PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα συνδεση!Πως μπορω να δω σε ποια ταχυτητα κλειδωνει το router μου;



esiouros
19-04-12, 22:16
Γεια σας παιδια
Εκτος των παρακατω , δεν εχω να πω κατι που δεν συμπεριλαμβανεται στον τιτλο:
Μετα απο αλλαγη απο CYTA σε WIND , περα απο την τηλεφωνια (απο την οποια δεν ειχα το
παραμικρο παραπονο ... so far) ,διαπιστωνω οτι ενω εχω γραμμη στα 11600(μετρημενα με
μηχανημα της cyta) , μετα την αλλαγη σε wind, φαινεται να κατεβαζω με το ανωτερω 4,5 με
5 MBps.Φταιει το ρουτερακι της WIND(ZTE ZXV10 H108L) που εχω ακουσει/δει(καπου εδω μεσα)
οτι εχει αρκετα προβληματα;
Μπορω να κανω κατι με αυτο;Μηπως να το αλλαξω;
Τασος Thanks

stavrosa2
19-04-12, 23:08
Καλησπέρα, πληκτρολόγησε τη διεύθυνση 192.168.1.254 στον explorer που χρησιμοποιείς. Username και password : admin.

esiouros
19-04-12, 23:21
Thanks φιλε stavrosa2
Μετα ... χησιμοποιω καποιο προγραμματακι;
Sorry που δεν το πα προτειτερα... εχω κι ενα παλιο Thomson 585v7 για το οποιο συμφορουμιτες , μου χουν πει τα καλυτερα σε σχεση με το ZTE.Να φταιει το routerακι;Αλλες γνωμες;

stavrosa2
20-04-12, 08:05
Στη συνέχεια εμφανίζεται το μενού του router. Στην αριστερή πλευρά της οθόνης επιλέγεις Network Interface -> ADSL και εμφανίζονται τα στατιστικά
της γραμμής σου.

africa_twin
20-04-12, 09:09
Δοκίμασε και το Thomson! Αν και πολύ πιθανά να συγχρονίσει λίγο χαμηλότερα από το ΖΤΕ θα σου πρότεινα να το κρατήσεις γιατί είναι σκάλες καλύτερο από το ΖΤΕ.

esiouros
20-04-12, 14:54
Φχαριστω παιδια
Στο speedtest.net μου βγαζει απο 9-9.5 και 0.80-0.85 download και upload αντιστοιχα, οποτε ειμαι μαλλον OK.
Επικοινωνισα και με Wind για καποια προβληματα σταθεροτητας καθως ειχα αρκετες αποσυνδεσεις σημερα το πρωι(να τα μας το ZTE) , τα οποια μετα απο καποιες ρυθμισεις φαινεται , τουλαχιστον προσωρινα, να διορθωθηκαν.
Επειδη ομως σκοπευω να δοκιμασω και το αθανατο/παλικαρακι thomson ... μπορει καποιος να με βοηθησει;
Το συνδεω με ethernet και κανω καποιες ρυθμισεις ... και ποιες ειναι αυτες;

africa_twin
20-04-12, 18:26
Φχαριστω παιδια
Στο speedtest.net μου βγαζει απο 9-9.5 και 0.80-0.85 download και upload αντιστοιχα, οποτε ειμαι μαλλον OK.
Δοκίμασε το speedtest (http://speedtest.ftp.otenet.gr/) της otenet είναι πιο αξιόπιστο.


Επειδη ομως σκοπευω να δοκιμασω και το αθανατο/παλικαρακι thomson ... μπορει καποιος να με βοηθησει;
Το συνδεω με ethernet και κανω καποιες ρυθμισεις ... και ποιες ειναι αυτες;
Δεν κάνεις καμία ρύθμιση. Απλά το συνδέεις με ethernet και έχεις internet. Στην Wind δεν χρειάζονται user και pass ;)

esiouros
28-05-12, 20:44
Τελικα εβαλα το Thomson και ειμαι μια χαρα , απλα σημερα ψαχνοντας ειδα το θεμα για το DrayTek Router Vigor 2700VG εδω:

http://www.adslgr.com/forum/threads/128872-Draytek-Vigor-2700VG-Annex-A

Το βρηκα σε παρα πολυ καλη τιμη 25ευρω σε γνωστο online(και οχι μονο) καταστημα και μπορω να πω οτι ψηνομαι χωρις ομως να εχω καποιο προβλημα με το thomson.Τι προτεινεται;Υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα των δυο που να δικαιολογει την αγορα του Vigor;

Και παλι ευχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.