/s αυτηνης κατεβαζε γυρω στα 700KB/s) και μεγαλυτερα πινγκ και αναγκαστηκε να γυρισει στον ΟΤΕ...

Vitruvian78
18-04-12, 20:59
τα πίνγκς σε ενδιαφέρουν μόνο αν παίζεις παιχνίδια......διαφορετικά δεν θα δεις μεγάλη διαφορά. Το σίγουρο είναι οτι ο ΟΤΕ, είναι ΟΤΕ και ο πιο αξιόπιστος πάροχος. Αν δεν εξοικονομείς αρκετά χρήματα το χρόνο, νομίζω οτι για 10 Ευρώ λιγότερα το μήνα δεν αξίζει να μπαίνεις στην αβεβαιότητα.....

Digik
19-04-12, 10:52
Και ο ΟΤΕ δεν είναι πια τόσο αξιόπιστος. Ένα σωρό κόσμο ξέρω που τα δίνει τα παραπάνω ευρώ (που δεν είναι 10 νομίζω, παραπάνω είναι) και πάλι τραβιούνται με χαμηλές ταχύτητες, αποσυνδέσεις κλπ. Τυχερό είναι γενικά το τι θα σου κάτσει στη γραμμή και αν θα έχεις ή όχι προβλήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.