PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν έχω internet ούτε τηλέφώνο



Adam
18-04-12, 21:58
καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!

ελπιζω να ειναι "ζωντανο" αυτο το φορουμ, πρωτη φορα εδω και ψαχνω λυση στο προβλημα μου. ονομαζομαι αδαμ, μενω περιστερι, εδω και ποσα χρονια εχω HOL, τηλεφωνο και ιντερνετ μαζι και ποτε μου δεν ειχα προβληματα. ειναι μια απο τις καλυτερες εταιρειες κατα την γνωμη μου που συνδυαζει ποιοτητα και οικονομια! οχι δε κανω διαφημιση απλα αυτη ειναι η γνωμη μου.

απεναντι απο το σπιτι μου εχω το καφαο του περιβοητου ΟΤΕ, αυτου του 'καλου' οργανισμου που ολοι υποστηριζουν λεγοντας οτι ειναι πολυ καλυτερος απτις ιδιωτικες εταιρειες.λοιπον, εχω παρατηρησει οτι καθε φορα που ερχεται αυτος ο παλικαρας ο τεχνικος του ΟΤΕ και σκαλιζει το καφαο ολο κατι γινεται στο τηλεφωνο μου και στο ιντερνετ.παλια θυμαμαι ειχε ερθει μια μερα και πειραξε κατι και δεν ειχα για μερες τηλεφωνο και ο βλακας επαιρνα τηλεφωνο και κατηγορουσα την HOL. ερχεται ενα ωραιο πρωινο ανοιγει το καφαο τεντωνει το μαγικο χερακι του και μεσα σε 5 λεπτακια τσουπ! και τηλεφωνο και ιντερνετ!

για να μη τα πολυλογω αυτο εχει γινει ουκ ολιγες φορες τους τελευταιους 6-7 μηνες! ερχεται, πειραζει το καφαο για 1 ωρα, παθαινω βλαβη εγω, ξαναρχεται μετα απο ΜΕΡΕΣ, πειραζει το καφαο για 3-5 λεπτακια μονο, ολα κομπλε μετα, και ιντερνετ κ τηλεφωνο ολα στη θεση τους! ετσι ηρθε και την περασμενη μ.πεμπτη πειραξε το καφαο, εφυγε, και απο τοτε ειχα ενα ανυποφορο θορυβο στο τηλεφωνο. δε μπορουσα με τιποτα να μιλησω. το δε ιντερνετ? ανα 10 λεπτα αποσυνδεοταν! μιλησα με τεχνικους της HOL μου στελνουν καινουριο εξοπλισμο (το ψαξανε και νομιζαν αυτο εφταιγε) αλλα το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει. θορυβος στο τηλεφωνο και ανα 10 λεπτα dc στο router!

με αφησανε πασχαλιατικα ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ! ειναι η δεν ειναι σαμποταζ τωρα αυτο απο μεριας ΟΤΕ? ειναι συμπτωση αραγε; αναρωτιεμαι ειλικρινα!
ΟΧΙ, αμφιβαλλω αν ειναι γιατι σημερα που μιλησα με τεχνικο της HOL παλι, μου επιβεβαιωσε κι ο ιδιος τις υποψιες μου: ο παλικαρας του οτε εχει κανει την λαδια, ηρθε, πειραξε και τρεχα εσυ Αδαμ να ψαχνεις με την HOL τι γινεται. αυτο μου ειπε κι ο τεχνικος της HOL, ακριβως αυτο. και δε μπορει κανεις απτους 2 μας να κανει τιποτα μου ειπε, ουτε η HOL που δεν εχει αρμοδιοτητα πανω στα καφαο του ΟΤΕ αλλα ουτε κι εγω που δεν εχω δικαιωμα να μιλησω απο τη στιγμη που δεν εχω οτε και ειμαι πελατης της HOL για χρονια..

για απαντηστε μου ρε παιδια, να χαρειτε δηλαδη..τι κανω εγω τωρα; καταργω την HOL και επιστρεφω στον ΟΤΕ υποκυπτωντας ετσι στους εκβιασμους του; η μηπως να παω να βαλω φωτια σε αυτο το γαμ****ο το καφαο να μην εχει κανεις μετα στην οδο μου τηλεφωνο να δουμε τι θα κανει τοτε ο παλικαρας του ΟΤΕ; θα μας αφησει χωρις τηλεφωνο για μερες η θα τσακιστει κι αυτος κι ολος ο ΟΤΕ μαζι μεσα σε 1 μερα να το φτιαξουν γιατι διαφορετικα θα ακουσουν τα ανηκουστα απο τους γειτονες εδω; ε για πεστε μου, τι κανω; κοντευω να λαλησω. φτανω σε σημειο να ντρεπομαι που ειμαι ελληνας και ζω σε αυτο το γαμοκρατος που τιποτε δεν λειτουργει..ειναι δυνατον να συμβαινουν αυτα τα πραγματα; ειναι δυνατον; ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

Υ.Γ. περιμενω να ξαναρθει ο παλικαρας για να τα ακουσει γιατι δε μπορω να τους ξεχ*** απτο τηλεφωνο. εδω και 2 μερες το 121 δε λειτουργει λογω τεχνικων προβληματων. γελαμε εδω;

bill27
18-04-12, 23:48
καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!

ελπιζω να ειναι "ζωντανο" αυτο το φορουμ, πρωτη φορα εδω και ψαχνω λυση στο προβλημα μου. ονομαζομαι αδαμ, μενω περιστερι, εδω και ποσα χρονια εχω HOL, τηλεφωνο και ιντερνετ μαζι και ποτε μου δεν ειχα προβληματα. ειναι μια απο τις καλυτερες εταιρειες κατα την γνωμη μου που συνδυαζει ποιοτητα και οικονομια! οχι δε κανω διαφημιση απλα αυτη ειναι η γνωμη μου.

απεναντι απο το σπιτι μου εχω το καφαο του περιβοητου ΟΤΕ, αυτου του 'καλου' οργανισμου που ολοι υποστηριζουν λεγοντας οτι ειναι πολυ καλυτερος απτις ιδιωτικες εταιρειες.λοιπον, εχω παρατηρησει οτι καθε φορα που ερχεται αυτος ο παλικαρας ο τεχνικος του ΟΤΕ και σκαλιζει το καφαο ολο κατι γινεται στο τηλεφωνο μου και στο ιντερνετ.παλια θυμαμαι ειχε ερθει μια μερα και πειραξε κατι και δεν ειχα για μερες τηλεφωνο και ο βλακας επαιρνα τηλεφωνο και κατηγορουσα την HOL. ερχεται ενα ωραιο πρωινο ανοιγει το καφαο τεντωνει το μαγικο χερακι του και μεσα σε 5 λεπτακια τσουπ! και τηλεφωνο και ιντερνετ!

για να μη τα πολυλογω αυτο εχει γινει ουκ ολιγες φορες τους τελευταιους 6-7 μηνες! ερχεται, πειραζει το καφαο για 1 ωρα, παθαινω βλαβη εγω, ξαναρχεται μετα απο ΜΕΡΕΣ, πειραζει το καφαο για 3-5 λεπτακια μονο, ολα κομπλε μετα, και ιντερνετ κ τηλεφωνο ολα στη θεση τους! ετσι ηρθε και την περασμενη μ.πεμπτη πειραξε το καφαο, εφυγε, και απο τοτε ειχα ενα ανυποφορο θορυβο στο τηλεφωνο. δε μπορουσα με τιποτα να μιλησω. το δε ιντερνετ? ανα 10 λεπτα αποσυνδεοταν! μιλησα με τεχνικους της HOL μου στελνουν καινουριο εξοπλισμο (το ψαξανε και νομιζαν αυτο εφταιγε) αλλα το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει. θορυβος στο τηλεφωνο και ανα 10 λεπτα dc στο router!

με αφησανε πασχαλιατικα ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ! ειναι η δεν ειναι σαμποταζ τωρα αυτο απο μεριας ΟΤΕ? ειναι συμπτωση αραγε; αναρωτιεμαι ειλικρινα!
ΟΧΙ, αμφιβαλλω αν ειναι γιατι σημερα που μιλησα με τεχνικο της HOL παλι, μου επιβεβαιωσε κι ο ιδιος τις υποψιες μου: ο παλικαρας του οτε εχει κανει την λαδια, ηρθε, πειραξε και τρεχα εσυ Αδαμ να ψαχνεις με την HOL τι γινεται. αυτο μου ειπε κι ο τεχνικος της HOL, ακριβως αυτο. και δε μπορει κανεις απτους 2 μας να κανει τιποτα μου ειπε, ουτε η HOL που δεν εχει αρμοδιοτητα πανω στα καφαο του ΟΤΕ αλλα ουτε κι εγω που δεν εχω δικαιωμα να μιλησω απο τη στιγμη που δεν εχω οτε και ειμαι πελατης της HOL για χρονια..

για απαντηστε μου ρε παιδια, να χαρειτε δηλαδη..τι κανω εγω τωρα; καταργω την HOL και επιστρεφω στον ΟΤΕ υποκυπτωντας ετσι στους εκβιασμους του; η μηπως να παω να βαλω φωτια σε αυτο το γαμ****ο το καφαο να μην εχει κανεις μετα στην οδο μου τηλεφωνο να δουμε τι θα κανει τοτε ο παλικαρας του ΟΤΕ; θα μας αφησει χωρις τηλεφωνο για μερες η θα τσακιστει κι αυτος κι ολος ο ΟΤΕ μαζι μεσα σε 1 μερα να το φτιαξουν γιατι διαφορετικα θα ακουσουν τα ανηκουστα απο τους γειτονες εδω; ε για πεστε μου, τι κανω; κοντευω να λαλησω. φτανω σε σημειο να ντρεπομαι που ειμαι ελληνας και ζω σε αυτο το γαμοκρατος που τιποτε δεν λειτουργει..ειναι δυνατον να συμβαινουν αυτα τα πραγματα; ειναι δυνατον; ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

Υ.Γ. περιμενω να ξαναρθει ο παλικαρας για να τα ακουσει γιατι δε μπορω να τους ξεχ*** απτο τηλεφωνο. εδω και 2 μερες το 121 δε λειτουργει λογω τεχνικων προβληματων. γελαμε εδω;

ποια λαμπακια ειναι αναμενα στο ρουτερ?
εχεις voip η pots?
δωσε και τα στατιστικα του ρουτερ.
η συνδεσμολογια φανταζομαι να ειναι οκ ε?

Adam
19-04-12, 14:02
εχω το netfaster iad 2 και ειναι voip router. εχω μονο ενα τηλεφωνο συνδεδεμενο πανω του στην υποδοχη phone1. γενικα η συνδεσμολογια ειναι μια χαρα (ειμαι αρκετα εμπειρος σε αυτα) αν και χτες που μιλησα με τον τεχνικο της hol μου ειπε οτι για να φτιαξουμε τον θορυβο του τηλεφωνου μεσα σε 6 εργασιμες μερες θα μου διαχωρισουν το τηλεφωνο απο το router, δηλαδη θα παψω να συνδεω το τηλεφωνο πανω στο router αλλα απευθειας στην πριζα τηλεφωνου. το νεο αστειο ποιο ειναι; ηρθε σημερα ο παλικαρας του οτε πρωι-πρωι αλλα εγω κοιμομουν (μου το ειπε ο ξαδερφος μου οτι ηρθε που τον ειδε) και σιγουρα κατι "πειραξε" παλι κ ο θορυβος εξαφανιστηκε απο το τηλεφωνο. με αλλα λογια η hol θα μπει τζαμπα στην διαδικασια να μου διαχωρισει το τηλεφωνο απο το router..πως γινεται ρε παιδια να το φτιαξε παλι σε 0 χρονο; πως γινεται; θα τρελαθω! ολα αυτα εξαιτιας ενα ανιδεου τεχνικου του οτε.

το προβλημα ομως με τις αποσυνδεσεις συνεχιζει να παραμενει, ανα 5-10 λεπτα αποσυνδεεται το router. αυτο δε το φτιαξε, αλλη μερα μαλλον, κουραστηκε σημερα!

οσον αφορα τα λαμπακια φιλε μου (και συγνωμη για την πολυλογια αλλα ειμαι εξω φρενων) ειναι ολα κανονικα αναμμενα: το Power μια χαρα, το LAN1 και το LAN2 (το pc το δικο μου και του αδερφου μου δηλαδη) ειναι επισης μια χαρα, το ADSL, το Online και το VoIP επισης αναβουν κανονικα. οταν λεω οτι αποσυνδεεται το router ανα 5-10 λεπτα εννοω οτι σβηνουν οι λυχνιες ADSL, Online και VoIP. σβηνουν και μετα απο 5-6 δευτερολεπτα επανερχονται, οχι αμεσως, ξανακανει συγχρονισμο δηλαδη το router, οπως οταν το κανουμε reset μονοι μας!

τελος, στατιστικα δε ξερω τι εννοεις, το router εχει ενα σωρο στατιστικα μεσα. εννοεις αυτα μηπως;

Status
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleave Path

Data Rate
Upstream Downstream
Actual Data Rate 800 (Kbps.) 2048 (Kbps.)

Operation Data / Defect Indication
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 10.0 dB 16.0 dB
Attenuation 15.5 dB 34.1 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 466 0
CRC Error 6 1
HEC Error 18 0

Statistics
Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 239845 26224

sdikr
19-04-12, 14:13
Αν το τηλέφωνο είναι voip, τότε ο ΟΤΕ δεν μπορεί να πείραξε κάτι ώστε να έχεις ή να μην έχεις θόρυβο
Ακόμα βλέπω οτι συγχρονίζεις αρκετά χαμηλά, ενω η γραμμή μπορεί να δώσει και άλλο.

Όταν όπως λες σε αφήσανε χωρίς τηλέφωνο internet είχες; αν ναι τότε μάλλον θα πρέπει να ψάξεις το πρόβλημα αλλού

Adam
19-04-12, 14:19
εγω ξερω οτι απο τοτε που ηρθε ο τεχνικος του οτε κατω στο καφαο (μ.πεμπτη) απο τοτε αρχισαν ολα! πριν ειχα παρα μα παρα πολυ καιρο να αντιμετωπισω προβληματα με το ιντερνετ και το τηλεφωνο. απο τοτε που ηρθε αυτος ειχα θορυβο (ο οποιος εφτιαξε σημερα μετα την 2η επισκεψη του) και απο τοτε συγχρονιζω τοσο χαμηλα. πριν επιανα 4 mbps περιπου και η περιοχη μου εδω ειναι 5mbps maximum αρα ημουν ευχαριστημενος!

Vitruvian78
19-04-12, 23:35
Kατανοώ απόλυτα την αγανάκτησή σου, δεδομένου οτι η hol έχει πολύ καλά πακέτα τηλεφωνίας και ίντερνετ απο πλευράς τιμής. Άκου πώς έχει το πράγμα. Όταν επιλέγεις να συνδεθείς με έναν εναλλακτικό πάροχο, και όχι μονο με την hol, συμβαίνει το εξής: το καλώδιο μεταξύ του σπιτιού σου και του καφάο, και απο το καφάο ώς το κέντρο του ΟΤΕ της περιοχής σου, όπου βρίσκεται και το μηχάνημα του εναλλακτικού παρόχου που έχεις επιλέξει, ανήκει στην δικαιοδοσία του ΟΤΕ. Κανείς άλλος πάροχος δεν μπορει να βάλει χέρι στο κομμάτι αυτό. Απο εκει και πέρα συνδέεσαι στο δίκτυο του παρόχου σου. Αν συμβεί βλάβη, παίρνεις τον πάροχό σου, ο πάροχός σου πρέπει να το διερευνήσει και αν δεν βρει πρόβλημα στο δικό του άκρο ή στο δικό σου οπου βρίσκεται ο εξοπλισμός του, τότε το δηλώνει στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ πρέπει να σου φτιάξει το πρόβλημα μέσα σε 3 εργάσιμες ημέρες. Δεν θέλω να μπω σε θεωρίες συνομοσίας, για τον αν ο ΟΤΕ σαμποτάρει τους εναλλακτικούς (η γνώμη μου ειναι πώς δεν θα έπρεπε γιατί στην ουσία κι αυτοί πελάτες του είναι και μάλιστα χοντρικής), ούτε μπορέί κανείς να σου πει οτι ο τεχνικός που έρχεται όντως προκαλεί η όχι πρόβλημα στις γραμμές, πιθανότατα χωρίς να το γνωρίζει και να το κάνει επίτηδες. Σίγουρα αν είσαι πελάτης ΟΤΕ έχεις πιο άμεση εξυπηρέτηση (γι αυτό άλλωστε πληρώνεις και πάγιο ΟΤΕ μέσα στις υπηρεσίες σου), αν και για τους πελάτες ΟΤΕ ισχυεί η ίδια ρίτρα των 3 εργάσιμων για την επιδιόρθωση βλαβών. Έχε υπόψην όμως οτι τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε ο ΟΤΕ δεν έχει πλέον υπαλλήλους να τρέχουν άμεσα απο δω κι απο κει, το οποιο σημαίνει οτι ακόμη και στον ΟΤΕ να είσαι, δεν ειναι σίγουρο οτι θα έχεις άμεση επίλυση του προβλήματος, λόγω μειωμένου προσωπικού και φόρτου εργασίας. Οπότε πόσο μάλλον αν είσαι πελάτης εναλλακτικού. Άρα στην περίπτωσή σου έχεις να κάνεις με δύο: τον πάροχό σου και με τον ΟΤΕ, που περιπλέκει τα πράγματα. Ενώ όταν είσαι πελάτης ΟΤΕ, και σου έχουν συμβει κατ' επανάληψη όλα αυτά που περιγράφεις, τότε παίρνεις τον ΟΤΕ και ρίχνεις το ξεγυρισμένο βρισιματάκι σου και ξέρεις οτι είναι όλο δικό του!! :p

Εν πάσει περιπτώσει, είναι θετικό το οτι σου αλλάζουν την τηλεφωνία απο VoIP σε POTS και ίσως αυτό σου επιλύσει το πρόβλημα διακοπής και της τηλεφωνίας σου. Γενικά να ξέρεις οτι το Περιστέρι έχει πρόβλημα με την ευρυζωνική σύνδεση λόγω κακού/παλαιού δικτύου και έλλειψης αρκετών κέντρων με δεδομένη την έκταση του δήμου. Το 35db attenuation σημαίνει οτι είσαι σε αρκετή απόσταση απο το Αστικό Κέντρο που σε εξυπηρετεί. Όπως ακούγεται, οι περιπέτειες σου θα τερματιστούν αν μεταβείς στον ΟΤΕ. Όχι οτι φταίει η hol τώρα, αλλά θα είναι πιο άμεση η αποκατάσταση προβλημάτων. Απλά να ξέρεις οτι σίγουρα θα πληρώνεις τουλάχιστον 10€ παραπανω το μήνα στον ΟΤΕ για να έχεις παρόμοιο πακέτο, και είναι 100% σίγουρο οτι ο ΟΤΕ θα σε βάλει αναγκαστικά στο πακέτο των 2Mbps, καθώς λόγω απόστασης αν μπεις στο 24αρι, με τα προφιλ του ΟΤΕ η γραμμή σου δεν υπάρχει περίπτωση να συγχρονίζει, οποτε θα σου πει ο ΟΤΕ οτι μέχρι 5 μπορείς να συγχρονήσει η γραμμή σου, πακέτο των 5 δεν υπάρχει στον ΟΤΕ οπότε το αμέσως επόμενο που σας συμφέρει είναι το πακέτο των 2Mbps. Οπότε ξεχνάς και τα 5Mbps (όχι πως έχουν τρελλή διαφορά απο τα 2...). Δυστυχώς σε προβληματικές περιοχές με τα προβλήματα που περιγράφεις, δεν ενδείκνυται να εισαι σε εναλλακτικό πάροχο, γιατί είναι σχεδόν βέβαιο οτι προβλήματα θα σκάνε συχνά και δεν θες να χάνεις την ψυχική σου ηρεμία κάθε τρεις και λίγο. Όμως δεν θα σου πω εγώ να φύγεις και να πας στον ΟΤΕ. Σύγκρινε το πακέτο που έχεις τώρα με το αντίστοιχο του ΟΤΕ, σκέψου αν σε πειράζει να έχεις κάτι λιγοτερο, πληρώνοντας κάτι παραπάνω, απο αυτά που σου προσφέρει η hol, δες και τις τιμές και αποφάσισε. Πάντως άσε να δεις πώς θα πάει με το τηλεφωνο τώρα που θα σου το γυρίσουνε σε ΡΟΤS, επισης μην ξεχνάς οτι έπεσες και μέσα στις διακοπές του Πάσχα, οπότε λόγω διακοπών γι αυτό και να ταλαιπωρήθηκες. Δες πώς θα πάει και αποφασίζεις. Σίγουρα όμως η hol σε συμφέρει καλύτερα οικονομικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.