PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL modem + Internal Wifi + External Wifi. Erotiseis protari



SwAToNeR
10-05-04, 04:20
Παιδιά είμαι πολύ νέος και ακόμα dsl δεν έχω βάλει.
Αύριο το πρωί θα πάω να κάνω αίτηση όμως.
Έχω όμως κάποιες απορίες.
Επειδή η pstn μπρίζα μου είναι κάπου στα 10 μέτρα μακρυά απο τον υπολογιστή και δεν μπορώ να περάσω χύμα καλώδιο κάτω σκέφτομαι ή να περάσω καλώδιο τηλεφώνου εξωτερικά σο δωμάτιο μου ή να στήσω εσωτερικού χώρου ασύρματο δίκτυο.
Αν περάσω καλώδιο θα μπορώ να συνδέσω κανονικά στην άλλη μπρίζα την συσκευή τηλεφώνου και να βάλω πάνω φίλτρο ώστε να έχω κ δίκτυο αλλά κ τηλέφωνο;
Επίσης επειδή θα τσοντάρει και ο ξάδερφός μου στην σύνδεση για να βάλουμε μια 512 ενδιαφέρομαι να κάνω ασύρματη σύνδεση με το σπίτι του που είναι κάπου στα 30 μέτρα μακρυά και έχω άριστη οπτική επαφή με την ταράτσα του.

Όπως το σκέφτομαι εγώ οτι μπορεί να γίνει:
Θα πάρω το jetspeed 520 modem με ethernet σύνδεση.
Θα περάσω εξωτερικά καλώδιο τηλεφώνου στο δωμάτιο μου και θα βάλω εκεί την συσκευή με την χρήση ενός φίλτρου. Έτσι θα γλιτώσω πολλά λεφτά απο την ασύρματη σύνδεση και στην άλλη μπρίζα που έχω απο την αρχή θα βάλω άλλο ένα φίλτρο για να συνδέσω την τηλεφωνική συσκευή.
Ύστερα για ασύρματο δίκτυο βάζω ένα switch στην όλη σύνδεση συνδέω κ το ασύρματο δικτύο εκεί πάνω και έχουμε σε 2 σπίτια internet χωρίς να είναι αναγκαστικά ο υπολογιστής ανοιχτός.

Ξέρω ότι έχουνε γίνει χιλιάδες post με παρόμοια ή ίδια κατάσταση και ζητώ συγνώμη αλλά δεν είχα τον χρόνο να κάτσω να τα το ψάξω πιο συγκεκριμένα. Κοίταξα και άλλα posts βέβαια κ με βοηθήσανε πολύ αλλά δεν βρήκα κανέναν με ίδιες απορίες με εμένα. Και επειδή αύριο θα πάω για εγκατάσταση γραμμής θέλω άμεσα απαντήσεις για να βάλω σε ένα πρόγραμα τις σκέψεις μου. Ελπίζω σε κατανόηση για τον λόγο δημιουργίας του post αυτού...

Ευχαριστώ πολύ...!
Είμαι πολύ newbie παιδιά στην dsl και στα ασύρματα δίκτυα... Κατανόηση παρακαλώ.

[Edit] Ύστερα απο κουβέντα με μέλος του forum μου λύθηκαν αρκετές απορίες. Τώρα πια το post είναι περισσότερο για επιβεβαίωση... :)

st0rmrd
10-05-04, 04:57
βασικά εγώ έχω μόνο splitter και νομίζω αυτό είναι ΚΑΙ το φίλτρο που λες. Μερικά προσαρμόζονται στην πρίζα, το δικό μου για PSTN (μου το έδωσε ο ΟΤΕ) συνδέει ένα καλώδιο στην πρίζα (συνήθως την κεντρική του σπιτιού) την μια μεριά και στο splitter την άλλη μεριά.
Το splitter τώρα έχει δύο εξόδους πάλι για καλώδιο τηλεφώνου, μία για τη συσκευή του τηλεφώνου σου και μια για το ADSL modem. Αυτά όσον αφορά το splitter. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα αν το δεις είναι πολύ μικρό και απλό, κάπως έτσι:

πρίζα στον τοίχο
__|____
|splitter|
|---------|
adsl τηλέφωνο

από το splitter, που καλώ είναι να είναι κάπου κοντά στην τηλεφωνική συσκευή ή στην βάση της ασύρματης, για να μην δυσκολεύεις τους υπολοίπους στο σπίτι, μπορείς να τραβήξεις καλώδιο τηλεφώνου 10m και να βάλεις το adsl modem στο δωμάτιό σου, ή να βάλεις το adsl modem δίπλα στο splitter, δίπλα στην κεντρική πρίζα, και να τραβήξεις 10m ethernet... τα παιδιά εδώ θα ξέρουν πιο έχει μικρότερες απώλειες, πάντως από θέμα κόστους συμφέρει το καλώδιο τηλεφώνου.

Αφού φτάσει το internet στο computer σου συνδέεις και το wireless και το δοκιμάζεις. Για να μπορείς να έχεις κλειστό το computer (όχι ότι θα το κλείνεις συχνά) θα πρέπει μάλλον να προμηθευτείς ένα wireless router, αλλά σε αυτό θα σε βοηθήσουν τα υπόλοιπα παιδιά από εδώ μέσα και στο awmn.gr (athens metropolitan wireless network) γιατί μπορεί να κάνω και λάθος.

SwAToNeR
10-05-04, 05:23
st0rmrd πρώτα απ' όλα για pstn χρειάζεσαι φίλτρα και για isdn splitter.
Έψαξα λίγο παραπάνω μίλησα και με ένα παιδί και βρήκα άκρη περί φίλτρων κλπ. Ευχαριστώ πάντως.

Yngwiedis
10-05-04, 05:36
Οι γραμμές PSTN παίρνουν είτε φίλτρο είτε splitter.
Οι γραμμές ISDN παίρνουν ΜΟΝΟ splitter.

Papashark
10-05-04, 12:15
Επίσης επειδή θα τσοντάρει και ο ξάδερφός μου στην σύνδεση για να βάλουμε μια 512 ενδιαφέρομαι να κάνω ασύρματη σύνδεση με το σπίτι του που είναι κάπου στα 30 μέτρα μακρυά και έχω άριστη οπτική επαφή με την ταράτσα του.
...
...
...
Ύστερα για ασύρματο δίκτυο βάζω ένα switch στην όλη σύνδεση συνδέω κ το ασύρματο δικτύο εκεί πάνω και έχουμε σε 2 σπίτια internet χωρίς να είναι αναγκαστικά ο υπολογιστής ανοιχτός.


Εφόσον το Modem σου είναι και ρούτερ, ναι, βάζεις το ΑΡ κα μπορούν και έχουν και τα δύο σπίτα ιντερνετ χωρίς το PC να είναι ανοιχτό.

Όσο αναφορά την απόσταση και τις ταράτσες, παρότι θα δουλέψει στα 30 μέτρα με τα rubberάκια σκέτα, εγώ θα σου πρώτινα να έβαζες συσκευές που κατεβάζουν ισχύ, και κεραίες. Δηλαδή να έβαζες πχ τα linksys wrt54g (αλλάζεις το firmware με ένα από το openwrt) που κατεβάζουν ισχύ στα 0db και παίζουν και σαν client, και μετά να βάλεις μεγάλες κεραίες (πχ 21-24db, η φθηνότερη και αισθητικότερη λύση είναι 60-80εκ δορυφορικά πιάτα που τα βάζεις με ~20 μοίρες κλήση προς τα κάω, και feeders από το wirelesslan.gr), ώστε να παίξουν στα 54mbit και να έχεις πραγματικά λίγο πάνω από 20.

Απέφυγε τα dlink και τα 802.11g+ (108mbit), τα πρώτα είναι προβληματικά (από προβλήματα στο arp tables μέχρι στο RF κομάτι), ενώ τα δεύτερα είναι εξεραιτικά ευαίσθητα στον θόρυβο (καθότι χρησιμοποιούν σχεδόν όλο το διαθέσιμο φάσμα των wifi, κοινώς 44Mhz από τα 65 διαθέσιμα, αφήνωντας μόνο το κανάλι 13 ελεύθερο).

Τέλος μην κάνεις το λάθος να βάλεις κεραία σε συσκευή που δεν κατεβάζει ισχύ, θα σε ακούν χιλιόμετρα μακριά, όπως θα σε ακούν σε 2-3 χιλιόμετρα μακριά, εάν βάλεις την συσκευή με το rubberάκι (την μικρή πλαστική κεραιούλα του) μόνη της.

Στο wifi υπάρχει νόμιμο όριο εκπομπής που είναι τα 20db (=100mw) και προκύπτει από την ισχύ εξόδου της συσκευής + το κέρδος της κεραίας - απώλειες καλωδίων.

Τα db είναι λογαριθμική μονάδα, οπότε εάν βάλεις μία 17αρα κεραία (απέφυγε τις κεραίες stella doradus, είναι ότι χειρότερο έχει κυκλοφορήσει για wifi), σε μία συσκευή που δεν κατεβάζει ισχύ και εκπέμπει με 50mw=17db, χάσεις 2-3 db από απώλειες καλωδίων, τότε θα έχεις έξοδο περί τα 17+17-2=32db, 12db πάνω από το όριο, ήτοι έξοδο ~1580mw, 15 φορές παραπάνω από το νόμικο όριο, και θα σε ακούνε σε απόσταση περί τα 12 χιλιόμετρα........


Το WiFi, απαιτεί οικολογική συνείδηση από τους χρήστες τους, ώστε να μπορούν να παίζουν όλοι στον αέρα, να βάζετε πολύ κατευθυντικές κεραίες (και όχι stella doradus) και να κατεβάζετε όσο πιο πολύ μπορείτε την ισχύ σας.
Τυπικό παράδειγμα ο φίλος παραπάνω, που για τα 30 μέτρα του, με πιάτα 80εκ, μπορεί να παίξει με 0db στην συσκευή + 23db κέρδος το πιάτο - 18db απώλειες καλωδίων = ~5db έξοδος =~3.2mw !

Σκεφτείτε πόσο κακό μπορεί να γίνει εάν αντί για 3.2mw να εκπέμπει κανείς 1580mw όπως το πρότερο παράδειγμα για να έχει το ίδιο αποτέλεσμα.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.