PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΟΡΑ TV MEDIA PLAYER - CRYSTAL AUDIOS - PICOHD-5.1G



Gtsiavdaris
25-04-12, 18:31
Καλησπερα

Ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο media player.
Τι γνωμη εχουμε;Αν το εχει καποιος ας μου κανει κανενα Post Να μου πει εντυπωσεις


Σχετικο LINK
http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/e818f6a1-3a21-4f47-b400-f54763b51195.aspx

Χαρακτηριστικά:


ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ: -

ΕΙΣΟΔΟΙ: 1x USB 2.0, CARD READER SD/MMC

ΕΞΟΔΟΙ ΕΙΚΟΝΑΣ/ΗΧΟΥ: 1x HDMI, 1x VIDEO & AUDIO STEREO

ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟΣ: ΝΑΙ

ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΑ FORMATS VIDEO: MKV, DIVX, XVID, AVI, M2TS, WMV9, MPEG 1/2/4, FLV, RM, TS, VOB

ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΑ FORMATS ΕΙΚΟΝΑΣ: JPEG, BMP, GIF, PNG

ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΑ FORMATS ΗΧΟΥ: FLAC, MP3, OGG, WMA, WAV

ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΑ FORMATS ΥΠΟΤΙΤΛΩΝ: SRT, ASS, SSA, SUB

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΝΟΥ / ΥΠΟΤΙΤΛΟΙ: ΝΑΙ / ΝΑΙ

ΑΛΛΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ: ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΑΝΟΔΙΩΜΕΝΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ, ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΠΟΛΥΚΑΝΑΛΟΥ ΗΧΟΥ DTS/AC3 ΣΕ ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΟ

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ [ΜΜ]: 75x65x15, ΒΑΡΟΣ [GR]: 60

sorry Παιδια
Δεν ειδα το

Το προϊόν έχει αντικατασταθεί από το νέο και ισχυρότερο MediaMatchBox. Για να δείτε τις επιπλέον δυνατότητες του νέου μοντέλου, χρησιμοποιείστε τη λειτουργία "Σύγκριση" στη σελίδα της ομάδας "Media Player".



Παμε λοιπον

WAntilles
25-04-12, 19:22
Δεν είναι σοβαρό μηχανάκι, γιατί δεν έχει θύρα ethernet. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για HD εδώ, και πολλά GB.

Πολύ σοβαρή πρόταση και σε εξαιρετική τιμή, είναι αυτή:

http://www.open247.gr/eshop/products/NETGEAR-%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-multimedia-player-NeoTV-550-NTV550%252d100PES.html

ASXETOS7
01-05-12, 10:50
Δεν είναι σοβαρό μηχανάκι, γιατί δεν έχει θύρα ethernet. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για HD εδώ, και πολλά GB.

Πολύ σοβαρή πρόταση και σε εξαιρετική τιμή, είναι αυτή:

http://www.open247.gr/eshop/products/NETGEAR-%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-multimedia-player-NeoTV-550-NTV550%252d100PES.html

πολυ καλο φιαινεται !! αλλα μια ερωτηση εγω ψαχνω ενα αξιοπιστο ! μηπως το wd live ειναι καλυτερο ?? καμμια αλλη προταση ??? ευχαριστω !!!

WAntilles
01-05-12, 13:46
πολυ καλο φιαινεται !! αλλα μια ερωτηση εγω ψαχνω ενα αξιοπιστο ! μηπως το wd live ειναι καλυτερο ?? καμμια αλλη προταση ??? ευχαριστω !!!

Αυτό που σου πρότεινα είναι πολύ αξιόπιστο, και πολύ καλύτερο από το WD live.

Έχει δυνατότητες κόστους €150 και πάνω τουλάχιστο, και στην τιμή αυτή που σου το δίνουν, είναι σαν να σου το χαρίζουνε.

ASXETOS7
01-05-12, 21:23
Αυτό που σου πρότεινα είναι πολύ αξιόπιστο, και πολύ καλύτερο από το WD live.

Έχει δυνατότητες κόστους €150 και πάνω τουλάχιστο, και στην τιμή αυτή που σου το δίνουν, είναι σαν να σου το χαρίζουνε. wan επειδη ειμαι ασχετος αγορασα προσφατα μια πλασμα 42 πανασονικ την φθηνη την c3 εxει θυρα hdmi, ποια ειναι η καλυτερη λυση media player? με το ethernet μπορω να συνδεσω το pc και το media player και να βλεπω τις ταινιες που εχω κατεβασει? η αποσταση ειναι μεγαλη για βαλω καλωδιο hdmi απο το pc μεχρι την τηλεοραση !!! και χρειαζομαι μια λυση ! τι προτεινεις ??? μεχρι στιγμης ειχα στο μυαλο μου να παρω ενα media player να συνδεσω τον σκληρο μου δισκο και να βλεπω τις ταινιες στην τηλεοραση !! αλλα τωρα με το ethernet ? τι ακριβως παιζει? νομιζα οτι μονο για γραμμη internet ηταν !!!

famous-walker
01-05-12, 21:30
Τι απόσταση έχει το router σου από την τηλεόραση;

ASXETOS7
01-05-12, 21:51
Τι απόσταση έχει το router σου από την τηλεόραση;

5 μετρα

famous-walker
01-05-12, 21:55
Τα 5 μέτρα είναι επαρκέστατα για καλώδιο ethernet. Για την ακρίβεια μπορεί να συνδεθεί και hdmi απροβλημάτιστα.

Άλλη ερώτηση. Ο υπολογιστής βρίσκεται στο ίδιο δωμάτιο;

ASXETOS7
01-05-12, 21:59
ναι στο ιδιο δωματιο! δεν εχει ethernet h τηλεοραση ! hdmi μονο αλλα 5 6 μετρα hdmi ?? καλυτερα media player!

famous-walker
01-05-12, 22:38
Λοιπόν έχεις τρεις επιλογές με τα εξής υπερ και κατά.

1. Media player, όπου θα χρειαστεί ένα καλώδιο σαν αυτό (http://www.electricmarket.gr/categories.asp?catid=2912&page=2) το οποίο θα το συνδέσεις στο router σου (αν δεν έχει ενσωματομένο θα πρέπει να κάνεις ένα παραπάνω έξοδο της τάξης των 8-20 ευρώ) και στην συνέχεια θα ενεργοποιήσεις το file sharing στον υπολογιστή σου για να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου.
Πλεονεκτήματα: Ευκολία, ταχύτητα.
Μειονεκτήματα: Κόστος (γύρω στα 90-100), Συμβατότητα και Αντοχή στον χρόνο (Που μάλλον δεν σε αφορά)

2. Καλώδιο hdmi (http://www.cable-shop.gr/34709.html), όπου θα συνδέσεις απευθείας τον υπολογιστή σου με την τηλεόραση (αφού σιγουρέψεις ότι η κάρτα γραφικών το υποστηρίζει). Θα χρειαστείς ιδανικά και κάποιο μέσο τηλεχειρισμού, πχ ασύρματο ποντίκι.
Πλεονεκτήματα: Κόστος (10-30 ευρώ ανάλογα αν προϋπάρχει το ποντίκι), Ευελιξία (Παίζει και θα παίζει τα πάντα) και φυσικά το γεγονός ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την τηλεόραση σαν οθόνη υπολογιστή (που γενικά για πλάσμα δεν προτείνεται)
Μειονεκτήματα: Χρήση υπολογιστή (που έτσι και αλλιώς θα το έχει με το 1 αν τα αρχεία που θα προσπελλάσεις είναι αποθηκευμένα σε αυτό), Δεν έχει την αίσθηση plug n play.

3. Media player χωρίς networking. Εκεί όπως είπες θα χρειαστεί σκληρό ή φλασάκι. Προτείνεται μόνο σε αραιή χρήση καθώς και σε περίπτωση που απαιτείται συχνή μεταφορά (μικρό μέγεθος). Το κόστος δεν είναι πλέον ατού καθώς η τιμή του netgear έχει πέσει αρκετά.

ASXETOS7
02-05-12, 00:33
Λοιπόν έχεις τρεις επιλογές με τα εξής υπερ και κατά.

1. Media player, όπου θα χρειαστεί ένα καλώδιο σαν αυτό (http://www.electricmarket.gr/categories.asp?catid=2912&page=2) το οποίο θα το συνδέσεις στο router σου (αν δεν έχει ενσωματομένο θα πρέπει να κάνεις ένα παραπάνω έξοδο της τάξης των 8-20 ευρώ) και στην συνέχεια θα ενεργοποιήσεις το file sharing στον υπολογιστή σου για να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου.
Πλεονεκτήματα: Ευκολία, ταχύτητα.
Μειονεκτήματα: Κόστος (γύρω στα 90-100), Συμβατότητα και Αντοχή στον χρόνο (Που μάλλον δεν σε αφορά)

2. Καλώδιο hdmi (http://www.cable-shop.gr/34709.html), όπου θα συνδέσεις απευθείας τον υπολογιστή σου με την τηλεόραση (αφού σιγουρέψεις ότι η κάρτα γραφικών το υποστηρίζει). Θα χρειαστείς ιδανικά και κάποιο μέσο τηλεχειρισμού, πχ ασύρματο ποντίκι.
Πλεονεκτήματα: Κόστος (10-30 ευρώ ανάλογα αν προϋπάρχει το ποντίκι), Ευελιξία (Παίζει και θα παίζει τα πάντα) και φυσικά το γεγονός ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την τηλεόραση σαν οθόνη υπολογιστή (που γενικά για πλάσμα δεν προτείνεται)
Μειονεκτήματα: Χρήση υπολογιστή (που έτσι και αλλιώς θα το έχει με το 1 αν τα αρχεία που θα προσπελλάσεις είναι αποθηκευμένα σε αυτό), Δεν έχει την αίσθηση plug n play.

3. Media player χωρίς networking. Εκεί όπως είπες θα χρειαστεί σκληρό ή φλασάκι. Προτείνεται μόνο σε αραιή χρήση καθώς και σε περίπτωση που απαιτείται συχνή μεταφορά (μικρό μέγεθος). Το κόστος δεν είναι πλέον ατού καθώς η τιμή του netgear έχει πέσει αρκετά.
εσυ πιο προτεινεις ??? η καρτα γραφικων εχει εξοδο hdmi ! εαν παρω ας πουμε 10 μ καλωδιο μηπως θα χανω το σημα λογω αποστασης καλωδιου ? τα hdmi καλωδια αναφερουν κατι τιμες 1.2 1.4 κτλ πρεπι να προσεξω κατι σχετικα ?δεν καταλαβα τα μειονεκτηματα της δευτερης επιλογης !!! ευχαριστω πολυ

famous-walker
02-05-12, 01:31
Υπάρχουν απώλειες με την απόσταση που εξαρτώνται από την ποιότητα του καλωδίου. Το συγκεκριμένο που σου προτείνω έχει δοκιμαστεί και λειτουργεί σωστά. Εγώ είχα πάρει ένα από το ebay 6 μέτρα μερικά χρόνια πριν και δεν αντιμετώπισα κανέναν πρόβλημα. Φυσικά απώλειες δεν σημαίνει artifacts αλλά απλά δεν θα κλειδώσει σε 1080p, αλλά σε 1080i συνήθως.

Για 10 μέτρα δεν έχω ίδια εμπειρία. Εξαρτάται από την ποιότητα του καλωδίου που σε τέτοια απόσταση κάνει την διαφορά. Εξαρτάται και από τις προδιαγραφές. Πχ αυτό (http://www.cable-shop.gr/34767.html) που είναι 10 μέτρα και έχει την προδιαγραφή 1.4 υποστηρίζει μέχρι 4096 × 2160p που λογικά σημαίνει ότι την 1080p την σηκώνει άνετα, άρα και σε καλύπτει.

Όσον αφορά τα μειονεκτήματα, εννοούσα ότι για να δεις ταινία θα πρέπει απαραίτητα να έχεις ανοιχτό τον υπολογιστή. Φυσικά στην περίπτωση σου αυτό θα ισχύει και στην 1η, εφόσον δεν έχεις κάποιον file server, καθότι τα αρχεία θα τα «στριμάρει» από τον υπολογιστή μέσω δικτύου. Το plug n play το λέω με την έννοια της ευκολίας του να το ανοίγεις με το τηλεκοντρόλ και να κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες σαν οποιαδήποτε consumer συσκευή. Ίσως το mouse να μην βολεύει τόσο για να βλέπεις ταινία, αν και μπορείς πάρεις τηλεκοντρόλ για τον υπολογιστή.

Αλλά για πες μας τι κάρτα γραφικών έχεις για να έχουμε καλύτερη εικόνα.

WAntilles
02-05-12, 02:00
...ποια ειναι η καλυτερη λυση media player?...

Αυτό που πρότεινα παραπάνω.


με το ethernet μπορω να συνδεσω το pc και το media player και να βλεπω τις ταινιες που εχω κατεβασει? η αποσταση ειναι μεγαλη για βαλω καλωδιο hdmi απο το pc μεχρι την τηλεοραση !!! και χρειαζομαι μια λυση ! τι προτεινεις ??? μεχρι στιγμης ειχα στο μυαλο μου να παρω ενα media player να συνδεσω τον σκληρο μου δισκο και να βλεπω τις ταινιες στην τηλεοραση !! αλλα τωρα με το ethernet ?

Το ethernet έχει όριο απόστασης τα 100 μέτρα, οπότε προχωράς άφοβα.

leros2004
02-05-12, 02:18
Αν τις ταινίες σου, τις έχεις - τείνεις να τις αποθηκεύεις σε εξωτερικό σκληρό δίσκο τότε δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τα 2πλασια λεφτά για media player με ethernet....
Θα κάνεις τη δουλειά σου και με 1 φθηνό player ακόμα και απο ebay...

famous-walker
02-05-12, 02:21
Αν τις ταινίες σου, τις έχεις - τείνεις να τις αποθηκεύεις σε εξωτερικό σκληρό δίσκο τότε δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τα 2πλασια λεφτά για media player με ethernet....
Θα κάνεις τη δουλειά σου και με 1 φθηνό player ακόμα και απο ebay...

Έτσι, είναι μια παράμετρος και αυτή σημαντική.

ASXETOS7
03-05-12, 13:59
Έτσι, είναι μια παράμετρος και αυτή σημαντική.
μπορειτε να μου προτεινετε καποιο ??? ευχαριστω για τις απαντησεις σας !!! θα δοκιμασω για αρχη το hdmi 10 m και θα δουμε !!! πρεπει να προσεξω κατι ?? :oneup:

famous-walker
03-05-12, 14:19
Πες μας λίγο σε παρακαλώ τι κάρτα γραφικών έχεις. Πρέπει να σιγουρέψουμε ότι έχει hdmi και είναι απολύτως συμβατή.

ASXETOS7
03-05-12, 17:38
Πες μας λίγο σε παρακαλώ τι κάρτα γραφικών έχεις. Πρέπει να σιγουρέψουμε ότι έχει hdmi και είναι απολύτως συμβατή.

vga saphire ati hd 6450 hdmi 512 mb ddr3 :cool: RADEON HD6450

famous-walker
03-05-12, 17:56
Μιλάμε για αυτήν εδώ (http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?cid=1&gid=3&sgid=1086&pid=1167&psn=&lid=1&leg=0) δηλαδή.

Ωραία μπορείς να προχωρήσεις άφοβα. Σου έχω προτείνει ήδη ένα καλώδιο σε προήγουμενο μήνυμα 10αρι. Γενικά αν τηρεί προδιαγραφές hdmi 1.4 σημαίνει ότι υπερκαλύπτει τις απαιτήσεις για 1080p. Αν και η αλήθεια είναι ότι 10 μέτρα είναι το όριο για συμβατικά καλώδια.

ASXETOS7
03-05-12, 20:13
Μιλάμε για αυτήν εδώ (http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?cid=1&gid=3&sgid=1086&pid=1167&psn=&lid=1&leg=0) δηλαδή.

Ωραία μπορείς να προχωρήσεις άφοβα. Σου έχω προτείνει ήδη ένα καλώδιο σε προήγουμενο μήνυμα 10αρι. Γενικά αν τηρεί προδιαγραφές hdmi 1.4 σημαίνει ότι υπερκαλύπτει τις απαιτήσεις για 1080p. Αν και η αλήθεια είναι ότι 10 μέτρα είναι το όριο για συμβατικά καλώδια. ακριβως αυτη ειναι !!! το παραγγειλα ηδη αυτο που προτεινες! το 10 μ ! μολις το συνδεσω θα εχω και τις 2 οθονες ανοιχτες ? και του pc και της tv ? ευχαριστω :oneup:

famous-walker
03-05-12, 22:05
Να είσαι καλά :)

Εξαρτάται, μπορείς να έχεις την μια κλειστή την άλλη ανοιχτή, και τις δυο ανοιχτές να δείχνουν το ίδιο (cloning) ή σε extended desktop όπου οι δυο οθόνες αποτελούν μια «εκτεταμένη» επιφάνεια εργασίας.

ASXETOS7
04-05-12, 16:17
Να είσαι καλά :)

Εξαρτάται, μπορείς να έχεις την μια κλειστή την άλλη ανοιχτή, και τις δυο ανοιχτές να δείχνουν το ίδιο (cloning) ή σε extended desktop όπου οι δυο οθόνες αποτελούν μια «εκτεταμένη» επιφάνεια εργασίας.

πως γινεται αυτο ρε φιλε , μολις βαζω το hdmi λειτουργει η οθονη της τηλεορασης και του υπολογιστη παγωνει και δεν μου βγαζει τα εικονιδια ! πως το κανω να δουλευω στον υπολογιστη και να φαινεται στην τηλεοραση ???? και δεν εχω ηχο !!!!!

WAntilles
04-05-12, 17:17
...και τις δυο ανοιχτές να δείχνουν το ίδιο (cloning) ή σε extended desktop όπου οι δυο οθόνες αποτελούν μια «εκτεταμένη» επιφάνεια εργασίας.

Αν καί οι 2 έξοδοι είναι ψηφιακές (DVI/HDMI), ΔΕΝ γίνεται αυτό.

Για να γίνει αυτό θα πρέπει τουλάχιστο η μία να είναι αναλογική (VGA), οπότε θα χάνει τρομερή ποιότητα-ευκρίνεια στο monitor του.

ASXETOS7
04-05-12, 17:18
Αν καί οι 2 έξοδοι είναι ψηφιακές (DVI/HDMI), ΔΕΝ γίνεται αυτό.

Για να γίνει αυτό θα πρέπει τουλάχιστο η μία να είναι αναλογική (VGA), οπότε θα χάνει τρομερή ποιότητα-ευκρίνεια στο monitor του.
δηλαδη θα πρεπει να εχω μια απο τις 2 ???

famous-walker
04-05-12, 21:25
Αν καί οι 2 έξοδοι είναι ψηφιακές (DVI/HDMI), ΔΕΝ γίνεται αυτό.

Για να γίνει αυτό θα πρέπει τουλάχιστο η μία να είναι αναλογική (VGA), οπότε θα χάνει τρομερή ποιότητα-ευκρίνεια στο monitor του.

Δεν ισχύει αυτό που λες. Στις σύγχρονες ati τουλάχιστον, για τις nvidia δεν παίρνω και όρκο αλλά το θεωρώ πολύ απίθανο.


δηλαδη θα πρεπει να εχω μια απο τις 2 ???

Ισχύει όπως σου τα περιέγραψα.

ASXETOS7
04-05-12, 21:53
Δεν ισχύει αυτό που λες. Στις σύγχρονες ati τουλάχιστον, για τις nvidia δεν παίρνω και όρκο αλλά το θεωρώ πολύ απίθανο.



Ισχύει όπως σου τα περιέγραψα.

δεν μπορω να βγαλω ακρη πρεπει να πατησω κατι ??? απο το catalyst center ? οταν συνδεω το hdmi η οθονη του pc δεν δουλευει δειχνει μονο το wallpaper!!! ευχαριστω

famous-walker
04-05-12, 22:03
δεν μπορω να βγαλω ακρη πρεπει να πατησω κατι ??? απο το catalyst center ? οταν συνδεω το hdmi η οθονη του pc δεν δουλευει δειχνει μονο το wallpaper!!! ευχαριστω

Αν δείχνει το wallpaper δουλεύει σωστά και είναι συθμισμένο σε extended desktop, για να μεταφέρεις παράθυρο εκεί απλά το κάνεις drag and drop προς τα δεξιά και θα εμφανιστεί σε εκείνη την οθόνη. Αν θες να δείχνουν τα ίδια τότε θα πρέπει να επιλέξεις cloning όπου όμως, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος καθώς δεν έχω το συγκεκριμένο setup πρόχειρο, η ανάλυση πρέπει να είναι η ίδια και στα δυο.

Αλήθεια κλείδωσε στα 1080p;

ranger
22-05-12, 01:05
Δεν είναι σοβαρό μηχανάκι, γιατί δεν έχει θύρα ethernet. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για HD εδώ, και πολλά GB.


Πολύ σοβαρή πρόταση και σε εξαιρετική τιμή, είναι αυτή:

http://www.open247.gr/eshop/products/NETGEAR-%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-multimedia-player-NeoTV-550-NTV550%252d100PES.html

Το 550 απ' ότι διάβασα δεν υποστηρίζεται πλέον από την εταιρία του. Αξίζει ακόμη; Υπάρχουν και άλλες λύσεις στα λεφτά αυτά
πχ αυτά σε τι υστερούν;

http://www.skroutz.gr/s/382212/Philips-HMP5000.html € 79.20
http://www.lg.com/gr/tv-audio-video/tv-accessories/LG-ST600.jsp € 84.75

μόνο στο chipset μπορώ να φανταστώ

famous-walker
22-05-12, 03:05
Το 550 απ' ότι διάβασα δεν υποστηρίζεται πλέον από την εταιρία του. Αξίζει ακόμη; Υπάρχουν και άλλες λύσεις στα λεφτά αυτά
πχ αυτά σε τι υστερούν;

http://www.skroutz.gr/s/382212/Philips-HMP5000.html € 79.20
http://www.lg.com/gr/tv-audio-video/tv-accessories/LG-ST600.jsp € 84.75

μόνο στο chipset μπορώ να φανταστώ

Το LG ομολογώ ότι δεν το είχα υπόψιν μου και φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά αμφότερα υστερούν σε hd audio.
Το δε LG δεν παίζει ISO ενώ και στο Philips, που υποτίθεται τα υποστηρίζει, είναι αν θα σου κάτσει.

Αυτά από τα λίγα στοιχεία που βρήκα. Πάντως το LG δεν στοχεύει να πλασαριστεί σαν media player, οπότε οι ελλείψεις δικαιολογούνται.

Αναλόγως τις ανάγκες σου φυσικά. Οι κονσουμεράδικες εταιρίες συνήθως έχουν τέτοιους περιορισμούς για ευνόητους λόγους.

Και έτσι για την ιστορία, αμφότερες οι συσκευές που έχουν αναφερθεί από την αρχή σε αυτό το thread δεν έχουν τέτοιους πριορισμούς.

ranger
24-05-12, 19:14
χμ... Πράγματι. Σε κάθε περίπτωση όμως μιλάμε για ενα μοντέλο που εχει κανει τον κύκλο του. Ενώ κυκλοφορούν αντίστοιχα νέα μοντέλα σε παρόμοιες τιμες και με περισσότερες δυνατότητες.Πχhttp://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/e751fe20-1447-4178-8a18-f1469853dbc8/Gigabit%20Media%20Player%20with%20Internet%20Applications.aspx

famous-walker
24-05-12, 21:19
χμ... Πράγματι. Σε κάθε περίπτωση όμως μιλάμε για ενα μοντέλο που εχει κανει τον κύκλο του. Ενώ κυκλοφορούν αντίστοιχα νέα μοντέλα σε παρόμοιες τιμες και με περισσότερες δυνατότητες.Πχhttp://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/e751fe20-1447-4178-8a18-f1469853dbc8/Gigabit%20Media%20Player%20with%20Internet%20Applications.aspx

Έτσι είναι ναι. Αν και κατά κανόνα αυτά τα μοντέλα είναι και πολύ συμβατά με «αντίγραφα ασφαλείας».

Το appstramer είναι πράγματι πολύ καλό και σε εξαιρετική τιμή.

Αν σε ενδιαφέρει η υποστήριξη 3D δες και το xtreamer sidewinder 3 (http://www.xtreamer.net/xtreamer-sidewinder3.aspx). Ξφεύγει όμως αρκετά σε τιμή (http://shop.xtreamer.net/).

manicx
25-05-12, 11:07
A πα πα! Μακριά από Xtreamer. Αγοράσαμε κάποιοι το Sidewinder 2 και μείναμε με το ... remote στο χέρι. Ανυποστήρικτο με τεράστια προβλήματα στο hardware και το software. Ευτυχώς το πούλησα εγκαίρως έχοντας μικρή χασούρα. Αν κάποιος σήμερα έχει να διαθέσει ένα ποσό, πάει καρφωτά για HiMedia HD900A. Τρομερό support, DTS-MA, browser, Gigabit Lan, υποστήριξη 3D BD ISO και πάει λέγοντας. Αν δεν τον ενδιαφέρουν τα DTS-MA, Gigabit και 3D BD ISO, πάει σε WDTV Live gen3.

famous-walker
25-05-12, 13:57
ΟΚ έτσι είναι, αλλά με το sidewinder 1 η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική. Για αυτό τον λόγο δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο να βγάλουμε ετυμηγορία άμεσα. Εκεί που θα συμφωνήσω όμως είναι ότι η συσκευή είναι καινούργια και δεν ξέρουμε αν τα προβλήματα με το προηγούμενο ήταν όντως παρωδικά ή έχει αλλάξει κάτι ριζικά στον τρόπο που η εταιρία λειτουργεί.

Όσο για το live όπως είπες εξαρτάται. Εννοείται πως αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά που του λείπουν, και ούτε πρόκειται να ενδιαφερθείς, πρόκειται για μια δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση. Απλά ο ranger δεν μου έδωσε αυτή την εντύπωση.

manicx
25-05-12, 16:43
Άλλο τι ήταν η Xtreamer και άλλο τι είναι. Κάποτε υποστήριζε 1-2 media players και τώρα έχει χάσει και η ίδια το μέτρημα. Αμέτρητα προβλήματα, κάκιστο support. Στο επίσημο forum, απαγορεύεται να κριτικάρεις την εταιρία, τρως ban. Κάποιοι με SW2 έκαναν παράπονα καθώς η εταιρία έκανε obsolete τη συσκευή 4-5 μήνες αφότου κυκλοφόρησε ανακοινώνοντας επίσημα ότι δε θα το υποστηρίξει πλέον καθώς η Realtek σταμάτησε το support στο 1185. Όταν ανέφεραν ότι πάρα πολλές εταιρίες με το 1185 συνεχίζουν κανονικά να αναβαθμίζουν firmwares και να διορθώνουν bugs, απλά έτρωγες ban και το μήνυμα διαγράφοντας. Η ίδια η Xtreamer έδωσε 30% έκπτωση ΜΟΝΟ για την αγορά prodigy, μόνο για ένα μήνα μετά την ανακοίνωση για την παύση υποστήριξης, και μόνο από το online κατάστημα στη Κίνα καθώς το ευρωπαϊκό δεν υπήρχε (πράγμα που σημαίνει ότι το 30% είναι μόνο ο εκτελωνισμός που θα πληρώσεις). Έχει φάει τρελό θάψιμο η Xtreamer τους τελευταίους μήνες κι επειδή υπάρχουν πλέον αρκετές σοβαρές εταιρίες (όπως η HiMedia), ελάχιστοι πλέον θα ασχολούνται μαζί της.

famous-walker
25-05-12, 17:01
Οκ κατάλαβα. Ήξερα για προβλήματα με το SW2 αλλά όχι ότι ήταν τόσο χάλια. Από αυτά που λες υπάρχει όντως μεγάλη πιθανότητα για management defficiencies και όχι απλά για ένα λάθος υπολογισμό που προσπάθησαν να τον θάψουν. Ακόμα και στην περίπτωση του να μην ισχύει αυτό, δεν νομίζω να αξίζει κανείς, που θέλει να έχει την ησυχία του, να το ρισκάρει.

Η συγκεκριμένη περίοδος πάντως μάλλον είναι μεταβατική καθώς έχουμε πολλά καινούργια μοντέλα. Οπότε κάποιος που θέλει να αγοράσει καλό είναι να υπολογίσει και αυτή την παράμετρο.

vaggoulas
25-05-12, 18:37
Εγώ έχω αυτό (http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/c5e91f80-05f9-4130-8fae-113cdaf61226/Ultimate%20Performance%20Portable%20Media%20Player.aspx) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Δεν έχει βέβαια ethernet ή wi-fi αλλά ό,τι και να του έχω βάλει το παίζει χωρίς πρόβλημα.Πάντως βλέπω να μην το έχει τώρα διαθέσιμο.

Rebel Scum
27-05-12, 22:06
Έπειδή το Philips DVD Player μου(με θύρα USB) έχει αρχίσει να παραδίδει πνεύμα σκέφτομαι να πάρω ένα media player με δικτυακές δυνατότητες.

Επειδή ο υπολογιστής είναι σε άλλο δωμάτιο από την τηλεόραση αναγκαστικά θα είναι και ασύρματη η σύνδεση. Δεν με ενδιαφέρει να έχει σκληρό δίσκο αλλά κάτι που σκεφτόμουν είναι η ψηφιακή τηλεόραση, η τηλεόραση μου είναι αναλογική οπότε αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάτι που να τα συνδυάζει.

Επίσης μια απορία : Τα DVD που έχω θα μπορούν να παίξουν στο media player αν τα βάλω στο DVD Player του υπολογιστή;:hmm:

ΥΓ. Επειδή μετά από λίγο ψάξιμο καταλαβαίνω ότι DVB-T και media player με δίκτυο μαζί μάλλον ξεφεύγει στην τιμή να διευκρινίσω ότι τα 100 ευρώ είναι ταβάνι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.