PDA

Επιστροφή στο Forum : Η HOL ζητάει μαζικά την επιστροφή των routers απο παλιούς συνδρομητές.



Σελίδες : [1] 2

Bananas
26-04-12, 22:16
Σημερα το μεσημέρι σκάει τηλέφωνο απο hol (ήμουν παλια συνδρομητής). Για να μην τα πολυλογώ μου ζητήσαν να επιστρέψω ότι εξοπλισμό έχω (με χρησιδανειο φυσικα). Μου εξήγησαν οτι αρχισαν να ζητάνε την επιστροφή των εξοπλισμών απο όλα τα άτομα που δεν ειναι πλεον συνδρομητες. Αν θυμαμαι καλα ζητανε πίσω εξοπλισμούς απο το 2006 και μετά.

Για αυτό το νου σας μην πουλήσετε κανα hol ρουτερακι και μετα βρείτε το μπελα σας.

Vitruvian78
26-04-12, 22:31
Έχω δει πολλές αγγελίες πάντως στο ίντερνετ να διαφημίζονται ρούτερ της hol, με το λογότυπο της εταρείας, προς πώληση!!

Vitruvian78
26-04-12, 22:59
κι όμως όταν πρόκειται για αντικατάσταση, ο κούριερ ζητάει το άλλο πίσω. Η εταιρεία το ξεκαθαρίζει απο την αρχή οτι το δίνει μόνο ως χρησιδάνειο όσο είσαι συνδρομητής της, γι αυτό και στο αντικαθιστά ανα πάσα στιγμή, όσα χρόνια και να έχουν περάσει. Το οτι κάποιοι είναι απελπισμένοι να βγάλουν μερικά ευρώ, δεν θα την πληρώνει η εταιρεία και η κάθε εταιρεία. Με κάτι τέτοιες λαμογιές έχουμε γονατίσει τα πάντα σ' αυτή τη χώρα!

cranky
26-04-12, 23:04
Η εταιρεία το ξεκαθαρίζει απο την αρχή οτι το δίνει μόνο ως χρησιδάνειο όσο είσαι συνδρομητής της, γι αυτό και στο αντικαθιστά ανα πάσα στιγμή, όσα χρόνια και να έχουν περάσει. Το οτι κάποιοι είναι απελπισμένοι να βγάλουν μερικά ευρώ, δεν θα την πληρώνει η εταιρεία και η κάθε εταιρεία.
:oneup:
Συμφωνώ απόλυτα.
Αρκεί, η επιστροφή του εξοπλισμού, να γίνεται με έξοδα της εταιρείας.

Vitruvian78
26-04-12, 23:16
Η hol ποτέ δεν σου χρεώνει έξοδα κούριερ, ακόμη και όταν ακυρώνεις το συμβόλαιό σου ή το τερματίζεις για οποιοδήποτε λόγο. Ο ΟΤΕ αντιθέτως, όταν κάνεις υπαναχώρηση ζητάει τον εξοπλισμό πίσω με έξοδα του συνδρομητή.

Simpleton
27-04-12, 00:23
Αφού λοιπόν είναι ξεκάθαρο από την αρχή ότι πρόκειται για χρησιδάνειο, γιατί δεν φροντίζει να ζητά την επιστροφή του εξοπλισμού αμέσως μόλις διακοπεί η συνδρομή;

Bananas
27-04-12, 08:47
Αφού λοιπόν είναι ξεκάθαρο από την αρχή ότι πρόκειται για χρησιδάνειο, γιατί δεν φροντίζει να ζητά την επιστροφή του εξοπλισμού αμέσως μόλις διακοπεί η συνδρομή;

Ειναι υποχρεωμένη να το κάνει?! :)

Aligator21
27-04-12, 10:54
Ειναι υποχρεωμένη να το κάνει?! :)

Εάν θες να είσαι σωστός, ναι!
Με την διακοπή του συμβολαίου, θα πρέπει να ζητάει πίσω τον εξοπλισμό και όχι μετά από 5-6 χρόνια!

Και απορία... τι μπορεί να σου κάνει εάν δεν έχεις να της επιστρέψεις τον εξοπλισμό που σου είχε δώσει πριν 5 χρόνια;;; Να σου ζητήσει να το πληρώσεις; Και εάν το αρνηθείς τι γίνεται;

Seitman
27-04-12, 11:47
Αν δεν έχεις τον εξοπλισμό για να τον επιστρέψεις σου τον χρεώνει περίπου €58. Αν αρνηθείς, το πιθανότερο είναι να κινηθεί δικαστικά και τα €58 να γίνουν πολλαπλάσια (δικαστικά έξοδα, κτλ).

johnson
27-04-12, 12:22
Καθίστε ρε παιδιά, δηλαδή έρχεται η Χ εταιρία μετά από 6 χρόνια και σου ζητάει κάτι επειδή κάπου κάπως κάποτε στο είχε δανείσει;

Άκου 6 χρόνια μετά, ήμαρτον μια ζωή τη hol και τη κάθε hol θα περιμένουμε; Το ρούτερ έπεσε έσπασε χάλασε χάθηκε το έδωσα το πούλησα, δε θυμάμαι που είναι, το ξέχασα στο εξωτερικό, έφυγα εγώ για το εξωτερικό, έπαθα αμνησία, κάηκε κλπ κλπ κλπ.

Δηλαδή αν η ίδια εταιρία καθυστερήσει πχ. 5 χρόνια να στο ζητήσει, εσύ είσαι υποχρεωμένος να τους το προσέχεις μέχρι όταν και όποτε τους @@ να στο ζητήσουν πίσω;

Simpleton
27-04-12, 12:42
Ειναι υποχρεωμένη να το κάνει?! :)
Θα αποτελούσε εύλογη πρακτική. Εκτός αν η πολιτική της είναι να τα αφήνει στους πελάτες μέχρι να ξαναχρειαστεί «στοκ».

cranky
27-04-12, 12:43
Σωστό. :oneup:
Μπορεί να μην έχει αποθηκευτικούς χώρους.

johnson
27-04-12, 12:45
Σωστό. :oneup:
Μπορεί να μην έχει αποθηκευτικούς χώρους.

Και εμείς τι είμαστε οι αποθήκες της; :hmm:

cranky
27-04-12, 12:47
Ίσως να το βλέπει κι' έτσι.
Ένα ρούτερ, δεν πιάνει πολύ χώρο σ' ένα συρτάρι.
Μερικές χιλιάδες, όμως ;

johnson
27-04-12, 13:07
Ίσως να το βλέπει κι' έτσι.
Ένα ρούτερ, δεν πιάνει πολύ χώρο σ' ένα συρτάρι.
Μερικές χιλιάδες, όμως ;

Ε λοιπόν θα πει κάποιος εγώ περίμενα τον courier να έρθει, δεν ήρθε ποτέ, χρόνο για χάσιμο δεν είχα το παράτησα κάπου στην άκρη και μετά από Ν χρόνια σε ένα ξεσκαρτάρισμα το πέταξα μαζί με κάτι άλλα άχρηστα πράγματα. Και τώρα ξαφνικά χρωστάω;

Αν όλο αυτό το νταραβέρι έγινε επίτηδες, δεν έγινε γιατί δεν υπήρχε χώρος τόσο αλλά κυρίως για να βγάλει χρήματα από το πουθενά...

Breezaki
27-04-12, 13:16
Κανονικά θα έπρεπε από τη μεριά της κάθε εταιρίας με τη διακοπή της σύνδεσης να σε ενημερώνουν όταν κάνεις την αίτηση είτε στο κατάστημα, υπενθυμίζοντας σου αυτόν τον όρο στο συμβόλαιο που υπέγραψες,, είτε τηλεφωνικά είτε με e-mail. Αλλά και πάλι πρέπει να σου το ζητάνε σε διάστημα ενός τριμήνου γιατί μπορεί να περεμβληθούν τα πάντα στη ζωή μας :oops

thomNikolaou
27-04-12, 13:58
Αφού λοιπόν είναι ξεκάθαρο από την αρχή ότι πρόκειται για χρησιδάνειο, γιατί δεν φροντίζει να ζητά την επιστροφή του εξοπλισμού αμέσως μόλις διακοπεί η συνδρομή;

Γιατί ζούμε στην χώρα της τάξης και της οργάνοσης. Έτσι λειτουργούν και οι εταιρίες τριτοκοσμικά.

Προφέσσορας_Χάος
27-04-12, 17:01
Εμένα πάντως το άφησε το νετφαστερ1 κ μου έδωσε δωρεάν το3 .. Αν διακοψω δηλαδη την γραμμή θα τα ζητήσουν πίσω;

Bananas
27-04-12, 19:46
Εάν θες να είσαι σωστός, ναι!
Με την διακοπή του συμβολαίου, θα πρέπει να ζητάει πίσω τον εξοπλισμό και όχι μετά από 5-6 χρόνια!

Και απορία... τι μπορεί να σου κάνει εάν δεν έχεις να της επιστρέψεις τον εξοπλισμό που σου είχε δώσει πριν 5 χρόνια;;; Να σου ζητήσει να το πληρώσεις; Και εάν το αρνηθείς τι γίνεται;

Ενα ωραιο χαρτι σπίτι σου απο δικηγόρο. Θα μου πεις για 20 ευρω κόστος εξοπλισμου θα το κανει?Βεβαιως ετσι και αλλιως δεν εχει να χασει τιποτα ουτε λεφτα ουτε χρονο ουτε τιποτα :)

Bananas
27-04-12, 19:49
Εμένα πάντως το άφησε το νετφαστερ1 κ μου έδωσε δωρεάν το3 .. Αν διακοψω δηλαδη την γραμμή θα τα ζητήσουν πίσω;

Στο συμβολαιο αναγραφεται οτι ο εξοπλισμος ειναι ιδιοκτησια της hol. Φυσικα και καποια στιγμη θα στον ζητησει πισω. Σε μενα αργησαν μισο χρονο για το ενα απο τα 3 ρουτερ τους. Τα αλλα 2 δεν μυο τα ζητησαν καν και οταν τους ειπα οτι εχω στην κατοχη μου 2 ακομα μου παν οτι και αυτα πρεπει να τα επιστρεψω αλλα σε μενα φαινεται οτι χρωσταω μονο αυτο. Τα αλλα ρουτερ τα χω απο το 2008.

Bananas
27-04-12, 19:52
Καθίστε ρε παιδιά, δηλαδή έρχεται η Χ εταιρία μετά από 6 χρόνια και σου ζητάει κάτι επειδή κάπου κάπως κάποτε στο είχε δανείσει;

Άκου 6 χρόνια μετά, ήμαρτον μια ζωή τη hol και τη κάθε hol θα περιμένουμε; Το ρούτερ έπεσε έσπασε χάλασε χάθηκε το έδωσα το πούλησα, δε θυμάμαι που είναι, το ξέχασα στο εξωτερικό, έφυγα εγώ για το εξωτερικό, έπαθα αμνησία, κάηκε κλπ κλπ κλπ.

Δηλαδή αν η ίδια εταιρία καθυστερήσει πχ. 5 χρόνια να στο ζητήσει, εσύ είσαι υποχρεωμένος να τους το προσέχεις μέχρι όταν και όποτε τους @@ να στο ζητήσουν πίσω;

Διαφωνω μαζι σου. Απο την στιγμη που στο δανειζουν εχεις την ευθυνη για τον εξοπλισμο ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΣΟΥ. Δεν ειναι ιδοκτησια σου για να το σπασεις χασεις να το πουλησεις κτλ...

xmperop1
27-04-12, 22:19
Καθίστε ρε παιδιά, δηλαδή έρχεται η Χ εταιρία μετά από 6 χρόνια και σου ζητάει κάτι επειδή κάπου κάπως κάποτε στο είχε δανείσει;

Άκου 6 χρόνια μετά, ήμαρτον μια ζωή τη hol και τη κάθε hol θα περιμένουμε; Το ρούτερ έπεσε έσπασε χάλασε χάθηκε το έδωσα το πούλησα, δε θυμάμαι που είναι, το ξέχασα στο εξωτερικό, έφυγα εγώ για το εξωτερικό, έπαθα αμνησία, κάηκε κλπ κλπ κλπ.

Δηλαδή αν η ίδια εταιρία καθυστερήσει πχ. 5 χρόνια να στο ζητήσει, εσύ είσαι υποχρεωμένος να τους το προσέχεις μέχρι όταν και όποτε τους @@ να στο ζητήσουν πίσω;

Οπότε δυστιχώς πληρώνεις γιατί έχεις υπογράψει.

nicolaos
30-04-12, 08:58
Τι ειμαστε αποθηκαριοι της HOL και ειναι αποθηκες τα σπιτια μας.Να ζηταμε φυλακτρα.

Bananas
30-04-12, 09:16
Τι ειμαστε αποθηκαριοι της HOL και ειναι αποθηκες τα σπιτια μας.Να ζηταμε φυλακτρα.

Δεν μπορω να καταλαβω απο που το συμπεραινεις οτι ειμαστε αποθηκαριοι της hol....

Anasazi
30-04-12, 09:47
κι όμως όταν πρόκειται για αντικατάσταση, ο κούριερ ζητάει το άλλο πίσω. Η εταιρεία το ξεκαθαρίζει απο την αρχή οτι το δίνει μόνο ως χρησιδάνειο όσο είσαι συνδρομητής της, γι αυτό και στο αντικαθιστά ανα πάσα στιγμή, όσα χρόνια και να έχουν περάσει. Το οτι κάποιοι είναι απελπισμένοι να βγάλουν μερικά ευρώ, δεν θα την πληρώνει η εταιρεία και η κάθε εταιρεία. Με κάτι τέτοιες λαμογιές έχουμε γονατίσει τα πάντα σ' αυτή τη χώρα!

Που να'ξερε ο Ακης,αντι να παιρνει μιζες απο υποβρυχια,να κανει κομπινες με τα ρουτερ!!! :contrabas

Vitruvian78
30-04-12, 13:41
Αυτό που εννοώ είναι οτι η νοοτροπία μας, ακόμη και για τα πιο μικρά πράγματα, είναι αυτή. Να καταπατάμε ο,τι μπορούμε, επειδή έτσι μας συμφέρει. Επειδή ακριβώς επικρατεί αυτή αντιληψη γι αυτό και η χώρα βρίσκεται εκει που βρίσκεται. Διαφωνείς κάπου;;

chrismasgr
30-04-12, 21:04
Δεν είμαι συνδρομητης της hol όμως θέλω να ρωτήσω σε κατάστημα vodafone δεν μπόρει να παραδοθεί;

alany
30-04-12, 21:15
Βρε παιδιά εγώ είμαι με την Hol αλλά....
Δεν μπορεί να σου ζητάει κάτι το οποίο ως καλός πελάτης τους το έχεις επιστρέψει.
Τι θα γινόταν αν δεν είχα κρατήσει την απόδειξη αποστολής από τον κουριερ;
Τα ίδια με την Forthnet που ζητούσε 500 ευρώ για προπληρωμενη συνδρομή που καιπαλι αν δεν είχα τις αποδείξεις θα ετρεχα σε δικαστήρια.
Για να τα λέμε όλα......

Anasazi
30-04-12, 22:55
Για να τα λεμε οντως ολα....εισαι υποχρεωμενος να κρατας ΟΛΕΣ τις αποδειξεις απο τις συναλλαγες σου....

Ουτε εγω το κανω αλλα ετσι πρεπει.

alany
30-04-12, 23:26
Για να τα λεμε οντως ολα....εισαι υποχρεωμενος να κρατας ΟΛΕΣ τις αποδειξεις απο τις συναλλαγες σου....

Ουτε εγω το κανω αλλα ετσι πρεπει.
Όχι μόνο ο πελάτης αλλά και η εταιρεία...
Και αν δεν την έχεις άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι Ελέφαντας...

Anasazi
30-04-12, 23:37
Η καθε εταιρεια καποια στιγμη θα προσπαθησει να σου την κανει. Ειναι δεδομενο. Το θεμα ειναι να εισαι εσυ ετοιμος να τους γειωσεις.

Bananas
01-05-12, 00:57
Αυτό που εννοώ είναι οτι η νοοτροπία μας, ακόμη και για τα πιο μικρά πράγματα, είναι αυτή. Να καταπατάμε ο,τι μπορούμε, επειδή έτσι μας συμφέρει. Επειδή ακριβώς επικρατεί αυτή αντιληψη γι αυτό και η χώρα βρίσκεται εκει που βρίσκεται. Διαφωνείς κάπου;;

ΠΕΣ ΤΑ!

..και συπμπληρώνω: Αυτή την νοοτροπία που έχουν πολυ Ελληναράδες . "Οτι μας δανεισανε μετα απο χρόνια δια μαγείας γίνεται δικό μας αφου δεν μας το ζητησανε ποτε" δεν μπορω να την καταλάβω. Ότι μας βολεύει πραγματικά ....

Anasazi
01-05-12, 01:05
Δηλαδη τωρα,οτι η χωρα καταστραφηκε απο τετοια περιστατικα!

Ο αλλος απο ενα σκανδαλο ΜΟΝΟ εβγαλε 19 εκατομμυρια ευρω....και ο λαος εφτασε τη χωρα στη φαση που ειναι επειδη ειναι ατομισθης.

Τελος παντων,αλλο θεμα....

Z€r0
01-05-12, 01:37
Να κάνει μαζική αποστολή courier εάν τα θέλει τόσο πολύ να τα μαζέψει!Αμάν πιά με αυτές τις βλακώδης κατα την γνώμη μου κινήσεις των εταιρειών!

Bananas
01-05-12, 02:50
Να κάνει μαζική αποστολή courier εάν τα θέλει τόσο πολύ να τα μαζέψει!Αμάν πιά με αυτές τις βλακώδης κατα την γνώμη μου κινήσεις των εταιρειών!

Γιατι τι διαφορετικό έκανε? Κουριερ στην πορτα μου απο την acs μου παν οτι θα στείλουν (αν και προτίμησα να το πάω εγώ σε υποκατάστημα γιατι έχω βαρύ καθημερινό πρόγραμμα )

Z€r0
01-05-12, 15:04
Γιατι τι διαφορετικό έκανε? Κουριερ στην πορτα μου απο την acs μου παν οτι θα στείλουν (αν και προτίμησα να το πάω εγώ σε υποκατάστημα γιατι έχω βαρύ καθημερινό πρόγραμμα )OK τότε.:oneup:

ConstantinosBok
01-05-12, 15:27
Γιατι τι διαφορετικό έκανε? Κουριερ στην πορτα μου απο την acs μου παν οτι θα στείλουν (αν και προτίμησα να το πάω εγώ σε υποκατάστημα γιατι έχω βαρύ καθημερινό πρόγραμμα )

Ρε παιδια οπως ξαναγραψα καπου ΔΕΝ ΣΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΝΑ ΠΑΣ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ ΤΟΥΣ ΕΣΥ ΠΙΣΩ. Ερχεται ενας τυπος απο καποιο κουριερ το βαζεις σε οτι κουτι εχεις , αν δεν εχεις σου δινει, το παιρνει και τελος. Σοβαρα δεν κοιτατε τι υπογραφετε ? εχω αλλαξει 3-4 φορες εταιρια και καθε μα καθε φορα μου ερχοταν το κουριερ. Ακομη και οταν εκανα αναβαθμιση του router ερχοταν καποιος.

maestros82
01-05-12, 20:19
Παιδες οσοι οντως ξερετε οτι τα ρουτερ ειναι με χρησιδανειο (γιατι πολλοι ουτε καν το ξερουν και πεφτουν απο τα συννεφα οταν τους ζητανε πισω και αυτοι το εχουν πουλησει πχ) κανετε το εξης.
Εννοω για τα παλια ρουτερ. Για να μην σας πιανουν χωρο οπως λετε, τους ριχνετε ενα τηλ στο 13844 και τους λετε να στειλουν κουριερ να το παρει.Και ουτε γατα ουτε ζημια.
Αλλιως το φυλας σε ενα συρταρι (οπως εχω εγω ενα παλιο Jetspeed 520 της ΗΟL) και αν ποτε μας το ζητησουν πισω τους το δινουμε.
Απο την στιγμη που μας λενε στο συμβολαιο οτι το ρουτερ ειναι με χρησιδανειο, εμεις οφειλουμε να τους το δωσουμε. Γι' αυτο διαβαζουμε τους ορους προσεκτικα σε οτιδηποτε συμβολαιο υπογραφουμε, για να ξερουμε τι ακριβως υπογραφουμε.
Απλα αν καποιος θελει να επιστρεψει με δικη του πρωτοβουλια το παλιο ρουτερ πριν του το ζητησουν απο την ΗΟL καποια στιγμη, τους παιρνει ενα τηλ και τους λεει να ερθουν να το παρουν. Δεν νομιζω να πουν οχι. :)

nicolaos
01-05-12, 20:57
Δεν μπορω να καταλαβω απο που το συμπεραινεις οτι ειμαστε αποθηκαριοι της hol....

Εσυ γραφεις οτι φυλαγες 3 ρουτερ της HOL,περιμενωντας απο το 2008 να στα ζητησουν...

Bananas
01-05-12, 21:05
Εσυ γραφεις οτι φυλαγες 3 ρουτερ της HOL,περιμενωντας απο το 2008 να στα ζητησουν...

Μαλλον δνε ακτάλαβες. Δεν περίμενα να μου τα ζητήσουν. Απλα τα είχα στην ντουλάπα μυο για ότι προκύψει. Χωρο δεν μου πιάναν αλλα αν μου πιάναν και ήθελα να τα ξεφορτωθώ θα τους επερνα τηλ να ερθουν να τα παρουν. Δεν με κάναν αυτοι αποθηκάριο. Μόνος μου έγινα στην τελική :P

johnson
02-05-12, 02:16
Είστε αστείοι ορισμένοι όταν λέτε για "Ελληνάρες" εννοώντας τους πελάτες ενώ είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ ότι οι ΓΝΗΣΙΟΙ Ελληνάρες στη περίπτωση μας είναι οι "κύριοι" εκεί στη HOL που "εντελώς τυχαία" θυμήθηκαν να ζητήσουν πίσω τον εξοπλισμό για μια υπηρεσία που μπορεί να έχει λήξει προ 5ετίας ΠΡΟΦΑΝΩΣ για να εκμεταλλευτούν και να κερδίσουν:

α) Το χώρο μας
β) Χρήματα κυριολεκτικά από το πουθενά

Η σωστή εταιρία πολύ απλά θα ενδιαφερόταν για τον εξοπλισμό της και θα έστελνε courrier την επόμενη ημέρα και δε θα έβαζε ποτέ στη διαδικασία έναν πελάτη να κάθεται να παίρνει ο ίδιος τηλέφωνα για να ρωτάει τι θα απογίνει ο δικός τους εξοπλισμός. Αλλά οκ, τι ζητάω τώρα, στην Ελλάδα είμαστε. Και στον ελεύθερο χρόνο μας πρέπει οπωσδήποτε να καλούμε τη κάθε 4νετ για να αποδείξουμε ότι, ΝΑΙ, πληρώσαμε προ 4ετίας το λογαριασμό, τη Wind για να ακυρώσει τη σύνδεση που μας έκανε και που ποτέ δεν υπογράψαμε, τη Hol για τα router που "ξεχνάει" να ζητήσει πίσω κλπ. κλπ. Έτσι, θα τρέχουμε για τα αυτονόητα μια ζωή επειδή κάποιοι ξύνονται ηθελημένα ή μη...

cmaniac
02-05-12, 09:50
Όσοι πούλησαν τον εξοπλισμό, πούλησαν παράνομα ξένη περιουσία και το ήξεραν (υπέγραψαν συμβόλαιο που λέει ότι ο εξοπλισμός ήταν της Hol), όσοι τον κατέστρεψαν, κατέστρεψαν ξένη περιουσία, όσοι το πέταξαν, πέταξαν ξένη περιουσία. Καταλάβετέ το.

Χρησιδάνειο = Δανεισμός για την χρήση την οποία προορίζεται εκ κατασκευής του. Ήταν αναμενόμενο ότι ο εξοπλισμός θα γυρνούσε κάποια στιγμή στον κάτοχο του. Αν ήταν έτσι, θα έπαιρνα κι εγώ ένα Fritz το 2007-8 που τα έδιναν με το κιλό, θα το έκοβα και δικό μου το Fritz σε υποπολλαπλάσια τιμή.

Ήμαρτον. Δεν υπογράφουμε συμβόλαιο μέχρι να μάθουμε ελληνικά..

pan123
02-05-12, 10:05
ΜΠΡΑΒΟ !! Συμφωνώ με το φίλο johnson

gmdb
02-05-12, 10:32
Γεια σας και απο μένα.
Διέκοψα προς 2 ετίας και το ρούτερ δεν μου το ζήτησαν (ακόμα) και το έχω (για να μην υπάρχει παρεξήγηση). Αλλά θεωρώ παράλογο το γεγονός της εκ των υστέρων αφύπνισης της κάθε εταιρείας. Το συμβόλαιο λέει για χρησιδάνειο (καμμία αντίρρηση) ........αλλα πόσο καιρό έχει ισχύ αυτό??? Όταν υπογράφουμε για παύση των υπηρεσιών τους δεν παύει να ισχύει το συμβόλαιο που είχαμε προγενέστερα υπογράψει?? Η λογική λέει οτι θα έπρεπε οποιαδήποτε εκκρεμότητα να τακτοποιείται σε μερικές μέρες......μέχρι 1 μήνα το πολύ. Και όχι να έχει ο ευθύνη ο πελάτης για δική τους αμέλεια (ακόμα και χρόνων)....
Η cyta μου το ζήτησε πίσω 1-2 μήνες μετά την διακοπή (η εκκαθάριση του λογαριασμού - να επιστρέψουν το πάγιο που είχα προπληρώσει- έγινε με 3-4 μήνες καθυστέρηση)

dkmaster
02-05-12, 10:49
Χωρίς να είμαι βέβαιος νομίζω πως το συμβόλαιο λέει ότι μετά τη λήξη της συνεργασίας οφείλει να το επιστρέψει ο συνδρομητής. Κοινώς όταν κάνουμε διακοπή της υπηρεσίας δεν είναι και τόσο δύσκολο να τους πούμε, στείλτε και ένα κούριερ να πάρει το ρούτερ σας.

hemlock
02-05-12, 10:51
Χωρίς να είμαι βέβαιος νομίζω πως το συμβόλαιο λέει ότι μετά τη λήξη της συνεργασίας οφείλει να το επιστρέψει ο συνδρομητής. Κοινώς όταν κάνουμε διακοπή της υπηρεσίας δεν είναι και τόσο δύσκολο να τους πούμε, στείλτε και ένα κούριερ να πάρει το ρούτερ σας.
Βασικά το ωραίο της υπόθεσης θα ήταν αν καποιος τους χρέωνε πχ 50 ευρω για "τέλη" αποθήκευσης -κάποιος δικηγόρος...:p

Z€r0
02-05-12, 14:09
Καλά τα συμβόλαια αλλά να μην το θυμούνται χρόνια μετά, τόσο δύσκολο είναι με τον τελευταίο-εξοφλητήριο λογαριασμό να έχουν και ένα ειδοποιητήριο για την επιστροφή του εξοπλισμού και να τελειώνει εκεί η ιστορία;

alexnir
02-05-12, 15:35
Χρησιδανειο= δανεικο για χρηση.
Χρηση= διαρκεια συμβολαιου, διαρκεια παροχης υπηρεσιων.
Διακοπηκε η παροχη υπηρεσιων αρα διακοπηκε η χρηση αρα σταματησε το χρησιδανειο. Αρα το επιστρεφουμε.

Απο την αλλη, ως Ελληνες πολιτες ειμαστε υποχρεωμενοι να κραταμε πχ αποδειξεις για 5 χρονια απο την ημερομηνια εκδοσης τους. Απο που κι ως που θα κρατησουμε ρουτερ 6 ή περισσοτερων χρονων?

Οπως και να εχει και το παληκαρι που λεει πως "τωρα το θυμηθηκατε? τραβατε στην χωματερη να το βρειτε" αλλα και η εταιρια που λεει "ειναι δικο μου, το θελω πισω" εχουν δικιο.

Για μενα το θεμα ειναι σε περιπτωση που δεν το εχει καποιος, τι θα χρεωθει αφου μετα απο τοσο καιρο εχει απαξιωθει το ρουτερ?
Φυσικα και δεν μιλαω για συνδεσεις τις τελευταιας διετιας αλλα για παλιοτερες, που δινανε και παλιας τεχνολογιας εξοπλισμο.

antwnis4
03-05-12, 01:43
Τουλαχιστον η επιστροφη γινεται με δικα τους εξοδα σωστα?
Και αμα οχι γινεται να αρνηθω να το στειλω με δικα μου εξοδα?

Bananas
03-05-12, 02:54
Τουλαχιστον η επιστροφη γινεται με δικα τους εξοδα σωστα?
Και αμα οχι γινεται να αρνηθω να το στειλω με δικα μου εξοδα?

Ναι με δικα τους εξοδα! Στελνουν ACS.

@ ADSLgr.com All rights reserved.