PDA

Επιστροφή στο Forum : SSD120gb vs SSD 2x60gb RAID 0



filippakos7
24-04-12, 15:33
Καλησπερα σε ολους, εχω ενα μηχανημα το οποιο την παλευει αξιοπρεπως αλλα καταλαβαινω οτι ο μηχανικος δισκος, στις 7200 rpm, το ριχνει πολυ κ οτι με εναν αλλο δισκο γρηγοροτερο θα πηγαινε πολυ καλυτερα! Εχω δυο σκληρους WD Caviar στις 7200 rpm (δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο δεν εχει σημασια νομιζω) και σκεφτομουν τα εξης σεναρια: 1) να τους κανω raid 0 2) να αγορασω δυο SSD 60gb (http://www.skroutz.gr/s/351178/OCZ-Vertex-Plus-Series-SATA-II-2-5-SSD-64GB.html) και να τους κανω raid 3) να αγορασω εναν SSD 120gb (http://www.skroutz.gr/s/351177/OCZ-Vertex-Plus-Series-SATA-II-2-5-SSD-128GB.html). Τι προτεινετε να κανω? Μου φτανουν 120gb για Windows 7 Professional 64bit και λοιπες εφαρμογες?

Υ.Γ. Επειδη ασχολουμαι με development μαλλον θα χρειαστει να στηθουν 1-2 instances Oracle, 1-2 instances SQL Server, λογικα καποιο VM, Visual Studio 2010 και κλασσικες καθημερινες εφαρμογες οπως skype, utorrent κλπ κλπ πραγμα που σημαινει οτι θα χρειαστω λιγο περισσοτερο χωρο απο το συνηθισμενο.

Οτιδηποτε αλλο σεναριο σκεφτείτε ειναι δεκτο....

cranky
24-04-12, 15:48
Εγώ, λέω να κάνεις τους μηχανικούς δίσκους Raid 1 (για ασφάλεια δεδομένων), και να πάρεις έναν 120άρη ssd για το λειτουργικό σου.

filippakos7
24-04-12, 16:10
Εγώ, λέω να κάνεις τους μηχανικούς δίσκους Raid 1 (για ασφάλεια δεδομένων), και να πάρεις έναν 120άρη ssd για το λειτουργικό σου. Ωραια η ιδεα σου! Οσο για τον SSD πιστευεις οτι δεν αξιζουν τα παραπανω χρηματα οι 2x60 SSD για αυτα που θα προσφερουν?? Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι ο μονος SSD θα μπορουσε στο μελλον να χρησιμοποιθει για RAID 0 με εναν αλλο ομοιο..

cranky
24-04-12, 16:16
Δεν βρίσκω νόημα στο Raid με ssd.

Aφ' ενός η εγκατάσταση γίνεται ταχύτατα, αφ' ετέρου, μόλις τελειώσεις με λειτουργικό-drivers-Windows Update-εφαρμογές, παίρνεις ένα image του C, κι' έχεις, όποτε θέλεις, φρέσκια επαναφορά.

cuprakatos
24-04-12, 18:08
Ακριβώς , cranky απάντησε με απόλυτη σοφία :oneup:

Raid με δυό ssd , δε θα δείς διαφορές σε πραγματικό χρόνο , αυτά είναι μόνο για τους γκατζετάκηδες , που το κάνουν κυρίως για να παίξουν με χρονόμετρα ακριβείας και διάφορα προγράμματα μέτρησης επιδόσεων .
Ενας καλός 120άρης ssd με σωστές ρυθμίσεις εξ αρχής θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο για μια τετραετία ,

Οπως σου είπε και ο Cranky , βάζεις εκεί λειτουργικό - προγράμματα , κάνεις και όλες σου τις ενημερώσεις και παίρνεις ένα ωραίο αντίγραφο σε κάποιον εξωτερικό και είσαι . . . άρχοντας :oneup:

filippakos7
25-04-12, 19:13
Ακριβώς , cranky απάντησε με απόλυτη σοφία :oneup:

Raid με δυό ssd , δε θα δείς διαφορές σε πραγματικό χρόνο , αυτά είναι μόνο για τους γκατζετάκηδες , που το κάνουν κυρίως για να παίξουν με χρονόμετρα ακριβείας και διάφορα προγράμματα μέτρησης επιδόσεων .
Ενας καλός 120άρης ssd με σωστές ρυθμίσεις εξ αρχής θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο για μια τετραετία ,

Οπως σου είπε και ο Cranky , βάζεις εκεί λειτουργικό - προγράμματα , κάνεις και όλες σου τις ενημερώσεις και παίρνεις ένα ωραίο αντίγραφο σε κάποιον εξωτερικό και είσαι . . . άρχοντας :oneup:
Οταν λες σωστες ρυθμισεις τι εννοεις επειδη δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερως..? Τι πρεπει να προσεξω στην αγορα ενος SSD? Αυτος που προτείνω ειναι κομπλε?

biggeo65
25-04-12, 21:04
Οταν λες σωστες ρυθμισεις τι εννοεις επειδη δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερως..? Τι πρεπει να προσεξω στην αγορα ενος SSD? Αυτος που προτείνω ειναι κομπλε?
Για ρυθμίσεις δες το θέμα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/584326-SSD-tips-tweaks-trim-support-διαγνωστικά-και-firmware)

Και για να κάνω λίγo τον "συνήγορο του διαβόλου" :p,
υποστηρίζοντας το RAID σε SSD. Άλλο ένας ,άλλο RAID 0 (http://www.youtube.com/watch?v=96dWOEa4Djs) :lol:

RAID 0 ή RAID 1 αξίζει αν ύπάρχει η οικονομική άνεση να πάρεις δύο μεγάλους δίσκους.
Αν δεν υπάρχει παίρνεις έναν 120GB και κάνεις την δουλειά σου.

Όπως είπαν και οι υπόλοιποι οι διαφορές για οικιακή χρήση δεν είναι αξιοσημείωτες.

George978
25-04-12, 21:23
για μενα δεν αξιζει ssd@raid0. δεν θα δεις αυξηση επιδοεων, αντιθετως θα δεις να αδειαζει το πορτοφολι σου. Παρε εναν 120ρη

filippakos7
31-05-12, 12:30
Οκ μετα απο αρκετο ψαξιμο εχω δει οτι γινεται ο χαμος με τους SSD και ιδιαιτερα στα 120GB διοτι υπαρχουν πολλοι κ σε ποικιλες τιμες! Agility 3, Vertex 2, Vertex 3, Vertex 4, Vertex Plus, Octane,Mushkin Chronos, Vertex Plus R2 etc. Τι μπορω να διαλεξω απο ολα αυτα ; Οπου κ να διαβασω λενε και κατι διαφορετικο! Δεν εχω ασχοληθει ποτε εκτενως με Σκληρους και δεν ξερω πως να αποφασισω ποιο προιον ειναι καταλληλο για την χρηση που κανω! Μηπως μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του..

cuprakatos
31-05-12, 15:43
Επειδή είναι όντως κάπως έτσι πλέον με τους ssd μπορείς να το παίξεις και : α μπε μπα μπλόμ :lol:

Δες και δω μπας και σε βοηθήσει λιγάκι http://www.hwbox.gr/reviews/16557-ss...dle-earth.html

Αλλά τεσπα όλοι σχεδόν ίδιοι είναι τελικώς :hmm: ότι σου πάει σε χρώματα και ψυχολογία , κάνε ;)

mitridi_g
31-05-12, 15:56
λειτουργικό σε ssd, τυφλά! Για να δεις απόδοση...

- - - Updated - - -

αυτό που πρέπει να προσέξεις στις διάφορες σειρές, είναι η μέγιστη ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων.
Νομίζω για παράδειγμα η σειρά Agility είναι η αργή σειρά Ssd

biggeo65
31-05-12, 15:59
Σε γενικές γραμμές όπου βλέπεις 2 είναι SATA 2,(π.χ. Vertex 2, Force 2 320 ο Intel κλπ.). To 3 σημαίνει SATA 5 και είναι πιο γρήγοροι.
Ο Vertex 4 είναι ο καινούργιος δίσκος της OCZ, SATA 3 και 5 χρόνια εγγύηση. Οι περισσότεροι από τους παραπάνω δίνουν 3 χρόνια.

Κάθε εταιρεία βγάζει διάφορα μοντέλα που αναφέρονται σε διαφορετικές κατηγορίες χρήσης.
Σε κάθε εταιρεία σχεδόν υπάρχει η "αργή" σειρά, "μεσαία" σειρά και "γρήγορη"σειρά, αν μπορείς να το πείς αυτό για SSD,
ή φθηνή κατηγορία, μεσαία κι ακριβή.
Διαφέρουν συνήθως στην μνήμη NAND που χρησημοιποιούν ή στον Controller ή και στα δύο.

Από διάφορα τεστ που είδα ο Vertex 4 (http://www.skroutz.gr/s/1688777/OCZ-Vertex-4-SATA-III-2-5-SSD-128GB.html) είναι ο πιο γρήγορος αυτή την στιγμή και με την μεγαλύτερη εγγύηση.
Βέβαια κι ο πιο ακριβός.Ότι και να πάρεις πάντως από την σειρά FORCE της Corsair, Vertex της OCZ, Samsung 830,Crucial M4 θα σε ικανοποιήσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.