PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιόν Web Browser χρησιμοποιείτε περισσότερο; - (ψηφοφορία 14 ημ.)



WAntilles
10-05-04, 14:57
Για ψηφίστε.

euri
10-05-04, 15:04
WAntilles, μήπως είσαι ο Ηλίας Νικολακόπουλος; :P :P :P Σε λίγο θα μας πεις και τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών έτσι όπως πας! :lol:


ΥΓ Μοτζίλα και Μοτζίλα Φάιερφοξ. Ενίοτε ΙΕ όταν κάποιες σελίδες δεν φορτώνουν με τους πρώτους... (μπλιαχ)

psyxakias
10-05-04, 15:08
WAntilles,

Όντως σε λίγο θα μας βάλεις να ψηφίσουμε και τι προφυλακτικά (και δεν εννοώ firewall) χρησιμοποιούμε (μάρκα, χρώματα, γεύσεις κλπ). :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

EvilHawk
10-05-04, 16:28
Πάλι καλά που δεν έβαλες επιλογή :arrow: Internet Exlporer(όχι και τόσο έξυπνο)
:lol: :lol:

euri
10-05-04, 16:34
Είμαι πάντως πολύ περιέργος για την ψήφο στην τελευταία επιλογή (Κανένα / δεν κάνω browsing / δεν ξέρω τί είναι αυτό)... :?

zouzouni
10-05-04, 16:35
Και τι κάνουμε αν χρησιμοποιούμε περισσότερους από έναν?

ckbond
10-05-04, 16:41
Όρε τιν τούτο σήμερα οοουυυφφφ κούραση… :lol: :lol: :lol:

Τεσπα Λοιπόν έχουμε και λέμε μέχρι πριν λίγο καιρό και εγώ χρησιμοποιούσα τον ΙΕ αλλά μετά από παρότρυνση σε άλλο thread άλλαξα και πήγα και εγώ σε Mozilla Firefox 0.8 στο οποίο είμαι ακόμα στο ψάξιμο αλλά από το λίγο που το έχω δουλέψει το προτιμάω μακράν από τον ΙΕ, με το Firefox έχω μερικά προβλήματα ακόμα αλλά είπαμε είναι αρχή…:wink: :wink: :wink:



psyxakias,
Όντως σε λίγο θα μας βάλεις να ψηφίσουμε και τι προφυλακτικά (και δεν εννοώ firewall) χρησιμοποιούμε (μάρκα, χρώματα, γεύσεις κλπ).


Να απαντήσω και σε αυτό μιας και έχω πάρει φόρα??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

aesir
10-05-04, 16:44
Είμαι πάντως πολύ περιέργος για την ψήφο στην τελευταία επιλογή (Κανένα / δεν κάνω browsing / δεν ξέρω τί είναι αυτό)... :?

αναρωτιέμαι πως έγραψε το μήνυμα...

WAntilles
10-05-04, 16:46
Και τι κάνουμε αν χρησιμοποιούμε περισσότερους από έναν?


Ψηφίζεις αυτόν που εμπιστεύεσαι-χρησιμοποιείς περισσότερο.



Είμαι πάντως πολύ περιέργος για την ψήφο στην τελευταία επιλογή (Κανένα / δεν κάνω browsing / δεν ξέρω τί είναι αυτό)...


Και εγώ είμαι περίεργος ποιός την έδωσε.

Μα καλά, πού ζει;

Αφήστε που κατά βάση είναι ψευδής γιατί για να ψηφίσει χρησιμοποίησε browser.



Πάλι καλά που δεν έβαλες επιλογή Internet Exlporer(όχι και τόσο έξυπνο)


Έτοιμος ήμουνα αλλά είπα να μη ρίξω πυρηνικάκι και ξεκινήσω Browser Wars. Εξάλλου ο εκκινών την ψηφοφορία οφείλει να είναι και αντικειμενικός.



Όντως σε λίγο θα μας βάλεις να ψηφίσουμε και τι προφυλακτικά (και δεν εννοώ firewall) χρησιμοποιούμε (μάρκα, χρώματα, γεύσεις κλπ).


Τς-τς-τς. Σεβαστείτε και τις γυναίκες του forum. Δεν είμαστε μόνο εμείς μέλη.

aesir
10-05-04, 16:51
Τς-τς-τς. Σεβαστείτε και τις γυναίκες του forum. Δεν είμαστε μόνο εμείς μέλη.

Υπάρχουν και γυναικεία προφυλακτικά... :roll:

Durdyn
11-05-04, 00:44
Netscape Navigator 7.1

Καλά τα γκάλοπ αλλά στο ένα δεν έχει Jetspeed, στο άλλο δεν έχει Navigator.
Μόνο τα δέντρα δεν ψήφισαν ακόμα...
:evil:

sdikr
11-05-04, 00:56
κάτσε μωρε, βγάζουμε φύλλα!

WAntilles
11-05-04, 02:27
Netscape Navigator 7.1


Δεν έχει Netscape Navigator 7.1 σκόπιμα γιατί στην ουσία είναι κάποιο Mozilla 1.x με άλλο όνομα.

katdoc
02-12-05, 17:18
θαθελα να ρωτησω ποιο browser χρησιμοποιειτε γιατι εγω συνεχεια τους εγκαθιστω και τους απεγκαθιστω.αυτος που μαρεσε περισσοτερο ηταν ο netscape αλλα μετα απο καιρο αρχισε να αργει να ανοιξει και τον εστειλα.Τη γνωμη σας.Ευχαριστω.

ReverseR
02-12-05, 17:19
τον όπερα γιατί τον έστειλες?

gtzam
02-12-05, 17:21
Μοzilla 1.7.12
Γρήγορος και ασφαλής....

state.of.
02-12-05, 18:02
safari // firefox // shirra διστυχώς ο πρώτος και ο τρίτος είναι μόνο για mac αλλά ο firefox είναι μια έξοχη επιλογή....αναρωτιέμαι πως δεν τον έχεις δοκιμάσει ακόμη

HellV1L
02-12-05, 18:03
θελει και ερωτημα? FIREFOX φυσικα :D

euri
02-12-05, 19:23
Αρκετά παλιό θέμα...που έχει ανοίξει και ουκ ολίγες πληγές.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6174

DSLamer
02-12-05, 21:26
Μα γιατί αυτοπεριορίζεστε; Υπάρχει λόγος πέρα του φανατισμού/ταύτισης;

Εγώ χρησιμοποιώ τον IE για προβληματικά sites καθώς και σε επίσημα sites για μεγαλύτερη συμβατότητα.
Firefox για άσκοπο σερφάρισμα.
Opera όταν ψάνω κάτι συγκεκριμένο/κάνω δουλειά.

Προφανώς συνήθως είμαι με τον Firefox :D

ReverseR
02-12-05, 21:29
Firefox για άσκοπο σερφάρισμα.
Opera όταν ψάνω κάτι που χρήσιμο.


χαχά αυτο δεν το είχα ξανακούσει. Προσπαθείς να κρατήσεις ισορροπία? :p

JoeBar
02-12-05, 23:13
Firefox/bird εδώ και χρόνια.

nickg78
02-12-05, 23:23
Mozilla Firefox / Mozilla suite σε Linux.

Internet Explorer; Ειλικρινά, μετά από 4 χρόνια που έχω να τον χρησιμοποιήσω, κοντεύω να ξεχάσω πώς λειτουργεί. :oops:

metalmike
03-12-05, 07:59
Αντε ρε ολοι με την παραγκα τον firefox!Ακουνε ολοι οι ασυνειδητοι firefox firefox και λενε "πωωω,ο καλυτερος browser,κατσε να τον βαλω κι εγω για να ειμαι στη μοδα" χωρις να ξερουν τι τους γινεται και χωρις να εχουν δοκιμασει αλλους και μη μου πειτε τωρα πως δεν ισχυει!Δεν λεω "βαλτε τον εναν ή τον αλλον" αλλα ψαξτε το ρε παιδες λιγο παραπανω!Ε δεν εχει νοημα ετσι η ψηφοφορια!Αιντε δωστε 500 ψηφους στον firefox να τελειωνουμε με αυτην την ιστορια!

ΥΓ:Σορρυ για το εντονο υφος,το ξερω πως γουστα και αποψεις ειναι ολα,αλλα μερικοι πιστευω επρεπε να τ'ακουσουν!

Φιλικα,metalmike!

giorgosc61
03-12-05, 08:53
Mozilla Suite με multizilla, adblock και wprint για σωστή εκτύπωση ελληνικών...;)

DSLamer
03-12-05, 11:11
χαχά αυτο δεν το είχα ξανακούσει. Προσπαθείς να κρατήσεις ισορροπία? :p

Μπάα, έτσι μου βγαίνει...
Το Opera είναι πολύ γρήγορο και εύκολα μπορείς να απενεργοποιήσεις τα διάφορα φρου φρου για να μη σε καθηστερεί. Μου αρέσει και η δυνατότητα συνέχισης του σεφαρίσματος απο εκεί που το άφησες (σημαντικό για μεγάλες ερεύνες). Το αντίστοιχο plugin της πυραλεπούς (SessionSaver νομίζω) δεν με άφησε πολύ ευχαριστημένο με αρκετά κολλήματα. Εκτιμώ και τον σεβασμό της operasoftware σ' αυτούς που δεν έχουν Athlon 64 X2 8000+ για απλό σερφάρισμα και είναι περιορισμένοι σε αρχαίο harware(ακόμα κρατάω κακία στην πυραλεπού που δέν έτρεξε σε P1 200MMX W98SE).

Το Opera χάνει λίγο στο στρώσημο των σελίδων αλλά έχει βελτιώθεί πολύ και σε αυτό..

( Σορρυ ReverseR, στο αρχικό μύνημα έπεσε λίγο επεξεργασία ;) )

jog
03-12-05, 11:57
Mozilla Firefox αν και τελευταία μου κάνει νερά .

papdoux
03-12-05, 12:12
Mozilla Firefox για ολα, ακομα και για Web Banking που του εκανα χρηση σημερα και δεν υπηρξε ποθενα θεμα ασυμβατοτητας, δουλεψε μια χαρα :D . Ελπιζω να εγινε και η πληρωμη αλλιως... :cool:
Οποτε ο ΙΕ μας τελειωσε, χεχε

Tem
03-12-05, 12:29
firefox συνήθως , νομίζω πολύ καλυτερος από ΙΕ

n!ckk
03-12-05, 12:57
θαθελα να ρωτησω ποιο browser χρησιμοποιειτε γιατι εγω συνεχεια τους εγκαθιστω και τους απεγκαθιστω.αυτος που μαρεσε περισσοτερο ηταν ο netscape αλλα μετα απο καιρο αρχισε να αργει να ανοιξει και τον εστειλα.Τη γνωμη σας.Ευχαριστω. Προτείνω πάντα τον Firefox, αλλά αφού σου άρεσε τόσο ο Netscape θα έλεγα να κοιτάξεις και προς Mozilla Suite.

(Τώρα τον Mozilla Suite τον διαδέχεται ο SeaMonkey, που είναι στην έκδοση 1.0 Alpha. Αντιστοιχεί στην έκδοση 1.8 της σουίτας και βασίζεται σε αυτήν, αλλά ίσως πρέπει να περιμένουμε να ωριμάσει λίγο.)


Αντε ρε ολοι με την παραγκα τον firefox!Ακουνε ολοι οι ασυνειδητοι firefox firefox και λενε "πωωω,ο καλυτερος browser,κατσε να τον βαλω κι εγω για να ειμαι στη μοδα" χωρις να ξερουν τι τους γινεται και χωρις να εχουν δοκιμασει αλλους και μη μου πειτε τωρα πως δεν ισχυει!
[...]
Φιλικα,metalmike! Προσωπικά είμαι απόλυτα συνειδητοποιημένος χρήστης του Firefox, ακόμα κι αν δεν έχω δοκιμάσει όλους τους υπόλοιπους 1252 browsers που κυκλοφορούν! Αλλωστε σχεδόν όλοι είναι IE-based (κακό) ή Mozilla based.

Επίσης χρησιμοποιώ linux και εκεί είναι σχεδόν υποχρεωτικός (αν θέλει κανείς να μοιράζεται bookmarks με τα windows σε dual boot).

Για να μην αναφέρω ευχρηστία, standards compliance, extensions, themes, παραμετροποιησιμότητα, ασφάλεια και ένα σωρό άλλα... Θα αρχίσω να γίνομαι κουραστικός!


Mozilla Firefox αν και τελευταία μου κάνει νερά . Δοκίμασες τον Firefox 1.5 ? ;)

Υ.Γ. Μάλλον δε χρειάζεται να αναφέρω τι ψήφισα... :D

hedgehog
03-12-05, 13:22
Αντε ρε ολοι με την παραγκα τον firefox!Ακουνε ολοι οι ασυνειδητοι firefox firefox και λενε "πωωω,ο καλυτερος browser,κατσε να τον βαλω κι εγω για να ειμαι στη μοδα" χωρις να ξερουν τι τους γινεται και χωρις να εχουν δοκιμασει αλλους και μη μου πειτε τωρα πως δεν ισχυει!Δεν λεω "βαλτε τον εναν ή τον αλλον" αλλα ψαξτε το ρε παιδες λιγο παραπανω!Ε δεν εχει νοημα ετσι η ψηφοφορια!Αιντε δωστε 500 ψηφους στον firefox να τελειωνουμε με αυτην την ιστορια!

ΥΓ:Σορρυ για το εντονο υφος,το ξερω πως γουστα και αποψεις ειναι ολα,αλλα μερικοι πιστευω επρεπε να τ'ακουσουν!

Φιλικα,metalmike!
Μετά απο αυτό νιώθω πως είναι απαραίτητο να δικαιολογήσω γιατί ψήφισα και χρησιμοποιώ τη φλεγόμενη αλεπού.

1) Γιατί ήθελα να φύγω απο τον ΙΕ (νομίζω αυτό δεν χρειάζεται να το αναλύσω)
2) Γιατί ο Firefox έκανε ότι ακριβώς χρειαζόμουν και ακόμη περισότερα.
3) Γιατί ο Opera μπορει να έκανε και αυτός ότι χρειαζόμουν και ακόμη περισότερα, αλλά τότε δεν ήταν free... έπρεπε είτε να τον αγοράσω, είτε να βλέπω τις διαφημήσεις του, είτε να τον σπάσω (εδώ θα κάνω μια παραπομπή στην υπογραφή μου)
4) Γιατί αν και ο Opera είναι πλέον freeware, δεν βλέπω να μου προσφέρει κάτι που να μην μου το προσφέρει ο firefox και να το χρειάζομαι, ωστε να δικαιολογείται μια τέτοια μετάβαση!

Έμεινα στην σύγκριση αυτών των browsers μόνο γιατί είναι οι πλέον διαδεδομένοι... Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν έχω δοκιμάσει και άλλους.

Υ.Γ.: ναι... σε όποιον με ρωτάει τι να χρησιμοποιήσει του προτείνω τον Firefox! Πάντα μπορεί να δοκιμάσει ο ίδιος και να αποφασίσει... απο εκεί και πέρα είναι αποκλειστικά δικό του θέμα ;)

angel_n
03-12-05, 13:23
Firefox. Ειδικά ο 1.5 είναι αστέρι.

XPHSTOS29
03-12-05, 16:14
firefox kai explorer αναλογως σε ποιο μηχανημα καθομαι καθως και για καποιες σελιδες (ας αποφυγω τους χαρακτηρισμους) που θελουν μονο explorer.

Μηπως η ψηφοφορια θα επρεπε να ειναι πολαπλης επιλογης ; Η απλα το θεμα να ειναι ποιον περιηγητη χρησημοποιειτε περισσοτερο ;

klou
03-12-05, 16:48
Χρησιμοποιώ Firefox . Για ένα διάστημα στο laptop χρησιμοποιούσα Opera γιατί με βόλευαν τα mouse gestures μέχρι που εφαρμόστηκε και στον Firefox ώς extension , Οπότε.. :D

Και όταν είναι απαραίτητο IE. (βλέπε: mail.mycosmos.gr)

Dimis
03-12-05, 18:14
Που το ξεθάψατε πάλι αυτο το νήμα?? τελος πάντων Firefox 1.5 κατα 99.9%

antoine
03-12-05, 19:07
Εγώ είμαι operakιας!! Με έχει βολέψει το γεγονός ότι έχει browser και mail σε ένα παρόλα αυτά έχει κάποια bugs όταν έχεις πολλάπλα mail accounts!

Γενικά πάντως είμαι ευχαριστημένος, περισσότερο τουλ. από firefox που ανά μήνα είχε και νέα version!

netlag
05-12-05, 01:37
Είμαι πάντως πολύ περιέργος για την ψήφο στην τελευταία επιλογή (Κανένα / δεν κάνω browsing / δεν ξέρω τί είναι αυτό)... :?

θα επρεπε να εισαι περιεργος γιατι μπηκε στην ψηφοφορια αυτη η οψιον

PLS_CY
05-12-05, 01:50
Βασικά προτιμώ Firefox όχι τόσο για το browsing αλλά περισσότερο για τις ευκολίες που έχει σε σχέση με extensions, themes κτλ. Βέβαια αυτά δεν θα υπήρχαν αν δεν ήταν τόσο διαδεδομένος αλλά είναι καλό το ότι μπορείς να βρεις αυτό που θέλεις από ένα σημείο χωρίς να πρέπει να ψάξεις σε όλο το net και να πρέπει να υποστείς το κάθε shareware και τα adds που έχει το κάθε εργαλείο του explorer.

cakavera
05-12-05, 03:58
Firefox με αρκετα extensions.Γρηγορος και αρκετα πιο ασφαλης απο τον IE.

Cosmonaut
05-12-05, 09:32
Μια ψήφος στον πιο πρόσφατο Firefox και από μένα.

kalm
05-12-05, 11:03
Χρησιμοποιώ Mozilla Firefox για το 90% των περιπτώσεων. Δεν μπορώ να κρίνω αν είναι πιο ασφαλής από τον ΙΕ όπως λένε, αλλά είναι σίγουρα πιο εύχρηστος (αυτό μπορώ να το κρίνω). Τον ΙΕ τον χρησιμοποιώ στο 10% των περιπτώσεων για κάποιες ιδιότροπες σελίδες ή sites γενικότερα.

ΥΓ. Η γυναίκα μου όταν θέλει να μπει στο Internet με ρωτάει συνέχεια από που ανοίγει αυτός ο Gozilla. :confused: :shock:

johnkall69
05-12-05, 13:19
ΥΓ. Η γυναίκα μου όταν θέλει να μπει στο Internet με ρωτάει συνέχεια από που ανοίγει αυτός ο Gozilla. :confused: :shock:


XAAAXAXXXAAXXAAXAXAX :haha:haha:haha:haha:haha:haha:haha
Παλιά, και όταν λέω παλιά το 1999 υπήρχε ένας download manager που λεγότανε Gozilla!

Λοιπόν.. και εγώ ψηφίζω Firefox ! Για πολλούς και διάφορους λόγους αν και παλία είμουνα Fan του explorer! O explorer εκτός απο προβλήματα δεν έχει κάτι άλλο να μου δώσει.. κλασσικό προιόν της Microsoft :roll: Γιαυτό ξευτιλίστηκε στην ψηφοφορία και είναι απο τους τελευταίους browser και είμαι σίγουρος πως δεν θα αλλάξει κάτι!

TermInuS
05-12-05, 13:54
XAAAXAXXXAAXXAAXAXAX :haha:haha:haha:haha:haha:haha:haha
Παλιά, και όταν λέω παλιά το 1999 υπήρχε ένας download manager που λεγότανε Gozilla!


Mozilla εδω
κ'ο go!zilla μια χαρα ηταν μεχρι που βγαλανε μια εκδοση που γεμιζε ολη την οθονη σε 800x600

dinap1
05-12-05, 14:33
Firefox όταν μπαίνω στα ΧΡ (δηλ. μια στις τοοοοοοοοοοοοσες! :lol: :twisted: )
Opera στο pc με Ubuntu.
Konqueror στο pc με ArchLinux γιατί στη νέα έκδοση 3.5 με το adblocker απλά δεν υπάρχει λόγος να φορτώνω τη μνήμη με άλλον. άσε που είναι + filemanager ταυτόχρονα! :thumbsup1 )
ποικιλία να'χουμε :cool:

Και όταν είναι απαραίτητο IE. (βλέπε: mail.mycosmos.gr)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=24464&page=1
3 σελίδες είναι, ψάξε. κάπου αναφέρεται το κόλπο να μπαίνεις στη συγκεκριμένη σελίδα με άλλον browser. ;)

RoadHog
05-12-05, 16:39
Firefox απο τον περασμένο Μάιο.

IE χρησιμοποιώ μόνο για να μπω στο φοβερό site του Mycosmos mail.

@ ADSLgr.com All rights reserved.