PDA

Επιστροφή στο Forum : otenet Traffic Shape?



Σελίδες : [1] 2

jdm
22-11-06, 01:58
Γειας και απο εμενα!

ειμαι συνδρομητης οτενετ περιπου απο οταν βγηκε η adsl και δεν ειχα μπει σε κανενα πακετο ωστε να αλλαξει κατι στην συνδεσει μου.Αποφασισα μια μερα :evil: να την κανω 1Mb σημερα το μεσημερι εγινε :evil: . ολο αυτων τον καιρο και ιδικα μετα την αναβαθμιση κατεβαζα απο το mldonkey με 65 -70 συνεχεια αδιακοπα αλογο ειχε γινει. απο το μεσημερη και μετα το ανωτερο που πιανω ειναι 10- 15 οπου ιδικα με το που το ξεκιναω ενω βρισκει πηγες συνδεοντε οι χρηστες για λιγο και μετα τους πεταει. :worthy: μετα απο 5 ωρες το βλεπω και εχει πιασει 10-15. το ανωτερο 24.. και ολα εγιναν απο οταν εγινε η αναβαθμιση της γραμμης μου . μηπως αρχισε και η οτενετ και περιοριζει πακετα? εχω απο το μεσιμερη που το παιδευω και τιποτε!! μουλαρωσε . εβαλα να κατεβει ενα αρχειο οπου το ειχα κατεβασει πριν 3 μερες περιπου ,που το κατεβαζε με 50 και 60 με 768 και σημερα τιποτα. ενω βρισκει παρα πολλες πηγες συνδεετε για λιγο και μετα τιποτε! τους κοβει! πορτες εχω αλλαξει. τι ηθελα και την αλλαζα δεν την αφηνα εκει που ηταν !

nnn
22-11-06, 02:01
Δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο.
Περίμενε μέχρι αύριο και αν δεν στρώσει δήλωσε βλάβη,κάτι δεν πήγε καλά στη διαδικασία αναβάθμισης.

Καλώς ήρθες.

jdm
22-11-06, 20:05
λοιπον τα ιδια και σημερα :evil: .. και λιγο χειροτερα κατεβαζω απο το ftp με 25 -30 ε καπου καπου και 60
αυτο που παρατηρησα ειναι οτι καποιες φορες εχω παρα πολυ μεγαλο ping (11324 ms και ...)
η δεν μπορει να κανει καθολου . αποσυνδεσεις ομως δεν εχω.

jdm
22-11-06, 22:34
εκανα το test thw forthnet και το
"No packet loss - but packets arrived out-of-order 12.88% of the time
This connection is network limited 99.92% of the time."

τι ενοει?

sdikr
22-11-06, 22:37
Μα αφου την εκανές 1024 οπότε αλλάξαν δυο πράγματα, η γραμμη, καθώς και η συνδρόμη

jdm
23-11-06, 01:49
αυτο το ξερω αλλα που κολαει? το λογικο θα ηταν να κατεβαζα ποιο γρηγορα οχι ποιο αργα γιαυτο και την εκανα 1024.

Arkos
23-11-06, 12:16
Λοιπόν, εδώ και μερικές μέρες παρατήρησα το ίδιο πράγμα στην δική μου γραμμή 2Mbps (στο DC και σε άλλα P2P δίκτυα η ταχύτητα δεν ξεπερνούσε στην καλύτερη περίπτωση τα 25KB/s) ενώ κοινά http downloads, streaming video κλπ έπιανα χαλαρά 200KB/s.Ύστερα από πολύωρα τηλεφωνήματα στην Otenet και χωρίς να βγάλω άκρη για να τους αποδείξω ότι κάτι πάει στραβά με το δίκτυο τους πήρα δοκιμαστική σύνδεση από Forthnet με την οποία έπιασα την στη στιγμή ταχύτητες τάξης 200KB/s. Αφού τους ξεμπρόστιασα, με παρακάλεσαν να μην προβώ σε καταγγελία του συμβολαίου μου μέχρι το τέλος του μήνα μήπως και γίνει τίποτα. Όπως το καταλαβαίνω εγώ, προφανώς εφάρμοσαν αυστηρό traffic shaping όσον αφορά στα P2P προς όφελος του ‘σερφαρίσματος’ μίας και τον τελευταίο καιρό θα είχαν πολλά παράπονα όσον αφορά στην ταχύτητα. Θυμάμαι πριν γίνει αυτό το ‘κόψιμο’ στα P2P κατέβαζα από ntua ή από tucows με 30KB/s ενώ τώρα κατεβάζω από αυτά τα site με 200KB/s.

predo79
23-11-06, 12:24
Αν είναι να εφαρμόζουν traffic shaping το λιγότερο που πρέπει να κάνουν είναι να ενημερώσουν τους πελάτες τους. Αλλα θέλουν και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο, μόνο για καταλήψεις κάνουν!:p

sdikr
23-11-06, 12:43
Λοιπόν, εδώ και μερικές μέρες παρατήρησα το ίδιο πράγμα στην δική μου γραμμή 2Mbps (στο DC και σε άλλα P2P δίκτυα η ταχύτητα δεν ξεπερνούσε στην καλύτερη περίπτωση τα 25KB/s) ενώ κοινά http downloads, streaming video κλπ έπιανα χαλαρά 200KB/s.Ύστερα από πολύωρα τηλεφωνήματα στην Otenet και χωρίς να βγάλω άκρη για να τους αποδείξω ότι κάτι πάει στραβά με το δίκτυο τους πήρα δοκιμαστική σύνδεση από Forthnet με την οποία έπιασα την στη στιγμή ταχύτητες τάξης 200KB/s. Αφού τους ξεμπρόστιασα, με παρακάλεσαν να μην προβώ σε καταγγελία του συμβολαίου μου μέχρι το τέλος του μήνα μήπως και γίνει τίποτα. Όπως το καταλαβαίνω εγώ, προφανώς εφάρμοσαν αυστηρό traffic shaping όσον αφορά στα P2P προς όφελος του ‘σερφαρίσματος’ μίας και τον τελευταίο καιρό θα είχαν πολλά παράπονα όσον αφορά στην ταχύτητα. Θυμάμαι πριν γίνει αυτό το ‘κόψιμο’ στα P2P κατέβαζα από ntua ή από tucows με 30KB/s ενώ τώρα κατεβάζω από αυτά τα site με 200KB/s.

Τότε οι άλλοι που έχουν forthnet γιατί κάνουν παράπονα ταχύτητας με το εξωτερικό;
:hmm:

Arkos
23-11-06, 12:52
Καλή ερώτηση, αν αυτό ισχύει τότε προφανώς η δοκιμαστική σύνδεση της Forthnet έχει καλύτερο QoS απʼ ότι οι υπόλοιποι χρήστες της. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάτι κάνει η Otenet με τα P2P. Τα παραπάνω τα διαπίστωσα ανταλλάσοντας αρκετές φορές τις συνδέσεις και τα αποτελέσματα ήταν μέρα με τη νύχτα όσον αφορά στα P2P. Κατά τα άλλα και οι δύο κατέβαζαν κοντά στα 200KB/s

Avvocato
23-11-06, 13:07
Επιδη εχω μια γραμμη Οτενετ 2μβ , πρεπει να πω οτι δεν εχω παρατηρησει τετοιο προβλημα ακομη.

Ισως και γιατι κατεβαζω με την αλλη γραμμη της hol στα 4μβ οτι θελω απο p2p και την οτενετ την εχω για σερφαρισμα και direct server downloading. Οπως και να εχει δεν εχω παρατηρησει κατι ακομη, μπορει απλα να ειναι προβλημα με το dslam σου

Arkos
23-11-06, 13:15
Φίλε Avvocato αν διάβασες το post μου θα είδες ότι το πρόβλημα εντοπίζεται _μόνο_ στα P2P δίκτυα. Επίσης δεν μπορεί να είναι πρόβλημα DSLAM μιας και όταν αλλάζω την σύνδεση με μια δοκιμαστική της Forthnet όλα πάνε μια χαρά!

Avvocato
23-11-06, 13:22
Τι να σου πω δεν το εχω παρατηρησει εγω, αλλα θα κανω μια δοκιμη, αν και τετοια ωρα η γραμμη γενικα δεν παει καλα, μιας και κατεβαζει με 1μβιτ συνηθως τα πρωινα αντι για 2

Arkos
23-11-06, 13:25
Θα περιμένω τα αποτελέσματα σου :)

haHa
23-11-06, 14:37
Λοιπον παιδια παρομοια προβληματα εχω και εγω!!
Εχω οτενετ 1024 ( κεντρο Πατρας, πλατεια Ολγας ) και μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα παραπονο.
Κατεβαζα με 100-110 KB/sec τοσο απο ftp οσο και απο DC++ και Limewire.

Τωρα ομως σε DC++ και Limewire με δυσκολια περναω τα 20 KB/sec... :(

Θα δοκιμασω και το απογευμα-βραδυ μπας και φταει η ωρα, αλλα δε νομιζω γιατι μεχρι πριν 10 μερες δεν ειχα προβλημα οτι ωρα και αν ηταν.


Τελος κατεβαστε το all seeing eye (http://us.games2.yimg.com/download.games.yahoo.com/games/ase/install/12142004/eyeinst.exe) για να μετρησουμε ποσα πακετα αντεχει η συνδεση μας.

Η δικια μου αντεχε περιπου 200 και τωρα λεει ... 30 pps :down:
Mαλλον εβαλε και η οτενετ traffic shape.

Απο ftp (ntua) κατεβαζω βλεπω τωρα με 60-100 KB/sec με συνεχη ανεβοκατεβασματα. Τι να πω??

tsaros
23-11-06, 15:20
Eδω και λιγες μερες(2-4) παρατηρησα και εγω κατι "παραξενες" ταχυτητες
ελπιζω να ειναι κατι που ετυχε κα ναι παροδικο
αλλιως θα τους παρει και θα τους σηκωσει αν κανανε καμια πστια:twisted:

Arkos
23-11-06, 15:59
Είναι τραγικό το λιγότερο. Ζήτα μια δοκιμαστική σύνδεση από Forthnet και δοκίμασε ξανά DC++ και Limewire. Θα με ενδιέφερε πολύ να δω αν έχει το ίδιο θετικό αποτέλεσμα και σε εσένα η αλλαγή ISP.

Collective_Soul
23-11-06, 20:02
Εγω με all-seeing eye σπανια να ξεπερασω τα 30pps.Δεν πιστευω να εχει η οτενετ traffic shape γιατι ειτε επιλεξω encryption στα τορρεντ η obfsucation στο μουλαρι ειτε δεν επιλεξω ,το ενα και το αυτο,δηλαδη δεν αλλαζει τιποτα .Το μονο που αλλαζει ειναι οταν πηγαινει 6 το πρωι(ωρες μη αιχμης) που σε τορρεντ με καλους σιιντερς κατεβαζω με 70-90κβ/δευτ:whistle: :whistle:

jdm
24-11-06, 00:12
το προβλημα ειναι οτι πρεπει να το εφαρμοζουν (αν οντως ειναι ετσι) σε συνδεσεις 1μβ και πανω (εκτος και ηταν συμτωση) επειδη με την 768 δεν ειχα κανενα προβλημα και η κοπελια μου με 768 φοιτητικο δεν εχει κανενα προβλημα 50-70 κβ συνεχεια!!! σημερα το βραδι θα μου δωσει τους κωδικους της να δοκιμασω. γινεται το Traffic Shape να το εφαρμοζουν στην γραμμη? επειδη ειχε γινει ενα μπερδεμα με την αναβαθμιση μου και ενω ο λογαριαμος μου ( username kai password )ειχαν γινει 1 mb δεν ειχε γινει η γραμμη. και μολις εγινε και η γραμμη αστα να πανε!!! κατεβαζω με 5 την ημερα και 15 το βραδι . και τους εχω στηλει email και δεν απαντησαν. το αλλο που παρατηρησα ειναι οτι οταν ανεβαζω τα source στο p2p ανεβενουν τα ping παρα μα παρα πολυ αφου για να μου δουλευει η συνδεσει εχω 75 πηγες το ανωτερο . οπου πριν με την 768 ειχα 600 και ηταν οκ! μηπως περιοριζουν της συνδεσεις? δεν ξερω παντως θα περιμενω αλλη μια μερα να δω μηπως απαντησου και μετα θα αρχιζω τα βρησιδια!! κριμα ... και ειχα τον οτε σε καποια πραγματα ενταξει! εστω μια ενημερωσει την μονη ενημερωσει που κανουν ειναι ενα εμαιλ για να μου πουν τα νεα ! !

anon
24-11-06, 01:08
Το πρόβλημα είναι πολύ απλό. Με την μείωση τιμών, όλοι οι πεινασμένοι για bw πήγαν στις 1024 και 2048. Aφού για λίγα ευρουλάκια παραπάνω έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα. Ετσι έχουν κορεστεί περισσότερο, ειδικά σε κάποιες περιοχές οι κλάσεις 1024 & 2048 και συμβαίνει το παράδοξο, οι 768 να παίζουν καλύτερα.

haHa
24-11-06, 01:34
Λοιπον παιδια παρομοια προβληματα εχω και εγω!!
Εχω οτενετ 1024 ( κεντρο Πατρας, πλατεια Ολγας ) και μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα παραπονο.
Κατεβαζα με 100-110 KB/sec τοσο απο ftp οσο και απο DC++ και Limewire.

Τωρα ομως σε DC++ και Limewire με δυσκολια περναω τα 20 KB/sec... :(

Θα δοκιμασω και το απογευμα-βραδυ μπας και φταει η ωρα, αλλα δε νομιζω γιατι μεχρι πριν 10 μερες δεν ειχα προβλημα οτι ωρα και αν ηταν.


Τελος κατεβαστε το all seeing eye (http://us.games2.yimg.com/download.games.yahoo.com/games/ase/install/12142004/eyeinst.exe) για να μετρησουμε ποσα πακετα αντεχει η συνδεση μας.

Η δικια μου αντεχε περιπου 200 και τωρα λεει ... 30 pps :down:
Mαλλον εβαλε και η οτενετ traffic shape.

Απο ftp (ntua) κατεβαζω βλεπω τωρα με 60-100 KB/sec με συνεχη ανεβοκατεβασματα. Τι να πω??

Τελικως τωρα το βραδυ δεν εχω κανενα προβλημα.Παιζει να εφταιγε το ρουτερ
γιατι ειχε κανα μηνα να αλλαξει ιp και μαλιστα δε μπορουσα να μπω στο web interface του.
Του μπαινοεβγαλα απο το ρευμα και εστρωσε.

Κατεβαζω τωρα τοσο απο ftp οσο και απο DC++ και Limewire με 100-110 ΚΒ/sec με οτενετ 1024.

Εχω με το all seeing eye (http://us.games2.yimg.com/download.games.yahoo.com/games/ase/install/12142004/eyeinst.exe) απο 50-200pps.(την ασταθεια αυτην δεν την καταλαβαινω)

Πηρα ενα demo απο forthnet και αυριο μεσημερι θα κανω δοκιμες για να δω αν υπαρχουν διαφορες.

jdm
24-11-06, 01:42
και εμενα μολις ανεβηκε !απο 38 (πριν 2 ωρες) σε 86

InVADeR
24-11-06, 03:02
Ελπίζω να είναι σύμπτωση αυτά που λέτε και να μην έχει βάλει κάνα TS

Εγώ πάντως με 2Mbps από OTEnet εγώ πιάνω σταθερά 230kb download από http κτλ και από torrents 100+ (λογικό λόγο τον seeders). Απο pps 200-250

Collective_Soul
24-11-06, 06:46
Απο pps 200-250
Εγω ποτε δεν πιανω πανω απο 30-35 pps.:down: :down:
Λες να ειναι ενδειξη TS η απλα πιταρισμενου dslam(ακομα και τα ξημερωματα εκει στο 30 απο all seeing eye)??????

none1
24-11-06, 11:41
Το ιδιο προβλημα στα p2p εχω και γω τις τελευταιες μερες.Η ταχυτητα στο shareaza,bitcomet και
utorrent δεν ξεπερναει τα 15 ΚB/s ενω την προηγουμενη βδομαδα κατεβαζα με 100KB/s με
1 mbit συνδεση.

GrafeioTeleton
25-11-06, 16:44
Το ίδιο πρόβλημα απέκτησα και εγώ.
Με γραμμη 2mbit οτενετ,Σέρρες και Sagem 1500.
Πριν 2 μέρες έγινε καποια βλαβη και δεν μπορουσε να συνδεθει στο ιντερνετ ενω είχε κανονικα συγχρονιστει...(για οσους γνώριζουν απο Sagem ειχε αναψει το 4 λαμπακι,PPP is not established) αλλα την αλλη μερα ηταν μια χαρα.Απο τοτε ftp και απο site κατεβαζω συνεχεια με 200klbs/s αλλα απο p2p ζητημα να φτανω τα 20klbs/s.Και το γελιο ειναι οτι αμα αφησω το emule η το azureus ζητημα να πιανει 20klbs/s στα site....
Και απο τι παρατηρησα στο netlimiter το upload ανεβοκατεβαινει συνεχεια απο 24klbs/ σε 0...σε περιπτωση που εχω p2p προγραμμα ανοιχτα...
θα περιμενω ακομα λιγες μερες και αμα δω οτι δεν....θα ριξω ενα τηλεφωνο:rtfm:

InVADeR
25-11-06, 17:02
Εγω ποτε δεν πιανω πανω απο 30-35 pps.:down: :down:
Λες να ειναι ενδειξη TS η απλα πιταρισμενου dslam(ακομα και τα ξημερωματα εκει στο 30 απο all seeing eye)??????

Δεν ξέρω, αλλα πιστεύω είναι από το DSLam. Μπορείς να το τσεκάρεις εάν paris Demo από κάποιον άλλο ISP και dis μεγαλύτερα pps (παραπάνω από 50-60) τότε είναι πρόβλημα από OTEnet


Το ίδιο πρόβλημα απέκτησα και εγώ.
Με γραμμη 2mbit οτενετ,Σέρρες και Sagem 1500.
Πριν 2 μέρες έγινε καποια βλαβη και δεν μπορουσε να συνδεθει στο ιντερνετ ενω είχε κανονικα συγχρονιστει...(για οσους γνώριζουν απο Sagem ειχε αναψει το 4 λαμπακι,PPP is not established) αλλα την αλλη μερα ηταν μια χαρα.Απο τοτε ftp και απο site κατεβαζω συνεχεια με 200klbs/s αλλα απο p2p ζητημα να φτανω τα 20klbs/s.Και το γελιο ειναι οτι αμα αφησω το emule η το azureus ζητημα να πιανει 20klbs/s στα site....
Και απο τι παρατηρησα στο netlimiter το upload ανεβοκατεβαινει συνεχεια απο 24klbs/ σε 0...σε περιπτωση που εχω p2p προγραμμα ανοιχτα...
θα περιμενω ακομα λιγες μερες και αμα δω οτι δεν....θα ριξω ενα τηλεφωνο

Ενεργοποίησε το Encrypted transport από το Azureus και άμα δεις διαφορα πες

Collective_Soul
27-11-06, 18:26
Thanx Ιnvader....τελικα πηρα ντεμο απο αλλο isp και χειροτερα δυστυχως...ατιμο dslam:down:

haHa
30-11-06, 15:38
Εγω μαλλον τελικως καταληγω οτι εχει βαλει traffic shaping η otenet.
Δεν πιανω ευκολα ταχυτητες πανω απο 20 kb.sec σε dc++ ή limewire, ενψ μεχρι προσφατα επιανα 100kb/sec.
Σε 1024 γραμμη/συνδρομη παντα.


Για παραδειγμα τωρα ενω μπορω και κατεβαζω με 110kb/sec απο ftp, σε limewire σε αρχειο με πανω απο 10 χρηστες Τ3 συνδεσης δεν ξεπερναω τα 20kb/sec.
Μαλιστα αρχιζει να κατεβαζει με 60-70kb/sec και σε μισο λεπτο πεφτει κατω απο 20 kb/sec.
Το ιδιο μου συμβαινει και στο dc++.
Βρηκα ενα χρηστη με συνδεση t3 και ελευθερα slot και για λιγοτερο απο μισο λεπτο κατεβαζω με 70+ kb/sec
αλλα μετα πεζει απο 5-40 kb/sec.

Αυτην την ασταθεια δεν την ειχα ποτε!Κατι συμβαινει...

spirosta
30-11-06, 21:29
Δεν υπάρχει αξιόπιστη μέτρηση με προγράμματα p2p...
Και 100Mb γραμμές να έχουν οι άλλοι χρήστες αν περιορίζουν το upload τότε πάλι με 20 κατεβάζεις... Απλά τυχαίνει....

Όσο για τον φίλο με τα 20-30pps μάλλον είναι πίτα το dslam ή έχει κάποιο πρόβλημα η γραμμή..

Πληροφοριακα εγώ με 2Mb Οτενετ έχω 230KB/s σταθερά... Τα απογεύματα όμως μέχρι τις 11-12 το βράδυ τελευταία πέφτω στα 100+. Περίπου 110-150..

lpd
30-11-06, 23:01
βασικά εγώ έχω να ρωτήσω κάτι άλλο. Αυτόν που άνοιξε το topic. Ξέρεις τι σημαίνει traffic shaping? Αν ναι εξήγησε μας και εμάς:)

anon
01-12-06, 05:38
http://www.google.com/search?hl=en&lr=&q=ip+traffic+shaping&btnG=Search

Collective_Soul
02-12-06, 16:11
Όσο για τον φίλο με τα 20-30pps μάλλον είναι πίτα το dslam ή έχει κάποιο πρόβλημα η γραμμή..


Η γραμμη μια χαρα ειναι γιατι δεν εξηγειται τα πρωινα 6-7 το πρωι να κατεβαζω αρχειο απο private τρακερ με 110 kbyte/sec.Μετα ολα μπουκωνουν το μεσημερι

lamesaint
02-12-06, 16:19
Εγω μαλλον τελικως καταληγω οτι εχει βαλει traffic shaping η otenet.
Δεν πιανω ευκολα ταχυτητες πανω απο 20 kb.sec σε dc++ ή limewire, ενψ μεχρι προσφατα επιανα 100kb/sec.
Σε 1024 γραμμη/συνδρομη παντα.


Για παραδειγμα τωρα ενω μπορω και κατεβαζω με 110kb/sec απο ftp, σε limewire σε αρχειο με πανω απο 10 χρηστες Τ3 συνδεσης δεν ξεπερναω τα 20kb/sec.
Μαλιστα αρχιζει να κατεβαζει με 60-70kb/sec και σε μισο λεπτο πεφτει κατω απο 20 kb/sec.
Το ιδιο μου συμβαινει και στο dc++.
Βρηκα ενα χρηστη με συνδεση t3 και ελευθερα slot και για λιγοτερο απο μισο λεπτο κατεβαζω με 70+ kb/sec
αλλα μετα πεζει απο 5-40 kb/sec.

Αυτην την ασταθεια δεν την ειχα ποτε!Κατι συμβαινει...

πάντως μήν πολυπιστεύεις και ότι βλέπεις : βάζει ο άλλος ότι έχει Τ3 και για να σπάσει πλάκα καμιά φορά ξέρεις ;):)

RyDeR
02-12-06, 16:22
Και 'γω Τ3 έχω βάλει στο limewire...:whistle:
Πάντως κάτι παίζει σίγουρα με τα p2p. Δεν μπορεί να κατεβάζεις με 20 ενώ κατεβάζεις με 100+ σε ftp. Δοκίμασες αρχεία που τα έχουν πολλοί χρήστες;

tsaros
02-12-06, 16:33
αν και εγω για 2-3 μερες ειχα παρατηρησει υποπτα χαμηλες ταχυτητες οπως ειχα γραψει και στο συγκεκριμενο τοπικ
τωρα η κατασταση ειναι αρκετα ικανοποιητικη δεν υπαρχει σε καμια περιπτωση ts

l_satsok
02-12-06, 16:37
δοκιμασα μολις τωρα απο περιεργεια και επειδη η γραμμη σημερα σε απλο download παει πολυ καλα.
τιποτα,τιποτα, δεν υπαρχει κανενας περιορισμος,τα p2p κατεβαζουν με 224kb/sec.
αρκει να κατεβαζεις απο καπου που υπαρχουν seeders διαφορετικα τι περιμενεις??


φαντασιες.

chfilis
03-12-06, 11:55
παίδες υπάρχει κάτι που όλοι ξεχνάμε....πως φτιάχνουν τα πακέτα δεδομένων τα προγράμματα....

τα παιχνίδια και τα p2p φτιάχνουν μικρά πακέτα αλλά πολλά και γεμάτα. όταν μπαίνεις ιντερνέτ ο explorer έχει μεγάλα πακέτα αλλά λιγότερα και ποιο άδεια.

κρατώντας τα δύο παραπάνω έχουμε 5 χρήστες στο dslam που οι 4 κατεβάζουν p2p και ο ένας απλά σερφάρει....αν ίσχυει το traffic shape ο οτε θα έβλεπε ποιος έχει τα ποιο μικρά πακέτα? οι 4 αρά θα δίνω σε αυτούς και μετά στον άλλον με τα μεγάλα πακέτα. στην Ελλάδα όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. έχουν UBR δηλαδή δεν κοιτάει τι πακέτα έχει ο καθένας αλλά κάνει το εξής δίκαιο στέλνει ένα πακέτο στον καθένα και μετά πάλι από την αρχή...άρα παίρνει ένα μικρό πακέτο ο κάθε ένας που είναι p2p και ένα μεγάλο που είναι στο ιντερνέτ. άρα με τον πρώτο κύκλο εξυπηρέτησης όλα τα p2p χοντρικά έχουν πάρει πχ 4kb ενώ ο 5ος έχει πάρει 8kb...και ανοίγει πολύ πιο γρήγορα την σελίδα και πολύ πιο γρήγορα κατεβάζει από ftp.....

αυτή είναι η εξήγηση σε αυτό που ψάχνεται και αν βάλετε μέσα και το γεγονός ότι όλα τα dslam είναι πιταρισμένα μιας και δεν έχει γίνει η απαραίτητη αναβάθμιση στο bandwidth του ΑΤΜ κυκλώματος έχουμε αυτά τα αποτελέσματα.

πολλοί θα τρέξετε να πείτε γιατί έδωσε γραμμές πριν είναι έτοιμες..... ίσως να έχετε δίκιο αλλά από την άλλη υπάρχει και το άλλο γεγονός..έδωσε τις διπλασιασμένες γραμμές στην ίδια τιμή..αρά δεν μπορεί να πει κάποιος ότι πληρώνει παραπάνω...ή για κάτι που δεν έχει....βλέπετε μάλλον είχε ανάγκη από άμεσα χρήματα για να γίνει όλο το έργο(διπλασιασμός σε όλη την Ελλάδα και παράλληλα να επεκταθεί και το δίκτυο με επιπλέον πόρτες.)

panosaoua
03-12-06, 17:00
Παιδιά έχω οτενέτ για 10 μήνες με ταχύτητα 768 και ποτέ δεν έκανα παράπονα για ταχύτητες (αν και βρίσκομαι στο DSLAM Τούμπας).
Οι ταχύτητες που έβλεπα εξαρτόνταν πάντοτε από τις ώρες και τι πόσο φορτωμένο ήταν το δίκτυο. Δεν περίμενα δηλαδή το μεσημέρι να έχω υψηλές ταχύτητες σε π2π αλλά το βράδυ δεν είχα πρόβλημα.

Ελειπα για 10 μέρες και για αυτό δεν μπόρεσα να γράψω και εγώ την γνώμη μου.
Συμφωνώ με τον jdm που έφτιαξε το θέμα και τον haha που το ψάχνει.

Πιστεύω πως παίζεται κάτι περίεργο (ίσως με προγραμματισμένο traffic shaping, δεν ξέρω αν υπάρχει αυτός ο όρος αλλά εγω αυτό παρατηρώ)

Από private tracker σε αρχείο με 100 σιντερς και 1 ή 2 (!) λικερς κατεβάζω χθες και σήμερα (όλη μέρα) με 2-3 ΚΒ/σ , με μέσο όρο 0,1 ΚΒ/σ με 0,2ΚΒ/σ ανά συνδεδεμένο χρήστη(ποτέ δεν ειχα τέτοιες ταχύτητες).

Την ίδια στιγμή από τον φτπ της οτενέτ κατεβάζω με 55ΚΒ/σ.

Το All seeing eye που πρότεινε ο φίλος haha μου δείχνει 30 πακέτα/σ.

Την Πέμπτη όμως κατέβαζε από τον ίδιο ιδιωτικό τράκερ αρχείο με ~70 σιντς και ~25 λικσ με ταχύτητες της τάξης των 30ΚΒ/σ.

Να σημειώσω ότι από τα στατιστικά του τράκερ σε αρχείο με 138 σιντσ και 5 λικς κατεβάζω με 2 ΚΒ/σ ενώ οι υπόλοιποι 3 μπήκαν μετά από εμένα και τελείωσαν την λήψη με υψηλές ταχύτητες
(συμπέρασμα ότι το αρχείο έχει καλές ταχύτητες άρα αλλού είναι το πρόβλημα.)

Υποπτεύομαι μια πολύ έξυπνη - κουτοπόνηρη κίνηση της οτενέτ με προγραμματισμένο traffic shaping (ανά μέρα ή ίσως και άνα ip) που κάνει δύσκολη την αναγωγή συμπερασματων από το συνολο των χρηστών.
Δεν αμφιβάλλω ότι αύριο ίσως έχω υψηλές ταχύτητες.

Περιμένω να μάθω και από άλλους τι συμβαίνει.

haHa
03-12-06, 17:09
Και εγω κατι τετοιο πιστευω, οτι εχει προγραμματιζομενο αναλογα με την ωρα traffic shaping.
Το σαβ/κο δεν υπαρχει προβλημα ,ουτε καθημερινες αργα το βραδυ.
Αλλα καθημερινες πρωι-μεσημερι υπαρχει προβλημα.

Θα κανω και αλλες δοκιμες και θα δουμε.

Παντως ειναι γεγονος οτι ενω πριν 20 μερες κατεβαζα οτι ωρα και μερα να ηταν απο dc++ και limewire με 100 kb/sec (1024 συνδεση)
τωρα εχω προβλημα τις καθημερινες τα μεσημερια, ενω απο ftp την ιδια ωρα κατεβαζω με full.

Θα φανει σε λιγο τι φταει, μιας και μπορει να κανουμε λαθος.

Tem
03-12-06, 17:10
και η ΟΤΕΝΕΤ λοιπόν στο παιχνίδι του περιορισμού ?

haHa
03-12-06, 17:13
Δε ξερουμε ακομα σιγουρα, αλλα δεν ειναι και απιθανο..

Tem
03-12-06, 17:16
Δε ξερουμε ακομα σιγουρα, αλλα δεν ειναι και απιθανο..
και πολύ πιθανό να αρχίσουν και άλλοι να καταφεύγουν στην ίδια λύση . Ηδη έχουν λεχθεί αρκετά και για την HOL.

power
03-12-06, 23:16
Ρε παιδιά μήπως έχει να κάνει με περιοχές με μπουκωμένα DSLAM?

Εγώ γενικά τους τελευταίους μήνες πάω πολύ καλά.

Δοκίμασα αρχείο απο private tracker με ταχύτητα ~75k.
Καπάκι μπαίνω στο ftp.otenet.gr και κατεβάζω iso με ταχύτητες απο 75-83.

jdm
03-12-06, 23:56
Και εγω κατι τετοιο πιστευω, οτι εχει προγραμματιζομενο αναλογα με την ωρα traffic shaping.
Το σαβ/κο δεν υπαρχει προβλημα ,ουτε καθημερινες αργα το βραδυ.
Αλλα καθημερινες πρωι-μεσημερι υπαρχει προβλημα.

Θα κανω και αλλες δοκιμες και θα δουμε.

Παντως ειναι γεγονος οτι ενω πριν 20 μερες κατεβαζα οτι ωρα και μερα να ηταν απο dc++ και limewire με 100 kb/sec (1024 συνδεση)
τωρα εχω προβλημα τις καθημερινες τα μεσημερια, ενω απο ftp την ιδια ωρα κατεβαζω με full.

Θα φανει σε λιγο τι φταει, μιας και μπορει να κανουμε λαθος.
και εγω αυτο πιστευω δεν ξερω εχω μπερδευτη... πιστευω παντως οτι ειναι προσωρινο. μπορει να εχουν βαλει περιορισμοστα p2p για να μην γινοντε συνεχεια παραπονα για χαμηλες ταχυτητες στο σερφαρισμα. νομιζω δεν ειμαι σιγουρος, καπου ειχα διαβαση οτι ο διπλασιασμος τον ταχυτητων εγινε αναγκαστηκα!!! του αναγκασε η ευρωπαικη ενωση επειδη ειμαστε τελευταιοι στης ταχυτητες ! μολις αναβαθμισουν το δικτυο πιστευω θα να το απενεργοποιησουν αν ειναι οντως..

το εδωσα βλαβη στο 121 και εβαλα και μερικες σαλτες :whistle: οτι και καλα κατεβαζω με 20 το ανωτερο κτλ . ετσι με πηραν τηλ την αλλη μερα και μου ειπαν να κανω υπομονη επειδη αναβαθμιζουν το δικτυο οπτικων ινων κτλ. αρα το προβλημα μαλλον το ξερουν απειδη ουτε καν ελενχο γραμμης εκαναν μονο τηλ.


και ετσι περιμενω .....

panosaoua
04-12-06, 01:09
Συνεχίζει να έχω άθλιες ταχύτητες στα π2π ενώ το ίντερντετ πετάει. Δοκίμαζα να βγω και να ξαναμπω για να αλλάξω ip, αλλά τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια.
Για αυτό που λέει ο haha για καθημερινές δεν ξέρω, αφού εγώ το παρατήρησα το σκ.
Ολο το ΣΚ σέρνεται (2 με 3 ΚΒ/σ).

Επειδή δεν βλέπω να συμβαίνει έντονα μήπως αυτό συμβαίνει ανά user;
Δηλαδή το traffic shaping ενεργοποιείται τυχαία σε κάποιους χρήστες για κάποιες μέρες και μετά
προχωρά σε άλλους.
Είναι αυτό εφικτό (αν κάποιος ξέρει την τεχνολογία που χρησιμοποιείται);

Και μια άλλη ερώτηση για αυτούς που ξέρουν κάτι παραπάνω.
Οι αργές ταχύτητες παρατηρούνται και με την κρυπτογράφηση πρωτοκόλλου ενεργοποιημένη.
Τα προγράμματα traffic shaping μπορούν να την ξεπεράσουν;

power
04-12-06, 01:36
Συνεχίζει να έχω άθλιες ταχύτητες στα π2π ενώ το ίντερντετ πετάει. Δοκίμαζα να βγω και να ξαναμπω για να αλλάξω ip, αλλά τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια.
Για αυτό που λέει ο haha για καθημερινές δεν ξέρω, αφού εγώ το παρατήρησα το σκ.
Ολο το ΣΚ σέρνεται (2 με 3 ΚΒ/σ).

2-3 K/b ακούγεται αρκετά άθλια ταχύτητα ακόμα και για traffic shape.

Μήπως είναι αλλού το πρόβλημά σου? Εγώ δοκιμάζω με torrent (private tracker, με > 80 seed).
Εχεις πάρει κανένα demo, από άλλη εταιρία να δοκιμάσεις?

panosaoua
04-12-06, 02:02
Δεν ξέρω τι παίζεται αλλά άλλαξα θύρα στο μτορρεντ(είχα υψηλή, έβαλα χαμηλή ) και γύρισα στις κανονικές ταχύτητες. :hmm: Πρόβλημα firewall εννοείται πως δεν υπάρχει (έχω τις ίδιες ρυθμίσεις για πάνω από 8 μήνες)
Δεν έχω χρόνο να κάνω δοκιμές σήμερα αλλά επιφυλάσσομαι για τις επόμενες ημέρες.

chfilis
04-12-06, 02:32
αυτά που σας είπα βλέπω σας είναι αδιάφορα....καλά κάντε δοκιμές....όσο η βόρεια δεν διπλασιάσει το bandwidth στα ΑΤΜ κυκλώματα και όσο τα dslam είναι γεμάτα αυτό θα γίνεται επειδή έχουμε UBR και επειδή το dslam μοιράζει τα πακέτα αναλογικά και όχι ποσοτικά.....και για να σας φύγει η απορία δοκιμάστε απο την ίδια γραμμή να μπείτε με όλους τους ISP αν τα αποτελέσματα είναι τα ίδια σε όλους τότε έχει να κάνει με γραμμή και όχι σύνδεση.

αν θέλετε να διαβάσετε και λίγο για τα ΑΤΜ κυκλώματα πως λειτουργούν.

hotdog
04-12-06, 10:27
σε καλό :twisted: δρόμο είναι κι η οτενετ βλέπω.... αν ισχύουν αυτά που διαβάζω εδώ θα την βγάλω από την έρευνα αγοράς που κάνω αυτές τις μέρες.

αμάν κάναμε να τελειώσει το 6+6 στην hol για να γλυτώσουμε από ερασιτεχνισμούς τύπου traffic shaping :down: και τώρα βλέπω τα ίδια στους "μεγάλους" παρόχους. Η κατάντια του ελληνικού internet συνεχίζεται!

@ ADSLgr.com All rights reserved.