PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ : ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΛΗΡΩΝΩ



Σελίδες : [1] 2

kwstas_pap
10-05-04, 14:29
Ως απλός μέσος πολίτης δεν έχω μεγάλες καταθέσεις στις τράπεζες και αυτές που έχω είναι ο μισθός μου που αναγκαστικά τον βάζει ο εργοδότης μου γιατί δε θέλει να μου τα δίνει στο χέρι. Δεν με πειράζει φυσικά αυτό μιας έχω βγάλει μια cashcard και είναι πολύ καλύτερο για την ασφάλειά μου από το να κυκλοφορώ στους δρόμους τη μέρα της μισθοδοσίας με τη τσέπη γεμάτη.
Όμως μαθαίνω πράγματα αισχρά για το τραπεζικό σύστημα που άρχισαν να ισχύουν τώρα τελευταία.
Γενικά δεν πολυσυχνάζω στις τράπεζες. Αποφεύγω τις δόσεις και για αυτό πηγαίνω σπανίως να ξεχρεώσω κατιτίς στους γκισέδες. Και μέχρι εδώ όλα καλά.
Δοκίμασε ποτέ κανείς σας να πάει να ξεχρεώσει ας πούμε 5 λογαριασμούς σε μια τράπεζα; αν όχι δείτε τι συμβαίνει.
Ως γνωστόν οι τράπεζες έχουν ουρές, αριθμάκια κτλ.
Αν τύχει να πάω κάποια φορά ρωτάω και κανά φίλο αν θέλει να τον εξυπηρετήσω μιας που πάω να μου δώσει τίποτα σχετικούς λογαριασμούς που έχει για να μη τρέχει και αυτός και στήνεται τουλάχιστον 20 λεπτά στην ουρά.
Ακούσαμε λοιπόν προσφάτως στις ειδήσεις ότι αν πάμε με πάνω από ένα όριο λογαριασμών/εντολών για διεκπαιρέωση στη τράπεζα ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ και ΕΞΤΡΑ!!!!
το όριο αυτό είναι μικρό. Πχ 4 λογαριασμοί. Τότε για να μας εξυπηρετήσει ο υπάλληλος θα πρέπει να δώσουμε 1-2 ευρώ (αναλόγως τη τράπεζα) λόγω... ΦΟΡΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ!!!

Σας φαίνεται λογικό αυτό; Δεν θα απαντήσω για εσάς. Για αυτό υπάρχει το forum. Προσωπικά είναι παράλογο και ιδού ο λόγος:
Εφόσον πρέπει να πληρώνω κάποιο ποσό για να κάνω πολλές "δουλειές" μαζί στη τράπεζα τότε σίγουρα θα σταματήσω να τις κάνω. Που σημαίνει ότι προτιμώ να πηγαίνω 2 φορές στη τράπεζα το μήνα για 3-4 υποχρεώσεις μου παρά να πηγαίνω μια και καλή και να πληρώνω (συγγνώμη για την έκφραση) "νταβατζιλίκι"!...
Και τώρα δείτε και τις συνέπειες.
Αν αυτό το κάνουμε όλοι τότε (επειδή δεν είναι λίγοι αυτού που πάνε για πολλά θέματα ταυτόχρονα στη τράπεζα) αμέσως - αμέσως διπλασσιάζεται ο κόσμος στις ουρές, αυξάνεται ο χρόνος αναμονής και ο φόρτος εργασίας τον υπαλλήλων στους γκισέδες. Δηλαδή δρα μπούμερανγκ για τις τράπεζες που ισχυρίζονται πως αυτό το έκαναν για να "ωθήσουν" τον κόσμο να κάνει τις συναλλαγές του από τα ΑΤΜ.

ΜΑ, "ΚΥΡΙΟΙ", τα ΑΤΜ δεν είναι και ότι πιο ασφαλές, τουλάχιστον με όσα έχουμε ακούσει το τελευταίο χρόνο από την τηλεόραση, στην Ελλάδα
και για πολλούς είναι δύσκολα στο χειρισμό (παρατηρείστε αν τύχει ότι ο περισσότερος κόσμος που πάει στις τράπεζες είναι τρίτης ηλικίας - άτομα που δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν ΑΤΜ για πολλούς λόγους (προβλήματα όρασης, έλλειψη εξοικείωσης με τις νέες τεχνολογίες, ανασφάλεια μη τους την πέσει κανένα πρεζόνι, κτλ)).

Αφήστε που στο κάτω-κάτω ο νέος κόσμος στέλνει τα πεθερικά, γονείς , γενικά αν έχει κολλητούς συνταξιούχους, για τις δουλειές του στις τράπεζες από ευνόητους λόγους (για να πάω στη τράπεζα - ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙΝΑ - και επειδή θα στηθώ στην ουρά χρειάζομαι ολιγόωρη άδεια από τη δουλειά μου - πράγμα όχι ό,τι καλύτερο αμα το κάνουν όλοι οι εργαζόμενοι).

Δειτε και την άλλη πλευρά του νομίσματος:
Σας έχει παραπονεθεί ποτέ το μπακάλικο ότι ψωνίζεται πολλά και πρέπει να πληρώσετε "πρόστιμο"; Αντιθέτως σας "υπεραγαπά" γιατί φέρνετε κέρδη και δείχνετε πως το προτιμάτε στις αγορές σας.
Η τράπεζα αντιθέτως σας διώχνει γιατί φέρνετε συνέχεια ΛΕΦΤΑ και δε θέλει να τα παίρνει "ακοστολόγητα"!!!

Στην προκειμένη ο μπακάλης θά'πρεπε να σας χρεώσει επειδή κάνετε πολλές αγορές, συνεπώς η αποθήκη του πρέπει να γεμίζει με νέο εμπόρευμα συνέχεια και εκείνος θα πρέπει να μισθώσει έναν αποθηκάριο ακόμα για να βγάζει το φόρτο εργασίας που δημιουργείτε!

ΟΜΩΣ στη πραγματική ζωή τι κάνει ο μπακάλης; Και καλύτερα ΤΙ κάνει μια βιομηχανία απορρυπαντικών όταν αγοράζεται το προϊόν της σε ποσότητες ή σε αντίθετη περίπτωση (αν δεν το αγοράζατε) για να σας ενθαρρύνει να το κάνετε;
ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΣ ΣΩΣΤΟΣ ΜΑΡΚΕΤΙΣΤΑΣ;
ΣΑΣ ΑΝΤΑΜΕΙΒΕΙ. Βάζει κουπόνια, δίνει πετσέτες δώρο με τα πεντόκιλα και πολλά άλλα.
ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ 2-3 ΚΟΥΤΙΑ ΜΑΖΙ!

Συνεπώς υπάρχει λύση.
Αντί να μας χρεώνουν για να κάνουμε περισσότερες συναλλαγές ώστε τελικά για να το αποφύγουμε να πρέπει να χρησιμοποιούμε τα ΑΤΜ μπορούν:
ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΤΙ , ας σκεφτούν αυτοί. το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι:
ΜΕ 5 ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ (Αυτό που τους νοιάζει) ΑΠΟ ΑΤΜ ΠΟΣΟΥ ΑΝΩ ΤΩΝ 60 ΕΥΡΩ ΣΑΣ ΧΑΡΙΖΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ 3 ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ "ΔΙΑΣ"*

Ελπίζω να πέρασα σωστά το μήνυμα που έχω στο μυαλό μου και να σας φαίνονται τα παραπάνω σωστά. Αλλιώς σημαίνει ότι κάτι έγω δεν σκέφτομαι σύμφωνα με την κοινή λογική και μου διαφεύγει. Παρακαλώ αν είναι έτσι να μη με αφήσετε στο "σκοτάδι".

Υπάρχει κανένας μαρκετίστας τράπεζας να αντιταχτεί στα επιχειρήματά μου ή τουλάχιστον να δικαιολογήσει τους λόγους που οι τράπεζες κατέληξαν σε αυτή την απόφαση;

Νά'μαστε καλά,
Με τιμή,
Κώστας.

ΥΓ το "ΔΙΑΣ" είναι ένα από τα ONLINE συστήματα διασύνδεσης των τραπεζών που εξυπηρετεί τον πελάτη αν έχει κααθέσεις στην Χ τράπεζα και χρησιμοποιεί το μηχάνημα της Υ. Δηλαδή είναι σε ένα νησί που έχει υποκατάστημα μόνο η ΕΘΝΙΚΗ (ας πούμε) ενώ ο πελάτης ανήκει στην ΚΥΠΡΟΥ. Τότε βάζει την κάρτα στο μηχάνημα της Εθνικής και παίρνει λεφτά από το λογαριασμό του στην Κύπρου. Αυτή η "διασύνδεση" χρεώνεται (1-1,5 ευρώ - δε ξέρω ακριβώς).

ΥΓ και κάτι ακόμα. Οι τόκοι που παίρνουν οι τράπεζες από δάνεια κτλ δεν φτάνουν για να καλύψουν το κόστος των περισσότερων συναλλαγών που καλούνται να πραγματοποιούν καθημερινά με τον παραδοσιακό τρόπο (γκισέδες). Οι τόκοι δεν είναι και η δίοδος κάλυψης των εξόδων των τραπεζών (και των κερδών φυσικά). Γιατί να δίνουμε και άλλα από πάνω;

kubiak
10-05-04, 14:45
οι τράπεζες είναι από τους μεγαλύτερους ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ
στην Ελλάδα.

Λυπάμαι πραγματικά που αναγκάζομαι να έχω συναλλαγές μαζί τους.

Δε λέω ούτε ότι είναι ιδρύματα κοινής ωφελείας ούτε ότι είναι
υποχρεωμένες να δίνουν δωρεάν τις υπηρεσίες τους.

ΑΛΛΑ το μόνο που τους ενδιαφέρει πλέον είναι να
"γδύνουν" τον κόσμο χωρίς να συνεισφέρουν στην ανάπτυξη κανενός
τομέα της χώρας.

Αντίθετα μας χρεώνουν ακόμα και αν φταρνιστούμε μέσα σε υποκατάστημά
τους.

Και για όσους γνωρίζουν, ας μην αναφέρουμε τι "παίζεται" με τους
πλειστηριασμούς.

Για άλλη μια φορά:
Λυπάμαι πραγματικά που αναγκάζομαι να έχω συναλλαγές μαζί τους.

φιλικά...

ronaldinio
10-05-04, 15:14
Βγάλε 2 αριθμούς αναμονής και θα είναι σα να εξυπηρετεί 2 διαφορετικούς πελάτες!
Πονηροί αυτοί, πονηρότεροι εμείς!!

Νίκος
10-05-04, 21:19
έξυπνο αυτό με τους 2 αριθμούς. αρκει να προσέξεις να διαφέρουν κατά 10 με 15 έτσι ώστε να μην φωνάξουν το δεύτερο αριθμό ενώ εξυπηρετείσαι ακομα για τον πρώτο.

φιλικά
Νίκος

sdikr
10-05-04, 21:24
έξυπνο αυτό με τους 2 αριθμούς. αρκει να προσέξεις να διαφέρουν κατά 10 με 15 έτσι ώστε να μην φωνάξουν το δεύτερο αριθμό ενώ εξυπηρετείσαι ακομα για τον πρώτο.

φιλικά
Νίκος


συνήθως για 10-20 νουμερά σε δέχονται αν έχει περάσει η σειρά σου

Sofa Surfer
10-05-04, 23:11
Για μένα η λύση στην αναμονή στις τράπεζες είναι η εξής: e-banking . Οι περισσότερες τράπεζες σήμερα (alpha, eurobank, πειραιώς) έχουν είσαγει το σύστημα ηλεκτρονικών συνναλαγών και μόλις απο τον σπίτι σου, σου προσφέρονται ακριβώς οι ίδιες δυνατότητες, σαν να έισαι μπροστά στο ταμείο (μεταφορές, πληρωμές, εξόφλησεις οτε, κινητής τηλεφωνίας κτλπ) αρκεί βεβαια το pc να είναι συνδεδεμένο πρόσβαση στο Internet. Ο μόνος λόγος που θα χρειαστεί να πας στην τράπεζα είναι για ανάληψη από ΑΤΜ. Βέβαια για να είναι ασφαλείς οι ηλετρονικές συναλλαγές θα πρέπει να πάρει ο καθένας τα δικά του μέτρα ασφάλειας (Firewall, συχνή αλλαγή κωδικών). Το καλύτερο απο όλα είναι ότι το ηλετρονικό κατάστημα που εμφανίζεται μπροστά στην οθόνη σου ειναι 24 ώρες ανοιχτό

sdikr
10-05-04, 23:16
Για μένα η λύση στην αναμονή στις τράπεζες είναι η εξής: e-banking . Οι περισσότερες τράπεζες σήμερα (alpha, eurobank, πειραιώς) έχουν είσαγει το σύστημα ηλεκτρονικών συνναλαγών και μόλις απο τον σπίτι σου, σου προσφέρονται ακριβώς οι ίδιες δυνατότητες, σαν να έισαι μπροστά στο ταμείο (μεταφορές, πληρωμές, εξόφλησεις οτε, κινητής τηλεφωνίας κτλπ) αρκεί βεβαια το pc να είναι συνδεδεμένο πρόσβαση στο Internet. Ο μόνος λόγος που θα χρειαστεί να πας στην τράπεζα είναι για ανάληψη από ΑΤΜ. Βέβαια για να είναι ασφαλείς οι ηλετρονικές συναλλαγές θα πρέπει να πάρει ο καθένας τα δικά του μέτρα ασφάλειας (Firewall, συχνή αλλαγή κωδικών). Το καλύτερο απο όλα είναι ότι το ηλετρονικό κατάστημα που εμφανίζεται μπροστά στην οθόνη σου ειναι 24 ώρες ανοιχτό

ναι αλλά ακόμα δεν βρηκαν τρόπο να βάζει τα ευρω στον λογαριασμο!!! :)

jasonpap
10-05-04, 23:44
χμ δυστηχώς έχουν αρχίσει να βρίσκουν τρόπους ώστε να τα παίρνουν ακομα και από εκεί.Εξηγώ: Πρόσφατα έκανα κατάθεση απο alpha (μεσω web banking) σε "κάποια άλλη τράπεζα εσωτερικού" (sic-όπως το αναφέρουν).Oλα καλά,δεν μου είχαν αφαιρεθεί τιποτα περίεργα κόστη,αλλά μαθαίνω ότι στο άτομο που κατέθεσα του είχε χρεώσει η τράπεζα του 3 ευρώ :shock: :shock: Ε τι να πεις..+ το γεγονός οτι η alpha αν θυμάμαι καλά ανα 6μηνο σου αφαιρεί 9 ευρώ "λειτουργικά έξοδα" αν ο λογαρισμός σου είναι κατω απο 300 ευρω νομιζω ... :evil:

xxxxx
11-05-04, 00:15
Εγώ παιδιά είχα σχέση με πολλές τράπεζες (5-6) και σκοπεύω να περιορίσω
τις σχέσεις μου ας μια μόνο τράπεζα. Το έχω καταφέρει σχεδόν.

Πηγαίνω μέσα στο κατάστημα και τους λέω στην ψύχρα: "Θέλω να κλείσω
όλους τους λογαριασμούς μου, να ακυρώσω όλες τις κάρτες και να κάνω
ανάληψη όλα τα λεφτά μου τώρα αμέσως".

Σας λέω αλήθεια το λέω ακριβώς όπως σας το γράφω. Συνήθως γυρνούν 2-3
άτομα και με κοιτάνε σαν u.f.o αλλά η ικανοποίηση είναι απίστευτη.
Υπάρχει μια αίτηση που πρέπει να συμπληρώσεις και μάλιστα υπάρχει και κάποιο σημείο όπου μπορείς να γράψεις το λόγο που κλείνεις το λογαριασμό (και εκεί
γράφω: παράνομα υψηλά επιτόκια, μη ανταγωνιστικά προϊόντα, τρομοκρατία).

Πολλοί υπάλληλοι συμφωνούν για το θέμα των ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ υψηλών επιτοκίων.
Προσέξτε, δεν λέω απλώς "υψηλά επιτόκια" αλλά "Π-Α-Ρ-Α-Ν-Ο-Μ-Α υψηλά επιτόκια".

Για να κάνουμε και λίγο πλάκα, η τράπεζα είναι κάτι σαν τον ΟΤΕ:
ΤΗ ΜΙΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ.

Corto
11-05-04, 00:16
Κι εγώ θεωρώ της τράπεζες ΑΡΧΙΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ με βούλα. Επειδή όμως ασχολούμαι με το e-banking (ως πελάτης) από το 2000 περίπου, έχω να σας πω τα εξής. Αυτοί έχουν το μαχαίρι και το καρπούζι. Εμείς μπορούμε μόνο να τους μικρύνουμε την φέτα. Πώς? Συμπεριφερόμενοι ως νοήμονες και ενημερωμένοι πελάτες. Στο έντονα ανταγωνιστικό περιβάλλον που λειτουργούν, μετράει. Σας αναφέρω δύο προσωπικά παραδείγματα, όχι για να σας κάνω τον έξυπνο, αλλά σαν υποδείγματα.
1) Στο τέλος της προηγούμενης χρονιάς, αποφάσισα να πάρω ένα προσωπικό δάνειο. Με τα χαρτιά στο χέρι επισκέφθηκα μία τράπεζα. Με την συμπλήρωση της αίτησης, μου ζήτησαν ένα μικροποσό (της τάξεως των 10 ευρώ αν θυμάμαι καλά) για ...έξοδα ελέγχου της αίτησης :shock: . Για να προεκτείνω το παραπάνω παράδειγμα του μπακάλικου, δηλαδή μου ζήτησαν λεφτά για να βάλω παραγγελία για πράγματα που θα αγοράσω. Και εννοείται πως αυτό το ποσό είναι εφ' άπαξ και δεν συμψηφίζεται στα λεγόμενα έξοδα φακέλου (άλλη απάτη κι αυτό), σε περίπτωση ευνοϊκής έγκρισης του δανείου. Για να μην τα πολυλογώ, σηκώθηκα αμέσως, ακύρωσα την αίτηση και έκανα ΑΠΟΛΥΤΩΣ κατανοητό στον αποσβολωμένο υπάλληλο για ποιο λόγο το κάνω. Την επόμενη μέρα, επισκέφθηκα κατάστημα άλλης τράπεζας (και μάλιστα η υπάλληλος είναι οικογενειακή φίλη). Δυστυχώς και εκεί η ίδια τιμολογιακή πολιτική. Απλά, αυτή τη φορά, λίγο η «εμπειρία», λίγο η γνωριμία, μάγκεψα και έσκισα την αίτηση με τα χέρια μου. Τελικά το δάνειο το πήρα από τράπεζα που δεν εφαρμόζει αυτή την πολιτική. Από σύμπτωση βέβαια, ήταν και λίγο καλύτεροι οι όροι αλλά αυτό δεν είναι του παρόντος.
Τα παραπάνω είναι λίγο γενικά, απλά δίνω μια ιδέα πως πρέπει να λειτουργεί ο ανταγωνισμός. Δείτε τώρα κάτι ρεαλιστικότερο
2) Κάποια στιγμή τον Φεβρουάριο, μαζί με τον λογαριασμό της πιστωτικής της τράπεζας της οποίας χρησιμοποιώ το e-banking όπως προανέφερα, για το 90% των προσωπικών μου λογαριασμών, έρχεται και ένα φιρμάνι, ότι πλέον κάθε αποστολή λογαριασμού επιβαρύνεται με 0,78 ευρώ. Τα ψιλοπέρνω και στέλνω ένα email όπου τους εξηγώ ότι σαν συνδρομητής της ηλεκτρονικής τους τράπεζας, ενημερώνομαι ούτως ή άλλως για τους λογαριασμούς μου on line, οπότε στην ψηφιακή εποχή που ζούμε, ας κάνουν οικονομία στο χαρτί και ας μην μου ξαναστείλουν έντυπο λογαριασμό. Σε μία μέρα πήρα απάντηση με email, ότι με ευχαριστούν …μπλα, μπλα…. Αλλά η τράπεζα «υποχρεούται
νομικά στην έγγραφη ενημέρωση των πελατών της για όλες τις κάρτες…»
Ε, επειδή η θεωρία καρπούζι / μαχαίρι ισχύει, το άφησα το θέμα. Δεν άξιζε να ασχοληθώ παραπάνω για 0,78 Χ 12 = 9,36 ευρώ. Και σε ένα μήνα περίπου, λαμβάνω άλλο email από την παραπάνω τράπεζα (χωρίς να έχω κάνει κανενός είδους επαφή ξανά), οπού μεταξύ άλλων, λέει: «Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έπειτα από επικοινωνία μας με το αρμόδιο τμήμα μας ενημέρωσαν ότι στη δική σας περίπτωση θα προχωρήσουμε σε αντιλογισμό του ποσού 0,78EUR, δηλαδή των εξόδων αποστολής λογαριασμών…»

Συμπέρασμα. Νίκησα το σύστημα? ΟΧΙ. Απλά το ανάγκασα να δουλέψει λίγο περισσότερο όπως πρέπει, δηλαδή πελατοκεντρικά.
Συγγνώμη αν σας κούρασα

kwstas_pap
11-05-04, 11:10
Εχτές ένας φίλος πήγε σε γκισέ της Alpha να κάνει ΜΙΑ (μόνο μια) συναλλαγή και πλήρωσε 1 ευρώ προμήθεια. Συγκεκριμένα ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ κατάθεση ή ανάληψη σε λογαριασμό κάποια ΑΛΛΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ!.

Σήμερα πήγα στην ΕΘΝΙΚΗ για να πληρώσω μια κάρτα και να ανανεώσω ένα domain.
ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΡΕΩΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!

είναι προφανές ότι κάθε τράπεζα χρεώνει διαφοτερικά. άλλες πολύ - άλλες καθόλου.

ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΕΦΡΙΞΑ:
Επειδή έγινε σχετική "φασαρία" όταν ασχολήθηκαν τα κανάλια με αυτή την αισχρή πολιτική των τραπεζών σε ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ η Ένωση Τραπεζών εξέδωσε ενημέρωση ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ζητάει προμήθεια για κάθε συναλλαγή κάθε τράπεζα κτλ.

Και οι λόγοι φυσικά είναι να καλύψουν το κόστος.

ΠΟΙΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΩΡΕ; ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΩ ΑΛΛΙΩΣ; ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΙΝΟΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΛΥΠΤΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ. ΤΩΡΑ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΩΣΤΕ ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 100% ΚΕΡΔΗ;;;;;;;;;;;;;
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!

kadronarxis
11-05-04, 11:26
Απλώνω τα πόδια μου όσο φτάνει το πάπλωμα.
Έχω 10 δραχμές στην τσέπη, θα φάω τις 8 και τις 2 θα τις βάλω στη πάντα.
Δεν έχω λεφτά, δεν βγαίνω, δεν τρώω, δεν ζητάω από κανέναν.
Αυτοί είναι οι νόμοι της αγοράς και της πιάτσας.

Άντε γερά.

Tony_Ts
11-05-04, 11:31
Συμφωνώ με όλους όσους μίλησαν παραπάνω! Θα σας καταθέσω σύντομα και τις δικές μου εμπειρίες.
Για να γλυτώσω από την ουρά και τις καθυστερήσεις πριν απο μερικά χρόνια έβαλα τους λογαριασμούς μου να εξοφλούνται με πάγια εντολή από την Novabank. Η χρέωση που είχαν ήταν αντίστοιχη με το να πας να τον εξοφλήσεις οπουδήποτε οπότε αν και με ενοχλούσε λίγο το άφησα. Μετά από κάποιο καιρό ανακάλυψα ότι το ποσό αυτό της πάγιας εντολής είχει σιωπηλά αυξηθεί! Χωρίς πολλά λόγια πήγα στην τράπεζα και ακύρωσα όλες τις πάγιες εντολές (9 λογαριασμοί) και τους είπα ότι θα τους πάω στην Εμπορική που δεν έχει χρέωση για τις πάγιες εντολές. Έτσι κι έγινε. Οπότε η συγκερκιμένη τράπεζα για να κερδίσει 5 λεπτά (τόσο ήταν η αύξηση) έχασε τα περίπου 3,5 ευρώ το δίμηνο από μένα. Τον λογαριασμό πάντως τον κράτησα γιατί έχει μηνιαίο τοκισμό των καταθέσεων (μην φανταστείτε κανένα τόκο της προκοπής, απλά τουλάχιστο έχει κάτι όχι σαν την Εθνική που έχει 0,00% !! )
Εδω κι αρκετά χρόνια έχω λογαριασμό στην Εθνική. Συνήθως όταν ήθελα να καταθέσω χρήματα πήγαινα στο ταμείο μέχρι που είδα ένα ποσό 9 και κάτι ευρώ για έξοδα συναλλαγών. Διάβασα από το site τους τι χρεώνουν για τον γκισέ κι αποφάσισα να μην τους ξαναδώ. Επιπλέον έκλεισα και τον δεύτερο λογαριασμό που είχα (τον είχα ανοίξει για λόγους μισθοδοσίας) για να μην μπορούν να με χρεώνουν επειδή ήταν κάτω κάποιου ποσού. Εδώ και καιρό κάθε φορά που θέλω να καταθέσω το κάνω από το ΑΤΜ. Τον λογαριασμό αυτόν τον κρατώ γιατί έχω πιστωτικές από την Εθνική. Κι αυτές είναι χωίς συνδρομή όσο θα έχω ένα ασφαλιστήριο ζωής με την Εθνική Ασφαλιστική οπότε ούτε από εδώ μου παίρνουν χρήματα. Και σημειώστε, το λογαριασμό των πιστωτικών κάθε μήνα τον εξοφλώ στο 100% του ποσού ώστε να μην μου χρεώνουν κι εκεί κερατιάτικα!
Κάποτε μου άνοιξαν λογαριασμό μισθοδωσίας στην τράπεζα Πειραιώς. Εδώ να δείτε απάτη. Τον λογαριασμό τον άνοιξαν ως όψεος με αποτέλεσμα κάθε κίνηση που γινόταν (κατάθεση ανάληψη) να χρεώνεται με κάποιο ποσό. Αν σκεφτείτε ότι για τις ανάγκες της μισθοδοσίας ανοίχθησαν στην εταιρία που ήμουν τότε 600-1000 λογαριασμοί και η μισθοδοσία γινόταν κάθε 1η και 15, μπορείτε να αναλογιστείτε τα "πάγια έσοδα" της τράπεζας κάθε μήνα!! Εννοείται με την πρώτη ευκαιρία τον έκλεισα! Και δεν ξαναγυρνω πίσω στην Πειραιώς ούτε δεμένος !
Πάμε και στο σύστημα ΔΙΑΣ! Εδώ να δείτε "όμορφα" πράγματα! Αν χρησιμοποιήσεις το ΔΙΑΣ τότε έχεις χρέωση 2% (αν δεν κάνω λάθος) του ποσού της συναλλαγής με ελάχιστα και μέγιστα όρια που δεν θυμάμαι ακριβώς. Αν χρησιμοποιήσω δηλαδή την κάρτα της Εθνικής στο μηχάνημα της εμπορικής θα με χρεώσουν! Παρόλα αυτά η κοπέλα μου που έχει λογαριασμό σε μια Βελγική τράπεζα, από όποια ελληνική τράπεζα κι αν σηκώσει χρήματα με την κάρτα της ΔΕΝ θα χρεωθεί !!!! Αυτό κι αν με τρελαίνει !!

Καταλήγοντας θέλω να τονίσω ότι ΠΡΕΠΕΙ να τους τα λέμε όταν χρειάζεται ή και να ακολουθούμε δραστικές λύσεις (όπως παραπάνω με το σκίσιμο δανείου) για να τους δείχνουμε ότι μας έχουν ανάγκη !! Και φυσικά να μην "καταπίνουμε" ό,τι δε μας αρέσει!
Χρεώσεις στις πάγιες εντολές; Ευχαριστώ θα πάω αλλού!
Χρεώσεις στον γκισέ; Ευχαριστώ θα χρησιμοποιώ ΑΤΜ και e-bankikg όπου μπορώ!
Υψηλά επιτόκια στις πιστωτικές; Εξόφληση όλου του ποσού!
Παράλογοι όροι για δάνειο; Ευχαριστώ θα πάω αλλού!
Δάνειο μόνο αν είναι εντελώς απαραίτητο (όχι διακοποδάνειο και λοιπά κομψά! )
Κερατιάτικα; Το ρευστό και σε άλλη τράπεζα!

Tony_Ts
11-05-04, 11:32
Απλώνω τα πόδια μου όσο φτάνει το πάπλωμα.
Έχω 10 δραχμές στην τσέπη, θα φάω τις 8 και τις 2 θα τις βάλω στη πάντα.
Δεν έχω λεφτά, δεν βγαίνω, δεν τρώω, δεν ζητάω από κανέναν.
Αυτοί είναι οι νόμοι της αγοράς και της πιάτσας.

Άντε γερά.

Φίλε, είσαι πάρα μα πάρα πολύ σωστός!!!! Μπράβο !!! Πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα άτομα που σκέφτονται σωστά! :wink:

lazar
11-05-04, 11:36
Δυστυχώς δεν φταίνε οι τράπεζες αλλά το ελληνικόν κράτος. Θα έπρεπε να τους βάζει περιορισμούς σε ότι είναι παράνομο, αντιδεοντολιγικό ή/και αθέμιτο. Όμως το κράτος ανέκαθεν στήριζε το τραπεζικό σύστημα. Έτσι φαγώθηκαν τα λεφτά των ταμείων τις δεκαετίες 50-60 και δώθηκαν στους τραπεζίτες και τώρα λένε ότι δεν βγαίνει και πρέπει να αλλάξουμε τις ασφαλιστικές εισφορές.

aesir
11-05-04, 11:54
Σαφώς και φταίει το κράτος. 10 χρόνια έμεινα στην Αγγλία, και ποτέ δεν θυμάμαι να είχαν τέτοιες γελοίες χρεώσεις οι τράπεζες. Ασε που και οι πιστωτικές είναι οι περισσότερες χωρίς συνδρομή. Εδώ έβγαλα μια από την Πειραίως και εκτός από την ετήσια συνδρομή έχει και 58 λεπτά τον μήνα έξοδα λογαριασμού!!! Εγω πληρώνω για να να μου τυπώσουν και να μου στείλουν τον λογαριασμό! Ημαρτον!!!

panos72
11-05-04, 13:03
οι τράπεζες δεν είναι μόνο στην χώρα μας ληστρικοί οργανισμοί δυστυχώς...ο κουμπάρος μου στην Γερμανία πληρώνει και για τις συναλλαγές στο γκισέ και πάγιο επειδή έχει κάρτα για το ΑΤΜ...
Η διαφορά μας είναι ότι εδώ οι τράπεζες είναι το κράτος... :!: Μην ξεχνάμε κάτι δάνεια δις δρχ. για δύο ημέρες που δίνουν στο υπουργείο Οικομικών για να κλείσει ο ετήσιος ισολογισμός με κέρδη (Εθνική) :wink:
Αν με δανείσεις εσύ να κάνω την δουλειά μου για δυο μέρες, βγάζεις και κέρδος από τον τόκο...και μετά ότι και να μου ζητήσεις θα το έχεις :wink:

ibok
11-05-04, 13:23
ΜΠΑΒΟ σε όλους σας ,ΣΥΜΦΩΝΩ και επαυξάνω.

kadronarxis έγραψε:
Απλώνω τα πόδια μου όσο φτάνει το πάπλωμα.
Έχω 10 δραχμές στην τσέπη, θα φάω τις 8 και τις 2 θα τις βάλω στη πάντα.
Δεν έχω λεφτά, δεν βγαίνω, δεν τρώω, δεν ζητάω από κανέναν.
Αυτοί είναι οι νόμοι της αγοράς και της πιάτσας.

Και σε εσένα kadronarxi που τηρείς αυτά που ΟΛΟΙ ΜΑΣ θα πρέπει να τηρούμε.
Φιλικά ibok.

lazar
11-05-04, 13:38
Ναι ibok και kadronarxis, ωραία τα λέτε. Άν έχεις όμως παιδιά και οικογένεια αλλάζουν πολύ τα πράγματα.

Εκτός αυτού πόσες μέρες μπορεί να ισχύσει το "Δεν έχω λεφτά, δεν τρώω" ;

ibok
11-05-04, 14:07
ΟΚ lazar ΟΚ!! πάντως δεν μπορείς να διαφωνήσεις πως έχουμε να κάνουμε με ΑΡΧΙΚΛΕΦΤΑΡΑΔΕΣ και ΑΡΧΙΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ αλλά δυστυχώς αναγκαίους.Εδώ μωρέ συνεχίζουν να κάνουν τις κατασχέσεις ακινήτων και πωλήσεις αυτών σε γνωστούς κομπιναδόρους.Ασε πιά με τα αυτοκίνητα που καθυστερείς 1 αντε 2 δόσεις.
Μιλαμε για ΕΘΝΙΚΟ θέμα.Με κάτι τέτοια και όχι μόνο ντρέπομαι που ειμαι Ελληνας.

lazar
11-05-04, 14:14
ΜΑ ... απολύτως συμφωνώ! Το λέω άλλωστε και παραπάνω (δεν τα διάβασες όλα, έεε;... χμμ.. :) )

Ίσα-ίσα που λέμε ακριβώς τα ίδια. Ότι δεν μπορείς να πας κόντρα στην κλοπή γιατί έχεις ανάγκες, να φας, να ταΐσεις οικογένειες κλπ.

Αυτά για το "Απλώνω τα πόδια μου όσο φτάνει το πάπλωμα."
Δεν είναι τόσο απλό, δυστυχώς.

mechdim
11-05-04, 15:07
Να διορθωσω λιγο οτι η κυρια Alpha εχει χρεωση στο γκισε της οχι 1 αλλα 1.20 ευρω. Βαριομουνα τη μουρμουρα της σποιτονοικοκυρας και πηγαινα στην τραπεζα, ε τωρα θα αναγκαστω να φαω την μουρμουρα απο το να μου τρωνε τα λεφτα :wink:
Οι ελληνικες τραπεζες πριν απο 3-4 χρονια ειχαν αποστευτα κερδη, τωρα ομως που μειωθηκαν τα φραγκα θελουν να βρουν αλλους τροπους να αρμεγουν τον κοσμο. Παντως αν σκεφτειτε οτι με 1.20 ευρω η συναλλαγη και 5 λεπτα την συναλλαγη (πολυ εβαλα) εχουμε 12 συναλλαγες την ωρα σε 6 ωρες ειναι 6Χ12=72 συναλλαγες και 72Χ1.2=86,4 ευρω. Τωρα ποσα να παιρνει ενας ταμιας το μηνα μου λετε? 850-1100? Αυτοι κυριολεκτικα βρηκαν τροπο οχι μονο να πληρωνουν τους υπαλληλους τους αλλα και να τους μενουν. Α ρε λαμογια :twisted: :twisted:

kadronarxis
11-05-04, 15:29
Κοιτάξτε παλικάρια, δεν είμαι και άγιος.
Έχω κάνει και εγώ τις κουτσουκέλες μου και έχω βάλει μυαλό.
Έχω οικογένεια και μία κόρη.
Αν δεν έχεις λεφτά,δεν κάνεις οικογένεια.
Απλά τα πράγματα.
Ειδικά τη σήμερον ημέρα, χωρίς λεφτά ούτε τσαντίρι δεν ανοίγεις, όχι σπίτι να κάνεις.
Αν δεν δουλεύουν και οι δύο γονείς, δεν βγαίνει με τίποτα.
Αυτά και άλλα πολλά, ένα εκατομμύριο πράγματα μπορούμε να πούμε εδώ.

ΥΓ: κάνεις οικογένεια για να δώσεις μια άλλη πνοή στη ζωή σου.Αν είναι να κάνεις οικογένεια και να μαρτυρούνε 3,4 άτομα μέσα σε αυτήν,καλύτερα άστο.
Έτσι το βλέπω εγώ ρε παιδιά, μη με βαρέσετε, γνώμη μου προσωπική.
Ευγνωμονώ τους γονείς μου που ήταν δίπλα μου σε κάθε μου βήμα.

Ducklord
11-05-04, 15:35
Καλά το είπε ο Καδρονάρχης...
Έχω φίλο που ξεχρεώνει 20-20€ την πιστωτική γιατι αγόρασε κάρτα γραφικών ενώ δεν είχε τα φράγκα. Είχε κάρτα; Ναι, και μάλιστα καλή! Ήθελε, όμως, "ακόμη καλύτερη"..! Ε, ας τα πλερώνει, επιλογή είναι! Όχι όμως και να "κλαίγεται" για αυτό! Και δεν είναι ο μόνος που έχει μάθει να "παίζει" με χρήματα που ΔΕΝ έχει.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

kadronarxis
11-05-04, 15:36
Μέσα σε 5 δισεκατομμύρια λαό,
μόνο δύο άτομα σε πονούν πραγματικά.
Δεν υπάρχει ούτε γυναίκα ούτε τίποτα.
Η γυναίκα σε ξεχνάει μέσα σε δευτερόλεπτα.
Οι γονείς όμως είναι το σίγουρο λιμάνι, εκεί που σε κάθε φουρτούνα, θα έρθεις να αράξεις, εκεί που δεν υπάρχει φόβος, ζήλεια, μοχθηρία,κακία,πουστιά.

Αυτά, και άντε γερά.
:D

kubiak
11-05-04, 16:00
lazar, και που τους βάζει περιορισμούς (όποτε αυτό
τέλος πάντων γίνεται) νομίζεις ότι συμορφώνονται;
Αντίθετα κάνουν ό,τι τους καπνίσει και δεν τους ελέγχει και κανένας.

Και εάν συμορφωθούν με κάτι τότε (σαν τη Λερναία Ύδρα) θα βρουν
άλλους τρεις τρόπους να προσπαθήσουν να μας γ@/\/\#ςουν.

το πρόβλημα είναι όντως αυτή τη φορά στο "κεφάλι" αλλά είναι
τόσο μεγάλη η εξάρτηση μεταξύ κράτους/κυβέρνησης και τραπεζών που
δυστυχώς τα περιθώρια βελτίωσης είναι πολύ μικρά.

Πάντως να ξέρετε ότι αναφέροντας τα διακοποδάνεια, εορτοδάνεια κλπ
σε ένα συγγενή μου καθηγητή οικονομικών σε Πανεπιστήμιο των ΗΠΑ,
μου είπε ότι, και τα έχει υπόψη του, και όποτε τα θυμάται δακρύζει
από τα γέλια για την κατάντια και την τριτοκοσμικότητά μας.

Γιατί όπως ανέφερα πιο πάνω, με τον τρόπο που λειτουργούν ΔΕΝ
ΒΟΗΘΟΥΝ τη χώρα σε ΤΙΠΟΤΑ.

Και πριν σταματήσω να γράφω ας αναφέρω ένα παράδειγμα στο οποίο
οι τράπεζες μπορούν να λειτουργήσουν ως μοχλός ανάπτυξης και
πιο συγκεκριμένα αύξησης της επιχειρηματικότητας.

Πάρα πολλοί συμπολίτες μας σκέφτονται σοβαρά να ξεκινήσουν μια
επιχείρηση (εμπορική, παροχής υπηρεσιών, οτιδήποτε) για την οποία
αναγκαστικά χρειάζονται κεφάλαιο το οποίο συνήθως βρίσκεται με
δανεισμό από τράπεζα (βλέπε μία τυπική ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ χώρα).
Όμως, πολλοί σκέφτονται πολλές φορές να προχωρήσουν, και οι περισσότεροι
δεν το κάνουν καν, όταν βλέπουν ότι το δανεισμένο κεφάλαιο μπορεί
να φτάσει σε ύψη ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΑΣ.

φιλικά...

Νίκος
11-05-04, 16:33
Πολύ ωραίες όλες οι παραπάνω σκέψεις και πιστέψτε με τις ακολουθώ και εγώ σχεδόν κατά γράμμα.
Ένα πράγμα όμως με απασχολεί. Μήπως τελικά παίζουμε το παιχνίδι τους?
Και στην τελική ποιος προστατεύει τον ηλικιωμένο ή αυτόν που γενικά δεν τα πάει καλά με την τεχνολογία?
Έχετε σκεφτεί ποτέ ότι ένας άνθρωπος μεγάλος σε ηλικία το διακεδάζει πολύ όταν στήνεται σε μια ουρά τράπεζας? Διαφορετικά αν καθόταν στο σπίτι του θα έβλεπε πάλι τηλεόραση, θα διαπληκτιζόταν με το έτερον ήμιση θα βαριόταν γενικά τη ζωή του. Σε μία ουρά τράπεζας βλέπεις κόσμο να περνά, να διαμαρτύρεται, πολλές φορές συμμετέχεις και εσύ ο ίδιος, συζητάς με την ταμία, διαβάζεις τα διαφημιστικά κλπ.
πάντος συμφωνώ απόλυτα για τον όρο ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ.

το ξέρετε ότι αν ο λογαριασμός σας είναι μηδενισμένος και πρέπει να σε χρεώσουν με έξοδα κίνησης λογαριασμού, έχουν και το θράσος ακόμα να σε πάρουν τηλέφωνο για να καταθέσεις το αντίστοιχο ποσό? (βοήθειά μας.....)

φιλικά

Νίκος

ALiTiS
11-05-04, 16:34
Μέσα σε 5 δισεκατομμύρια λαό,
μόνο δύο άτομα σε πονούν πραγματικά.
Δεν υπάρχει ούτε γυναίκα ούτε τίποτα.
Η γυναίκα σε ξεχνάει μέσα σε δευτερόλεπτα.

ετσι..
kadronarxis,
πεστο αλλη μια ετσι για να το βλεπουμε καλα.

zouzouni
11-05-04, 17:20
Σαφώς και φταίει το κράτος. 10 χρόνια έμεινα στην Αγγλία, και ποτέ δεν θυμάμαι να είχαν τέτοιες γελοίες χρεώσεις οι τράπεζες. Ασε που και οι πιστωτικές είναι οι περισσότερες χωρίς συνδρομή. Εδώ έβγαλα μια από την Πειραίως και εκτός από την ετήσια συνδρομή έχει και 58 λεπτά τον μήνα έξοδα λογαριασμού!!! Εγω πληρώνω για να να μου τυπώσουν και να μου στείλουν τον λογαριασμό! Ημαρτον!!!

aesir....μάλλον πολύ τυχερός/τυχερή ήσουν.....από το '89 που πηγαινοέρχομαι/βρίσκομαι Αγγλία έχουν δει τα μάτια μου κι έχουν ακούσει τ'αυτιά μου ιστορίες φρίκης! Το πιο χαρακτηριστικό είναι οι κυμαινόμενες από τράπεζα σε τράπεζα χρεώσεις σε περίπτωση ανάληψης από ΑΤΜ άλλης/συμβεβλημμένης ή μη τράπεζας!
Κι εδώ στην Αγγλία οι τράπεζες έκαναν ό,τι ήθελαν χωρίς να δίνουν λογαριασμό σε κανέναν σχετικά με τις διάφορες χρεώσεις, μέχρι που έφτασε το μαχαίρι στο κόκκαλο κι εκτός από κάποιες βασικές αλλαγές σχετικά με την σωστή ενημέρωση των πελατών τους δημιουργήθηκε ειδικό ελεγκτικό όργανο όπου μπορούν οι πελάτες να απευθήνονται κι να καταγγέλουν την ανάρμοστη χρεωστική συμπεριφορά των τραπεζών.
Κι επειδή το ελεγκτικό αυτό όργανο δραστηριοποιήθηκε με ενημερωτικές καμπάνιες, εκπομπές στα ΜΜΕ, μέχρι κι δικαστικούς αγώνες, δηλαδή λειτούργησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυναμικά κι άμεσα..κι πολύ απλά έπεσε τέτοιο κράξιμο στις τράπεζες που χρέωναν στα κρυφά, ή για το τίποτα ώστε τους κατέστρεψαν το άμεμπτο business image ου είχαν μέχρι τότε, με αποτέλεσμα να χάσουν πελάτες, συν κάτι βαρβάτα πρόστιμα κι αποζημιώσεις που αναγκάστηκαν να πληρώσουν, μόνο τότε άλλαξαν στάση!

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με όσα έχουν ήδη γραφεί....κι για έναν ακόμη λόγο.....το βρίσκω ιδιαιτέρως γελοίο κι δυσάρεστο ότι παρότι Ελληνίδα πολίτης κι υπήκοος, δεν μπορώ να βρω χρηματοδότιση (με ευνοϊκούς/λογικούς όρους) από Ελληνική τράπεζα είτε για επαγγελματικούς λόγους, είτε ακόμη κι για στεγαστικό δάνειο, όταν με τις ίδιες παραμέτρους κάτω από τις οποίες θα έκανα την αίτηση, μου παρέχει ανταγωνιστικότατο δάνειο η τράπεζα με την οποία είχα τον φοιτητικό μου λογαριασμό εδώ στην Αγγλία όλα αυτά τα χρόνια!

lazar
11-05-04, 17:53
Έχετε σκεφτεί ποτέ ότι ένας άνθρωπος μεγάλος σε ηλικία το διακεδάζει πολύ όταν στήνεται σε μια ουρά τράπεζας? Διαφορετικά αν καθόταν στο σπίτι του θα έβλεπε πάλι τηλεόραση, θα διαπληκτιζόταν με το έτερον ήμιση θα βαριόταν γενικά τη ζωή του. Σε μία ουρά τράπεζας βλέπεις κόσμο να περνά, να διαμαρτύρεται, πολλές φορές συμμετέχεις και εσύ ο ίδιος, συζητάς με την ταμία, διαβάζεις τα διαφημιστικά κλπ.

Νομίζω ότι θα έβρισκαν κάτι καλύτερο να κάνουν. Δεν είναι τόσο υγιεινή η ορθοστασία στις τράπεζες, άλλωστε, για τους ηλικιωμένους :)

aesir
11-05-04, 18:37
zouzouni, Ημουν στην Αγγλία μεχρι πρόσφατα, και συνεχίζω να πηγαίνω και να έχω λογαριασμούς εκεί. Ποτέ δεν είδα τα γελοία που βλέπω εδώ με τις χρεώσεις, την μεταχείριση των πελατών κλπ. Να σου πω δε οτι αν θυμάμαι καλά όλα άλλαξαν σύρω στο 94-95, όπου ενοποιήθηκαν τα ΑΤΜ κλπ. Μέχρι τότε υπήρχαν 2 βασικοί "κύκλοι" τραπέζω ας το πούμε, όποτε έπρεπε να ξέρεις από ποιά ΑΤΜ δεν χρεώνεσαι.

Πρόσφατα εδώ είδα και το άλλο, να μου έρχονται με email ειδοποιήσεις κίνισης του λογαριασμού μου, και για κάθε email με χρέωνε η τράπεζα 5 λεπτά!!! Και αμέσως σκεφτηκα οτι 2 τράπεζες που χρηισιμοποιω στη Αγγλια και 5-6 πιστωτικές που ε΄χω εκέι ποτε δεν πληρωσα συντήρηση λογαριασμού για τίποτα!! Μονο αν είχες κανονίσει overdraft, πλήρωνες μια σύντηρηση κάθε μέρα μέχρι να ξαναφέρεις τον λογαριασμό στα ίσια του.

Ηδη οι καταναλωτές έχουν κάνει το πρώτο βήμα ενάντια των τραπεζών με τα δάνεια, και ελπίζω οτι θα ακολουθήσουν και άλλα. Και μην νομίζει κανείς οτι στις εταιρίες φέρονται οι τράπεζες διαφορετικά... ένα παράδειγμα: στην παλιά μου δουλεία, για να μας στείλει η τράπεζα κατάσταση λογαριασμού μέσω fax, χρέωνε 1 ευρω την σελιδα!!!

zouzouni
12-05-04, 03:13
aesir
Δεν είχα πρόθεση ούτε αμφισβήτησα τα λεγόμενά σου για τις εμπειρίες που είχες με τις Αγγλικές τράπεζες, αντίθετα μάλιστα, ειλικρινά σε ζήλεψα (με την καλή έννοια αποκλειστικά) για αυτό!
Ένας άλλος λόγος που επανέρχομαι στο ότι κι στην Αγγλία μια από τα ίδια είναι οι τράπεζες, είναι μια εκπομπή του BBC (1) που παρακολούθησα πριν λίγες ώρες, η οποία έχει λιγότερο από μήνα που έχει ξεκινήσει, κι είναι κάτι μεταξύ Τριανταφυλλόπουλου/Τσιλιμίδη σε θεματολογία αλλά σε εθνικό για την Βρεττανία επίπεδο, η οποία δεν "ξεσκεπάζει σκάνδαλα" απλώς αλλά ταυτόχρονα διερευνά κι προτείνει λύσεις.
Οι υπεύθηνοι δημοσιογράφοι ερευνητές, σε κάθε εκπομπή ασχολούνται με έναν τομέα υπηρεσιών στην χώρα από τον οποίο οι πολίτες/πελάτες είναι δυσαρεστημένοι, με online ψηφοφορίες, κοκ.
Χαρακτηριστικό της σειράς αυτών των εκπομπών, είναι ότι μετά τον κύκλο των 10 επεισοδίων, και καθώς στην διάρκεια όλου του κύκλου οι πολίτες συνεχίζουν να ψηφίζουν τον τομέα από τον οποίο είναι πλέον δυσαρεστημένοι και θέλουν/απαιτούν δραστική παρέμβαση υπέρ της προστασίας των δικαιωμάτων τους, κάτι για το οποίο έχει δεσμευτεί η σχετική ομάδα δημοσιογράφων κι το ίδιο το BBC.
Μέχρι στιγμής κι από την πρώτη εκπομπή "νικητής" με σημαντική πρωτιά λόγω δυσαρέσκειας των πελατών είναι....οι τράπεζες!
Η εκπομή λέγεται "Brassed Off Britain" κι το σχετικό site
www.bbc.co.uk/bob
Δεν μου φαίνεται και τόσο περίεργο ότι κι Αγγλία κι Ελλάδα υπάρχουν τέτοια προβλήματα με τις τράπεζες....όπως παρατήρησε κι μια φίλη.....
"Παγκοσμοιοποίηση γαρ!"

PReD
12-05-04, 04:45
Παιδιά δεν διάβασα ολόκληρο το thread για να δώ αν το έχει αναφέρει κανένας άλλος αλλά θυμήθηκα κάτι που διάβασα σε μια εφημερίδα που κορόιδευε την όλη κατάσταση και έλεγε:

Το μόνο πράγμα πλεον που δεν χρεώνουν οι τράπεζες είναι η είσοδος στο κατάστημα...

Και έρχονται και χειρότερα...

aesir
12-05-04, 09:15
zouzouni, Δεν αντιλέγω, φαντάσου όμως οτι άλλ το επίπεδο των τραπεζών εκεί και άλλο εδώ. Το ίδιο ισχύει και για το σύστημα υγείας κλπ. Και αυτό που έχει διαφορά είναι οτι εκεί κάποια στιγμή που δεν αργεί, ακούγονται τα παράπονα και γίνονται οι αλλαγές/εξελίξεις. Εδώ οι τράπεζες δουλέυουν με τις πλάτες των πολιτικών. Η γνωστή τακτική του να αρμέξουμε τον κοσμάκη όσο πιο πολύ μπορούμε, που έχουν οι περισσότερες τράπεζες, εταιρίες κλπ.

Λυπάμαι οταν έρχονται φίλοι από το Λονδίνο για business meetings και βλέπουν τα χάλια μας και οτι στο μόνο που είμαστε καλοί είναι η διασκέδαση και οι διακοπές... και με ρωτούν γιατί σαν κράτος δεν δουλεύουμε πιο παραγωγικά.

lazar
12-05-04, 11:02
Άστα aesir .... άστα να πάνε...

Και εγώ γύρισα και ... τόχω μετανοιώσει (από τη μία πλευρά βέβαια)

aesir
12-05-04, 11:35
lazar, Από που γύρισες αν επιτρέπεται; Και εγώ το έχω μετανοιώσει από την μια πλευρά, όχι μόνο επειδή τα στραβά μας μου φαίνονται πιο έντονα σε μένα που έχω ζήσει έξω, αλλά το έχω μετανοιώσει ως και προς το θέμα της εργασίας γενικότερα που έχω απογοητευτεί, έλλειψης επαγγελματισμού κλπ.

Το αστείο είναι οτι πολλοί έχουμε την διάθεση να αλλάξουμε αρκετά πράγματα, αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την ανοιξη και από την άλλη, ο κλασσικός Ελληνας δεν ξεφεύγει από κάποιες συμπεριφορές και νοοτροπίες.

lazar
12-05-04, 12:22
Στη Ζυρίχη ήμουν για αρκετά χρόνια. Προφανώς είναι τα επαγγελματικά το πρόβλημα. Η Ελλάδα είναι η καλύτερη χώρα για διακοπές. Όσοι πάντως έζησαν σε τέτοιες χώρες (ας πούμε του δυτικού κόσμου) έχουν συχνά πρόβλημα εργασιακής προσαρμογής.

Από την άλλη έχει λιακάδες, θάλασσα κλπ. :D
Αλλά τα πληρώνεις ακριβά.

aesir
12-05-04, 13:21
lazar, Ελβετία είναι μια χώρα που πηγαινοερχόμουν διαρκώς λόγω σχέσης, και μου άρεσε παρα πολύ. Με ηρεμούσε. Κατα τα άλλα τρομερά οργανωμένοι σαν κράτος, και σίγουρα αν δεν ερχόμουν Ελλάδα δεν θα δίσταζα να μετακομίσω Ελβετία.

Η εργασιακή προσαρμογή εδώ εχεί να κάνει με το οτι χρειάζεσαι μέσον/γνωριμία άσχετα με την εμπειρία που έχεις, με το γεγονός οτι η Ελλάδα στην πληροφορική είναι τουλάχιστον 3 χρόνια πίσω, με το ίδιο το εργασιακό περιβάλλον, και φυσικά με τον Ελληνα που μόνο 1 στους 10 έχει επαγγελματισμό με την πραγματική έννοια της λέξης. Οι περισσοτεροι εχουν την καρέκλα τους και οχι είναι και άσχετοι αλλά και ανίκανοι να παράγουν δημιουργικό έργο.

Ναι όσο ερχόμουν για διακοπές καλά ήταν... :D

zouzouni
12-05-04, 13:40
zouzouni, Δεν αντιλέγω, φαντάσου όμως οτι άλλ το επίπεδο των τραπεζών εκεί και άλλο εδώ. Το ίδιο ισχύει και για το σύστημα υγείας κλπ.

aesir Δεν συμφωνώ απολύτως στο θέμα του επιπέδου των τραπεζών - ναι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι χειρότερη, αλλά από ότι βλέπω η γενική νοοτροπία είναι ίδια.

Κι δυστυχώς ή ευτυχώς.....το θέμα της παγκοσμοιοποίησης ισχύει...είναι πολύ αστείο όταν σε κάποιες σοβαρές συζητήσεις εδώ με φίλους, με βάση τα βιώματα κι τις εμπειρίες τους κι στις δύο χώρες τα τελευταία 10 χρόνια, εκφράζουν απογοήτευση για το ότι οι Άγγλοι αρχίζουν κι συμπεριφέρονται σαν τους Έλληνες στους τομείς παροχής υπηρεσιών! :?

Στο θέμα του συστήματος υγείας, λόγω επαγγέλματος και επειδή έχω συνεχή επαφή με το χώρο, πάλι η γενική ιδέα είναι ίδια - άλλωστε το ΕΣΥ βασίστηκε στο NHS της Βρεττανίας, αλλά δυστυχώς λειτούργησε ως κακέκτυπο λόγω των κακών νοοτροπιών στην Ελλάδα.

Για μένα είναι τραγικό η χώρα που γέννησε τον Ιπποκράτη κι έδωσε την Ιατρική στον κόσμο, να έχει τέτοια προβλήματα στην παροχή ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, όταν υπάρχουν οι δυνατότητες και αποδεδειγμένα παγκοσμίως μάλιστα!

Δυστυχώς οι κακές νοοτροπίες που επικρατούν είναι που διαιωνίζουν κι αυξάνουν τα προβλήματα.

Κακός προγραμματισμός, κακή διαχείριση, η άρνηση του να γίνει διαβάθμιση του προσωπικού με βάση τις ικανότητες, τις γνώσεις κι την απόδοση, με αντικειμενικά κριτήρια (κι ας ακούγεται κλισέ!, μιας κι όλοι θέλουν να είναι αφεντικά, να είναι όλοι πρώτοι, όλοι με τον καλύτερο μισθό, κοκ,), ο ωχαδερφισμός, κι γενικότερα η νοοτροπία του βολέματος κι της αδιαφορίας για το μέλλον, αρκεί να περάσουν καλά το σήμερα.

Σε όλα τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω απόλυτα κι με εσένα κι με τον lazar....αλλά παρόλα αυτά δεν το βάζω κάτω!
Το παλεύω, κι διεκδικώ τα δικαιώματά μου, κι προσπαθώ όχι μόνο για το δικό συμφέρον κι καλύτερο μέλλον αλλά κι για των άλλων συνανθρώπων μου, παρότι οι περισσότεροι γύρω μου μου λένε ότι είναι άσκοπο, χαζό, κοκ, αλλά συνεχίζω, σε όποιο βαθμό μπορώ κι με όποιο τρόπο μπορώ.......όμως μόνο μια λύση νομίζω ότι υπάρχει.......κι αυτή δεν είναι..."ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ!" * όπως έλεγε η Νοταρά! :lol: .....αλλά παιδεία!

*αν και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί κι να βοηθούσε! :roll: :twisted: :lol:

lazar
12-05-04, 13:45
aesir: ένα είναι η σαπίλα με το μέσο και τη διαφθορά και το δεύτερο για εμένα είναι η τσαπατσουλιά (δεν βρίσκω καλύτερη λέξη). Παντού συναντάς πασαλείματα. Προχειρότητες στη δουλειά, στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα, που δεν οφείλονται πάντα στην κομπίνα, αλλά και στην ημιμάθεια και στην εκπαίδευση γιατί και εκεί πασαλείματα και μπαλώματα γίνονται.

Το κακό συμπληρώνεται με τη γραφειοκρατία γιατί αυτά πάνε πακέτο: ημιμάθεια, τσαπατσουλιά, γραφειοκρατία, ξερόλες, ωχαδερφιστές κλπ.
Μπορεί να σου αλλάξουν τα φώτα για παράδειγμα στην εφορία για ένα κόμμα που ξέχασες να βάλεις, αλλά ξεχνούν ότι η δουλειά τους είναι να συνεργάζονται μαζί σου. Κοιτούν τον τύπο και όχι την ουσία, γιατί κανείς δεν τους την έχει διδάξει. Ζητούν πτυχία για διορισμούς τα οποία ουσιαστικά είναι χωρίς αντίκρυσμα πολλές φορές. Τυπικό προσόν που λένε.

Νομίζω ότι η προχειρότητα είναι χειρότερη από το λάδωμα. Αυτό άλλωστε είναι αποτέλεσμα του πρώτου. Δες γύρω σου πόσοι κάνουν δουλειά που δεν την ξέρουν, δεν τους ενδιαφέρει, που σέρνονται καθημερινά. Βέβαια δεν φταίνε οι ίδιοι μόνο, αλλά...

άστα καλύτερα... γι' αυτό σου είπα άστα να πάνε.

Όσο για το εξωτερικό έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα. Είσαι πάντα ξένος. Κάποιους δεν τους ενοχλεί. Εμένα με κούρασε ακόμα και η γλώσσα. Και ο καιρός! Λίγο ήλιο βρε παιδιά!!!

lazar
12-05-04, 13:48
zouzouni: μπορείς σε παρακαλώ να πεις με δυο λόγια (εάν γίνεται) τι εννοείς με τη λέξη παγκοσμιοποίηση; Γιατί δεν συμφωνώ που τα ρίχνουμε όλα εκεί.

Ουπς: τώρα βλέπω το προηγούμενο post σου και μοιάζει σε κάποια σημεία με αυτά που λέω.

UGF_GreekMind
12-05-04, 13:51
Μέσα σε 5 δισεκατομμύρια λαό,
μόνο δύο άτομα σε πονούν πραγματικά.
Δεν υπάρχει ούτε γυναίκα ούτε τίποτα.
Η γυναίκα σε ξεχνάει μέσα σε δευτερόλεπτα.

ετσι..
kadronarxis,
πεστο αλλη μια ετσι για να το βλεπουμε καλα.

:roll:

Γιατί ρε παιδιά έτσι ;;;

aesir
12-05-04, 13:53
zouzouni, Οπως και να έχει η Αγγλία δεν θα πεσει ποτέ στα χάλια τα δικά μας. Οσον αφορά τις τράπεζες, οι επιπλέον χρεώσεις δεν είναι κάτι που το υπαγορεύει η Κετρική Τράπεζα της ΕΕ, οπότε εδώ ισχύει το μέχρι πότε θα μας κλέβουν.

Οσον αφορά το θέμα της υγείας, μακάρι τα δημόσια νοσοκομεία μας να ήταν όπως είναι στην Αγγλία. Μου έχει τύχει να είναι φίλοι μου στο νοσοκομείο εκεί, και είχα εκπλαγεί από την νοοτροπία τους, και ολα τα άλλα. Στην Ελλάδα δεν φτάνει το χάλι μας, έχεις και την πλειοψηφία των γιατρών να εκμεταλεύεται τον πόνο και την αρρώστια του άλλου, οτι χειρότερο για μένα. Δεν ξέρω αν είσαι σε φαρμακευτική, αν είσαι όμως καταλαβαίνεις τι παίζεται πέρα από τα φακελάκια που παίρνουν από τους ασθενείς.

Ουτε εγώ το βάζω κάτω, άλλωστε γιάυτό κάθομαι και τυρρανιέμαι αντί να φύγω ξανά για Λονδίνο. Πάντως επειδή έχω επαφή με φοιτητές έξω, όλο και πιο πολλοί σκέφτονται να μην γυρίσουν Ελλαδα... τι να κάνουν; Να παίρνουν τρεις και πενήντα και να ακριβαίνουν όλα; Περαν των άλλων που είπαμε...

Εγώ πάντως λέω κάτι για αστείο: οτι σύντομα θα απαλλαγούμε τουλάχιστον από τους αλλοδαπούς. Γιατί; Γιατι χώρες οπως Πολωνια, Ουγγαρια, Τσεχια κλπ, είναι πολυ πιο εργατικοί, πιο συνεπείς, και πιο μπροστά από εμας και εκεί θα ψαχνουν όλοι δουλεία σε λίγα χρονια!!! :roll:

zouzouni
12-05-04, 14:09
zouzouni: μπορείς σε παρακαλώ να πεις με δυο λόγια (εάν γίνεται) τι εννοείς με τη λέξη παγκοσμιοποίηση; Γιατί δεν συμφωνώ που τα ρίχνουμε όλα εκεί.
Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να τα ρίχνουμε όλα εκεί....εγώ αναφερόμουν στην πολύ ευρύτερη χρήση της έννοιας του όρου παγκοσμοιοποίηση, δηλαδή πολύ απλά, της τάσης εξάπλωσης κι επικράτησης ενός συστήματος ιδεών/λειτουργίας/δράσης-αντίδρασης σχεδόν σε όλα τα κράτη χάρη στην ευκολία μετακίνησης, μετάδοσης/διάδοσης γνώσεων/ιδεών/πληροφοριών/κλπ/κλπ/κλπ.


Ουπς: τώρα βλέπω το προηγούμενο post σου και μοιάζει σε κάποια σημεία με αυτά που λέω.
...Τα μεγάλα πνεύματα....συναντιούνται..... :wink: :lol: :lol:

zouzouni
12-05-04, 14:23
zouzouni, Οπως και να έχει η Αγγλία δεν θα πεσει ποτέ στα χάλια τα δικά μας.
Ίσως όχι.....όμως πιστεύω ότι κάθε χώρα έχει τα χάλια της....απλά διαφορετικά χάλια από κάποια άλλη.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ την κατάσταση που επικρατούσε επί Thatcher όταν η ανεργία είχε ξεπεράσει κάθε προηγούμενο και ολόκληρες οικογένειες έμεναν άστεγες από τις κατασχέσεις των σπιτιών τους επειδή δεν είχαν τα χρήματα να πληρώσουν τα στεγαστικά δάνεια στις τράπεζες. Αλλά αυτό ήταν μέσα-τέλη δεκαετίας '80.Τα τελευταία 10 χρόνια, από το '94 κι μετά άρχισαν να βελτιώνονται τα πράγματα.


Οσον αφορά τις τράπεζες, οι επιπλέον χρεώσεις δεν είναι κάτι που το υπαγορεύει η Κετρική Τράπεζα της ΕΕ, οπότε εδώ ισχύει το μέχρι πότε θα μας κλέβουν. Μέχρι να τους σταματήσουμε εμείς ίσως? :roll: :wink:


Οσον αφορά το θέμα της υγείας, μακάρι τα δημόσια νοσοκομεία μας να ήταν όπως είναι στην Αγγλία.
Κι εδώ υπάρχουν τραγικά προβλήματα! που όμως (κι δυστυχώς για τον κόσμο) δεν βγαίνουν στην δημοσιότητα παρά μόνο όταν έχει γίνει το κακό. Δεν ξέρω σε ποιά περιοχή της Βρεττανίας ήσουν.....αλλά θα σου θυμίσω...ότι από το ύψος του Λονδίνου κι κάτω είναι "άλλη χώρα" (=καλύτερη, πιο πλούσια)όπως λένε κι οι ίδιοι στο θέμα των υπηρεσιών κι της ποιότητας ζωής!

Μου έχει τύχει να είναι φίλοι μου στο νοσοκομείο εκεί, και είχα εκπλαγεί από την νοοτροπία τους, και ολα τα άλλα. Στην Ελλάδα δεν φτάνει το χάλι μας, έχεις και την πλειοψηφία των γιατρών να εκμεταλεύεται τον πόνο και την αρρώστια του άλλου, οτι χειρότερο για μένα.
Σ'αυτό συμφωνώ! Γι'αυτό κι ανέφερα το θέμα των νοοτροπιών κι της παιδείας.

Δεν ξέρω αν είσαι σε φαρμακευτική, αν είσαι όμως καταλαβαίνεις τι παίζεται πέρα από τα φακελάκια που παίρνουν από τους ασθενείς.
Όχι, και συνειδητή επιλογή αυτό το όχι*, ακριβώς γιατί είδα από πρώτο χέρι τι ακριβώς ρόλο παίζουν οι φαρμακευτικές στον ανθρώπινο πόνο κι την υγεία.
*η τσέπη μου βέβαια το έχει πληρώσει αυτό το όχι, αλλά δεν το μετανιώνω.


Ουτε εγώ το βάζω κάτω, άλλωστε γιάυτό κάθομαι και τυρρανιέμαι αντί να φύγω ξανά για Λονδίνο. Πάντως επειδή έχω επαφή με φοιτητές έξω, όλο και πιο πολλοί σκέφτονται να μην γυρίσουν Ελλαδα... τι να κάνουν; Να παίρνουν τρεις και πενήντα και να ακριβαίνουν όλα; Περαν των άλλων που είπαμε...
Καταλαβαίνω κι συμπάσχω απολύτως.......



Εγώ πάντως λέω κάτι για αστείο: οτι σύντομα θα απαλλαγούμε τουλάχιστον από τους αλλοδαπούς. Γιατί; Γιατι χώρες οπως Πολωνια, Ουγγαρια, Τσεχια κλπ, είναι πολυ πιο εργατικοί, πιο συνεπείς, και πιο μπροστά από εμας και εκεί θα ψαχνουν όλοι δουλεία σε λίγα χρονια!!! :roll:
Λές? :roll: Μήπως να το σκεφθούμε κι εμείς σαν εναλλακτική? :roll: :lol:

zouzouni
12-05-04, 14:28
Όσο για το εξωτερικό έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα. Είσαι πάντα ξένος. Κάποιους δεν τους ενοχλεί. Εμένα με κούρασε ακόμα και η γλώσσα. Και ο καιρός! Λίγο ήλιο βρε παιδιά!!!

Ξένος, ανάμεσα σε ξένους, σε ξένη χώρα! :(
Όσο για τον καιρό.........την πρώτη φορά που είχε έρθει η μητέρα μου.......μετρούσε η γυναίκα πόσες μέρες είχαν περάσει από την τελευταία φορά που είχε φανεί ο ήλιος! :( :lol: Νομίζω το σκορ ήταν.....15 μέρες κι 24 ? σε διάστημα 2 μηνών περίπου? Κι μιλάμε για Μάιο μήνα! :shock:

lazar
12-05-04, 14:43
[b]
Οσον αφορά το θέμα της υγείας, μακάρι τα δημόσια νοσοκομεία μας να ήταν όπως είναι στην Αγγλία. Μου έχει τύχει να είναι φίλοι μου στο νοσοκομείο εκεί, και είχα εκπλαγεί από την νοοτροπία τους, και ολα τα άλλα. Στην Ελλάδα δεν φτάνει το χάλι μας, έχεις και την πλειοψηφία των γιατρών να εκμεταλεύεται τον πόνο και την αρρώστια του άλλου, οτι χειρότερο για μένα.

Προσέξτε: στην Ελλάδα
πληρώνεις ασφάλιση (υποχρεωτική και ακριβή) και πηγαίνεις στον ιδιωτικό γιατρό.
πληρώνεις εκπαίδευση και στέλνεις το παιδί σου σε ιδιωτικό σχολείο ή έστω μόνο στο φροντιστήριο (αγγλικά, πανελλαδικές)
πληρώνεις αστικές συγκοινωνίες και παίρνεις ταξί (τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις)
πληρώνεις υπεραστικές συγκοινωνίες και πηγαίνεις με το αυτοκίνητο σου (και κινδυνεύεις)

αυτά μου ήρθαν έτσι πρόχειρα.

lazar
12-05-04, 14:45
Όσο για το εξωτερικό έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα. Είσαι πάντα ξένος. Κάποιους δεν τους ενοχλεί. Εμένα με κούρασε ακόμα και η γλώσσα. Και ο καιρός! Λίγο ήλιο βρε παιδιά!!!

Ξένος, ανάμεσα σε ξένους, σε ξένη χώρα! :(
Όσο για τον καιρό.........την πρώτη φορά που είχε έρθει η μητέρα μου.......μετρούσε η γυναίκα πόσες μέρες είχαν περάσει από την τελευταία φορά που είχε φανεί ο ήλιος! :( :lol: Νομίζω το σκορ ήταν.....15 μέρες κι 24 ? σε διάστημα 2 μηνών περίπου? Κι μιλάμε για Μάιο μήνα! :shock:

πάνω από μήνα στη Ζυρίχη. Είναι και ...γούβα

Ducklord
12-05-04, 14:53
Συζήτηση μητέρας μου με ταμία τράπεζας:

Μ: "Γειά σας, ήρθα να κάνω μια κατάθεση."
Τ: "Πείτε μου!"
Μ: "Πρώτα, μια ερώτηση: πόσο είναι το επιτόκιο για τα χρήματα που θα κααθέσω;"
Τ: "Χ%" (νομίζω γύρω στο 4, δεν θυμάμαι)
Μ: "Και πόσο είναι για τα ίδια χρήματα αν τα δανειστώ απο εσάς;"
Τ: "Εννοείτε, επιτόκιο δανείου;"
Μ: "Μάλιστα"
Τ: "Γύρω στο 3Χ%"
Μ: "Δηλαδή, το τριπλάσιο;"
Τ: "Εεε....εργκ....ναι...Απο ό,τι βλέπω, ναι..."
Μ: "Και, πείτε μου, γιατί να σας καταθέσω τα χρήματά μου;"
Τ: "Μα, γιατι έτσι είναι! Τι άλλο μπορείτε να κάνετε;"
Μ: "Δεν ξέρω... Έτσι που βλέπω να μας πιάνετε κορόϊδα, να εκμεταλλεύεστε τα φράγκα μας για να κάνετε τη δουλειά σας και, πρακτικά, να μας κλέβετε με άνισους όρους που βοηθούν εσάς και στερούν εμάς σκέφτομαι..."
Τ: "Ναι, αλλά..."
Μ: "...να πάρω ένα νέο αυτοκίνητο. Αντίο σας, και ευχαριστώ. Καλύτερη επένδυση είναι αυτή."

Ο ταμίας, φυσικά, κάγκελο. Άντε, με` γειά μας..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

WAntilles
12-05-04, 14:58
Σοφός άνθρωπος η μητέρα σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.