PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ανοιγει ο υπολογιστης!!!Παρακαλω βοηθεια!!!!!



cflour
20-04-12, 03:12
Καλησπερα σε ολους,
Τις προηγουμενες μερες οταν προσπαθουσα να ανοιξω τον υπολογιστη πατωντας το power on o υπολογιστης δεν ανοιγε καθολου.......εβγαζα το καλωδιο που παιρνει ρευμα το ξαναεβγαζα τον κουνουσα λιγο απο την θεση του και συνηθως ξεκινουσε(καποια φορα ξεκινησε κ μονος του μετα απο λιγο αφοτου ειχα πατησει το κουμπι)......Σημειωνω οτι τον αφηνω ανοιχτο αρκετες μερες και συνηθως τον κλεινω και τον ξανα ανοιγω μεσα σε λιγα λεπτα ή και κατευθειαν....

Σημερα ενω τον ειχα ανοιχτο ακουστηκε ενα μπραφ και εκλεισε και απο τοτε δεν εχει ξανα ανοιξει......οτι και αν εχω κανει....Δεν δουλευει απολυτως τιποτα...ουτε ανεμιστηρακι ουτε τροφοδοτικο...τιποτα....νεκρικη σιγη.....
Πιστευετε οτι καηκε το τροφοδοτικο ή ειναι κατι αλλο?Τι μπορω να κανω για να το τσεκαρω τι εγινε...ωστε να μην πηγαινω να αγοραζω αλλον αν μπορω να το αποφυγω?

Κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι οταν ακουστηκε αυτος ο θορυβος εσβυσε και ο laseer εκτυπωτης....
Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.....

Ευχαριστω

cranky
20-04-12, 03:22
Έτσι όπως το περιγράφεις, πρώτος ύποπτος, το τροφοδοτικό.
Ποιό έχεις, και πόσο καιρό ;
Αν όταν κάηκε έριξε και την ασφάλεια, φυσκό να έσβησε και ο εκτυπωτής.
Αν μπορείς να δανειστείς κάποιο για δοκιμή, καλό θα είναι.

cflour
20-04-12, 04:10
Το τροφοδοτικο ειναι no name...και το εχω τουλαχιστον 3 χρονια......Η ασφαλεια δεν επεσε οταν εγινε αυτο και γι αυτο μου εκανε εντυπωση που εσβησε και ο εκτυπωτης....
Θα δοκιμασω αυριο να αλλαξω το τροφοδοτικο...Απλα ηθελα να δω τι πιθανοτητες υτπαρχουν να ειναι τροφοδοτικο ή μητρικη....Με δεδομενο και τα αλλα που μου εκανε πριν σταματησει να ανοιγει εντελως...
Υπαρχει περιπτωση να εχει παθει κατι ο σκληρος?

Υποψιν οτι το εβγαλα απο την πριζα και επισης εβγαλα για λιγο και την μπαταρια της μητρικης αλλα χωρις αποτελεσμα

cranky
20-04-12, 05:42
Αν είναι no name και τριετίας, μάλλον μας χαιρέτισε. :bless:

Για την υγεία του δίσκου, μόνο όταν ξαναπάρει μπρός το μηχάνημα, θα ξέρουμε.

SirAggelos
20-04-12, 13:01
τροφοδοσια συμφωνω

masterfaster
20-04-12, 13:10
Τροφοδοτικο ή μητρικη. Πριν αγορασεις νεο τροφοδοτικο δες αν μπορεις να δανειστεις καποιο απο φιλο σου, ωστε να τεσταρεις το μηχανημα και να δεις αν εχει γινει ζημια.

nikraven
21-04-12, 10:17
Αν είναι no name και τριετίας, μάλλον μας χαιρέτισε. :bless:

όχι μόνο πρέπει να μας χαιρέτησε το τροφοδοτικό αλλά πέρασε και τις πύλες του παραδείσου.:)

alexgk
22-04-12, 09:53
Eλπίζω να μην πάρεις ξανά κανένα ανώνυμο τροφοδοτικό!!!

nikraven
22-04-12, 10:11
Eλπίζω να μην πάρεις ξανά κανένα ανώνυμο τροφοδοτικό!!!

έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου.:oneup:
Με καμμιά κινέζικη σαβούρα μπορεί να τυρρανηθείς απίστευτα.

cflour
22-04-12, 20:05
Τελικα ηταν το τροφοδοτικο.....Πηρα χωρισ πολυ ψαξιμο δυστυχως ενα Α-DATA 550W...Το αλλο το no-name με εβγαλε 3,5 χρονια....Για να δουμε με αυτο τι θα κανουμε.....Ευχαριστω για τις απαντησεις ολους

nikraven
22-04-12, 20:21
Τελικα ηταν το τροφοδοτικο.....Πηρα χωρισ πολυ ψαξιμο δυστυχως ενα Α-DATA 550W...Το αλλο το no-name με εβγαλε 3,5 χρονια....Για να δουμε με αυτο τι θα κανουμε.....Ευχαριστω για τις απαντησεις ολους

καλορίζικο και καλοδούλευτο.
αντε να σου βγάλει άλλα 15 χρόνια αυτό να μην τυρρανιέσαι.:)

Προφέσσορας_Χάος
27-04-12, 16:55
Έκανε μπαμ ! Καλοδουλευτο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.