PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορα Γραμμης σε αλλο διαμερισμα



RalakosGR
18-04-12, 00:18
ADSLgr γεια σας.

Ειναι η πρωτη φορα που γραφω αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα μου απαντησετε στην ερωτηση μου.
Εχω γραμμη τηλεφωνου στον 3ο οροφο της πολυκατοικιας μας. Θελω να βαλω το ρουτερ μου στον δευτερο οροφο, γιαυτο συνεδεσα στον τοιχο του 3ου καλωδιο UTP 20 μετρων και μεταφερω την γραμμη στον 2ο (χωρις πριζακια, απλα συνδεση με τα ζευγη).
Εκει το περναω μεσα απο το το σπλιτερ και το στελνω κανονικα στο τηλεφωνο και στο ρουτερ.
Ομως εχω πολυ θορυβο στην γραμμη του τηλεφωνου, ειδικα τωρα τελευταια. Τι μπορει να ευθυνεται? Εχει σημασια ποιο ζευγος εχω χρησιμοποιησει απο το UTP? Το να χρησιμοποιησω UTP καλωδιο που το ειπαν απο ενα μαγαζι εδω κοντα που εχει καλωδια και τετοια.. Λογικα ξερουν..Νομιζω οτι και το ιντερνετ μου ειναι αργο, εχω Νοιse margin 10, που απο οτι διαβασα ειναι αρκετο.
Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να κατεβασω την γραμμη του τηλεφωνου σε αλλο οροφο? Θελω να το κανω γιατι απο τον 3ο δεν πιανει το ασυρματο σε σημεια που θελω και για αυτο θελω το ρουτερ στον 2ο.

Seitman
18-04-12, 08:25
Καλημέρα.
Τι εννοείς με το ασύρματο; Το ασύρματο δίκτυο ή την ασύρματη τηλεφωνική συσκευή;

RalakosGR
18-04-12, 11:27
To wireless εννοω. Μπορουσα να βαλω το ρουτερ στον 3ο, αλλα δεν με εξυπηρετει γιατι δεν πιανει το wireless στα σημεια που θελω. Οποτε αυτο που θελω ειναι να φερω ενα καλωδιο απο το μπριζακι του τοιχου εως τον δευτερο οπου θελω να βαλω το ρουτερ μου. μεχρι τωρα το εκανα με καλωδιο UTP και χρησιμοποιωντας ενα ζευγος (τα πορτοκαλι) αλλα εχω πολυ θορυβο στην γραμμη. Μπορω να κανω κατι αλλο για να εχω καλυτερη ποιοτητα?

Seitman
18-04-12, 12:28
Αν δε σε ενδιαφέρει η ύπαρξη τηλεφωνικής συσκευής στον 2ο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα repeater (ενδεικτικά (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616485)). Το τοποθετείς σε ένα σημείο όπου βρίσκει το ασύρματο από τον 3ο και κάνει "αναμετάδοση" του σήματος σε όλο τον όροφο.

RalakosGR
18-04-12, 13:37
Με ενδιαφερει και το τηλεφωνο.. Μηπως ειναι καλυτερα να αλλαξω την γραμμη απο το κουτι του οτε να πηγαινει στην κεντρικη πριζα του 2ου αντι του 3ου? Ειναι ευκολο αυτο να το κανω μονος μου? Εχω ιδεα γενικα, απλα δεν εχω ανοιξει ποτε το κουτακι του οτε

cranky
18-04-12, 13:49
Μηπως ειναι καλυτερα να αλλαξω την γραμμη απο το κουτι του οτε να πηγαινει στην κεντρικη πριζα του 2ου αντι του 3ου? Ειναι ευκολο αυτο να το κανω μονος μου? Εχω ιδεα γενικα, απλα δεν εχω ανοιξει ποτε το κουτακι του οτε
Αυτό, είναι το καλύτερο, αλλά είναι δουλειά ηλεκτρολόγου.

timos76
19-04-12, 19:18
Δεν νομιζω να εξιπηρετει σε κατι το repeater στην αλλαγη οροφου...
Αν δε σε ενδιαφέρει η ύπαρξη τηλεφωνικής συσκευής στον 2ο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα repeater (ενδεικτικά (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616485)). Το τοποθετείς σε ένα σημείο όπου βρίσκει το ασύρματο από τον 3ο και κάνει "αναμετάδοση" του σήματος σε όλο τον όροφο.

timos76
19-04-12, 19:21
Αυτο ειναι το καλυτερο φιλε.. με οτι αλλο κανεις θα εχεις μονιμως προβληματα !!

timos76
19-04-12, 19:23
Αυτό, είναι το καλύτερο, αλλά είναι δουλειά ηλεκτρολόγου.
Το καλυτερο ειναι αυτο ...με οτι αλλο κανεις θα εχεις μονιμως προβληματα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.