PDA

Επιστροφή στο Forum : DVD-ROM Ανάκτησης



michelakos
24-04-12, 14:26
Καλησπέρα σας,

Έχω ένα λάπτοπ με Windows 7 και μέσα έχει ένα dvd-rom ανάκτησης του λογισμικού.

ήθελα να ρωτήσω αν αγοράσω ένα νέο pc σταθερό ή λάπτοπ με αυτό το dvd-rom θα μπορώ να εγκαταστήσω τα Windows 7 στο νέο υπολογιστή;


Σας Ευχαριστώ.

cranky
24-04-12, 14:39
Τα cd/dvd ανάκτησης, δεν νομίζω να περιέχουν καί το λειτουργικό.

Αυτό, μπορείς να το δείς απο τον όγκο των αρχείων που περιέχει.

Εκτός απ' αυτό, όμως, οι άδειες των λαπτοπ είναι ΟΕΜ, που σημαίνει οτι είναι δεμένες με το hardware του συγκεκριμένου μοντέλου, οπότε δεν ενεργοποιούνται σε άλλο μηχάνημα, σταθερό ή όχι.

michelakos
24-04-12, 14:44
ναι το dvd είναι OEM. όσο για το μέγεθος του δίσκου είναι 3.40gb.

Είμαι σίγουρος ότι δεν θα είναι ολόκληρο το λογισμικό αλλά είπα μήπως και το περιείχαν.

Μια τελευταία ερώτηση. επειδή ήδη έχω ένα λάπτοπ με γνήσια Windows, ένας φίλος μου είπε ότι μπορώ να πάρω ένα τηλέφωνο να δώσω το Windows key και να μου στείλουν το ολόκληρο λογισμικό. Ισχύει κάτι τέτοιο ή μου έλεγε μπούρδες;

Ευχαριστώ.

Vtester
24-04-12, 14:59
Στην ουσία τα νόμιμα windows που έχεις πληρώσει δεν σε αφήνουν να τα περάσεις σε άλλο σύστημα. Ο τρόπος για να γνωρίζεις υπάρχει αλλά επί της ουσίας δεν είναι νόμιμος.

cranky
24-04-12, 15:06
Απ' ό,τι κατάλαβα, ο μιχελάκος θέλει, απλώς, μιά ΟΕΜ έκδοση του λειτουργικού του, οπότε μπορεί να επικοινωνήσει με την Microsoft στα τηλέφωνα 801 500 3000 (Με αστική χρέωση), 211 12 06 500 (από κινητό) από Δευτέρα έως και Παρασκευή από 8:00 έως 20:00 .

michelakos
24-04-12, 17:20
Θέλω μια έκδοση του λογισμικού μου που να μπορεί να μπει και σε άλλον υπολογιστή εκτός από το λάπτοπ που ήδη υπάρχει εγκατεστημένο.

sdikr
24-04-12, 17:23
Θέλω μια έκδοση του λογισμικού μου που να μπορεί να μπει και σε άλλον υπολογιστή εκτός από το λάπτοπ που ήδη υπάρχει εγκατεστημένο.

Αυτό τότε δεν σου κάνει, είναι εκδοση μόνο για το φορητό, κατα 99% και κλειδωμένη για μόνο συγκεκριμένο υλικό.
Εσυ αυτο που θέλεις είναι μια retail εκδοση

cranky
24-04-12, 17:30
Θέλω μια έκδοση του λογισμικού μου που να μπορεί να μπει και σε άλλον υπολογιστή εκτός από το λάπτοπ που ήδη υπάρχει εγκατεστημένο.

Δέν γίνεται αυτό.
Εκτός απο την retail έκδοση που λέει ο sdikr, σου κάνει και μιά DSP, αλλά για εγκατάσταση σε μόνο ένα υπολογιστη.

biggeo65
24-04-12, 23:55
Καλησπέρα σας,

Έχω ένα λάπτοπ με Windows 7 και μέσα έχει ένα dvd-rom ανάκτησης του λογισμικού.

ήθελα να ρωτήσω αν αγοράσω ένα νέο pc σταθερό ή λάπτοπ με αυτό το dvd-rom θα μπορώ να εγκαταστήσω τα Windows 7 στο νέο υπολογιστή;


Σας Ευχαριστώ.

Ακόμη και να περιέχεται το λειτουργικό στο DVD ανάκτησης είναι "δεμένο" με το laptop.
To DVD ανάκτησης περιέχει λειτουργικό ,προγράμματα, drivers,
για να επαναφέρει το laptop στην κατάσταση που ήταν όταν το αγόρασες.
Αυτή η έκδοση δεν μπορεί να περαστεί αλλού.

Το κλειδί των windows που υπάρχει κάτω από το laptop είναι για να ενεργοποιήσει τα Windows που υπάρχουν στο DVD ανάκτησης.


Θέλω μια έκδοση του λογισμικού μου που να μπορεί να μπει και σε άλλον υπολογιστή εκτός από το λάπτοπ που ήδη υπάρχει εγκατεστημένο.
Δεν υπάρχει τέτοια έκδοση. Όπως θα δεις εδώ (http://windows.microsoft.com/eL-GR/windows/shop/buying-windows-7-top-questions)ερώτηση αρ. 7, μια άδεια / ένας υπολογιστής.
Χρειάζεται να παραγγείλεις δεύτερο DVD/ με διαφορετικό κλειδί, γιατί στην ουσία το κλειδί πληρώνεις κι όχι τα Windows.

XPHSTOS29
25-04-12, 09:17
Αν εχεις ενα μονο DVD τοτε το πιο πιθανο ειναι να ειναι μονο τα windows χωρις κατι πιο συγκεκριμενο για το συστημα σου.
Τα CD/DVD των windows ειναι δεμενα με μια κατηγορια κλειδιων, OEM/RETAIL/DSP κτλ. και φυσικα με την εκδοση του
λειτουργικου HOME/PROFESSIONAL κλπ ... Πραγμα που σημαινει οτι κατα την εγκατασταση δεν θα δεχτουν κλειδια
αλλης εκδοσης πχ ΗOME αντι για PROFESSIONAL και αλλης κατηγοριας DSP αντι για OEM.
Αλλα αυτο δεν καθιστα τα CD/DVD αυτα αχρηστα για την επιδιορθωση των Windows μιας αλλης κατηγοριας κλειδιων.
Mε την διαδικασια ενημερωσης του αριθμου-κλειδιου προϊόντος των Windows (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows/help/genuine/product-key) μπορεις αφου εχεις περασει πχ τα ΟΕΜ win7 home premium να ενημερωσεις το κλειδι με το DSP win7 home premium, Σημαντικο!!! Πριν την ενεργοποιηση.
Εννοειται οτι ο καθε Αριθμος-κλειδι ειναι για εναν και μονο υπολογιστη . Και στις ΟΕΜ εκδοσεις πεθαινει μαζι με τον υπολογιστη :p

michelakos
26-04-12, 19:38
οκ παιδιά σας ευχαριστώ πολύ.

κατάλαβα ότι θέλοντας και μη αγοράζοντας νέο υπολογιστή θα πάρω και το λειτουργικό μαζί. αυτό δηλαδή που υποψιαζόμουν.....

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.