PDA

Επιστροφή στο Forum : Linux και Windows



turboirc
10-05-04, 20:12
Για να δουμε τι θα βγαλει το .... τεστ αληθειας!

lazar
10-05-04, 20:21
Δεν υπάρχει διπλός user; (όπως λέμε διπλός πράκτορας)

sdikr
10-05-04, 20:46
εγώ είμαι os/2 user!

WAntilles
10-05-04, 21:21
ΜΟΝΟ NT-Class Windows.

Μέχρι να ωριμάσει το Linux (και έχει ΠΟΛΛΗ ΑΝΗΦΟΡΑ γι' αυτό ακόμα) δεν θα ΞΑΝΑΣΠΑΤΑΛΗΣΩ ώρες επί ωρών για χάρη του.

turboirc
10-05-04, 21:26
Ακομα θυμαμαι τον μηνα που εχασα τοτε που ειχα CompuLink και προσπαθουσα στο Slackware να συνδεθω. Επρεπε να μαθω ολη την ιστορια του PPP, CHAP & PAP ...

sdikr
10-05-04, 21:35
Ακομα θυμαμαι τον μηνα που εχασα τοτε που ειχα CompuLink και προσπαθουσα στο Slackware να συνδεθω. Επρεπε να μαθω ολη την ιστορια του PPP, CHAP & PAP ...

δεν ΄μπορεσές να δουλέψεις ppp απο το linux! ?
δεν ντρέπεσαι, αυριο με τον κηδεμόνα σου!

turboirc
10-05-04, 21:36
Ναι ....
και ηθελα να στειλω και Fax μετα...

antoniost
10-05-04, 21:41
Εχω τα XP Pro και σε δευτερο υπολογιστη το Mandrake Linux Official 10.0.
Η adsl συνδεση με το διαδικτυο ειναι υποθεση λιγων λεπτων.
Δεν χρειαζεται να ιδρωσει κανεις τοσο πολυ για να ξεκινησει με Linux , με τις τελευταιες διανομες Mandrake η Suse.
Το linux εχει μια μεγαλη δυναμικη και αρχιζει πλεον σοβαρα να απειλει την "πατατοβιομηχανια" Microsoft του Bill Gates.Κι'αυτο φαινεται απο τον πανικο που τον εχει πιασει και τρεχει να προλαβει τις εξελιξεις.
Αρχιζω ,σοβαρα πλεον ,να σκεφτομαι την ολοκληρωτικη μου "αποδημηση" στο LINUX.

sdikr
10-05-04, 21:46
Εχω τα XP Pro και σε δευτερο υπολογιστη το Mandrake Linux Official 10.0.
Η adsl συνδεση με το διαδικτυο ειναι υποθεση λιγων λεπτων.
Δεν χρειαζεται να ιδρωσει κανεις τοσο πολυ για να ξεκινησει με Linux , με τις τελευταιες διανομες Mandrake η Suse.
Το linux εχει μια μεγαλη δυναμικη και αρχιζει πλεον σοβαρα να απειλει την "πατατοβιομηχανια" Microsoft του Bill Gates.Κι'αυτο φαινεται απο τον πανικο που τον εχει πιασει και τρεχει να προλαβει τις εξελιξεις.
Αρχιζω ,σοβαρα πλεον ,να σκεφτομαι την ολοκληρωτικη μου "αποδημηση" στο LINUX.

αναφέρεται στο "τοτε" όχι τώρα
παιχνίδια δεν παίζεις;; γιατί αν παίζει ξέχνα το οτι θα πάς πληρως σε Linux

lazar
10-05-04, 23:13
Αρχιζω ,σοβαρα πλεον ,να σκεφτομαι την ολοκληρωτικη μου "αποδημηση" στο LINUX.

Το έκανα πριν 5 χρόνια για 3 μήνες. Δεν άντεξα παραπάνω. Κάντο πάντως, αν σε παίρνει, είναι γοητευτική εμπειρία. Και σίγουρα πιο εύκολη (συμβατή) σήμερα.

moralas
10-05-04, 23:17
ναι ρε παιδια, τι μας λετε ? ολα καλα και ωραια με τα linux , αλλα πως να ζησω χωρις age of empires? η age of mythologie, η τα υπολοιπα ωραια παιχνιδακια microsoft η non microsoft..

sdikr
10-05-04, 23:21
ναι ρε παιδια, τι μας λετε ? ολα καλα και ωραια με τα linux , αλλα πως να ζησω χωρις age of empires? η age of mythologie, η τα υπολοιπα ωραια παιχνιδακια microsoft η non microsoft..
ντροπή, ακου εκεί θέλει και παιχνίδια παρε ενα wintell για να τα παίζεις :)

WAntilles
10-05-04, 23:26
Αρχιζω ,σοβαρα πλεον ,να σκεφτομαι την ολοκληρωτικη μου "αποδημηση" στο LINUX.


Ναι. Θα αποδημήσεις εις Κύριον με το Linux.

Slammer
10-05-04, 23:26
ναι ρε παιδια, τι μας λετε ? ολα καλα και ωραια με τα linux , αλλα πως να ζησω χωρις age of empires? η age of mythologie, η τα υπολοιπα ωραια παιχνιδακια microsoft η non microsoft..

Ειμαι μονο Linux User εδω και 15 μήνες (το εβαλα για πλάκα... και ποτε δεν μπορεσα να γυρίσω πίσω...)
Λοιπόν το ages of emires (ολα), το Civilization II + III, τα Red Alert & Tiberian Sun, Simcity 3+4 καθώς και άλλα αυτου του τυπου, τρέχουν θαυμάσια στο Linux μεσω του wine! Κανενα πρόβλημα!

turboirc
10-05-04, 23:27
Βασικα εχω εδω γυρω στα 750 adventure games (old + new ).
Λες να παιζουν under Wine ?

Slammer
10-05-04, 23:50
Τα παλια πρέπει να παίζουν σιγουρα... Αυτα που ειναι κάτω από DOS τρεχουν 99.999% με dosemu (οπως και όλα τα λογιστικά πακέτα under DOS).
To DirectX 8 εχει υλοποιηθεί σε linux σχεδόν κατα 100%, ενω το 9 τρεχει ικανοποιητικά. Ειμαι σίγουρος ότι απο τα 750, τα 720 θα σου δουλέψουν (σκεψου ότι με το wine τρεχει το Word, το Excel, το powerpoint, το Delphi 7 (αυτο ειδικα το ηθελα για τη δουλεια μου), το Acrobat και πολλα άλλα.

antoniost
10-05-04, 23:59
Αρχιζω ,σοβαρα πλεον ,να σκεφτομαι την ολοκληρωτικη μου "αποδημηση" στο LINUX.


Ναι. Θα αποδημήσεις εις Κύριον με το Linux.

Wantilles ΠΑΓΩΣΑΜΕ με το χιουμορ σου !!!!!!!!!!!
Περα λοιπον απο τις κριτικες του στυλ του Wantilles , το σιγουρο ειναι πως στο μελλον το linux θα αποτελεσει σοβαροτατη απειλη για την "πατατοβιομηχανια" Microsoft.
Αν και τα παιχνιδια ειναι σπανια στο δικο μου PC ( 3-4 το χρονο), αν καποιος ειναι φανατικος μ'αυτα , μπορει να στραφει σε παιχνιδομηχανες οπως το PS2 η ακομα το XBOX ,για οσους θελουν να μυριζουν το αρωμα της Microsoft.
Ειτε λοιπον το θελετε ειτε οχι το Linux εισβαλλει και στο χωρο των desktop PCs.
Για οποιον πραγματικα τον ενδιαφερει ο κοσμος της πληροφορικης , το Linux ειναι μια πολυ καλη και σοβαρη προσπαθεια , ιδιαιτερα τωρα με τις συγχρονες διανομες του.

Eruyome(MMXGN)
11-05-04, 00:11
http://frankscorner.org/

O παράδεισος του wine (που να πούμε και για winex)

http://dosbos.sourceforge.net

Παίζει παιχνίδια που δεν παίζουν καν στα Xp...

Κ εγώ είμαι παιχνιδιάρης τύπος (SC rulez δεν ακούω τπτ) και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, τώρα που το σκέφτομαι, μόνο στα worms armageddon, αλλα αυτά δεν παίζουν ούτε στα xp (duh).

Slammer
11-05-04, 00:15
Η αλήθεια ειναι ότι το Linux δεν θα γίνει, ουτε πρεπει να γινει το λειτουργικό της μεγάλης μαζας των χρηστών Η/Υ (τουλάχιστο για το εγγυς μέλλον). Ο ιδιος ο Torvalds θεωρεί ότι το Linux θα έχει επιτύχει τους στόχους τους αν μέχρι το 2008 καταφέρει να αποσπάσει το 15% της αγοράς. Από εκει και πέρα αυξάνεται ανάλογα και ο αριθμός των ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ που θα προσφέρουν κάτι (από κώδικα και μεταφράσεις, μέχρι γραφικά)
Το σιγουρο ειναι ότι η δυναμική του ανοιχτού λογισμικού ειναι πολύ σημαντική και οσο πιο πολυ επεκτεινεται, τοσο πιο πολλους προσελκύει, και επεκτεινεται ακομα πιο γρήγορα κοκ... (δειτε και τα προγραμματα ανοιχτου λογισμικού για windows, η ποιοτητα τους ειναι πολυ καλή πια και ανταγωνιζεται εμπορικά προιοντα) Σε καμμια περίπτωση δεν θα εξαφανιστουν οι εταιρείες κλειστου λογισμικου, απλώς καποια στιγμή θα βρεθεί η ισορροπία και σε τελική ανάλυση, νομίζω ότι κερδισμένοι ειμαστε εμεις οι απλοι χρήστες.

Eruyome(MMXGN)
11-05-04, 00:25
@antoniost, θα σε παρακαλούσα να χαμηλώσεις λίγο τους τόνους σου.
Δεν είναι μια πατατοβιομηχανία μια βιομηχανία που έχει επικρατήσει στον desktop τομέα. Απλά είναι λίγο ανήθικη, και λίγο θέλει να κατακτήσει τον κόσμο, αυτό είναι όλο.

Slamer, ξέρω δυό άτομα πάντως που ήρθαν και μου ζήτησαν να τους περάσω linux λόγω κατι περιπετειών που έιχαν με τον sasser. :P

Τέσπα, μιλάω στο άλλο τοπικ γιατι έχω χαθει λίγο...

lazar
11-05-04, 00:55
Ειμαι μονο Linux User εδω και 15 μήνες (το εβαλα για πλάκα... και ποτε δεν μπορεσα να γυρίσω πίσω...)
Λοιπόν το ages of emires (ολα), το Civilization II + III, τα Red Alert & Tiberian Sun, Simcity 3+4 καθώς και άλλα αυτου του τυπου, τρέχουν θαυμάσια στο Linux μεσω του wine! Κανενα πρόβλημα!

Δεν φτιάχνεις ένα thread για wine, να σε βομβαρδίσουμε με τις ερωτήσεις (καμμιά 300αριά) που έχουμε;

Πολύ πρόχειρα η πρώτη: βάζεις μόνο win98 ή και άλλα windows;

Eruyome(MMXGN)
11-05-04, 00:59
@sdkir

http://www.instantmessagingplanet.com/enterprise/article.php/3329901

http://www-306.ibm.com/software/swnews/swnews.nsf/n/jmae5pvq94?OpenDocument&Site=lotus

Τα δυο πρώτα links στο google :D

lazar
11-05-04, 00:59
Αν και τα παιχνιδια ειναι σπανια στο δικο μου PC ( 3-4 το χρονο), αν καποιος ειναι φανατικος μ'αυτα , μπορει να στραφει σε παιχνιδομηχανες οπως το PS2 η ακομα το XBOX ,για οσους θελουν να μυριζουν το αρωμα της Microsoft.
Ειτε λοιπον το θελετε ειτε οχι το Linux εισβαλλει και στο χωρο των desktop PCs.

Γιατί να πάρουμε PS2; Για να πληρώσουμε; Αφού έχουμε παιχνιδομηχανή με τα win.

Ποιός σου είπε ότι δεν θέλουμε να εισβάλει το linux; Απλά κρατάμε και τα windows. Αφού μπορούν να συνυπάρξουν και τα δύο στο ίδιο μηχάνημα, γιατί λέτε συνεχώς βγάλε το ένα για να βάλεις το άλλο;

Αυτό δεν θα μπορέσω ποτέ να το καταλάβω, μου φαίνεται :?

Eruyome(MMXGN)
11-05-04, 01:00
lathos thread... gmt

Eruyome(MMXGN)
11-05-04, 01:03
lazar, τώρα για κάποιους αυτό είναι αδιανόητο.
Δεν πιέζει κανείς κανένα.
Ολο το τοπικ ξεκίνησε απο μια...παναγία :p
Απλα μην αποκλείουμε οτι τα windows δεν θα ναι το τελευταίο λειτουργικό που θα υπάρξει στον πλανήτη (χτύπα ξύλο δλδ, λες να καταστραφεί η Γη πρίν τα longhorn?)

Slammer
11-05-04, 01:04
Ειμαι μονο Linux User εδω και 15 μήνες (το εβαλα για πλάκα... και ποτε δεν μπορεσα να γυρίσω πίσω...)
Λοιπόν το ages of emires (ολα), το Civilization II + III, τα Red Alert & Tiberian Sun, Simcity 3+4 καθώς και άλλα αυτου του τυπου, τρέχουν θαυμάσια στο Linux μεσω του wine! Κανενα πρόβλημα!

Δεν φτιάχνεις ένα thread για wine, να σε βομβαρδίσουμε με τις ερωτήσεις (καμμιά 300αριά) που έχουμε;

Πολύ πρόχειρα η πρώτη: βάζεις μόνο win98 ή και άλλα windows;

Το wine υποστηρίζει επισήμως τα win98, ενω η υποστήριξη για win2000 υστερεί λιγάκι. Μπορείς να εχεις όμως δυο virtual C: directories ενα για win98 και ενα για win2000. Εχω κάνει ενα σκριπτακι και τρεχω wine98 ή wine2000 αναλόγως. Γενικα ομως τρεχω το wine98. Αν νομιζετε οτι ενα thread θα βοηθησει δεν εχω αντιρρηση.
Και που να δειτε τον συνδιασμο mono+wine.... Γραφεις κωδικα DOT.NET σε windows ή Linux κανεις το exe και τρεχει και στα δύο ανεξάρτητα που παραχθηκε το exe.... ΤΡΕΛΛΛΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑ

sdikr
11-05-04, 01:05
@sdkir

http://www.instantmessagingplanet.com/enterprise/article.html/3329901

http://www-306.ibm.com/software/swnews/swnews.nsf/n/jmae5pvq94?OpenDocument&Site=lotus

Τα δυο πρώτα links στο google :D

404 - File not found
Sorry, the file you have requested cannot be found on any of our servers. Please check the file name and try again, or try a search on search.internet.com. For your convenience, we have listed below an extended menu of Jupitermedia's sites.

lazar
11-05-04, 01:39
slammer: θέλω να το στήσω γιατί έχω μεγάλη περιέργεια, αλλά βαριέμαι (και δεν έχω χρόνο) να ψάχνω για τόσα και τόσα που μπορεί να θέλει. Καλά, όταν το ξεκινήσω, θα ανοίξω το thread και ελάτε όσοι ξέρετε να βοηθήσετε.

Eruyome(MMXGN)
11-05-04, 01:55
lazar, θα σου δώσω μια όχι και τόσο θεμιτή λύση :p
Πάνε κατέβασε και εγκατέστησε το winex (στο bittorrent όσο kai στο mule υπάρχει) .
Τρέχει σχεδόν τα πάντα (απο games (υποστηρίζει direct X9)) χωρίς παραπάνω δουλειά. Επείσης για ότι θες frankscorner.org

Αυτά. Πάντως μέσω winex παίζω farcry :D

sdikr
11-05-04, 02:01
Πάνε κατέβασε και εγκατέστησε το winex (στο bittorrent όσο kai στο mule υπάρχει) .

είναι δωρεάν;;; (γιατί μεχρι τώρα μας την λέτε για το κόστος)

Slammer
11-05-04, 02:03
Το winex ειναι καλό για παιχνίδια όμως δεν ειναι τιποτα άλλο παρα ενα παλιο fork του wine. To wine θεωρώ οτι, περα από το DirectX9 ειναι καλυτερο, ειδικά για εφαρμογες. Εχοντας και τα δυο στον υπολογιστή μου (τα κάνω build απο τα CVS τους) θα προτεινα το wine, εκτος αν θες να τρέξεις κατι που τρεχει μονο το winex.

Eruyome(MMXGN)
11-05-04, 02:09
Δεν είναι δωρεάν (είναι απο cvs) αφού έχει μέσα το directx9 κτλ... Είναι μια παραπάνω ευκολία που δεν την έχει το απλό wine. Όχι οτι βέβαια δεν μπορείς να κάνεις ότι κάνει αυτό και με το απλό wine.

sdikr
11-05-04, 02:14
Δεν είναι δωρεάν (είναι απο cvs) αφού έχει μέσα το directx9 κτλ... Είναι μια παραπάνω ευκολία που δεν την έχει το απλό wine. Όχι οτι βέβαια δεν μπορείς να κάνεις ότι κάνει αυτό και με το απλό wine.

αν δεν είναι δωρεαν τότε να το αναφέρεις απο την στιγμή που μιλάς οτι τα windows για να κάνουν κάτι θέλει να πληρώσει, οχι απλά αναφέρουμε οτι αυτο το προγραμμα το κάνει (αλλά θέλει πληρωμή! οπότε το "free" του linux παέι περίπατο)
Δεν πιστέυω να είμαι λάθος εδώ;

Eruyome(MMXGN)
11-05-04, 02:36
Είσαι...
το winex ΔΕΝ ειναι το linux.
Είναι μια συγκεκριμένη εφαρμογή.
Και έτσι που το λές δεν επιτίθεσαι (γιατι αυτό κάνεις) στο linux αλλα σε όλη
την opensource κοινότητα. Μου θυμίζει δήλωση ενός 'κεφαλιού' της MS που έλεγε οτι το linux δεν είναι opensource.


Το wine είναι δωρεάν, το winex ΔΕΝ είναι γιατι χρησιμοποιεί proprietary code(directx).
Είναι ένα wine fork όπως έιπε ο slammer, το ίδιο μπορείς να το πετύχεις με σκέτο το wine. Αλλα και παλι θα έπρεπε να τηρείς όλες τις licenses των commercial κομματιών που χρησιμοποιείς (Microsoft EULA κτλ) γιατι θα έβαζες το directx
,τον explorer κτλ.Αυτό που κάνει το winex είναι ενσωματώνει όλα αυτά τα κομμάτια και τις licenses στην alladin και έτσι είσαι εξασφαλισμένος (σε αντίθετη περίπτωση δεν ήσουν απόλυτα νόμιμος). Και το winex ΔΕΝ είναι πλήρως opensource(oυτε καν με την LGPL δεν είναι).

sdikr
11-05-04, 02:42
Είσαι...
το winex ΔΕΝ ειναι το linux.
Είναι μια συγκεκριμένη εφαρμογή.
Και έτσι που το λές δεν επιτίθεσαι (γιατι αυτό κάνεις) στο linux αλλα σε όλη
την opensource κοινότητα. Μου θυμίζει δήλωση ενός 'κεφαλιού' της MS που έλεγε οτι το linux δεν είναι opensource.


Το wine είναι δωρεάν, το winex ΔΕΝ είναι γιατι χρησιμοποιεί proprietary code(directx).
Είναι ένα wine fork όπως έιπε ο slammer, το ίδιο μπορείς να το πετύχεις με σκέτο το wine. Αλλα και παλι θα έπρεπε να τηρείς όλες τις licenses των commercial κομματιών που χρησιμοποιείς (Microsoft EULA κτλ) γιατι θα έβαζες το directx
,τον explorer κτλ.Αυτό που κάνει το winex είναι ενσωματώνει όλα αυτά τα κομμάτια και τις licenses στην alladin και έτσι είσαι εξασφαλισμένος (σε αντίθετη περίπτωση δεν ήσουν απόλυτα νόμιμος). Και το winex ΔΕΝ είναι πλήρως opensource(oυτε καν με την LGPL δεν είναι).
μπορείς να κάνεις οτί κάνει το winex χώρις να το αγοράσεις;
περάν του ότι σύμφωνα με το gpl το να βάλεις proprieraty code "χαλάει" gpl
και πάλι βάζεις τα windows, αν έχω αγόρασει τα winodws έχω το δικαίωμα να κάνω χρήση του ΙΕ και directx

Slammer
11-05-04, 03:02
Το winex δεν χρησιμοποιει το directx της microsoft και δεν εχει καμμια σχεση με την microsoft. Στο project winex ξεκινησε σαν αντιγραφο του wine με τη διαφορα οτι αυτοι που ανέπτυσαν το directx ηθελαν απλα να εκμεταλλευτουν εμπορικά τον προσθετο κωδικα που εγραφαν. Υποσχέθηκαν δε οτι σε αντάλλαγμα θα εδιναν κώδικα στο wine αφου συνέχισαν ως ενα σημειο να περνουν διορθωσεις από εκει. Την εποχη εκεινη δεν υπήρχε ακόμα directx στο wine. Στη πραξη ποτε δεν εστειλαν κωδικα πίσω στο μητρικό project ενω το ειχαν υποσχεθεί. Εν τω μεταξυ το wine συνεχισε να εξελλισεται και σημερα εχει την δική του υλοποιηση directx και ειναι πολυ πιο εξελλιγμενο απο το winex. To winex ειναι ενα project που πεθαινει... ξεχαστε το.... δεν προσφερει τιποτε περισσοτερο απο το σημερινο wine, μπορει καποιο προγραμμα να τρεχει στο winex και οχι στο wine, ειναι ομως θεμα χρονου να τρεξει στο wine.
To cvs ειναι ο κωδικας του winex που δινεται χωρις υποστηριξη αλλα καποιος με γνωσεις μπορει να το κανει build. Επειδη εχω και τα δυο... οπως ειπα παρακολουθω τα cvs, το winex απετυχε εμπορικά και η αναπτυξη του ειναι ελάχιστη... ξεχαστε το.

arcanum
11-05-04, 05:22
Αν δεν κάνω λάθος το wine στην αρχή του δεν ήταν GPL αλλα BSD license. Αυτό επετρεψε να γίνει fork και να είναι proprietary (βλέπε winex, crossover office Κλπ)

Τώρα το wine δεν μπορεί να γίνει proprietary γιατι γυρίσαν σε GPL license αλλα οι εκδόσεις που είναι BSD μπορουν.

Δεν είμαι σίγουρος οτι είναι ακριβώς έτσι μιας και το διάβασα σε ένα thread στο shashdot :)
Πάντως εξηγεί γιατι υπάρχει Wine based software που δεν είναι GPL (και δεν είναι μόνο το winex, αλλα και το crossover office και απο οτι φαινεται και το "νέο" david project)

Slammer
11-05-04, 10:05
Το wine ειναι LGPL, οπότε επιτρεπεται η εμπορική του εκμεταλευση με προσθήκη κομματιών κλειστου κώδικα. Το crossover office ειναι ενα wine με πληρες setup που τρεχει out of the box γι αυτους που δεν θελουν να μπλεξουν (+ μερικα patchakia) . Κατι σαν το staroffice σε σχεση με το open office

cosmos
11-05-04, 11:54
Για Linux μου αρκεί που το λατρεμένο μου Unreal Tournament έχει native Linux client ;)

toRus
11-05-04, 18:05
Που είναι η επιλογή "Εχω και τα δύο αλλά προτιμώ άλλο Λειτουργικό Σύστημα" ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.